Vitajte vo Wilio!

Wilio prezer├íte ako neprihl├ísen├Ż z├íkazn├şk

Prepn├║┼ą na poskytovate─ża
Navigácia
Slu┼żby
Cenn├şky
Rady a tipy
O aplik├íci├ş
Stiahnu┼ą aplik├íciu
Ako to funguje
─îasto kladen├ę ot├ízky
Ako sa m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihl├ísi┼ą sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezer├íte ako neprihl├ísen├Ż z├íkazn├şk

Prepn├║┼ą na poskytovate─ża
Navigácia
Slu┼żby
Cenn├şky
Rady a tipy
O aplik├íci├ş
Stiahnu┼ą aplik├íciu
Ako to funguje
─îasto kladen├ę ot├ízky
Ako sa m├┤┼żeme zlep┼íi┼ą
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihl├ísi┼ą sa

Zapojenie zásuvky, ako na to?

|
Zapojenie zásuvky, ako na to?

 

 

Svojpomocné zapájanie zásuvky mô┼że by┼ą nebezpe─Źné, preto by ste sa po správnosti mali obráti┼ą sa na odborníka s potrebnou kvalifikáciou. Ak sa však rozhodnete pusti┼ą do zapájania zásuviek sami dbajte na zvýšenú opatrnos┼ą. 

 

Prácu na elektrickom zariadení robte v┼żdy iba pri vypnutom stave. Pred pracou si skontrolujte bez napä┼ąový stav spo─żahlivým meracím prístrojom – nie „fázovkou“, alebo podobným zariadením.

 

Dvojvodi─Źová sústava 

 

Dvojvodi─Źová sústava nezodpovedá sú─Źasným technickým normám, ale v praxi ju ešte nájdete ─Źasto. Dvojvodi─Źová sústava, teda sie┼ą TN-C, so zásuvkami 220 V sa u┼ż v sú─Źasnosti nepou┼żíva na vedenie elektrickej energie ku koncovým zariadeniam, ako sú napr. svetlá a zásuvky. Stále ju však nájdete v starších domoch postavených do roku 1993. Tento typ siete má napätie 220 a 380 V. Napätie 220 V mô┼żete namera┼ą medzi ktorouko─żvek fázou a PEN. Napätie 400 V sa dá namera┼ą medzi dvoma ─żubovo─żnými fázami. 


Pri takejto staršej dvojvodi─Źovej sústave sú k dispozícii dva vodi─Źe: fázový vodi─Ź L (─Źiernej, alebo hnedej farby) a ochranný vodi─Ź PEN (zeleno┼żltý). 


Ak máte doma dvojvodi─Źovú sústavu odporú─Źame vám ju pri najbli┼żšej rekonštrukcii prerobi┼ą na trojvodi─Źovú.


Farebné ozna─Źenie káblov: ako rozlíši┼ą vodi─Źe v dvojvodi─Źovej sústave TN-C


PEN vodi─Ź


Zárove┼ł pracovný a ochranný vodi─Ź  sa vyskytuje sa v sieti TN-C. Dajte pozor a nepomý─żte si ho s ochranným vodi─Źom PE. Je nevyhnutné aby bol zapojený správne. Na tomto vodi─Źi nie je proti zemi napätie. Ozna─Źený je ako PEN (Protective Earthing and Neutral conductor), svorky sú ozna─Źené ako PEN, alebo symbolom uzemnenia. Má zelenú, alebo zeleno-┼żltú farbu a na koncoch je ozna─Źený svetlo modro.


Fázový vodi─Ź L


Pracovný vodi─Ź, ktorý vedie prúd tzv. „fáza“. Na tomto vodi─Źi je proti zemi napätie. Zna─Źí sa ako L (Line), L1, L2, L3; svorky U, V, W, prípadne R, S, T, kedysi aj ako X, Y, Z. Mô┼że by┼ą  ─Źiernej, hnedej, alebo sivej farby.

 

Ako zapoji┼ą elektrickú zásuvku 220 V v dvojvodi─Źovej sústave TN-C

 

V dvojfázovej sústave sú jednofázové zásuvky pripojené iba dvoma vodi─Źmi, fázovým (L) ─Źiernym, alebo hnedým, a stredným ochranným (PEN) vodi─Źom, ktorý býva bu─Ć zelený, alebo zeleno┼żltý. Zásuvkové okruhy sú istené 10 A isti─Źmi. Pred takto zapojené zásuvky sa nedá zapoji┼ą prúdový chráni─Ź, je však mo┼żné ich vybavi┼ą prúdovým chráni─Źom vo forme adaptéru do zásuvky. Poškodením PEN vodi─Źa, ktorý je namáhaný prechádzajúcim prúdom, dôjde k  vzniku nebezpe─Źného dotykového napätia na ne┼żivej ─Źasti. Preto┼że sa tieto typy inštalácie be┼żne stále  nachádzajú v starších domoch ide o pomerne be┼żnú poruchu, ktorá je ve─żmi nebezpe─Źná a ┼żivot ohrozujúca! Takáto porucha si vy┼żaduje odpojenie elektroinštalácie od siete a zásah elektrikára.

 

Zásuvky sa v dvojfázovej schéme zapájajú tak aby ochranný kolík bol hore a stredný, alebo nulovací vodi─Ź bol pripojený na pravú dutinku pri poh─żade spredu. To isté platí aj pre dvojité zásuvky. Preto┼że je pre PE a N pou┼żitý iba jeden vodi─Ź musí vodi─Ź PEN by┼ą najskôr pripojený na ochranný kolík a a┼ż potom do pravej dierky zásuvky.

 

Schéma zapojenia zásuvky v dvojvodi─Źovej sústave

Zapojenie elektrickej z├ísuvky v dvojvodi─Źovej sieti

 

Pri výmene starej  poškodenej zásuvky pripojenej hliníkovými vodi─Źmi za novu je vhodnejšie pou┼żi┼ą zásuvku so skrutkovými svorkami (napr. ABB Classic). Zásuvky s bezskrutkovými svorkami nie sú na Al vodi─Źe  vhodné preto, ┼że maximálny  povolený prierez vodi─Źa je 2,5 mm2 a staršie Al vodi─Źe s vä─Źším prierezom sa nemusia da┼ą  do svoriek vlo┼żi┼ą. Mô┼że tak dôjs┼ą ku neprávnemu kontaktu a následnému vyhoreniu nainštalovanej zásuvky. 

 


Trojvodi─Źová sústava

 

Trojvodi─Źová sústava, sie┼ą TN-C-S s novými trojvodi─Źovými zásuvkami 230 V má napätie 230 a 400 V. Napätie 230 V mô┼żete namera┼ą medzi ktorouko─żvek fázou a stredným vodi─Źom tzv. „nulákom“, alebo PE. Napätie 400 V sa dá namera┼ą medzi dvoma ─żubovo─żnými fázami. 

 

Farebné ozna─Źenie káblov: ako rozlíši┼ą vodi─Źe v trojvodi─Źovej sústave TN-C-S

 

Ochranný vodi─Ź


Ochranný vodi─Ź sa zapája ako prvý a jeho správne zapojenie je najdôle┼żitejšie. A┼ż ke─Ć je správne zapojený ochranný vodi─Ź, mô┼żete zapája┼ą ostatné vodi─Źe. Na tomto vodi─Źi nie je proti zemi napätie preto je profesionálmi nazývaný „kostra“, alebo „zem“. Ozna─Źený je ako PE (Protective Earth), svorky sú ozna─Źené ako PE, alebo symbolom uzemnenia. Má zelenú, alebo ┼żltú farbu. V bezporuchovom stave po ┼łom nejde ┼żiadny prúd.

 

Fázový vodi─Ź L


Pracovný vodi─Ź, ktorý vedie prúd  a tzv. „fáza“. Na tomto vodi─Źi je proti zemi napätie.  Zna─Źí sa ako L (Line), L1, L2, L3; svorky U, V, W, prípadne R, S, T, kedysi aj ako X, Y, Z. Mô┼że by┼ą  ─Źiernej, hnedej, alebo sivej farby.

 

Stredný vodi─Ź


Pracovní vodi─Ź, ktorý slú┼żi na vedenie prúdu, ktorý sa premie┼ła na prácu. Tie┼ż ide o nulový vodi─Ź, tzv. „nulák“. Na tomto vodi─Źi nie je proti zemi napätie. Ozna─Źený je ako N (Neutral), svorky rovnako N. Má svetlomodrú farbu. 

 


Ako zapoji┼ą elektrickú zásuvku 230 V v trojvodi─Źovej sústave TN-C-S


Dnešné zásuvky pracujú s celkom troma vodi─Źmi, a to s fázovým vodi─Źom, s ochranným vodi─Źom, a s neutrálnym vodi─Źom. V trojvodi─Źovej sieti TN-C-S sú vodi─Źe štandardizovane farebne ozna─Źené izoláciou daného kábla. Fázový vodi─Ź (L) je hnedý (mô┼że by┼ą aj ─Źierny, alebo šedý), neutrálny vodi─Ź je svetlomodrý, a ochranný vodi─Ź (PE)  je ┼żltý, alebo a zelený.
Do istenia zásuvkového okruhu je zaradený prúdový chráni─Ź, ktorý zvyšuje jeho bezpe─Źnos┼ą a niekedy aj AFD, ktoré zais┼ąuje ochranu pri vzniknutí iskrenia. Na jeden vývod z rozvádza─Źa  mô┼że by┼ą pripojených maximálne 10 zásuviek, pri─Źom dvojitá zásuvka je braná ako jedna samostatná zásuvka.


Zásuvky sa pripojujú tak, aby ochranný kolík bol hore a stredný, alebo nulovací vodi─Ź bol pripojený na pravú dutinku pri poh─żade spredu. Rovnako to platí aj pre dvojité zásuvky.

 

Schéma zapojenia zásuvky v trvodi─Źovej sústave

Zapojenie elektrickej z├ísuvky v trojvodi─Źovej s├║stave

 

H─żadáte šikovného elektrikára, alebo odborníka na niektorú zo stoviek ─Ćalších slu┼żieb? Zadajte váš projekt zadarmo, alebo si pre─Źítajte ako na to

 

Ak poskytujete slu┼żby, zaregistrujte sa a aj vy mô┼żete na Wilio nájs┼ą nových zákazníkov. Pozrite sa ako Wilio funguje pre poskytovate─żov a pozrite sa na práve aktuálne projekty.

 

 

Najr├Żchlej┼íia cesta k rie┼íeniu v├í┼ího projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od ┼íikovn├Żch odborn├şkov z v├í┼ího okolia

Zadajte dopyt zadarmo

autor: Simona