Vitajte vo Wilio!

Wilio prezer├íte ako neprihl├ísen├Ż z├íkazn├şk

Prepn├║┼ą na poskytovate─ża
Navigácia
Slu┼żby
Cenn├şky
Rady a tipy
O aplik├íci├ş
Stiahnu┼ą aplik├íciu
Ako to funguje
─îasto kladen├ę ot├ízky
Ako sa m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihl├ísi┼ą sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezer├íte ako neprihl├ísen├Ż z├íkazn├şk

Prepn├║┼ą na poskytovate─ża
Navigácia
Slu┼żby
Cenn├şky
Rady a tipy
O aplik├íci├ş
Stiahnu┼ą aplik├íciu
Ako to funguje
─îasto kladen├ę ot├ízky
Ako sa m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihl├ísi┼ą sa

Stavba domu ÔÇô krok za krokom

|
Stavba domu ÔÇô krok za krokom

Stavba vlastného bývania predstavuje ve─żký ┼żivotný krok, z ktorého sa ka┼żdý teší. No okrem radosti so sebou prináša aj mno┼żstvo doposia─ż nepoznaných starostí. Viete, ako postupova┼ą pri stavbe domu tak, aby ste na ni─Ź nezabudli, nenechali sa nachyta┼ą a mohli si nový dom─Źek ─Źím skôr naplno u┼żi┼ą?

 

Pripravili sme pre vás stru─Źný návod, ako postupova┼ą pri stavbe domu od kúpy pozemku a┼ż po s┼ąahovanie sa do nového.

 

Postup pri stavbe domu, krok za krokom

 

 

Výber pozemku

 

 

Ke─Ć┼że dom v budúcnosti len tak nezdvihnete a neprelo┼żíte, výber pozemku na stavbu predstavuje jedno z k─żú─Źových rozhodnutí. Vybraný pozemok by mal sp─║┼ła┼ą vaše kritéria na ob─Źiansku vybavenos┼ą, dopravnú dostupnos┼ą, ve─żkos┼ą a tvar, rušnos┼ą lokality. Práve lokalita najviac ovplyv┼łuje aj cenu pozemku. ┼Żiadané pozemky v mestách sú o poznanie drahšie ne┼ż pozemky v zabudnutých dedinách. No cena by nemala by┼ą jediným rozhodujúcim faktorom.

 

 

Príprava projektu domu

 

 

Po tom, ako ste našli svoj vytú┼żený pozemok nasleduje príprava projektu domu. Na výber máte z dvoch mo┼żností – kúpa katalógového projektu alebo príprava projektu na mieru. Ideálny dom sp─║┼łajúci všetky vaše po┼żiadavky v katalógu len tak nenájdete preto, ak nechcete robi┼ą ve─żké kompromisy investujte do prípravy projektu na mieru. Predsa len, ide o investíciu na celý ┼żivot a nechcete ─Ćalších mnoho rokov strávi┼ą nadávaním napríklad na nevyhovujúcu ve─żkos┼ą priestoru medzi va┼łou a umývadlom. Pred návštevou architekta si ujasnite základné po┼żiadavky, ktoré by váš nový domov mal sp─║┼ła┼ą a s architektom si následne ujasnite všetky vaše po┼żiadavky.

 

 

Povolenia a prípojky

 

 

Po príprave projektu je pred samotným za─Źiatkom prác ešte potrebné vybavi┼ą stavebné povolenie. ┼Żiados┼ą o stavebné povolenie sa podáva na príslušnom stavebnom úrade a je k nej potrebné dolo┼żi┼ą aj súhlasné stanoviská všetkých dotknutých orgánov. Informáciu o tom, aké všetky prílohy ste povinný k ┼żiadosti dolo┼żi┼ą, vám poskytnú na stavebnom úrade. V tejto fáze sa je taktie┼ż potrebné zamera┼ą aj na komunikáciu s elektrár┼łami, plynár┼łami, vodár┼łami a všetkými inštitúciami, od ktorých budete potrebova┼ą zrealizova┼ą na vašom pozemku prípojku.

 

 

Odpove─Ć na otázku, kto to celé postaví

 

 

Ak ste sa doteraz nerozhodli, ─Źi sa do stavby pustíte svojpomocne alebo vyu┼żijete slu┼żby dodávate─żskej spolo─Źnosti, nastáva najvyšší ─Źas na doriešenie tejto zásadnej otázky. Prenechanie stavby firme je síce finan─Źne náro─Źnejšie, no zárove┼ł pomáha ušetri┼ą mno┼żstvo ─Źasu. Ak sa rozhodnete pre stavebnú firmu, zamerajte sa na jej dôkladný výber. Zverenie prác prvej firme, na ktorú natrafíte, sa vám nemusí vyplati┼ą. Preto sledujte recenzie, porovnávajte a vyberajte zodpovedne. Opä┼ą by cena nemala by┼ą jediným rozhodovacím kritériom.

 

 

Úprava pozemku

 

 

Terénne úpravy pozemku zah┼Ľ┼łajú o─Źistenie od prípadných stromov, krovín, kame┼łov, kore┼łov, buriny, jednoducho všetkého, ─Źo zabra┼łuje vytvori┼ą vhodný priestor pre stavbu.

 

 

Výber materiálov

 

 

Kvalita stavebných materiálov má zásadný vplyv na kvalitu a ┼żivotnos┼ą postavenej stavby, preto by ste k jeho výberu mali pristupova┼ą maximálne zodpovedne. Vybera┼ą nemusíte všetok materiál nazad. Posta─Źí jeho postupný výber pod─ża aktuálnej realizácie stavebných prác.

 

 

Realizácia stavby

 

 

─îi u┼ż budete stava┼ą svojpomocne, alebo sa do stavby pustí stavebná spolo─Źnos┼ą, postup pri stavbe rodinného dobu bude zhruba nasledovný:

 

 

1. Základná doska a prípojky

 

2. Hrubá stavba

3. Strecha

4. Okná a dvere

5. Rozvody v stenách

6. Omietky

7. Hydroizolácia

8. Podlahové kúrenie, rozvody vetrania

9. Potery

10.  Kotol┼ła

11.  Sadrokartónové stropy, zateplenie stropov

12.  Kuchy┼ła, kúpe─ż┼ła

13.  Podlahy

14.  Zateplenie

15.  Oblo┼żenia a dvere

16.  Vonkajšie úpravy

 

Stavba rodinného domu je náro─Źný projekt, a preto si jeho realizácia vy┼żaduje dobré plánovanie. Pred realizáciou si nezabudnite zhodnoti┼ą ─Źasovú a finan─Źnú náro─Źnos┼ą jednotlivých fáz. Ak sa pri svojpomocnej realizácií stavby rozhodnete vyu┼żi┼ą pomoc niektorých remeselníkov, nezabudnite pri objednávaní ich slu┼żieb plánova┼ą aj s istou ─Źasovou rezervou. Predsa len, mô┼żete plánova┼ą, ┼że osadenie okien bude trva┼ą jeden de┼ł, no v┼żdy sa mô┼żu vyskytnú┼ą neo─Źakávané problémy, preto je dobré necha┼ą si aj istú ─Źasovú rezervu.

 

 

Kolaudácia

 

 

Dom je pripravený na kolaudáciu v momente, ke─Ć je hotová strecha, komíny, okná a dvere, schodiská a balkóny so zábradlím, povrchové úpravy stien, podláh, stropov a inštalácie. Hotové musia by┼ą prípojky in┼żinierskych sietí a osadené umývadlá, toalety a sprchy ─Źi vane. Podobne, ako ┼żiados┼ą o stavebné povolenie, aj ┼żiados┼ą o kolaudáciu musí by┼ą doplnená o po┼żadované prílohy.

 

 

S┼ąahovanie

 

 

A na záver prichádza u┼ż len tá najkrajšia ─Źas┼ą realizácie vlastného bývania – zariadenie a s┼ąahovanie.

 

 

Rodinný dom, to je investícia na celý ┼żivot. Nikdy sa do jednotlivých krokov vedúcich k vášmu domu snov nepúš┼ąajte bezhlavo, ale ka┼żdý si najskôr dôkladne premyslíte. Ako sa hovorí, aspo┼ł raz sa na ka┼żdé rozhodnutie vyspite. 

 

 

Ak sa odhodláte pre tento ┼żivotný krok, budete potrebova┼ą dodávate─żov, ktorí odvedú kvalitnú prácu za rozumnú cenu. Webová a mobilná aplikácia Wilio, ktorá u┼ż sprostredkovala riešenie vyše 26 000 projektov, vám pomô┼że rýchlo a spo─żahlivo nájs┼ą odborných dodávate─żov vo vašom okolí a u─żah─Źí vám výber pomocou overených u┼żívate─żských recenzii. Vyskúšajte si to na www.wilio.sk

 

Najr├Żchlej┼íia cesta k rie┼íeniu v├í┼ího projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od ┼íikovn├Żch odborn├şkov z v├í┼ího okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Lukáš