Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Ako sa pripravuje brizolit?

|
Ako sa pripravuje brizolit?

Ako ktorékoľvek iné odvetvie, i stavebný priemysel sa konštantne mení vplyvom neustáleho toku inovácií. Nové a vylepšené materiály a technológie nám umožňujú stavať rýchlejšie, kvalitnejšie a napĺňať zvyšujúce sa nároky na budovy i život v nich. Stretávame sa však aj s prípadmi, keď sa tradičné, časom overené produkty vyrovnajú, či dokonca predčia svoje najmodernejšie náprotivky. Inak to nie je ani v prípade brizolitových omietok. Tie prvý krát uzreli svetlo sveta už v roku 1912. Produkovať ich začala kaolínka a porcelánka v českom meste Horní Bříza, po ktorom tento typ omietky dodnes nesie meno.

Netrvalo dlho a brizolit sa pre svoje vlastnosti  začal masovo využívať na omietanie fasád najrozličnejších stavieb od rodinných a bytových domov až po stavby občianskej vybavenosti. Vyslúžil si ľudový titul „nesmrteľnej“ omietky  - a skutočne, i dnes sa stretávame s desaťročia starými brizolitovými fasádami v pôvodnom stave, na ktorých sa zub času akoby vôbec nepodpísal. Najväčšej popularite sa brizolit tešil v 70. a 80. rokoch minulého storočia. V tomto období žiaľ získal aj svoje negatívne konotácie, predovšetkým pre jeho použitie pri „modernizácii“ bohato zdobených fasád historických budov, ktoré v dôsledku necitlivých renovácií strácali svoj originálny charakter a historickú hodnotu. Napriek tomu sa dnes, po vyše storočí od svojho vzniku, brizolit opäť dostáva na výslnie. Čo to vlastne brizolit je a čomu vďačí za svoju dlhoročnú obľúbenosť? I o tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.


Čo je to brizolit a prečo sa využíva?


Brizolit, v češtine břízolit alebo březolit, nazývaný pre typický spôsob aplikácie aj minerálna škriabaná omietka, je typ tvrdej jednovrstvovej cementovej jadrovej omietky. Práve vďaka vysokému obsahu cementu sa vyznačuje vlastnosťami, ktorými v mnohých ohľadoch vyniká i nad akrylátovými, silikónovými a inými modernými omietkami. Patrí sem predovšetkým výnimočná pevnosť a mechanická odolnosť, prirodzená odolnosť voči plesniam a riasam, priedušnosť, nehorľavosť, jednoduchá aplikácia, atraktívny vzhľad a v neposlednom rade priaznivá cena.

Vďaka týmto vlastnostiam si nesmrteľný brizolit vyslúžil svoju popularitu a dodnes nachádza uplatnenie ako ideálny materiál na omietanie fasád. Výbornou voľbou je nie len pri rekonštrukciách pamiatkovo chránených funkcionalistických objektov z minulého storočia, kde je neoceniteľný pre zachovanie pôvodného vzhľadu fasád, ale využitie čoraz častejšie nachádza i v prípade novostavieb. Ešte donedávna širšiemu využitiu brizolitu v tomto ohľade stáli v ceste technické nedostatky, a to najmä jeho nezlučiteľnosť so zatepľovacími systémami, ktoré sú dnes už pri novej výstavbe nevyhnutnosťou.  Najnovšie sa však už i tieto problémy podarilo eliminovať a na trhu dnes nájdeme systémy, ktoré umožňujú aplikovať brizolitové omietky i na tepelnú izoláciu. S touto novinkou prichádzajú špičkoví výrobcovia zatepľovacích systémov ako je Weber či Sika a i vďaka tomu minerálne škriabané omietky v súčasnej dobe opäť naberajú na popularite ako plnohodnotná alternatíva spĺňajúca všetky požiadavky pre omietanie moderných fasád.


Ako sa brizolit vyrába a aplikuje?


Ak zvažujete použitie brizolitu na Vašej fasáde, tento priemyselne vyrábaný materiál na trhu nájdete ako hotovú suchú zmes predávanú vo vreciach. V ponuke ho má hneď niekoľko výrobcov – Weber, KVK, Cemix, Hasit a iní. Základom všetkých zmesí je kremičitý piesok frakcie 0 až 6mm, vápenný hydrát a cement – či už obyčajný, alebo biely. Ďalšou tradičnou prímesou je drvená sľuda, ktorej odlesky v kontraste s typicky drsnou štruktúrou brizolitu fasáde dodávajú jedinečnú estetickú kvalitu. Zmes môže ďalej obsahovať prímesi pre zlepšenie spracovateľnosti a súdržnosti a v neposlednom rade pigmenty. Zatiaľ čo kedysi bola farebnosť brizolitových omietok obmedzená  na odtiene šedej, pieskovej či okrovej a iné odtiene boli k dispozícii len veľmi ojedinele, dnes ich vďaka vývoju moderných pigmentov dokážeme namiešať v širokej farebnej škále podľa priania zákazníka a ani z tohto hľadiska tak nijak nezaostávajú za inými druhmi bežne používaných omietok. 


Hoci je už v súčasnosti možné brizolit aplikovať aj strojovo, naďalej je vo veľkej miere využívaná jeho ručná aplikácia. Postup nanášania škriabanej brizolitovej omietky  je pomerne jednoduchý. Pre dosiahnutie potrebnej konzistencie sa suchá zmes za mieša s vodou v predpísanom pomere za pomoci bubnového miešadla. Zachovanie správneho pomeru je dôležité, keďže zmes už následne nie je možné upravovať. Podkladom pre nanášanie brizolitu je jadrová omietka. Pred aplikáciou je potrebné sa ubezpečiť, že je povrch podkladu čistý a suchý, pevný, rovný, zbavený prachu, plesní, mastnoty či zvyškov starých náterov a iných nečistôt. Zdrsnením podkladu zabezpečíme lepšiu priľnavosť škriabanej omietky. Pre spevnenie podkladu a zjednotenie jeho nasiakavosti je vhodné aplikovať najskôr penetračný náter a až po jeho úplnom vyschnutí pokračovať aplikáciou omietky. Tú nahadzujeme ručne použitím murárskej lyžice, alebo za pomoci omietacieho zariadenia v hrúbke 10-15mm. Vrstvu následne zarovnáme pomocou late alebo hladidla.

Postup práce je potrebné naplánovať tak, aby sme predišli vzniku neestetických plôch s nejednotnou štruktúrou či odtieňom omietky, ktoré by narušovali výsledný vzhľad fasády. Pred ďalším postupom musí zmes stuhnúť – dĺžka trvania tohto kroku závisí od tepelných a vlhkostných podmienok prostredia, všeobecne je možné pokračovať v procese na ďalší deň. Zaschnutý brizolit sa v ďalšom kroku škriabe v jednom smere oceľovým škrabákom až do dosiahnutia požadovanej štruktúry. V prípade použitia brizolitu s obsahom sľudy sa pri tomto procese odhaľujú lesklé plôšky tohto minerálu, dodávajúc fasáde charakteristický vzhľad. 


Ďalším spôsobom nanášania brizolitovej omietky je jej striekanie. Striekaný brizolit sa od škriabaného odlišuje povrchovou štruktúrou – vyznačuje sa drsnejším vzhľadom s výraznejšími nerovnosťami a výstupkami. Taktiež v tomto prípade nedochádza k obnaženiu trblietavých častíc sľudy. Tradične sa pri procese striekania omietok používala vlastnoručne vyrobená trstená metlička, ktorá sa namáčala do tekutej zmesi a následne sa zmes údermi o drevenú tyč nanášala na fasádu. Dnes striekaný brizolit aplikujeme za pomoci ručného mlynčeka, ktorý sa plní zmesou s redšou konzistenciou, než v prípade škriabanej omietky, a otáčaním kľuky sa následne postupne aplikuje na pripravený podklad. Pri tomto spôsobe aplikácie vieme dosiahnuť nižšiu spotrebu materiálu.

Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob aplikácie, nevyhnutnosťou je v procese aplikácie omietky až do jej úplného vyschnutia fasádu chrániť pred poveternostnými vplyvmi – dažďom, mrazom, priamym slnečným žiarením a výkyvmi teplôt - pomocou vhodných opatrení, napríklad ochranných fasádnych sietí.

Na brizolit sa už obvykle neaplikuje žiadna ďalšia vrstva – ostáva už len dočistiť povrch za pomoci mäkkej kefky a pri správnej a dôslednej aplikácii a údržbe je omietka následne pripravená chrániť a zdobiť fasádu celé dekády.

 

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Nadia