Vitajte vo Wilio!

Wilio prezer├íte ako neprihl├ísen├Ż z├íkazn├şk

Prepn├║┼ą na poskytovate─ża
Navigácia
Slu┼żby
Cenn├şky
Rady a tipy
O aplik├íci├ş
Stiahnu┼ą aplik├íciu
Ako to funguje
─îasto kladen├ę ot├ízky
Ako sa m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihl├ísi┼ą sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezer├íte ako neprihl├ísen├Ż z├íkazn├şk

Prepn├║┼ą na poskytovate─ża
Navigácia
Slu┼żby
Cenn├şky
Rady a tipy
O aplik├íci├ş
Stiahnu┼ą aplik├íciu
Ako to funguje
─îasto kladen├ę ot├ízky
Ako sa m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihl├ísi┼ą sa

─îo je to plo┼ítica poste─żn├í, ak├ę probl├ęmy sp├┤sobuje a ako sa jej zbavi┼ą

|
─îo je to plo┼ítica poste─żn├í, ak├ę probl├ęmy sp├┤sobuje a ako sa jej zbavi┼ą

Ploštica poste─żná, malý hrdzavo─Źervený hmyz vo ve─żkosti 5 a┼ż 9 milimetrov, ktorý rád parazituje na tele stavovcov, vrátane ─Źloveka. Ploštice v byte ─Źi v dome sú postrachom mnohých ─żudí. Ak sa raz v byte vyskytnú, zbavi┼ą sa ich dá celkom zabra┼ą. Ale nie je to nemo┼żné.

 

Ploštica poste─żná – ne┼żelaný návštevník

 

Ploštice? Aj takto to mô┼że dopadnú┼ą: 

 

Ploštica poste─żná je parazit, ktorý vylieza najmä v noci a po─Źas d┼ła sa zdr┼żiava v rôznych škárach. Jedna ploštica sa do┼żíva 1 a┼ż 1 a pol roka a za svoj ┼żivot doká┼że naklás┼ą a┼ż 500 vají─Źok, ─Źo umo┼ż┼łuje plošticiam za krátky ─Źas vytvori┼ą v domácnosti hotovú inváziu. Ploštice sú svetloplaché. Po─Źas d┼ła sa ukrývajú v matracoch, štrbinách nábytku, obrazoch ─Źi elektrických zásuvkách.

 

Ako vyzerá ploštica poste─żná:

Courtesy BedBugs.org

 

Ako vyzerá uštipnutie plošticou

Courtesy BedBugs.org

 

 

Máte doma ploštice?

 

 

Budíte sa ráno s mno┼żstvom štípancov, ktoré neznesite─żne svrbia? Potom je vysoko pravdepodobné, ┼że vašu domácnos┼ą navštívili ploštice. Štípanec od ploštice je ve─żký 1 a┼ż 3 milimetre s výrazným za─Źervenaním a pichavou boles┼ąou. Jej ob─żúbenými miestami na tele sú všetky ─Źasti, ktoré bývajú v noci odkryté, najmä tvár, krk, ruky a nohy. Krv cicajú všetky vývojové štádia ploštice, no kým dospelé jedince vychádzajú len raz za 5 a┼ż 7 dní, mladšie ploštice majú apetít vyšší. Vo všeobecnosti však ploštice doká┼żu vydr┼ża┼ą bez potravy ve─żmi dlho, a┼ż nieko─żko mesiacov. 

 

 

Hoci si tieto malé, nepríjemné návštevní─Źky mno┼żstvo ─żudí spája s neporiadkom, nie je to pravidlom. Ploštice sa mô┼żu vyskytnú┼ą aj v dôkladne udr┼żiavanej domácnosti. Do domácnosti sa mô┼że dosta┼ą rôznymi spôsobmi, pokojne aj cez vonkajšie múry, otvorené okná, štrbiny a potrubia. Dokonca si ich so sebou mô┼żete v bato┼żine donies┼ą ako suvenír z dovolenky.

 

 

Ak máte podozrenie, ┼że máte doma ploštice, skúste nazrie┼ą pod poste─ż. V prípade výskytu ploštíc v domácnosti, tam s ve─żkou pravdepodobnos┼ąou nájdete ─Źierne bodky (výkaly ploštíc) + priesvitné zvle─Źené poko┼żky. ─Äalšie miesta, kde sa ploštice rady zdr┼żiavajú sú : záhyby, zipsy, švy, pru┼żiny matraca, švy oblie─Źok, konštrukcia postele, sedacej súpravy – najmä v spojoch a ─Źastiach priliehajúcich k stene, diery po hmo┼żdinke, oblo┼żenie stien a stropu, pod tapetami, rám obrazu, zrkadla, plagáty na stene, poli─Źky a ka┼żdý nábytok blízko postele (no─Źný stolík), podlahové lišty, okraje kobercov, knihy – medzi stránkami, ale aj vo viazaní na chrbte, priechody teplovodných a elektrických rozvodov, zásuvky a lišty na káble.

 

 

Ako sa zbavi┼ą ploštíc

 

 

Najú─Źinnejším spôsobom, ako sa zbavi┼ą ploštíc, je prizva┼ą si na pomoc odborníka – deratizéra. Pri jeho výbere sa neria─Ćte len cenou, ale najmä skúsenos┼ąami a odporú─Źaniami. Boj s plošticami je zlo┼żitý a rozhodne ide o oblas┼ą, pri ktorej sa šetrenie nevypláca.

 

 

Profesionáli vyu┼żívajú pri likvidácií ploštíc nasledovné metódy:

 

 

1. Zaru─Źená likvidácia – opakovaný postrek s reziduálnym ú─Źinkom.

 

 

2. Pomocné metódy – dymovnice, fosforovodík, kyanovodík, para + vysoká teplota.

 

Postup ošetrenia v domácnosti závisí od ve─żkosti zamorenia plošticami. Štandardne certifikovaný pracovník ošetruje obe strany matracov a postele, následne pokra─Źuje no─Źnými stolíkmi, kreslami, stoli─Źkami, zadnými stranami obrazov, garni┼żami, fotorámikmi, podlahovými lištami, podlahami a zvy─Źajne aj stenami.

 

 

Do boja s plošticami sa mô┼żete skúsi┼ą pusti┼ą aj svojpomocne, ale rozhodne nebude taký ú─Źinný, ako ten profesionálny. Pomôc┼ą vám mô┼że:

 

 

1. Krieda – oby─Źajná krieda nastrúhaná v okolí postele má schopnos┼ą odpudzova┼ą ploštice, a tak sa tie k vám v noci nevyberú.

 

 

2. Bylinky – plošticiam vadí korenie, mäta, plosti─Źník, tabak, konope a terpentín.

 

3. Vodná para – vymytie všetkých špár a štrbín parným ─Źisti─Źom mô┼że výrazne pomôc┼ą vyhubi┼ą ploštice.

 

4. Dezinfekcia – upratanie a umytie celého bytu dezinfek─Źnými prípravkami ur─Źenými na hubenie ploštíc.

 

5. Lepiaca páska – no┼żi─Źky postele oblepené lepiacou páskou bránia plošticiam vyšplha┼ą sa do postele.

 

6. Vypratie prádla – všetko poste─żné prádlo vyperte na 60 stup┼łov, táto teplota hubí ploštice vo všetkých ┼żivotných štádiách.

 

7. Suši─Źka bielizne – po opratí sušte bielize┼ł v suši─Źke pri 40 stup┼łoch.

 

Ako sa hovorí, prevencia je v┼żdy jednoduchšia ako riešenie vzniknutého problému. Vyhýba┼ą sa „zavle─Źeniu“ ploštíc do domácnosti po─Źas cestovania je základom. Pri pobyte v ubytovacom zariadení v┼żdy skontrolujte poste─ż, matrac aj oblie─Źky. Bato┼żinu ani ┼żiadne osobné veci nepokladajte na zem v blízkosti postele ani neusklad┼łujte pod poste─ż.

 

 

Niekedy však aj pri tej najlepšej prevencii sa zamoreniu domácnosti plošticami nevyhnete. V prípade, ┼że zistíte výskyt týchto ne┼żelaných nájomníkov, nepanikárte, ani sa neprepadajte od hanby. Odho─Ćte predsudky a obrá┼ąte sa hne─Ć v za─Źiatkoch boja s plošticami na odborníkov nájs┼ą ich mô┼żete napríklad pomocou webovej a mobilnej aplikácie Wilio, ktorá vám pomô┼że rýchlo nájs┼ą profesionálov vo vašom okolí. Len tak máte istotu, ┼że sa týchto ne┼żelaných návštevníkov zbavíte raz a nav┼żdy. ─Żudové metódy síce mô┼żu pomôc┼ą zbavi┼ą sa ploštíc (pokia─ż je ich výskyt minimálny), no ich efektivita rozhodne nie je vysoká.

 

 

Dlhodobé skúšanie rôznych „overených“ návodov, mô┼że ma┼ą v kone─Źnom dôsledku efekt presne opa─Źný – dopraje plošticiam dostato─Źný ─Źas, aby sa v domácnosti stihli rozmno┼żi┼ą do obrovských po─Źtov. Nezabúdajte, ┼że ich schopnos┼ą rozmno┼żova┼ą sa, je obdivuhodná, preto sa ─Źím skôr obrá┼ąte na odborníkov, nájdete ich na www.wilio.sk.

 

Najr├Żchlej┼íia cesta k rie┼íeniu v├í┼ího projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od ┼íikovn├Żch odborn├şkov z v├í┼ího okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš