Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Rekonštrukcia rodinného domu – takto sa vyhnete problémom

|
Rekonštrukcia rodinného domu – takto sa vyhnete problémom

Podobne, ako stavba doma, aj jeho rekonštrukcia si vyžaduje dôsledné premyslenie a plánovanie. Zbúranie priečok a otvorenie priestoru môže vyzerať lákavo, no čo ak táto priečka mala nosnú funkciu? A to nie je jediný problém, ktorý môže pri rekonštrukcii nastať. Predtým, ako sa pustíte do rekonštrukcie, si najskôr ujasnite odpovede na nasledujúce otázky.


Čo od rekonštrukcie očakávate?


Základ vydarenej rekonštrukcie, to je splnenie pôvodných očakávaní. Práve preto je pred samotným začiatkom rekonštrukcie potrebné zamyslieť sa nad všetkými vašimi očakávaniami a ich reálnosťou. Taktiež by ste sa mali upriamiť nielen na estetickosť, ale aj funkčné využitie jednotlivých priestorov. Predtým, ako sa pustite do akýchkoľvek prác, preskúmajte možnosti. Nakreslite si priestor, spíšte požiadavky, prelistujte katalógy, vyberte zariadenie, prípadne sa poraďte s bytovým architektom a dizajnérom.


V tomto kroku je taktiež potrebné ujasniť si aj rozsah rekonštrukcie. Je rozdiel či sa rozhodnete rekonštruovať dom ako celok alebo rekonštruovať len jednu konkrétnu miestnosť a taktiež aj požadovaný rozsah prác v danej miestnosti.


Pred zakomponovaním akýchkoľvek dispozičných a stavebných úprav si overte ich realizovateľnosť – napríklad možnosť posunutia alebo demolácie priečky, zväčšenie okna a podobne. Ak sa chystáte na rozsiahlu rekonštrukciu, požiadajte o pomoc s plánovaním odborníkov. Vypracovanie projektu rekonštrukcie uľahčí práca a taktiež je súčasťou žiadosti o stavebné povolenie.


Koľko financií ste ochotný investovať?


Stanoviť si rozpočet, ktorý ste ochotný do rekonštrukcie investovať to je základ. Od neho sa následne rozvíja celá rekonštrukcia – od jej rozsiahlosti, až po výber materiálov a jej realizáciu.


Pri plánovaní rekonštrukcie počítajte aj s istou finančnou rezervou. Pri prácach sa vždy môžu vyskytnúť aj neočakávané udalosti, ktoré bude potrebné riešiť. Vyhnite sa preto rozplánovaniu celého rozpočtu do posledného centu, ale nejakú jeho časť, ideálne 10 % si nechajte aj pre prípad núdze.


Ak vám príde odloženie financií bokom ako ich mrhanie, naplánujete si ich využitie na niečo, čo nie je nutnou požiadavkou vašej rekonštrukcie, ale urobilo by vám to radosť. Napríklad v prípade rekonštrukcie kúpeľne môže ísť o kúpu sušičky na prádlo. Ak tieto rezervné financie nebudete pri rekonštrukcii potrebovať, na záver si spravíte radosť malou odmenou. Ak financie počas rekonštrukcie využijete na nečakané udalosti nebudú vám chýbať, pretože rekonštrukciu je možné dokončiť aj bez nich.


Aké povolenia budete potrebovať?


Kým pri niektorých stavebných prácach nepotrebujete povolenie žiadne, na ďalšie postačuje oznámenie stavebnému úradu, pri rozsiahlejších úpravách budete musieť čakať na vydanie stavebného povolenia. Povinnosti, ktoré musíte pri rekonštrukcii splniť presne definuje stavebný zákon.


Ak máte pochybnosti o tom, či potrebuje práce súvisiace s prerábkou vášho domu ohlásiť alebo potrebujete stavebné povolenie, všetky potrebné informácie vám poskytnú na príslušnom stavebnom úrade. Zamestnanci stavebného úradu vás taktiež informujú aj o prílohách, ktoré bude k vašej žiadosti potrebné doložiť. Obchádzanie stavebného zákona sa pri rekonštrukcii rozhodne nevypláca, splňte si preto túto povinnosť skôr, ako sa pustíte do akýchkoľvek prác.


Zvládnete práce svojpomocne, alebo ich prenecháte na robotníkov?


Otázka, či sa pustiť do prác svojpomocne, alebo s pomocou odborníkov, je vždy tou najdiskutovanejšou. Pri svojpomocnej rekonštrukcii môžete ušetriť nejaké tie financie, ale nie vždy tomu musí byť tak. Najmä, ak ste stavbársky antitalent, svojpomocné práce vám môžu priniesť viac problémov, ako osohu a v konečnom dôsledku môžu vyjsť drahšie, ako keby ste ich od začiatku nechali na profesionálov. V tomto prípade si prípadné škody budete musieť hradiť sami, ale keby ich spôsobili odborníci, vyriešili by ste vzniknutý problém v rámci reklamácie.


Preto, ak si v niektorej stavebnej oblasti nie ste istý, nebojte sa osloviť skúsených remeselníkov. Ich výber si však dobre premyslite. Stavte na referencie a odporúčania od známych. Vyhnite sa spolupráci s remeselníkmi bez podpisu zmluvy. Správne formulovaná zmluva bude pre vás poistkou kvality odvedenia prác a pomôže k prípadnému riešeniu reklamácie.


Koľko času vám rekonštrukcia zaberie?


Pred začiatkom realizácie rekonštrukcie si spracujte plán prác, aby ste vedeli odhadnúť čas, ktorý vám rekonštrukcia zaberie. Pri spracovaní plánu, podobne ako pri rozpočte, nezabudnite pracovať aj s istou časovou rezervou.


Pri rozsiahlej rekonštrukcii starého domu musíte rátať s množstvom stavebných prác. Náročnosť takejto rekonštrukcie je niekoľko mesiacov, pokojne aj rok. Menšie rekonštrukcie, ako je napríklad rekonštrukcia kúpeľne, sa zmestia do jedného mesiaca.


Každý dom sa časom opotrebuje a vyžaduje si menšie či väčšie stavebné úpravy. Predtým, ako sa pustite do akejkoľvek rekonštrukcie, je nutné si všetky práce dôkladne premyslieť. Zároveň treba myslieť aj na fakt, že zrekonštruovať celú miestnosť sa často oplatí viac, ako len vymeniť jej časť. Ak sa napríklad chystáte meniť sprchový kút v kúpeľni, zamyslite sa rovno nad stavom celej miestnosti. Nebude vhodné rovno vymeniť aj kachličky? Nie sú steny špinavé a zaplesnené? 


Podobné odporúčanie platí aj pri rekonštrukcii starého domu. Vymeniť okná, všetky rozvody a ďalšie problémové časti sa oplatí viac ako zrekonštruovať jednu miestnosť. Keď bude potrebné riešiť tieto záležitosti budete novo prerobenú miestnosť búrať?


Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš