Vitajte vo Wilio!

Wilio prezer├íte ako neprihl├ísen├Ż z├íkazn├şk

Prepn├║┼ą na poskytovate─ża
Navigácia
Slu┼żby
Cenn├şky
Rady a tipy
O aplik├íci├ş
Stiahnu┼ą aplik├íciu
Ako to funguje
─îasto kladen├ę ot├ízky
Ako sa m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihl├ísi┼ą sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezer├íte ako neprihl├ísen├Ż z├íkazn├şk

Prepn├║┼ą na poskytovate─ża
Navigácia
Slu┼żby
Cenn├şky
Rady a tipy
O aplik├íci├ş
Stiahnu┼ą aplik├íciu
Ako to funguje
─îasto kladen├ę ot├ízky
Ako sa m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihl├ísi┼ą sa

─îo je to VIN ─Ź├şslo a ako ho overi┼ą

|
 ─îo je to VIN ─Ź├şslo a ako ho overi┼ą

Rovnako ako my ─żudia máme svoje nezamenite─żné identifikátory, ktoré v sebe ukrývajú základné informácie o tom, kto sme, tak aj motorové vozidlá majú svoje špecifické ozna─Źenie, v─Ćaka ktorému ich mo┼żno spo─żahlivo identifikova┼ą.

 

─îo je to VIN ─Źíslo

 

 

Výrobné ─Źíslo vozidla, VIN ( Vehicle Identification Number) je najdôle┼żitejšie ozna─Źenie vozidla, ktoré umiest┼łuje ešte výrobca pri jeho výrobe. Túto 17 miestnu kombináciu písmen a ─Źíslic nájdeme na aute hne─Ć na viacerých miestach. Na jeho umiestnenie sa pou┼żívajú rôzne metódy – gravírovanie, laser, razenie a pod. Zjednodušene mô┼żeme poveda┼ą, ┼że ide v podstate o rodné ─Źíslo auta.

 

 

V─Ćaka VIN ─Źíslu mô┼żeme o aute zisti┼ą mnoho údajov. Kombinácia znakov prezrádza v ktorej krajine bolo vozidlo vyrobené, aký má obsah motora, akú má farbu, ko─żko je v ┼łom miest na sedenie a pod.

 

 

Úlohou VIN ─Źísla je poskytova┼ą jasnú identifikáciu vozidla. Pride─żuje sa osobným motorovým vozidlám, autobusom, nákladným vozidlám aj motocyklom.

 

Vozidlá sa ozna─Źovali VIN ─Źíslami u┼ż od 50 rokov minulého storo─Źia, no toto ozna─Źovanie nemalo presné pravidlá a bolo chaotické. Medzinárodnými normami upravená forma VIN ─Źísla, akú poznáme dnes, sa za─Źala pou┼żíva┼ą od roku 1981. Zaujímavos┼ąou je, ┼że vo VIN ─Źísle nikdy nenájdeme znaky O,Q, I. Dôvodom je ich ─żahká zamenite─żnos┼ą s inými znakmi.

 

─îo predstavujú jednotlivé znaky VIN ─Źísla

 

 

VIN ─Źíslo sa skladá zo 17 znakov, ktoré sú z dôvodu preh─żadnosti oddelené medzerami a poml─Źkami. Systém pride─żovania VIN ─Źísla je odlišný v Európe a Amerike. Európsky štandard pod─ża normy ISO 3779 má prvé tri znaky kód výrobcu, 4. - 9. znak popisný kód vozidla a 10. - 17. miesto je jedine─Źné ─Źíslo.

 

 

Americká norma je precíznejšia. Prvé 3 znaky zna─Źia tie┼ż kód výrobcu. Znak 4 - 8 je popisný kód vozidla. Miesto ─Źíslo 9 je tzv. kontrolný znak. 10 – modelový rok, 11 – fabrika; 12 – 17 jedine─Źné ─Źíslo.

 

 

Kód výrobcu – prvé 3 znaky - WMI

 

 

Prvý znak z trojice ─Źísel predstavuje oblas┼ą, z ktorej výrobca automobilu pochádza (A a┼ż H = Afrika, J a┼ż R Ázia, S a┼ż Y Európa, 1 a┼ż 5 = americký kontinent, 6 a┼ż 7= Austrália a Oceánia, 8 a 0 = Ju┼żná Amerika).

 

Druhý znak sa týka konkrétneho výrobcu. Napríklad ─Źeská automobilka ŠKODA má pridelené ozna─Źenie TMB. V preklade T ozna─Źuje ako miesto výroby Európu a MB ozna─Źuje Mladú Boleslav.

 

Pri tre┼ąom znaku existujú rozdiely medzi Európu a Severnou Amerikou. Tretí znak v celku je pomerne variabilný, odvíja sa od toho, ko─żko áut ro─Źne výrobca vyrobí.

 

 

─Äalších 6 ─Źísel - VDS

 

 

Nasledujúcich 6 ─Źísel ozna─Źuje typ vozidla. Je na ka┼żdom výrobcovi, akým spôsobom typ vozidla ozna─Źí.

 

 

Posledných 8 znakov – VIS

 

 

Tieto znaky popisujú konkrétne vozidlo, jeho motor, prevodovku, výbavu, modelový rok a názov výrobného závodu.

 

 

Kde na vozidle je VIN ─Źíslo zobrazené

 

 

Z dôvodu zamedzenia falšovaniu je VIN kód v aute zobrazený na viacerých miestach. Pod─ża odhadov ho mo┼żno v aute nájs┼ą a┼ż na 16 miestach, sú to napríklad:

 

·       pravá strana auta v smere jazdy,

·       pod podlahou spolujazdca,

·       na B st─║piku,

·       na dielenských nálepkách,

·       ABS systém,

·       ─Źelné sklo.

 

Okrem ozna─Źenia v aute, je VIN kód sú─Źas┼ąou všetkých dokladov týkajúcich sa daného auta:

 

·       kúpna / predajná zmluva,

·       ┼żiados┼ą o pridelenie eviden─Źného ─Źísla,

·       malý a ve─żký technický preukaz,

·       servisná kni┼żka,

·       poistná zmluva...

 

Overenie VIN ─Źísla

 

 

VIN ─Źíslo poskytuje mo┼żnos┼ą zisti┼ą rôzne informácie o vozidle, servisnú históriu vozidla, ─Źi dokonca aj to, ─Źi bol automobil kradnutý, alebo poskladaný z viacerých kusov. Takéto overenie sa oplatí vykona┼ą napríklad pri kúpe automobilu z druhej ruky. Sta─Źí zada┼ą VIN kód na príslušnej internetovej stránke a v momente sa dozviete všetky dostupné informácie o vozidle.

 

 

17 miestne „rodné ─Źíslo automobilu“ v sebe ukrýva zakódovaných mno┼żstvo informácií o vozidle, v─Ćaka ─Źomu umo┼ż┼łuje jednozna─Źnú identifikáciu vozidla. VIN ─Źíslo je vyryté na viacerých miestach vozidla a taktie┼ż musí by┼ą sú─Źas┼ąou všetkých dokumentov, ktoré sa na dané vozidlo vz┼ąahujú. Identifikácia vozidla prostredníctvom VIN ─Źísla je nápomocná aj pri kúpe jazdeného vozidla. V─Ćaka zadaniu VIN ─Źísla na príslušné internetové stránky je v momente mo┼żné dozvedie┼ą sa mno┼żstvo faktov z histórie vozidla a preveri┼ą si tak spo─żahlivos┼ą predávajúceho. 

 

Najr├Żchlej┼íia cesta k rie┼íeniu v├í┼ího projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od ┼íikovn├Żch odborn├şkov z v├í┼ího okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš