Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Na čo sa opýtať remeselníka pred tým, než si ho najmete

|
Na čo sa opýtať remeselníka pred tým, než si ho najmete

 

Ukáže sa váš dodávateľ načas, dodrží rozpočet a urobí prácu kvalitne? Máme pre vás 10 otázok, ktoré vám pomôžu overiť si jeho prístup, spoľahlivosť a nastaviť spoluprácu tak aby boli obe strany spokojné.

 

„Najväčšou chybou, ktorú môže zákazník, ktorý sa obracia na remeselníka urobiť, je nepýtať sa dosť otázok a nebyť súčasťou celého projektu,“ hovorí odborník na rekonštrukcie Michal B. „Žiadny remeselník nechce, aby bol klient nespokojný s konečným výsledkom.“

 

Na základe rozhovorov a údajov z reálnych projektov, ktoré realizovali poskytovatelia služieb z Wilio sme pripravili desať základných otázok, ktoré by ste sa mali opýtať skôr, ako si vyberiete dodávateľa.

 

1.     Môžem vidieť ukážky vašich prác z minulosti?


 

Prečítajte si zákaznícke recenzie na poskytovateľov, ktorí vám ponúkajú svoje služby. Zvážte aj drobnosti ako sú zmienky o ich dochvíľnosti, komunikačných schopnostiach, čistote pracovného prostredia a kvalite práce. 

 

Nezabudnite sa pozrieť na fotografie prác z už zrealizovaných projektov. V aplikácii, ako aj na stránke Wilio.sk nájdete ukážky prác priamo v profile poskytovateľa. Do profilu poskytovateľa sa dostanete kliknutím na jeho meno.  
 

2.     Robíte projekty v tomto rozsahu?


 

Niektorí dodávatelia sa špecializujú na určité druhy projektov. Napríklad jeden dodávateľ môže robiť kompletné rekonštrukcie bytov aj s elektroinštalačnými a vodoinštalačnými prácami, zatiaľ čo iný elektroinštalácie nerobí. Ak túto otázku položíte vopred, vyhnete sa nedorozumeniam a ušetríte si kopu času pri obhliadkach. „Skúsený dodávateľ bude vedieť uviesť príklady a zodpovedať všetky otázky k vašej spokojnosti.“

 

3.     Koľko projektov realizujete súčasne? 

 

Chcete takého remeselníka, ktorý má pre vás čas a má vybudované dlhodobé vzťahy s ďalšími odborníkmi, alebo subdodávateľmi, s ktorými bude na projekte spolupracovať. Uistite sa, že dokáže naplniť vaše očakávania ohľadom toho, kedy sa práce začnú a kedy budú dokončené. Cieľom je vyhnúť sa zbytočným prestojom uprostred rozrobeného projektu a čakaniu na niekoho, kto má urobiť ďalšiu časť prác, no príde až o dva týždne. Remeselník by vám mal vedieť povedať ako dlho bude trvať každá fáza projektu a mal by vás upozorniť aj na faktory, ktoré môžu tento časový plán posunúť.

 

„Dobrého remeselníka spoznáte podľa toho, že s vami komunikuje otvorene a nebojí sa zodpovednosti. Vždy vám dokáže odpovedať na všetky otázky o tom, ako projekt postupuje.“

 

4.     Kto bude pracovať u mňa doma?

 

Mnoho poskytovateľov pracuje s partiou, zamestnáva vedúcich stavby, alebo najíma špecialistov na realizáciu niektorých častí projektu. Ak z rozhovoru s poskytovateľom vyplynie, že väčšiu časť práce bude robiť niekto iný požiadajte o stretnutie s týmto majstrom a uistite sa, že je to niekto s kým chcete spolupracovať.  

 

Vo väčšine prípadov je iba dobre ak jednotlivé práce robia špecialisti. Opýtajte sa však, kto budú subdodávatelia a získajte si o nich aspoň základné nformácie. 

5.     Ste poistený?

 

Každý dodávateľ, alebo subdodávateľ, ktorý pre vás pracuje, by mal mať poistenie zodpovednosti za škodu. Poistenie zodpovednosti vás môže ochrániť, ak dôjde k poškodeniu vášho majetku počas priebehu projektu.

 

6.     Ako pracujete?

 

Kedy začína a končí váš pracovný deň? Upracete po sebe na konci každého dňa? Odveziete odpad a úlomky?

 

Ak budú remeselníci pracovať v interiéri, opýtajte sa napríklad aj na to ako ochránia vaše drevené podlahy pred poškodením. Najlepšie je dohodnúť sa na týchto podrobnostiach vopred a písomne. A nezabudnite si pozorne prečítať recenzie, aby ste vedeli, čo o dodávateľovom spôsobe práce hovorili ostatní zákazníci. 

 

7.     Aký bude harmonogram platieb?

 

Nikto by vás nemal vopred žiadať o hotovosť. Opýtajte sa, aké sumy budú splatné a kedy a majte túto dohodu písomne.

 

8.     Môžete naceniť projekt formou platby po jednotlivých míľnikoch?

 

Dohodnite sa na platbe po jednotlivých míľnikoch projektu, napríklad po dokončení hrubej stavby, po dokončení vodoinštalačných prác, položení dlažby a podobne. To vám umožní overiť si či sú jednotlivé práce necenené férovo. Zároveň vám táto forma platieb pomôže udržať rozpočet lepšie pod kontrolu. „Dobrý remeselník nebude mať problém vysvetliť vám svoju cenotvorbu.“