Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Čo je rekuperácia a ako funguje?

|
Čo je rekuperácia a ako funguje?

 

V snahe znížiť negatívny dopad stavebníctva na naše životné prostredie už dlhodobo badáme postupné sprísňovanie nariadení o energetickej náročnosti stavieb. So vstupom do nového roka nadobudla platnosť ďalšia zmena zákona o hospodárnosti budov – od 1.1.2021 musia všetky novostavby spadať do energetickej triedy A0 a teda vykazovať takmer nulovú spotrebu energie. Na dosiahnutí tohto štandardu sa podieľa mnoho parametrov. Jednou z dôležitých súčastí návrhu je i správne zvolený systém vetrania obytných miestností. Čoraz vyšší dôraz na vzduchotesnosť vonkajšej obálky domu so sebou prináša mnohé pozitíva, ale aj negatíva - nezriedka spojené s vlhkosťou, ktorá sa v dôsledku nepriepustnej fasády a kvalitne utesnených okien akumuluje v interiéri. Nie len z hľadiska šetrenia energií, ale i zaručenia kvalitného vzduchu a mikroklímy v miestnostiach tak prirodzené vetranie založené výlučne na otváraní a zatváraní okien nie je už dnes žiaľ dostatočne spoľahlivým riešením. S cieľom zabezpečiť optimálnu výmenu vzduchu sa preto obraciame na rôzne systémy núteného a riadeného vetrania. Na popularite pritom naberajú riešenia s rekuperáciou.

 

Čo je to rekuperácia a ako funguje?

Systém riadeného vetrania s rekuperáciou je založený na princípe spätného získavania tepla. Na rozdiel od prirodzeného vetrania zabezpečuje stálu výmenu vzduchu pri minimálnych tepelných stratách – v porovnaní môže ísť až o 90% vyššiu úsporu energie. Najčastejšie využívaným riešením v prípade novostavieb je centrálna rekuperácia. Jej ústredným elementom je rekuperačná jednotka. Tá sa rozmerovo približuje závesnému kotlu a ideálne sa inštaluje v technickej miestnosti, vhodné je však aj jej umiestnenie v kúpeľni či v kuchyni, kde do vybraných modelov môže byť napojený i odsávač pár (digestor). Na trhu dokonca dnes už nájdeme aj kompaktné rekuperačné jednotky, ktoré je možné inštalovať priamo do kuchynskej linky. Vo vnútri jednotky sa nachádzajú dva ventilátory, tepelný výmenník, filtre a ovládanie. Za pomoci ventilátorov je do rekuperátora zároveň nasávaný vzduch z interiéru i exteriéru. Vo vnútri rekuperačnej jednotky dochádza k nepriamemu stretu týchto tokov cez hliníkové lamely a výmene ich tepelnej energie. V praxi je teda ohriaty a „vydýchaný“ vzduch z miestnosti s vysokým obsahom oxidu uhličitého, vlhkosti, prachu a iných škodlivín odvádzaný mimo budovy, ešte predtým však v rekuperačnej jednotke odovzdá teplo čerstvo prefiltrovanému vzduchu. Ak je napríklad teplota vzduchu odvádzaného z interiéru 20°C a teplota vonkajšieho prostredia 5°C, rekuperácia s účinnosťou 90%  dokáže nasávaný vzduch ohriať na teplotu až okolo 18°C. Znižuje sa tak energia a v dôsledku i náklady, ktoré by inak museli byť vynaložené na ohriatie tohto vzduchu na požadovanú teplotu. A hoci sa obvykle dočítame najmä o výhodách rekuperácie v zimných mesiacoch, na rovnakom princípe dokáže systém v lete ochladzovať vzduch nasávaný z exteriéru a zabezpečiť v domácnosti komfortnú teplotu. Za svoju popularitu rekuperácia navyše vďačí aj ďalším výhodám – vďaka vbudovaným filtrom je vzduch privádzaný do interiéru automaticky zbavovaný peľu, prachu a iných nečistôt a ide tak o ideálne riešenie pre alergikov, či v oblastiach s vyšším znečistením ovzdušia. Rekuperácia sa postará o to, že je vzduch v miestnostiach vždy čerstvý a čistý, pomáha udržiavať optimálnu teplotu vlhkosť vzduchu čím znižuje riziko vzniku plesní a má tak výrazný vplyv na celkový komfort a zdravé prostredie domácnosti.

 

Rekuperácia v existujúcich stavbách

Nadchli Vás výhody rekuperácie, ale zvažujete jej realizovateľnosť v staršom dome, či dokonca v byte? Hoci možnosť komplexného začlenenia systému vetrania priamo do výstavby budovy inštaláciu rekuperácie výrazne zjednodušuje, nenechajte sa odradiť. Na trhu dnes nájdeme aj riešenia prispôsobené existujúcim budovám. Výber vhodnej alternatívy závisí od konkrétnej situácie, ak však z priestorových alebo iných dôvodov inštalácia centrálnej rekuperácie nie je možná, riešením môže byť lokálna rekuperácia. V tomto prípade má každá vetraná miestnosť vlastnú malú rekuperačnú jednotku, ktorá je inštalovaná priamo cez stenu a vyžaduje teda minimálne stavebné úpravy. Pre optimálnu efektivitu je odporúčané inštalovať jednotky v pároch. Tento typ rekuperácie sa vyznačuje veľmi nízkou hlučnosťou a oproti inštalácii celého systému centrálnej rekuperácie aj výrazne nižšími investičnými nákladmi. Prináša pozitíva rekuperácie do existujúcich či menších priestorov bez potreby zložitých zásahov do konštrukcie stavby a znižovania svetlých výšok za účelom rozvodu potrubí.

 

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Nadia