Ako a kde overi┼ą najazden├ę kilometre na aute

|

Najmä v minulosti boli tzv. „sto─Źené“ kilometre na aute postrachom ka┼żdého, kto kupoval ojazdené auto. Hoci legislatíva sprísnila postihy za stá─Źanie kilometrov a v praxi sa s ním stretávame omnoho menej ako v minulosti, aj dnes stále nájdeme expertov, ktorý vedia ako obís┼ą zákon a kilometre na svojom aute úspešne sto─Źi┼ą. Kupujete ojazdené auto a obávate sa, ┼że stav na tachometri nie je reálny? Orienta─Źne preveri┼ą históriu auta a teda aj historické stavy tachometra mo┼żno aj online. Viete, ako na to?

 

Na overenie historického stavu tachometra existuje hne─Ć nieko─żko mo┼żností. Treba ale po─Źíta┼ą s tým, ┼że vä─Źšina z nich zobrazuje len stav tachometra, ktorý bol do systému zadaný pri technickej kontrole.

 

 

 

Overenie auta pochádzajúceho zo Slovenska

 

 

Prvou stránkou, na ktorej je mo┼żné preveri┼ą po─Źet najazdených kilometrov je portál spolo─Źnosti S-EKA.sk. Táto spolo─Źnos┼ą je poverenou organizáciou na vykonávanie emisných kontrol. Stav tachometra, ktorý vám zobrazí, je teda stav, ktorý bol zadaný do systému pri vykonanej emisnej kontrole. Overi┼ą stav vozidla mô┼żete prostredníctvom ŠPZ, VIN ─Źísla, ─Źísla protokolu, osved─Źenia alebo nálepky emisnej kontroly. Okrem stavu tachometra vám stránka zobrazí aj graf vývoja po─Źtu kilometrov.

 

 

─Äalšou mo┼żnos┼ąou na preverenie stavu najazdených kilometrov je stránka stkonline. Prostredníctvom tohto portálu si pod─ża ŠPZ mô┼żete preveri┼ą stav tachometra, ktorý bol do systému zapísaný po─Źas technickej kontroly.

 

 

Overi┼ą si presný stav najazdených kilometrov zadarmo mô┼żete aj prostredníctvom portálu Jednotného informa─Źného systému v cestnej doprave. Na tejto stránke opä┼ą sta─Źí zada┼ą eviden─Źné ─Źíslo vozidla, prípadne ─Źíslo osved─Źenia o evidencii a zobrazí sa vám stránka so základnými údajmi o vozidle. Ak sa chcete dozvedie┼ą po─Źet najazdených kilometrov sta─Źí kliknú┼ą na VIN ─Źíslo ale zobrazi┼ą EKV (eviden─Źnú kni┼żku vozidla), kde sa vám zobrazí stav kilometrov pri poslednej kontrole.

 

 

Všetky vnútroštátne informácie o motorových vozidlách sú na Slovensku (vozidlá, ktoré sú registrované na území Slovenskej republiky – majú slovenské eviden─Źné ─Źíslo) ukladané do Registra prevádzkových záznamov vozidiel. V registri nájdete informácie o stave tachometra po─Źas jednotlivých kontrol, ale aj informácie o prípadných exekúciách, evidencii v pátracej evidencii, leasingu, ─Źi platnosti technickej a emisnej kontroly.

 

Viete ako ohali┼ą sto─Źen├ę kilometre na tachometri?

 

Problém mô┼że nasta┼ą v prípade, ┼że sú─Źasný majite─ż vozidla ešte neabsolvoval s vozidlom technickú kontrolu a pod─ża eviden─Źného ─Źísla vozidla vám teda ani jedna stránka nezobrazí ┼żiadne informácie. Pokia─ż ide o staršie vozidlo, ktoré u┼ż malo predtým iného majite─ża, viete pomerne jednoducho zisti┼ą jeho predchádzajúce eviden─Źné ─Źíslo. Sta─Źí na tejto stránke zada┼ą aktuálne eviden─Źné ─Źíslo a starší dátum (napríklad rok dozadu). Stránka vám tak nájde historické eviden─Źné ─Źíslo, ktoré mô┼żete následne zada┼ą na preverenie do predchádzajúcich portálov.

 

 

Overenie auta, ktoré bolo dovezené zo zahrani─Źia

 

 

Ka┼żdé auto dovezené na Slovensko musí prejs┼ą kontrolou originality, ktorá skúma, ─Źi niekto nezasahoval do konštrukcie a identifikátorov auta. Stav tachometra auta, ktoré je na Slovensku dovezené u┼ż dlhší ─Źas a teda u┼ż má za sebou kontrolu originality mô┼żete tu.

 

 

Pokia─ż kupujete auto priamo zo zahrani─Źia, ideálnym riešením je preveri┼ą si pred jeho dovozom jeho históriu priamo v domovskej krajine. Mo┼żnosti na preverenie áut v jednotlivých krajinách, z ktorých sú naj─Źastejšie dová┼żané sú: ─îeská republika, Belgicko, Holandsko, Po─żsko, Rakúsko, Taliansko, Nemecko.

 

 

Online overenie vozidla by malo predstavova┼ą základný krok pred kúpou vozidla z druhej ruky. Sto─Źený stav tachometra vie nemilo prekvapi┼ą, najmä ak na tachometri svieti 50 000 km a technický stav vozidla tomu nezodpovedá ani náhodou. Pri kúpe nezabúdajte, ┼że vyšší stav tachometra nemusí by┼ą tým, ─Źo vás od kúpy odrádza. Auto so stavom tachometra prekra─Źujúceho 100 000 mô┼że by┼ą ─Źasto v lepšom stave, ako auto s 20 000. Všetko závisí od starostlivosti o vozidlo a pravosti stavu tachometra.

 

 

Sto─Źené kilometre však nemusia by┼ą jediný problém, ktorý na vás pri kúpe ojazdeného vozidla ─Źíha. Hrozbou mô┼że by┼ą aj kúpa kradnutého, búraného vozidla, ─Źi vozidla, ktoré bolo poskladané z viacerých vozidiel. Aj dopátra┼ą sa k podobným informáciám vám mô┼że pomôc┼ą online preverenie vozidla. Preto┼że nie len súkromné osoby, no bohu┼żia─ż stále aj niektoré autobazáre vedia nemilo prekvapi┼ą. Preto ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj, tu platí stonásobne. Obrá┼ąte sa na technika, ktorý vám pomô┼że zhodnoti┼ą skuto─Źný stav vozidla. Nájs┼ą ho mô┼żete aj pomocou webovej a mobilnej aplikácie Wilio, ktorá zdru┼żuje vyše 23 000 overených poskytovate─żov slu┼żieb po celom Slovensku.  

 

Najr├Żchlej┼íia cesta k rie┼íeniu v├í┼ího projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od ┼íikovn├Żch odborn├şkov z v├í┼ího okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš