Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Čo s čím sadiť - sadenie a pestovanie zeleniny podľa znášanlivosti

|
Čo s čím sadiť - sadenie a pestovanie zeleniny podľa znášanlivosti

Podobne, ako medzi nami ľuďmi, tak aj v ríši rastlín nájdeme susedov, ktorí spolu nevedia nažívať za žiadnu cenu. Či dokonca sa snažia vzájomne zničiť. Poznať rastlinných kamarátov a nepriateľov, to je základ úspechu všetkých záhradkárov. Preto sme vás pripravili prehľadného sprievodcu, ktorý vám zjednoduší pestovanie zeleniny a naučí vás ju vysadiť tak, aby rastliny mali zo seba čo najväčší úžitok.

 

Správne vysadené rastliny si navzájom poskytnú nasledujúce výhody: tienenie, opora, výživa pôdy, ale aj ochrana proti škodcom. Základným pravidlom pri spoločnej výsadnej je, že jednotlivé rastliny musia mať niečo spoločné. V opačnom prípade sa im spolu dariť nebude.

 

 

Väčšina overených rastlinných kombinácií vznikla spôsobom pokus omyl. Záhradkári sa vždy zamysleli, čo s čím sadiť podľa nárokov na pôdu a živiny, času výsadby, citlivosti na svetlo a príbuznosti druhov. Postupne odskúšali rôzne kombinácie rastlín a zistili, že kým niektoré sú dobrí kamaráti, iné spolu neprežijú ani pár dní. Na základe dlhoročných skúsenosti postupne vzniklo množstvo rastlinných kombinácií, ktoré spoločne prosperujú a možno ich využiť k vzájomnému pestovaniu.

 

 

Nevlastní súrodenci

 

 

Rastliny, ktoré nie sú príbuzní z jedného rodu, ale spoločne si veľmi dobre nažívajú a podporujú sa nazývané sesterské plodiny. Tieto kombinácie rastlín majú podobné nároky na pestovanie a zároveň sa spoločne chránia. Medzi často využívané kombinácie patria:

 

 

Kukurica + popínavá fazuľa + tekvica –tekvica svojimi listami chráni kukuricu a fazuľu pred burinami a udržuje aj vlahu v pôde.

 

 

Cibuľa + červená repa a harmanček – repa a harmanček chránia cibuľu pred škodcami, ktoré ju napádajú a naopak cibuľa chráni hlúboviny pred nádorovitosťou.

 

Rumanček + kapusta – rumanček zvýrazní chuť kapusty a podporí jej rast.

 

Bazalka + paradajky – bazalka zlepšuje chuť paradajok a odpudzuje hmyz.

 

Fenikel + uhorky + hlávkový šalát – fenikel zvýrazňuje chuť uhoriek a šalátu.

 

Slnečnica + uhorky – slnečnica poskytuje uhorkám oporu a dostatok tieňa.

 

Nepriatelia na život a na smrť

 

 

Okrem rastlín, ktoré si navzájom pomáhajú, poznáme aj kombinácie, ktoré zo seba navzájom vysávajú život. Ide napríklad o:

 

 

cesnak + fazula alebo hrach,

 

 

paradajky + brokolica,

 

slnečnica + zemiaky,

 

cvikla + špenát,

 

kel + ťahavá fazuľa.

 

Tabuľka znášanlivosti rastlín

 

 

Pripravili sme pre vás aj tabuľku znášanlivosti jednotlivých druhov zeleniny, vďaka ktorej ľahko určíte, čo s čím sadiť. Červená farba označuje rastliny, ktorých vzájomné spolunažívanie nefunguje, naopak, zelená farba rastliny, ktoré si navzájom pomáhajú. Ak pri dvojici nie je žiadna farba, ich vzťah je neutrálny – navzájom si nepomôžu, ale ani neublížia. 

 

 

Využitie zásad spoločného pestovania a vysádzanie viacerých druhov zeleniny na jeden záhon pomáha nielen šetriť miesto v záhrade, ale zároveň aj podporiť úrodu mnohých rastlín. Ak ste doteraz vysádzali každý druh na samostatnú hriadku, skúste o rok niektoré rastliny vysadiť spoločne. Podobne môžete postupovať aj pri sadení skorých a neskorších rastlín. Napríklad po hrachu môžete vysadiť mrkvu alebo okolo hriadok rastlín, ktoré budú plodiť až neskôr ľadový šalát. 

 

Ak potrebujete s prácou na záhrade pomoc, či už od profesionálneho záhradníka, alebo vám chýba silný brigádnik, ktorý porýľuje záhony, vyskúšajte webovú a mobilnú aplikáciu Wilio. Združuje vyše 23 000 poskytovateľov služieb z celého Slovenska a pomôže vám rýchlo nájsť niekoho vo vašom okolí. www.wilio.sk

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš