Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Čo je to suchý betón a ako ho namiešať?

|
Čo je to suchý betón a ako ho namiešať?

V dnešnej dobe už neexistuje stavba, kde by betón nebol použitý ako jeden z hlavných stavebných materiálov. Je to najmä pre jeho pevnosť, tvárnosť a trvanlivosť pri jednoduchých konštrukciách, ale aj najnáročnejších architektonických a stavebných projektoch. 

 

Samotné slovo „betón“ je francúzskeho pôvodu a označuje zmes, ktorá vznikne zmiešaním kameniva, cementu a vody, ktoré predstavujú jeho základné zložky. Laici aj odborníci si často neuvedomujú, že najväčšiu časť z objemu betónovej zmesi tvorí práve kamenivo, ktoré sa považuje za tzv. „kostru“ celej betónovej konštrukcie, vo veľkej miere ovplyvňujúcu výslednú kvalitu betónu. Kamenivo sa pridáva do betónu v rôznych veľkostiach v závislosti od druhu stavby.

 

Mnoho ľudí často rieši dilemu, aká betónová zmes je pre ich stavbu najlepšia a zároveň finančne najvýhodnejšia. Vziať do ruky lopatu? Zaobstarať si miešačku alebo elektrické miešadlo? Zbehnúť pre betón z betonárky alebo radšej do stavebnín a nakúpiť tzv. suchý betón vo vreciach? V tomto článku vám priblížime práve suchý betón, jeho výhody, použitie a tiež ako sa o neho starať.

 

Čo je to suchý betón?

 

Vrecovaný betón správne označovaný ako suchý betón je všeobecné označenie pre betón, ktorý neobsahuje pridanú vodu a je v ňom obsiahnutá iba vlhkosť z kameniva. Suchý betón je teda zmesou kameniva, cementu a ďalších prísad, napríklad výstužných vlákien, ktoré môžu zlepšovať jeho pružnosť a životnosť. 

 

 

Používa sa na všetky druhy betonárskych prác, na dome i na záhrade, napr. na základy, podkladové a oporné konštrukcie, ako liaty betón do debnenia, stĺpy, stropné dosky a rošty, preklady, balkónové dosky, schodišťové konštrukcie, obrubníky a mnohé iné konštrukcie. Na rôzne použitia sú k dispozícii rozdiele triedy suchého betónu. Majstri ale aj domáci kutili najčastejšie pracujú s betónom triedy c20/25, ktorý je vhodný na všetky bežné betonárske práce, betónovanie schodísk, stropov, nadokenných prekladov a pod. Suchý betón je tiež možné použiť na výrobu betónových tvárnic.

 

Použitie suchého betónu má viacero výhod. V prvom rade si práca s ním nevyžaduje komplikované náradie a stroje. Pred jeho aplikáciou ho stačí premiešať s vodou, buď v miešačke alebo pomocou elektrického miešadla. Pre jednoduché používanie sa suchý betón často používa na drobné konštrukcie a tiež práce v záhrade. 

 

Takýto betón kúpite zvyčajne vo vreciach. Tie môžu byť rôznej veľkosti, no štandardne suchý betón kúpite v 25 kg baleniach. To zaručuje praktickú manipuláciu a majstri túto betónovú zmes často používajú aj v ťažšie dostupnom teréne. Zvyšok vo vreciach môžete jednoducho uskladniť pre ďalšie použitie. Veľkou výhodou oproti ručne vyrobenému betónu je tiež na mieru vytvorená receptúra z kvalitných surovín. Značky, ktoré ponúkajú suchý betón sa snažia ich receptúry neustále zlepšovať a garantovať tak fantastickú pevnosť a vlastnosti.

 

Ako namiešať suchý betón a v akých podmienkach s ním pracovať?

 

Či už plánujete konštrukciu akejkoľvek stavby alebo ukladanie základov, vždy si spomeňte na možnosť použiť suchý betón. Ako už bolo vyššie spomenuté, túto betónovú zmes si môžete kúpiť už namiešanú vo vreciach a jej použitie je jednoduché a praktické. Dôležité však je suchý betón správne namiešať. Poďme si teraz tento proces bližšie priblížiť.

 

Čo potrebujeme na miešanie suchého betónu?

 

Na čo najefektívnejšie a najrýchlejšie namiešanie suchého betónu sa odporúča použiť miešačku alebo elektronické miešadlo, najmä pre ich vlastnosť konzistentného až tzv. rytmického miešania. Betón môžete namiešať aj ručne, avšak myslite na to, že vás to bude stáť veľa fyzického úsilia a času. Ďalej potrebujete vodu. Na miešanie suchého betónu môžete použiť pitnú vodu, no postačí vám aj úžitková. Praktické je natiahnuť si hadicu na určené miesto na miešanie. Dôležité však je, aby voda neobsahovala veľké nečistoty, ktoré by mohli skomplikovať miešanie a prácu s betónom.

 

Miešanie

 

Na miešanie suchého betónu si môžete kúpiť alebo požičať stavebnú miešačku alebo elektrické miešadlo za pár stoviek eur, alebo sa s ním popasujete ručne. Postup je v každom prípade rovnaký. 

 

Miešačku alebo nádobu na maltu najprv napustite približne tromi litrami vody. Do miešačky potom nasypte zmes suchého betónu. Pred týmito krokmi si ešte skontrolujte, aké množstvá odporúča výrobca. Vzhľadom na rozdielne receptúry a zloženie suchého betónu sa pomery môžu líšiť, no zvyčajne sa 25 kg balenie mieša práve s tromi litrami vody. 

 

Zmes dôkladne a pomaly miešajte, pri použití elektrického miešadla na nízkych otáčkach a zároveň sledujte zmeny konzistencie. Miešajte až dovtedy, kým nevznikne homogénna betónová zmes, ktorá by mala po zatlačení rukou zostať v stlačenom tvare. Pri prudkých pohyboch by sa zmes mala dokonca rozpadnúť, no pri bežnej práci by mala byť gumená ako plastelína a mierne zavlhlá. Zmes následne uložte na požadované miesto a spracujte.

 

Schnutie

 

Myslite na to, že suchý betón schne štandardne rýchlejšie, ako bežná zmes cementu a piesku. Pre správne informácie a postupy vám opäť radíme prečítať si informácie od výrobcu suchého betónu, ktorý ste si zaobstarali. 

 

Zmes zo suchého betónu zvyčajne začína tuhnúť po cca desiatich minútach. Je preto dôležité, aby ste s ňou po premiešaní pracovali čo najrýchlejšie. Konštrukcie môžete ľahko zaťažiť asi po jednej hodine schnutia. Vysoko zaťažiteľné sú štandardne o 24 hodín. Konštrukcie zo suchého betónu sú zvyčajne plne zaťažiteľné o 48 hodín po ich miešaní a spracovaní. 

 

Vhodné podmienky

 

Najvhodnejším počasím pre miešanie a ukladanie betónu sú dni, kedy sa teplota pohybuje medzi 15 a 25 °C a kedy je dostatočne vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. Pri vyšších teplotách je už nutné betón spracovávať veľmi rýchlo, pretože dochádza k rýchlemu odparovaniu vody z jeho povrchu. Tvrdne tak oveľa rýchlejšie, ako je bežne dané výrobcom. Ak sa rozhodnete pracovať so suchým betónom počas teplých dní, môžete si pomôcť tak, že betón prikryjete PE fóliou. Tá zabráni rýchlemu odparovaniu vody a na spracovanie betónu budete mať viac času. Naopak, akonáhle teploty vzduchu klesnú pod 5 °C, proces tvrdnutia betónu sa zastaví. Odparí sa z neho voda, ktorá sa odparuje aj pri takto nízkych teplotách a následkom toho dôjde k jeho znehodnoteniu.

 

Cena suchého betónu

 

Cena suchého betónu je väčšinou o trochu vyššia, ako cena čerstvého betónu z betonárky a pohybuje sa v rozmedzí od dvoch do piatich eur za 25 kg balenie. Treba však mať na pamäti, že výrobcovia sa každoročne snažia zlepšovať výrobné technológie a kvalitu suchého betónu tak, aby sa jeho trvácnosť, životnosť a pružnosť neustále zlepšovali. Výhodou je tiež už spomínané rozdelenie do tried podľa účelu stavby. Vďaka tomuto rozdeleniu si viete jednoducho zaobstarať betón s vhodným zložením, ktoré dopomôže tomu, aby ste sa z vašej konštrukcie a stavby mohli tešiť čo najdlhšie. 

 

 

Ako postupovať s betónom pri základoch

 

Ak plánujete stavbu rodinného domu alebo potrebujete vybetónovať základy pre záhradný domček, budete potrebovať dobré betónové základy. Od nich bude závisieť zdravie celej vašej stavby. Nižšie nájdete popis, ako postupovať s betónom pri týchto operáciách.

 

Základová doska alebo základové pásy s betónovou platňou?

 

Pred samotným betónovaním základov je v projekte nutné stanoviť, o aký typ základov pôjde. Sú dve možnosti – samonosná základová doska alebo klasické základy. Obe riešenia majú svoje výhody aj obmedzenia. V závislosti od plánovaného zaťaženia stavby a charakteru podložia váš projektant navrhne, či bude dom stáť na základovej doske alebo základových pásoch s betónovou platňou.


Základová doska

 

Základová doska je samonosná železobetónová platňa, ktorá nesie váhu stavby a rovnomerne ju rozkladá. Znižuje riziko praskania múrov a zabezpečuje dlhšiu životnosť a stabilitu stavby. Hrúbku základovej dosky navrhne projektant, ale v zásade je hrubšia ako doska, ktorá je umiestnená na základových pásoch. Základová doska sa používa pri menej stabilných povrchoch, hroziacej spodnej vode, ale aj v prípade monolitických betónových konštrukcií a stavieb s vyšším zaťažením. Pod základovú dosku je potrebné umiestniť štrkové lôžko, ktoré sa spevní geomrežou, ktorá stabilizuje podložie. Základová doska je náročnejšia na spotrebu materiálu a financie, no napriek tomu je vyhľadávaným spôsobom zakladania stavby.

 

Základové pásy s betónovou platňou

 

Základové pásy sú klasickou a najrozšírenejšou formou základov pri rodinných domoch a menších stavbách, ako je záhradný domček, altánok alebo garáž. Základové pásy musia byť umiestnené pod obvodovými múrmi a pod všetkými nosnými stenami, stĺpmi, hrubšími priečkami, komínom, ale napríklad aj prvým poschodím schodiska. Priestor, ktorý je ohraničený základovými pásmi sa vysype kamenivom a naň sa vyleje betón. Takáto betónová platňa má menšiu hrúbku, ako samonosná základová doska (spravidla iba okolo 15 cm).

 

Aký betón sa hodí na základové pásy

 

Základové pásy sa najčastejšie vypĺňajú suchým betónom. Vrchnú časť je potrebné vyrovnať pomocou laty a vodováhy do roviny. Výšku odlievaného betónu by ste mali priebežne kontrolovať nivelačným prístrojom. 

 

Majstri na vypĺňanie základov najčastejšie volia suchý betón triedy c12/15. Ten sa vyznačuje dobrou vodopriepustnosťou a okrem použitia pri základových pásoch nájde uplatnenie aj na prípravu podkladu pred kladením dlažby v exteriéri. Hodí sa tiež na vyplnenie pracovných jám, výkopov, lemovanie chodníkov, na obrubníky alebo betónovanie odkvapových chodníkov. 

 

Pri základoch musíte myslieť aj na to, že betón zreje. Norma STN EN 206-1 uvádza, že betón zreje približne 28 dní. To je doba, ktorú zmes potrebuje na to, aby bola pripravená na ďalšie náročné stavebné činnosti. Neponáhľajte sa, aj keď by mal byť suchý betón po dvoch dňoch vytvrdnutý.

 

Ako sa starať o betónové základy?

 

Všeobecne platí zásada, že čerstvý betón je vhodné polievať, aby nedošlo k popraskaniu a zmrašťovaniu betónu rýchlym odparením vody. S touto aktivitou to však netreba preháňať, predídete tak nadbytočnému hromadeniu vody v betóne, ktoré môže mať za následok oslabenie jeho pevnosti. 

Ak plánujete stavať no netrúfate si na práce s betónom, nebojte sa využiť aj pomoc odborníkov na betónové práce.

 

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš L.