Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

|
Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

 

Klásť dôraz na energetickú úsporu býva už dnes pri stavbe domov samozrejmosťou. Už len z legislatívneho hľadiska sa tejto téme pri plánovaní novostavby nevyhneme – od začiatku roku 2021 totiž do platnosti vstúpila zmena zákona, ktorá energetickú triedu A0 predurčuje pre všetky novopostavené stavby vrátane rodinných domov. Čoraz viac investorov si však uvedomuje výhody nízkoenergetických domov nie len z ekologického hľadiska, ale aj v spojitosti s nemalými úsporami, ktoré tieto stavby svojim užívateľom prinášajú. Vďaka pokroku v oblasti materiálov a technológií našťastie dokážeme dosiahnuť optimálne výsledky jednoduchšie a účinnejšie než kedykoľvek predtým.

 

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

Čo sú to teda vlastne nízkoenergetické stavby? Už z pojmu je jasné, že problematika úzko súvisí s úsporou energií. Až 80% celkovej energie sa pritom v priemernom dome spotrebuje na kúrenie. V súlade s platnou normou je preto pre nízkoenergetické domy daná horná hranica energie ročne spotrebovanej na vykurovanie do 80,4 kWh/m2. Dom je označený ako ultranízkoenergetický pokiaľ táto hranica dosiahne hodnotu pod 40,7 kWh/m2 a pre dosiahnutie štandardu A0, „nulového domu“ alebo domu s takmer nulovou potrebou energie, je potrebné toto číslo znížiť až na 20,4 kWh/m2. Tieto čísla môžu pôsobiť odstrašujúco, predovšetkým v kombinácii s historkami o neúmerne drahej a náročnej výstavbe takýchto domov. V skutočnosti  to tak pritom vôbec nemusí byť – pri rozumnom plánovaní môžu byť náklady na výstavbu len o málo vyššie než pri dome nižšej energetickej triedy a táto investícia sa užívateľovi čoskoro vráti v podobe komfortného bývania a nízkych účtov za energie. Od správnej orientácie až po obnoviteľné zdroje energií, v tomto článku Vám ponúkame niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu na ceste k Vášmu vysnívanému bývaniu.

 

Zásady nízkoenergetického domu

  1. Plánujte dopredu

Znižovanie energetickej náročnosti nemusí hneď znamenať iba využitie sofistikovaných technických riešení a najmodernejších technológií. Naopak, pri dôslednom plánovaní sa dokážeme priblížiť požadovanému štandardu už od samotného architektonického konceptu. Správny návrh je samozrejme omnoho jednoduchším a ekonomickejším riešením, než akékoľvek dodatočné úpravy. Objekt by mal byť ideálne čo najkompaktnejší, keďže čím je povrch obálky domu menší, tým je nižšie riziko tepelných strát. Zvážiť je vhodné tiež výhody viacpodlažného domu oproti bungalovu. Optimálna orientácia veľkých presklených plôch na juh znamená väčšie solárne zisky a nižšiu potrebu tepla na vykurovanie, zároveň však môže viesť k prehrievaniu počas letných mesiacov, preto je potrebné rátať s vhodným systémom tienenia – najefektívnejšou voľbou sú vonkajšie rolety alebo žalúzie. Ďalšou dôležitou otázkou je správne zvolené materiálové riešenie. Výbornou alternatívou sú stavby z dreva, ktoré umožňujú dosiahnutie požadovaných tepelnotechnických parametrov pri nižšej hrúbke konštrukcií. V prípade montovaného systému je navyše možné čas výstavby skrátiť až na 4 mesiace. Každý stavebný materiál má však samozrejme svoje výhody i nevýhody a neexistuje iba jedno správne riešenie. Skúsený architekt Vám pri výbere rád poradí.

  1. Dobrá izolácia je kľúčom k úspechu

Bez kvalitnej izolácie sa už dnes pri stavbe domu nezaobídeme. Trendom je využívanie čo najtenších nosných konštrukcií doplnených masívnou vrstvou tepelného izolantu. Myslieť treba samozrejme na kvalitné zateplenie obvodových stien, základov a strešných konštrukcií, zatepľujú sa ale tiež vnútorné konštrukcie medzi vykurovanými a nevykurovanými časťami domu. I tu sú samozrejme je samozrejme k dispozícii široké spektrum možností, z ktorého si vyberie každý. Dôležitý je výber izolácie s dostatočnou hrúbkou, vysokou tepelnou kapacitou a dobrým tepelným odporom. Veľký dôraz musí byť kladený predovšetkým na kvalitnom prevedení všetkých detailov.

  1. Výber správnych okien

Vhodný výber výplní stavebných otvorov a ich už spomenutá orientácia je ďalším dôležitým krokom k eliminácii tepelných mostov a dosiahnutiu potrebného energetického štandardu. Súčiniteľ prechodu tepla okna by mal byť menší ako 0,80W/(m2K). Okrem tepelnoizolačných vlastností samotných okien je však nezanedbateľná taktiež ich vzduchotesnosť a tu opäť platí, že kvalitné osadenie a utesnenie je nemenej dôležité než výber správneho materiálu rámov a izolačného trojskla.

  1. Nezabudnite na vhodné osvetlenie

Osvetlenie priestoru taktiež hrá svoju rolu pri spotrebe energií a v dôsledku i pri ich úspore. Pri typických riešeniach nízkoenergetických domov sú veľké presklenia orientované predovšetkým na juh, naopak na severných a východných stranách fasády bývajú obmedzené na minimum pre redukciu tepelných strát. Možný nedostatok prirodzeného svetla v týchto priestoroch tak môžeme kompenzovať vhodným riešením umelého osvetlenia. Komfortné osvetlenie dokážeme dosiahnuť použitím energeticky úsporných a teda ekologických i ekonomických riešení. LED žiarovky už dnes bývajú normou, no i tak je vhodné poznamenať, že oproti tým halogénovým môžu znížiť náklady na osvetlenie až o 90%.

  1. Využite solárnu energiu

Využitie obnoviteľných zdrojov je jedným z najpodstatnejších bodov pri ekologickej výstavbe. Práve strategickým využitím solárnej energie si môžeme vo veľkej miere pomôcť pri snahe dosiahnuť nižšiu energetickú triedu domu. Pri výpočte energetickej hospodárnosti sa totiž energia získaná z obnoviteľných zdrojov zohľadňuje, nehovoriac o štátnych dotáciách, ktoré sa na túto tému uplatňujú. Okrem pasívnych solárnych ziskov cez okná a presklenia je vhodné využiť aj aktívne systémy - vhodne umiestnené solárne kolektory dokážu pokryť 50 - 70 % energie potrebnej na ohrev teplej vody a využiť ich možno i pre potreby vykurovania. Pomocou fotovoltaiky zas dokážeme zo slnečného žiarenia získavať aj elektrickú energiu. Tieto riešenia sú nie len ekologické, ale aj  vysoko efektívne a ich inštalácia býva pomerne cenovo dostupná.

 

 

Nízkoenergetický dom na kľúč

Pokiaľ túžite po novom bývaní, ktoré bude spĺňať všetky potrebné energetické kritériá, no netrúfate si pustiť sa do stavby svojpomocne, existujú samozrejme aj alternatívy. Firmy ponúkajúce domy „na kľúč“ tiež pravdaže kráčajú s dobou a súčasťou svojej ponuky zaručujú aj dosiahnutie potrebnej energetickej triedy a to vrátane pasívneho štandardu. Vy tak môžete zveriť túto úlohu do rúk odborníkov, ktorí sa postarajú o celý proces, šetriac Vám tak čas i starosti. Ostáva už len vybrať skutočne zodpovednú a  odbornú firmu s dlhoročnými skúsenosťami, ktorá Vám poskytne ozaj kvalitné služby.

 

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Nadia