Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Viete, aké výročie svadby oslavujete?

|
Viete, aké výročie svadby oslavujete?

Striebornú a zlatú svadbu pozná vďaka oslavám so starými rodičmi hádam každý. No vedeli ste, že existujú aj ďalšie svadobné výročia, ktoré získali svoj oficiálny názov? A veď prečo nie. Dôvod na oslavu výročia spoločnej životnej púte a posilnenie vzájomnej lásky, by sme sa mali snažiť nájsť vždy. A tobôž v dnešnom svete, keď je manželstvo skôr prežitok a hranica rozvodov strašidelne stúpa. Každý spoločne prežitý manželský rok možno považovať za úspech a rozhodne si zaslúži pozornosť.

 

Kým v minulosti naši starí rodičia spolu vydržali desiatky rokov, a strieborná a zlatá svadba, neboli až také výnimočné, dnes sa ich dožije len málokto. Predsa len, v porovnaní s našimi starými rodičmi sa sobášime (ak vôbec) o poznanie neskôr a aj schopnosť a ochota zotrvať v jednom manželstve po celý život sa postupne znižuje. Možno aj to je dôvod, prečo až do 15 rokov spoločného manželského života má každé výročie svoju pozornosť a špeciálny názov. Po 15 rokov sa výročia svadby následne oslavujú po päťročniciach. Žeby práve spoločných 15 rokov manželského života bolo tým zásadným bodom, ktorý keď spolu prežijeme zvládneme už hocičo?

 

 

Výročia svadby - kompletný prehľad

 

 

Deň svadby – Biela (zelená ) svadba

 

Samotný deň svadby, kedy svoj manželský zväzok oslavuje každý.

 

9 mesiacov – pivová (somárska) svadba

Oslavovalo sa najmä v minulosti, vtipný názov je odvodený od faktu, že manželka ešte ani 9 mesiacov od svadby neotehotnela.

 

1 výročie svadby – Bavlnená svadba

Prvé svadobné výročie. Svoj názov získalo od toho, že manželia sa k sebe správajú ako k bavlnke a rovnako sa aj majú.

 

Akým potešíte partnera na výročie svadby?Ako potešíte vášho partnera na výročie svadby?

 

2 výročie svadby – Papierová svadba

Druhý rok od svadby, zväzok je stále krehký ako papier. Manželstvo je prirovnávané k nepopísanému listu papiera, ktorý sa postupne s pribúdajúcimi rokmi bude plniť.

 

3 výročie svadby – Kožená svadba

Tretí svadobný rok je označovaný ako prvý kritický, ak ho manželia zvládnu, ich zväzok bude omnoho pevnejší, podobne ako je pevná koža.

 

4 výročie svadby – Kvetinová svadba

V minulosti bolo 4 svadobné výročie typické oslavami s bohatou kvetinovou výzdobou.

 

5 výročie svadby – Drevená svadba

Drevená svadba predstavuje prvé okrúhlejšie výročie manželstva, pričom drevo symbolizuje trvanlivý materiál – pevné a trvácne manželstvo.

 

6 výročie svadby – Železná (plechová) svadba

Železo symbolizuje pevnosť a nerozbitnosť, čo má predstavovať spevnenie manželského zväzku.

 

6 a pol roka – Zinková (cukrová) svadba

Špeciálne výročie po 6 a pol roku manželstva upozorňuje na to, že o manželstvo je potrebné sa starať a raz začas ho „preleštiť“.

 

7 výročie svadby – Medená (vlnená) svadba

7. rok manželstva býva označovaný ako veľmi kritický a zo všetkých najbližšie k rozvodu. Symbolika výročia je podobná ako pri predchádzajúcom výročí – ak sa o meď staráme je krásna lesklá, no ak ju zanedbávame je matná a nevýrazná. Výročie upozorňuje manželov, aby nezabudli svoj zväzok rozvíjať.

 

8 výročie svadby – Bronzová svadba

Na 8. výročie sa v minulosti manželia zvykli obdarovávať rôznymi lesklými predmetmi do domácnosti.

 

9 výročie svadby – Hlinená svadba

Manželstvo prežilo prvé kritické roky a je silnejšie. Výročie naďalej odkazuje na zariaďovanie domácnosti, v tomto prípade hlinenými predmetmi.

 

10 výročie svadby – Cínová (ružová) svadba

Prvé okrúhle spoločné desaťročie. V minulosti sa toto výročie spájalo s veľkými oslavami, na ktoré zvykli hostí pozývať hlavný družba a družička. Partnerka by ako darček mala dostať množstvo ruží, partner výrobok z cínu.

 

11 výročie svadby – Oceľová svadba

Posledné výročie, počas ktorého by sa partneri mali obdarovávať darčekmi z kovu -ocele.

 

12 výročie svadby – Hodvábna svadba

Dvanáste výročie svadby bolo pomenované po hodvábe, ktorý je veľmi pevný, no na povrchu je príjemný a jemný.

 

13 výročie svadby – Krajkovaná (čipkovaná) svadba

Počas trinásteho výročia svadby si v minulosti prišli na svoje najmä nežné polovičky. Dostávali totiž darčeky z čipky, ktorá bola v minulosti veľmi drahým a ceneným materiálom.

 

14 výročie svadby  – Slonovinová svadba

14. spoločný rok manželov. Slonovina v názve symbolizuje hutný, tvrdý a pružný materiál. Odkazuje na to, že manželia sa v manželstve už naučili spoločne komunikovať, dopriať si a vyhýbať sa nášľapným mínam.

 

15 výročie svadby – Krištáľová (sklená) svadba

15 svadobné výročie končí sériu osláv výročia manželstva po každom prežitom spoločnom roku. Jeho názov je odvodený od skla a poukazuje na vzťah manželov, ktorý je rovnako čistý a priezračný.

 

20 rvýročie svadby – Porcelánová svadba

Výročie po spoločných dvoch desaťročiach, bolo v minulosti oslavované slávnostným spoločným obedom, ktorý si zaslúžil servírovanie do najkrajšieho porcelánu, aký v domácnosti bol.

 

25 výročie svadby – Strieborná svadba

Spoločná štvrťstoročnica predstavuje obdobie, počas ktorého partnerský vzťah vydržal mnohé skúšky. Manželstvo je pevné a deti postupne začínajú vylietať z rodného hniezda.

 

30 výročie svadby – Perlová svadba

3 desiatky prežitých spoločných rokov je obdivuhodný výkon, ktorý dnes už len tak často nevidíme. Výročie symbolizuje vzácnosť tohto partnerského zväzku.

 

35 výročie svadby– Ľanová (korálová) svadba

Názov tohto svadobného výročia je odvodený od tkaniny ľan, ktorá je extrémne pevná a pružná. Presne také musí byť aj manželstvo, ktoré oslavuje 35 spoločných rokov.

 

40 výročie svadby – Rubínová svadba

Na 40 výročie svadby si manželia v minulosti zvykli nechávať do svadobných obrúčok vsádzať rubín – kameň ohňa, vrúcnosti a lásky. Presne taký, aké je takéto manželstvo.

 

45 výročie svadby – Zafírová (jantárová) svadba

Symbolika zafírovej svadby je podobná ako je tomu pri rubínovej svadbe. Počas tohto výročia si manželia do obrúčok nechávali vsadiť zafír – kameň viery a duchovnej čistoty, známy aj ako kameň šťastia.

 

50 rvýročie svadby– Zlatá svadba

50 výročie svadby je krásny výročím spoločného prežitého pol storočia, čo naozaj stojí za oslavu. Počas tohto svadobného výročia si manželia zvyčajne obnovujú svoj manželský sľub a vymieňajú nové zlaté obrúčky.