Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

7 úžasných okrasných tráv pre záhradu

|
 7 úžasných okrasných tráv pre záhradu

Veselá záhrada plná rôznych zákutí? Presne toto čaro jej dodá kombinácia kvetov a okrasných tráv. Ak ste sa rozhodli aj vy takto oživiť svoju záhradu, prichádzajúca jeseň je to najvhodnejšie obdobie na výsadbu okrasných tráv. Zároveň je to aj obdobie, kedy už vysadené okrasné trávy potrebujú špeciálnu starostlivosť, aby vám robili radosť aj nasledujúcu sezónu.

 

Okrasné trávy možno zaradiť medzi nenáročné trvalky, ktoré oživia každý kút záhrady. Rastú rýchlo, a tak už prvý rok po výsadbe rady preberú úlohu kráľovien záhonov.

 

 

Je z čoho vyberať

 

 

Zelená, červená, žltá, oranžová, dlhá, krátka, košatá... Možností výberu okrasnej trávy je naozaj mnoho, a tak možno takúto krásku vybrať naozaj do všetkých podmienok záhrady. Výber závisí od podmienok, kde sa chystáte rastlinu sadiť, ale taktiež aj osobných preferencií na rast a sfarbenie. Na jeseň dokonca aj mnohé zelené trávy menia svoje sfarbenie, podobne ako listnaté stromy. 

 

 

Medzi najobľúbenejšie druhy patria:

 

 

Metlica

 

Táto okrasná tráva je vysoká 50 cm, ale v období kvitnutia môže dosahovať až výšku 1,5 m. Má tmavozelené listy, ktoré sú zelené aj počas zimy. Najkrajšie ukáže vysadená v malých trsoch. Oživí napríklad skalky a zákutia pod stromami. Kvitne zelenkavými neskôr zlatistými súkvetiami od jari až do jesene.

 

Ozdobnica

Mohutná rastlina, ktorá môže dosahovať výšku až okolo 2 m. Hodí sa preto najmä do kútov a zadných častí záhonov. Poznáme jej množstvo kultivarov rôznych farieb a vzrastu.

 

Perovec

Približne 80 cm vysoká rastliny, ktorá sa postupne rozrastá nielen do výšky, ale aj do šírky. Kvitne huňatými až 15 cm dlhými bordovými súkvetiami. Možno ho pestovať na záhonoch aj vo väčších nádobách.

 

Imperáta

Zaujímavá rastlina, predstavuje kráľovnú medzi červenými okrasnými trávami do záhrady. Koncom leta a počas jesene oživí záhon krásnym sýto červeným sfarbením končekov listov. Dosahuje výšku okolo 60 cm a veľmi rýchlo sa rozrastá aj do šírky.

 

Kortadéria

 

Exotická kráska, ktorá si potrpí na teplé slnečné stanovisko a výživnú pôdu. Poznáme viac kultivarov, ktoré zaujímavo dotvoria záhradné zákutia, na ktorých by sa iným, tieňumilovným rastlinám nemuselo dariť.

 

Ostrica

Trsovito rastúca rastlina, ktoré je vhodná naozaj všade. Dorastá do výšky 30 cm a rada sa tiahne aj do šírky. Obľubuje polotieň, ale nenahnevá sa aj priamemu slnku.

 

Pšeníčko

Zaujímavá rastlina, pripomínajúca obilie. Jej listy sú počas celého roka sfarbené do jemnej citrónovo žltej farby. Dosahuje výšky 40 cm. Ide o ideálneho zástupcu okrasných tráv do tieňa. Je vhodná na okraje záhonov, ale aj do okolia stromov a krov. Vďaka svojmu sfarbeniu je nádherným doplnkom vidieckych záhrad.

 

Aby nám okrasné trávy robili radosť dlhé roky

 

Okrasné trávy patria medzi dlhoročné rastliny, ktoré pri dobrej starostlivosti prežijú v záhrade dlhé roky. Základ ich starostlivosti predstavuje príprava na správne zazimovanie. Najväčšou chybou, akú možno pred zimou spraviť, je okrasnú trávu ostrihať. Uvoľnili by sme tak priestor, v ktorom sa ľahko môže udomácniť ľad a sneh. Strihanie okrasnej trávy si radšej nechajte na skorý začiatok jar – marec.

 

 

V období, keď sa očakávajú prvé mrazy, omotajte na viacerých miestach trs okrasnej trávy špagátom a stiahnite ju. Dôležité je najmä dôkladné stiahnutie rastliny v jej vrchnej časti. Vďaka stiahnutiu zabránite ľadu a snehu, aby sa dostali k stredu rastliny, a poškodili ju. V prípade veľmi tuhej zimy môžete ešte korene rastliny prikryť čečinou, nižšie mrazy však vydržia bez problémov.

 

 

Okrasné trávy zaujímavo dotvoria kompozíciu každej záhrady, vďaka čomu sa stávajú čoraz populárnejšími. V niektorých záhradných kompozíciách, ako sú napríklad jazierka, sú doslova nevyhnutnosťou. Vďaka množstvu druhov je ľahké vybrať okrasnú trávu do každej záhrady. Starostlivosť o ne je jednoduchá. Základom je strihanie, občasné hnojenie a príprava na zazimovanie. Potešia preto aj lenivejších záhradkárov. Veď kto by nechcel mať možnosť sa aj napriek minimálnej starostlivosti môcť pochváliť očarujúcou záhradou.

 

 

Ak potrebujete pomoc pri tvorení vaše záhrady snov obráťte sa odborníkov. Vyskúšajte webovú a mobilnú aplikáciu Wilio. Združuje vyše 23 000 poskytovateľov služieb z celého Slovenska a pomôže vám rýchlo nájsť niekoho vo vašom okolí. www.wilio.sk.

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš