Ako kombinovať farby v interiéri ako profesionál

|

Výber farieb interiéru predstavuje zodpovednú úlohu. Predsa len, každý sa chce po príchode domov cítiť vo svojej domácnosti príjemne. Niektoré farby vedia priestor opticky zväčšiť, predĺžiť, iné naopak zmenšiť. Niektoré v nás vyvolávajú radosť, iné nás upokoja.

 

Pracovať s farbami a vytvoriť oku lahodiaci interiér, to si vyžaduje trošku estetického cítenia a najmä poznanie tajov kombinovania farieb. Vďaka našim odporúčaniam si hravo vyberiete farebné kombinácie, stvorenú pre vás a jednotlivé miestnosti vašej domácnosti.

 

 

Farebné spektrum a ako farby vplývajú na našu psychiku

 

 

Vedeli ste, že každá farba má zázračnú schopnosť vplývať na našu psychiku a ovplyvniť náš pocit pohodlia?

 

 

Modrá – inšpiruje a upokojuje, navodí pohodu, pokoj a sústredenosť, čo z nej robí ideálnu farbu do pracovne.

 

 

Žltá – symbolizuje optimizmus a komunikáciu, podporuje hlboké premýšľanie aj dobrú náladu, rozveselí pracovňu aj detskú izbu.

 

 

Hnedá – predstavuje stabilitu a spoľahlivosť, využíva sa najmä na podlahy a nábytok.

 

 

Fialová – ukrýva v sebe spirituálny a slávnostný nádych, podporuje odpočinok, vďaka čomu sa hodí do spálne.

 

 

Oranžová – doplní energiu, zvýši pozornosť i aktivitu, podnecuje kreativitu, vynikne v obývačke, ale aj detskej izbe.

 

 

Zelená – farba prírody, harmónie a pokoja, ideálna do spálne alebo kúpeľne.

 

 

Ružová – vyjadruje city a zmyselnosť, hodí sa do spálne a v jemných tónoch vynikne aj v obývačke.

 

 

Červená – zástupca energie a vášne, podnecuje aktivitu a zvyšuje pozornosť, no v interiéri s ňou treba pracovať premyslene, nakoľko na príliš veľkých plochách môže vzbudzovať agresiu.

 

 

Biela – čistota, elegancia a nevinnosť, ocenia ju najmä milovníci minimalizmu.

 

 

Čierna - v kombinácii s inými farbami tiež vyjadruje luxus, eleganciu, jednoduchosť a prémiovosť, výrazne tu však platí, že menej je viac.

 

 

Sivá - neutrálna, no pôsobí menej sterilne ako biela.

 

 

Ako kombinovať farby v byte? Menej je viac.

 

 

Pri výbere farieb do interiéru platí staré známe, menej je viac. Nikdy by ste v jednej miestnosti nemali kombinovať viac ako 4 farby, pričom 3 farby, z ktorých jedna je dominantná a 2 doplnkové, možno považovať za optimum.

 

 

Ako rýchla pomôcka vám môže slúžiť dizajnérske pravidlo 60:30:10. Hlavná farba v miestnosti by mal byť zastúpená na 60 % plochy, 30 % by malo patriť sekundárnej farbe a zostávajúcich 10 % zvýrazňujúcej farbe.

 

Ako kombinovať farby na steny - základné pravidlá

  1. Farby vzájomne sa dopĺňajúce, napríklad modrá a oranžová, žltá a fialová alebo červená a zelená vyvolávajú príjemné pocity.
  2. Príjemne pôsobí aj kombinácia dvoch farieb rovnakého tónu, ale rôznej sýtosti – svetlozelená so sýtou zelenou, červená s ružovou.
  3. Vhodná je aj kombinácia neutrálnej a pestrej farby – čierna, šedá alebo biela s modrou, žltou alebo zelenou. Vyvolávajú pokoj a znižujú napätie.

 

 

 

Kombinácie farieb - ako kombinovať, ale neprekombinovať

 

 

Základnou otázkou, ktorú je potrebné si pri výbere farieb do interiéru zodpovedať je, či chcete interiér ladiť do tmavých a studenších farieb, alebo uprednostníte teplo a svetlo. Toto rozhodnutie by sa vo veľkej miere malo zakladať na dispozícií priestoru. Tmavé farby priestor opticky zmenšujú a uberajú mu svetlo, naopak svetlé farby priestor opticky zväčšujú.

 

 

Hlavným pravidlom, ktoré sa snaží dodržiavať väčšina dizajnérov, je, že v spálni by mali byť farby skôr neutrálnejšie a v ostatných častiach domu je možné aj výraznejšie popustiť uzdu fantázií.

 

 

Pri výbere zariadenia interiéru najskôr vyberte farbu vecí, ktoré v budúcnosti už nebudete môcť meniť – podlahy, okná, dvere, zárubne. Ideálne ich zlaďte do neutrálnej farby. Následne sa zamerajte na výber farby stien, nábytku a tie doplňte farebnými doplnkami.

 

 

Farebné schémy do interiéru

Kombinovanie farieb nemá svoje presné pravidlá a fantázií sa medze nekladú. Výbornou pomôckou pri výbere farieb je farebné spektrum. Toto farebné koleso vám pomôže zistiť, aké farby sa k sebe hodia. Pri hľadaní ideálnych farebných kombinácií ho môžete použiť 3 spôsobmi:

 

 

1. Monochromatická schéma – odtiene jednej farby, na kruhu sa nachádzajú na jednej osi.

 

 

2. Analogická schéma – jedna základná farba, plus farby, v ktorých je použitá. Takéto farby sa na schéme nachádzajú vedľa seba.

 

 

3. Doplnková schéma – táto schéma je založená na komplementárnych farbách. Ide o farby, ktoré sa vzájomne výborne dopĺňajú. V kruhu stoja oproti sebe.

 

 

Ak je vaším favoritom viacero farebných kombinácií, nebojte sa uľahčiť si rozhodovanie pomocou rôznych vzorkovníkov. Takto sa môžete s farbami pohrať ako malé deti a poskladať si tak svoju vysnívanú kombináciu.

 

 

Farby, ktoré sa k sebe hodia

 

 

Ak sa bojíte experimentov a netrúfate si vytvoriť vlastnú farebnú kombináciu, môžete siahnuť po farebných kombináciách, ktoré sa dizajnérom osvedčili. 

 

 

Najpoužívanejšie kombinácie farieb na steny:

 

 

•   hnedá – ružová – biela – šedá,

 

 

•   olivová – hnedá – krémová,

 

 

•   modrá – zelená – antracitová.

 

 

Z módy taktiež nikdy nevyjde ladenie interiéru tón v tóne a v prírodných farbách. Aj takýto interiér môže mať svoj šmrnc a eleganciu.

 

Pastelové farby na steny

Pastleové farby  vyvolávajú pokoj, oddych až relax, hodia sa preto do obývačky, detskej izby aj kuchyne. Pastelové farby je vhodné použiť na steny a napríklad ich skombinovať s bielym stropom. Odtieň stien je vhodné zopakovať aj pri iných bytových doplnkoch v izbe.

 

 

Inšpiráciu na množstvo ďalších farebných kombinácií nájdete aj v rôznych katalógoch. Ak chcete mať doma netradičnú farebnú kombináciu, no sami si na jej výber netrúfate, nebojte sa využiť aj pomoc odborníkov.

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš