Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Ako a kde overiť najazdené kilometre na aute

|
Ako a kde overiť najazdené kilometre na aute

Najmä v minulosti boli tzv. „stočené“ kilometre na aute postrachom každého, kto kupoval ojazdené auto. Hoci legislatíva sprísnila postihy za stáčanie kilometrov a v praxi sa s ním stretávame omnoho menej ako v minulosti, aj dnes stále nájdeme expertov, ktorý vedia ako obísť zákon a kilometre na svojom aute úspešne stočiť. Kupujete ojazdené auto a obávate sa, že stav na tachometri nie je reálny? Orientačne preveriť históriu auta a teda aj historické stavy tachometra možno aj online. Viete, ako na to?

 

Na overenie historického stavu tachometra existuje hneď niekoľko možností. Treba ale počítať s tým, že väčšina z nich zobrazuje len stav tachometra, ktorý bol do systému zadaný pri technickej kontrole.

 

 

 

Overenie auta pochádzajúceho zo Slovenska

 

 

Prvou stránkou, na ktorej je možné preveriť počet najazdených kilometrov je portál spoločnosti S-EKA.sk. Táto spoločnosť je poverenou organizáciou na vykonávanie emisných kontrol. Stav tachometra, ktorý vám zobrazí, je teda stav, ktorý bol zadaný do systému pri vykonanej emisnej kontrole. Overiť stav vozidla môžete prostredníctvom ŠPZ, VIN čísla, čísla protokolu, osvedčenia alebo nálepky emisnej kontroly. Okrem stavu tachometra vám stránka zobrazí aj graf vývoja počtu kilometrov.

 

 

Ďalšou možnosťou na preverenie stavu najazdených kilometrov je stránka stkonline. Prostredníctvom tohto portálu si podľa ŠPZ môžete preveriť stav tachometra, ktorý bol do systému zapísaný počas technickej kontroly.

 

 

Overiť si presný stav najazdených kilometrov zadarmo môžete aj prostredníctvom portálu Jednotného informačného systému v cestnej doprave. Na tejto stránke opäť stačí zadať evidenčné číslo vozidla, prípadne číslo osvedčenia o evidencii a zobrazí sa vám stránka so základnými údajmi o vozidle. Ak sa chcete dozvedieť počet najazdených kilometrov stačí kliknúť na VIN číslo ale zobraziť EKV (evidenčnú knižku vozidla), kde sa vám zobrazí stav kilometrov pri poslednej kontrole.

 

 

Všetky vnútroštátne informácie o motorových vozidlách sú na Slovensku (vozidlá, ktoré sú registrované na území Slovenskej republiky – majú slovenské evidenčné číslo) ukladané do Registra prevádzkových záznamov vozidiel. V registri nájdete informácie o stave tachometra počas jednotlivých kontrol, ale aj informácie o prípadných exekúciách, evidencii v pátracej evidencii, leasingu, či platnosti technickej a emisnej kontroly.

 

Viete ako ohaliť stočené kilometre na tachometri?

 

Problém môže nastať v prípade, že súčasný majiteľ vozidla ešte neabsolvoval s vozidlom technickú kontrolu a podľa evidenčného čísla vozidla vám teda ani jedna stránka nezobrazí žiadne informácie. Pokiaľ ide o staršie vozidlo, ktoré už malo predtým iného majiteľa, viete pomerne jednoducho zistiť jeho predchádzajúce evidenčné číslo. Stačí na tejto stránke zadať aktuálne evidenčné číslo a starší dátum (napríklad rok dozadu). Stránka vám tak nájde historické evidenčné číslo, ktoré môžete následne zadať na preverenie do predchádzajúcich portálov.

 

 

Overenie auta, ktoré bolo dovezené zo zahraničia

 

 

Každé auto dovezené na Slovensko musí prejsť kontrolou originality, ktorá skúma, či niekto nezasahoval do konštrukcie a identifikátorov auta. Stav tachometra auta, ktoré je na Slovensku dovezené už dlhší čas a teda už má za sebou kontrolu originality môžete tu.

 

 

Pokiaľ kupujete auto priamo zo zahraničia, ideálnym riešením je preveriť si pred jeho dovozom jeho históriu priamo v domovskej krajine. Možnosti na preverenie áut v jednotlivých krajinách, z ktorých sú najčastejšie dovážané sú: Česká republika, Belgicko, Holandsko, Poľsko, Rakúsko, Taliansko, Nemecko.

 

 

Online overenie vozidla by malo predstavovať základný krok pred kúpou vozidla z druhej ruky. Stočený stav tachometra vie nemilo prekvapiť, najmä ak na tachometri svieti 50 000 km a technický stav vozidla tomu nezodpovedá ani náhodou. Pri kúpe nezabúdajte, že vyšší stav tachometra nemusí byť tým, čo vás od kúpy odrádza. Auto so stavom tachometra prekračujúceho 100 000 môže byť často v lepšom stave, ako auto s 20 000. Všetko závisí od starostlivosti o vozidlo a pravosti stavu tachometra.

 

 

Stočené kilometre však nemusia byť jediný problém, ktorý na vás pri kúpe ojazdeného vozidla číha. Hrozbou môže byť aj kúpa kradnutého, búraného vozidla, či vozidla, ktoré bolo poskladané z viacerých vozidiel. Aj dopátrať sa k podobným informáciám vám môže pomôcť online preverenie vozidla. Pretože nie len súkromné osoby, no bohužiaľ stále aj niektoré autobazáre vedia nemilo prekvapiť. Preto ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj, tu platí stonásobne. Obráťte sa na technika, ktorý vám pomôže zhodnotiť skutočný stav vozidla. Nájsť ho môžete aj pomocou webovej a mobilnej aplikácie Wilio, ktorá združuje vyše 23 000 overených poskytovateľov služieb po celom Slovensku.  

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš