Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Ako kombinovať farby v interiéri ako profesionál

|
Ako kombinovať farby v interiéri ako profesionál

Výber farieb interiéru predstavuje zodpovednú úlohu. Predsa len, každý sa chce po príchode domov cítiť vo svojej domácnosti príjemne. Niektoré farby vedia priestor opticky zväčšiť, predĺžiť, iné naopak zmenšiť. Niektoré v nás vyvolávajú radosť, iné nás upokoja.

 

Pracovať s farbami a vytvoriť oku lahodiaci interiér, to si vyžaduje trošku estetického cítenia a najmä poznanie tajov kombinovania farieb. Vďaka našim odporúčaniam si hravo vyberiete farebné kombinácie, stvorenú pre vás a jednotlivé miestnosti vašej domácnosti.

 

 

Farebné spektrum a ako farby vplývajú na našu psychiku

 

 

Vedeli ste, že každá farba má zázračnú schopnosť vplývať na našu psychiku a ovplyvniť náš pocit pohodlia?

 

 

Modrá – inšpiruje a upokojuje, navodí pohodu, pokoj a sústredenosť, čo z nej robí ideálnu farbu do pracovne.

 

 

Žltá – symbolizuje optimizmus a komunikáciu, podporuje hlboké premýšľanie aj dobrú náladu, rozveselí pracovňu aj detskú izbu.

 

 

Hnedá – predstavuje stabilitu a spoľahlivosť, využíva sa najmä na podlahy a nábytok.

 

 

Fialová – ukrýva v sebe spirituálny a slávnostný nádych, podporuje odpočinok, vďaka čomu sa hodí do spálne.

 

 

Oranžová – doplní energiu, zvýši pozornosť i aktivitu, podnecuje kreativitu, vynikne v obývačke, ale aj detskej izbe.

 

 

Zelená – farba prírody, harmónie a pokoja, ideálna do spálne alebo kúpeľne.

 

 

Ružová – vyjadruje city a zmyselnosť, hodí sa do spálne a v jemných tónoch vynikne aj v obývačke.

 

 

Červená – zástupca energie a vášne, podnecuje aktivitu a zvyšuje pozornosť, no v interiéri s ňou treba pracovať premyslene, nakoľko na príliš veľkých plochách môže vzbudzovať agresiu.

 

 

Biela – čistota, elegancia a nevinnosť, ocenia ju najmä milovníci minimalizmu.

 

 

Čierna - v kombinácii s inými farbami tiež vyjadruje luxus, eleganciu, jednoduchosť a prémiovosť, výrazne tu však platí, že menej je viac.

 

 

Sivá - neutrálna, no pôsobí menej sterilne ako biela.

 

 

Ako kombinovať farby v byte? Menej je viac.

 

 

Pri výbere farieb do interiéru platí staré známe, menej je viac. Nikdy by ste v jednej miestnosti nemali kombinovať viac ako 4 farby, pričom 3 farby, z ktorých jedna je dominantná a 2 doplnkové, možno považovať za optimum.

 

 

Ako rýchla pomôcka vám môže slúžiť dizajnérske pravidlo 60:30:10. Hlavná farba v miestnosti by mal byť zastúpená na 60 % plochy, 30 % by malo patriť sekundárnej farbe a zostávajúcich 10 % zvýrazňujúcej farbe.

 

Ako kombinovať farby na steny - základné pravidlá

  1. Farby vzájomne sa dopĺňajúce, napríklad modrá a oranžová, žltá a fialová alebo červená a zelená vyvolávajú príjemné pocity.
  2. Príjemne pôsobí aj kombinácia dvoch farieb rovnakého tónu, ale rôznej sýtosti – svetlozelená so sýtou zelenou, červená s ružovou.
  3. Vhodná je aj kombinácia neutrálnej a pestrej farby – čierna, šedá alebo biela s modrou, žltou alebo zelenou. Vyvolávajú pokoj a znižujú napätie.

 

 

 

Kombinácie farieb - ako kombinovať, ale neprekombinovať

 

 

Základnou otázkou, ktorú je potrebné si pri výbere farieb do interiéru zodpovedať je, či chcete interiér ladiť do tmavých a studenších farieb, alebo uprednostníte teplo a svetlo. Toto rozhodnutie by sa vo veľkej miere malo zakladať na dispozícií priestoru. Tmavé farby priestor opticky zmenšujú a uberajú mu svetlo, naopak svetlé farby priestor opticky zväčšujú.

 

 

Hlavným pravidlom, ktoré sa snaží dodržiavať väčšina dizajnérov, je, že v spálni by mali byť farby skôr neutrálnejšie a v ostatných častiach domu je možné aj výraznejšie popustiť uzdu fantázií.

 

 

Pri výbere zariadenia interiéru najskôr vyberte farbu vecí, ktoré v budúcnosti už nebudete môcť meniť – podlahy, okná, dvere, zárubne. Ideálne ich zlaďte do neutrálnej farby. Následne sa zamerajte na výber farby stien, nábytku a tie doplňte farebnými doplnkami.

 

 

Farebné schémy do interiéru

Kombinovanie farieb nemá svoje presné pravidlá a fantázií sa medze nekladú. Výbornou pomôckou pri výbere farieb je farebné spektrum. Toto farebné koleso vám pomôže zistiť, aké farby sa k sebe hodia. Pri hľadaní ideálnych farebných kombinácií ho môžete použiť 3 spôsobmi:

 

 

1. Monochromatická schéma – odtiene jednej farby, na kruhu sa nachádzajú na jednej osi.

 

 

2. Analogická schéma – jedna základná farba, plus farby, v ktorých je použitá. Takéto farby sa na schéme nachádzajú vedľa seba.

 

 

3. Doplnková schéma – táto schéma je založená na komplementárnych farbách. Ide o farby, ktoré sa vzájomne výborne dopĺňajú. V kruhu stoja oproti sebe.

 

 

Ak je vaším favoritom viacero farebných kombinácií, nebojte sa uľahčiť si rozhodovanie pomocou rôznych vzorkovníkov. Takto sa môžete s farbami pohrať ako malé deti a poskladať si tak svoju vysnívanú kombináciu.

 

 

Farby, ktoré sa k sebe hodia

 

 

Ak sa bojíte experimentov a netrúfate si vytvoriť vlastnú farebnú kombináciu, môžete siahnuť po farebných kombináciách, ktoré sa dizajnérom osvedčili. 

 

 

Najpoužívanejšie kombinácie farieb na steny:

 

 

•   hnedá – ružová – biela – šedá,

 

 

•   olivová – hnedá – krémová,

 

 

•   modrá – zelená – antracitová.

 

 

Z módy taktiež nikdy nevyjde ladenie interiéru tón v tóne a v prírodných farbách. Aj takýto interiér môže mať svoj šmrnc a eleganciu.

 

Pastelové farby na steny

Pastleové farby  vyvolávajú pokoj, oddych až relax, hodia sa preto do obývačky, detskej izby aj kuchyne. Pastelové farby je vhodné použiť na steny a napríklad ich skombinovať s bielym stropom. Odtieň stien je vhodné zopakovať aj pri iných bytových doplnkoch v izbe.

 

 

Inšpiráciu na množstvo ďalších farebných kombinácií nájdete aj v rôznych katalógoch. Ak chcete mať doma netradičnú farebnú kombináciu, no sami si na jej výber netrúfate, nebojte sa využiť aj pomoc odborníkov.

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš