Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

11 tipov ako pripraviť váš domov na zimu

|
11 tipov ako pripraviť váš domov na zimu

Zima nám opäť klope na dvere. Aby vás nezastihla nepripravených, prečítajte si naše tipy ako pripraviť svoj domov na zimu.


1. Dajte včas skontrolovať kotol


S kontrolou kotla nečakajte na prvé mrazy. Ten pravý čas na vykonanie potrebných opráv je pred tým, než začne teplota klesať. Pravidelný servis kotla vám pomôže predísť jeho poškodeniu a zvýšenej spotrebe plynu, o nebezpečenstve, ktoré unikajúci plyn predstavuje ani nehovoriac. Ak zanedbáte pravidelnú revíziu, predraží sa vám oprava aj samotný servis kotla. Odborníci na opravu kotlov vám potvrdia, že v prvé chladné dni v roku majú viac požiadaviek na servis kotlov než zvládajú.


2. Odvzdušnite radiátory


Tešíte sa, že sa pred zimou ukryjete domov do tepla? Nie je nič horšie, ako prísť domov a zistiť, že radiátory poriadne nekúria. Vzduchové bubliny bránia prúdeniu vody a radiátor potom nekúri na celej svojej ploche, ani keď úplne otvoríte regulačný ventil. Odvzdušnenie radiátorov je preto súčasťou ich bežnej údržby. Jediným odvzdušnením ale radiátory úplne neodvzdušníte. Preto je odvzdušnenie treba zopakovať nasledujúci deň a pravidelne kontrolovať výkon radiátorov. Rovnako nestačí odvzdušniť iba jeden radiátor, ktorý vykuruje slabšie, alebo najviac hučí. Postarajte sa o všetky radiátory v byte.  S odvzdušnením radiátorov, vám môže pomôcť napríklad hodinový manžel


3. Odstavte vonkajšie vodovodné kohútiky a vypustite zavlažovací systém


Jednou z vecí, na ktorú v žiadnom prípade nesmiete zabudnúť pred tým než nastanú prvé mrazy, je vypustiť vodu z vodovodných kohútikov na záhrade či na terase. Zamrznutá voda by totiž mohla potrhať a zničiť potrubia, ako aj bojler a vykurovanie. Ak máte na záhrade zavlažovací systém vypustite vodu zo všetkých nádrží, hadíc a rúrok. Ventily nechajte otvorené, aby z nich mohla vytiecť voda, ktorá v nich kondenzuje, prípadne ak sa do nich dostane sneh.


4. Vyčistite komín


Pred zimou je nutné skontrolovať komín. Prezrieť by ho mal certifikovaný kominár, ktorý ho pred zimou správne vyčistí. Otvorený komín je vhodné na zimu zakryť, aby sa dovnútra nedostala voda. Keby voda v komíne zamrzla, aj tu hrozí, že by ho mohlo roztrhnúť.


5. Skontrolujte izoláciu neobývaných podkroví, aj či sa tam počas leta nenasťahovali škodcovia


Časom dochádza k poškodeniu a starnutiu izolácie v podkroví. Izoláciu, ktorá je postláčaná, plesnivá, alebo má škvrny od vody je potrebné vymeniť. Zároveň sa uistite, že podkrovie je celé pokryté izoláciou a že cez ňu nikde nepresvitá podlaha – teda sadrokartónový strop miestnosti pod vami. Ak uvidíte veľa holých miest, znamená to, že nemáte dostatok izolácie a budete jej musieť pridať viac. Myši, hlodavce, vtáky a kuny sa môžu dostať do podkrovia, poškodiť strechu, izoláciu a napáchať ďalšie škody. Proti hlodavcom sa môžete poistiť pascami, jedom, alebo zvukovými odpudzovačmi. Zároveň je vhodné používať typ izolácie, ktorý myšiam nechutí a presvedčiť sa, že nikde nie sú nezabezpečené otvory, ktorými by sa zver mohla dostať dovnútra.


6. Skontrolujte strechu a strešné okná a presvedčte sa, že vám nikde nezateká


Na kontrolu strechy myslite už počas jesene. Skontrolujte strešnú krytinu, klampiarske prvky, strešnú konštrukciu a tesnenia. Pozornosť venujete aj tesneniam na strešných oknách. Ak sú opotrebované, môže sa topiaci sneh dostať do vnútra aj cez zatvorené okno a poškodiť steny či nábytok. Opraviť strechu treba hneď ako objavíte miesto, kadiaľ dovnútra preniká vlhkosť, lebo v zime bude neskoro. Aby ste sa uistili, že pri prehliadke nič dôležité neprehliadnete, odporúčame obrátiť sa na odborníkov.


7. Vyčistite odkvapy, žľaby a zvody


Pred začiatkom zimy je dôležité vyčistiť a skontrolovať odtokový systém – žľaby, kotlíky, spojky a aj zvody. Nahromadené napadané lístie, zadržiava sneh, ktorý by odkvapy mohol po opätovnom zamrznutí poškodiť. Nielen lístie, ale aj usadeniny a ďalšie nečistoty, ktoré bránia odtoku vody spôsobia, že pri mrazoch odkvap popraská.


8. Dajte vyčistiť septik


Ak máte súkromný kanalizačný systém v dome, ktorý neprerušovane používate počas celého roka, nemusíte mať veľké obavy o bezpečnosť septikovej nádrže. Voda využívaná pre potreby domácnosti má spravidla dostatočne vysokú teplotu a pri konštantnom prúde dostatočne ohrieva potrubia a zariadenia. Pri septikoch v chatách a letných domoch sa však treba na chladnú sezónu pripraviť. Pred dlhším prerušením používania odborníci odporúčajú vyčistiť septikovú nádrž a na zimu zakryť jej kryt tepelnou izoláciou. Ak očakávate, že z času na čas budete využívať súkromnú kanalizáciu aj počas zimy mali by ste mať správne zaizolovaný nielen septik, ale aj potrubný systém.


9. Zazimujte zeleň na záhrade či balkóne


Aj keď vaša predzáhradka pozostáva iba z trávnika a pár tují, treba sa o ňu postarať a zazimovať ju. Pokoste trávnik a odhrabte všetko napadané lístie, aby pod snehom nezostala prerastená tráva. Zabránite tak chorobám, plesniam, parazitom a škodcom. Trávnik pohnojte hnojivom s obsahom draslíka.  Zvýšite tak jeho odolnosť proti hubovým chorobám a zamrznutiu. Citlivejšie stromy, treba proti omrznutiu obaliť textíliou, alebo bielou fóliou. Vykopte cibuľky rastlín, ktoré by zimu neprežili a odložte ich na suchom a chladnom mieste. Rastliny, ktoré budú cez zimu vonku, zakryte ľahkým organickým materiálom. Nezabudnite prerezať viacročné rastliny. 


Zazimovať treba aj všetky balkónové rastliny, ktoré vytvárajú krátke drevnaté stonky.

Tuje, smreky, borovice a ďalšie drevnaté rastliny v črepníkoch zabezpečíte voči mrazu tak, že nádobu zabalíte zo strán aj zospodu do polystyrénu, bublinkovej fólie, alebo textílie. Ideálne je aby boli v závetrí, pretože priamy mrazivý vietor ich môže zabiť. Vrch hliny prikryte napríklad vetvičkami a nezabudnite, že aj počas zimy budete musieť stromčeky polievať. Pri kvetoch v črepníkoch spravte radikálny rez a skráťte stonky o 10 centimetrov. Zazimujte ich v chladnejšej miestnosti. Najcitlivejšie rastliny treba preniesť dovnútra už pri teplote 10°C, aby ich príliš veľký teplotný rozdiel nezabil.


10. Vyčistite a uskladnite záhradné náradie a záhradný nábytok


Záhradný nábytok v mínusových teplotách a snehu, trpí a poškodzuje sa. Aby ste predišli škodám, záhradný nábytok treba očistiť, ošetriť špeciálnymi prípravkami určenými na daný materiál a zazimovať. Nenechávajte čistenie až na jar, riskujete tak, že sa na nábytku rozšíri pleseň.


Na zazimovanie záhradného nábytku je vhodný akýkoľvek vzdušný materiál. Nepoužívajte nepriedušné plastové fólie lebo hrozí, že pod nimi nábytok nebude dýchať a začne hniť a plesnivieť. Aj keď záhradný nábytok cez zimu skladujete pod strechou alebo v pivnici, použite prikrývky aby ste ho chránili pred nečistotami, pavučinami a prachom. Ideálne miesto na zazimovanie je miestnosť, kde nebude vystavený teplotám nižším ako 0 ºC.

Nezabudnite ani na záhradnú techniku ako sú kosačky, drevorezy a ďalšie náradie. Ak chcete, aby všetko fungovalo aj na budúci rok, nestačí ich len odložiť na miesto, kde prečkajú do jari. Aj tu platí, že techniku a náradie treba vyčistiť, ošetriť a skontrolovať.


11.Skontrolujte a vyčistite krb či kachle


Ak máte doma krb na tuhé palivo určite viete, že musíte zaistiť pravidelnú revíziu krbu a kontrolu a čistenie komínu. Ak krb používate viac než 6 mesiacov v roku mali by ste tak robiť dvakrát ročne. Krb vyčistíte tak, že odstránite popol, uhlíky a spriechodníte prieduchy, ktoré môžu byť zanesené. Pri nepretržitom používaní v zimných mesiacoch sa odporúča čistiť krb každé 4 dni. Nechajte ho vychladnúť, vymietnite popol a vyčistite ohnisko. Vždy sa uistite, že je popol chladný aj v jadre pred tým než ho vyhodíte do smetného koša či na záhradu. Na kachliach odporúčame skontrolovať tesnenie dymovodu, prípadne poškodené dymové rúry vymeniť a skontrolovať utesnenie komínových dvierok. Skontrolujte dvierka kúrenísk a čistiace otvory do komína, či nie sú upchaté.


Tip na záver: Inteligentný termostat


Ak ste ešte neinvestovali do plne programovateľného termostatu, mali by ste zvážiť jeho výhody. Inteligentný termostat vám uľahčí život a pomôže vám ušetriť náklady za vykurovanie. Automaticky prispôsobí vykurovanie počas dňa vašim zvykom a potrebám tým, že napríklad zníži vykurovanie v čase keď ste mimo domu.


Zvládnuť všetky práce okolo domu nie je vždy jednoduché a vo viacerých prípadoch budete potrebovať pomoc od skúseného odborníka. Vyskúšajte stránku www.wilio.sk, ktorá združuje vyše 20 000 majstrov, remeselníkov a odborníkov na rôzne služby okolo domu a záhrady z celého Slovenska.


Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Simona