Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Benátsky štuk

Najmite si skúseného odborníka na benátsky štuk z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Benátsky štuk

Potrebujete službu z oblasti benátsky štuk? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na odstránenie starej omietky, nanášanie novej omietky špachtľou. Cena štukatérskej techniky sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: špachtľa, materiál na omietku, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17651 murárov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Pravá benátska omietka obsahuje pravý mramorový prach, ktorý zvyšuje krásu povrchu. Tradičná benátska omietka je vyrobená z vápna alebo sadry a nanáša sa na laty, vodorovné drevené pásy pripevnené k nosníkom a čapom steny. Možno ju však použiť aj na sadrokartón, dlaždice, drevo, tehly a dokonca aj farbené povrchy. V dnešných výrobkoch v štýle benátskej omietky sa často používajú syntetické materiály. Túto omietku možno použiť v interiéri alebo exteriéri. Dobrou správou je, že je šetrná k životnému prostrediu a vďaka vysokej úrovni pH odoláva plesniam a iným organizmom, napríklad baktériám.

Ako nanášať benátsku omietku

Benátska omietka je moderným pojmom, ktorý popisuje starodávnu metódu nanášania štukovaného povrchového náteru na steny. Benátska omietka (niekedy známa aj ako vápenná omietka) je v podstate tmel vyrobený z páleného vápenca alebo mramorového prachu zmiešaného s vodou. Keď je povrch po aplikácii leštený, získame úpravu so vzhľadom pravého mramoru.

Povrch benátskej omietky svoj efekt tradične dosahoval použitím jedinečných materiálov aplikovaných zručným remeselníkom. Novšie produkty našťastie umožnili kutilom dosiahnuť podobné výsledky pomocou len niekoľkých krokov a bez špeciálneho školenia. Ešte lepšie je, že dnešné výrobky obsahujú akrylové polyméry, ktoré vytvárajú odolnejší a trvanlivejší povrch. Benátska omietka vám dá to, za čo z hľadiska kvality zaplatíte. Cenovo výhodné výrobky nie sú ničím iným ako hustou farbou, najlepšia benátska omietka však obsahuje pravý mramorový prach zamiešaný do akrylového základu.

Benátsku omietku nájdete v centrách pre domácich majstrov a obchodoch s farbami. Predáva sa v plechovkách rovnako ako farba. Niektoré výrobky sú k dispozícii už tónované, zatiaľ čo iné vyžadujú, aby ste vy alebo váš predajca pridali univerzálne farbivá na dosiahnutie požadovanej farby. Pri druhom prístupe máte oveľa viac farebných možností.

Jedným z pozitívnych momentov nanášania benátskej omietky je to, že na zvládnutie práce nemusíte kupovať veľa nástrojov a materiálov. Na najzákladnejšiu povrchovú úpravu benátskej omietky potrebujete iba oceľové hladidlo a omietkový materiál. Nová sadrokartónová doska vyžaduje predbežnú vrstvu základného náteru alebo farbu na ploché steny, takže možno budete potrebovať aj viacero základných maliarskych potrieb.

Čo budete potrebovať

Vybavenie/náradie:

 • Oceľovú stierku alebo 10- až 15-centimetrový nôž na sadrokartón
 • Pracovné rukavice
 • Štít alebo okuliare na ochranu očí
 • Štetec
 • Valček
 • Podnos na farbu
 • Materiály
 • Brúsny papier so zrnitosťou 400 až 600
 • Benátska omietka
 • Handry na ochranu pred kvapkami
 • Základný náter
 • Kryt valčeka
 • Univerzálne farbivá
 • Vrchný náter alebo pastový vosk

Inštrukcie

Precvičte si svoje zručnosti

Benátska omietka sa líši od farby a to, že viete, ako vymaľovať izbu, z vás ešte automaticky neurobí majstra v práci s benátskou omietkou. Trocha času stráveného cvičením s týmto novým materiálom vám pomôže získať sebadôveru a zručnosť.

Dobrým spôsobom, ako si to precvičiť, je kúpiť si pár listov sadrokartónu a potom pomocou stierky naniesť trochu omietky a vyskúšať rôzne ťahy a uhly. Experimentujte s nanášaním rôznych množstiev textúry na povrch.

Ak si do omietky pridávate svoj vlastný odtieň, miešajte malé dávky s rôznymi množstvami farbív, pričom si robte poznámky, až kým nenájdete tú pravú zmes.

Pripravte miestnosť

Čo najlepšie vyčistite miestnosť a na podlahu rozložte handry (napr. staré koberce) na ochranu pred kvapkami.Benátsku omietku môžete použiť na väčšinu stien a stropov, povrch by však mal byť rovný a hladký. Pokiaľ sú v ňom praskliny alebo otvory, najskôr ich vyplňte a prebrúste. Umyte všetky nečistoty a mastnotu. Pred nanesením benátskej omietky by povrchy najskôr mali byť natreté základnou farbou alebo rovnomerným náterom.

Tipy

Lesklé povrchy farieb možno omietnuť za predpokladu, že ich predtým jemne prebrúsite, aby ste odstránili lesk. Akékoľvek ďalšie požiadavky na prípravu si pozorne prečítajte v návode na plechovke benátskej omietky.

Oceľové stierky a nože na sadrokartón môžu mať ostré hroty, ktoré by mohli do omietky narobiť škrabance. Aby ste sa týmto problémom vyhli, zaoblite hroty nástrojov brúsnym papierom so zrnitosťou 100.

Pri miešaní a nanášaní sadry si možno budete musieť natiahnuť rukavice, pretože by mohlo dôjsť k podráždeniu pokožky.

Ak benátsku omietku nanášate na stropy, resp. na plochy nad vašou hlavou, noste ochranu očí.

Pred každým použitím benátsku omietku dôkladne premiešajte.

Naneste prvý náter

Otvorte plechovku benátskej omietky a v prípade potreby pridajte odtieň. Suroviny poriadne premiešajte.

Začínajúc v rohu miestnosti naneste omietku na povrch pomocou pružnej oceľovej stierky. Naneste tenkú vrstvu omietky a stierku pri tom držte v uhle 15 až 30 stupňov od steny. Omietku roztierajte ťahmi, ktoré sa líšia dĺžkou a uhlom.

Nerobte si starosti s rovnomerným pokrytím každého štvorcového centimetra. Miestami nechajte presvitať niektoré z pôvodných povrchov stien, ale povrch udržujte primerane hladký. Stierku z času na čas očistite, aby zaschnutá omietka nebránila v práci.
Pred nanesením ďalšej vrstvy nechajte omietku dôkladne vyschnúť (asi štyri hodiny).

Naneste druhú vrstvu

Na druhý náter použite rovnakú farbu benátskej omietky.  Stierku alebo nôž na sadrokartón držte v uhle 60 až 90 stupňov a naneste ďalšiu tenkú vrstvu. Používajte prekrývajúce sa (v tvare X) dlhé a krátke ťahy. Povrch dôkladne zakryte, vyplňte dutiny a odstráňte prípadné hrbole.

Pred dokončením nechajte omietku zaschnúť najmenej 24 hodín.

Záverečné leštenie

Posledné kroky benátskej omietky spočívajú v leštení povrchu, prípadne aj v nanášaní vrchného náteru.

Ak chcete povrch vyleštiť, rozotrite ho krúživými pohybmi veľmi jemným brúsnym papierom (zrnitosť 400 alebo 600). Povrch očistite vlhkou handričkou. Lesklejší vzhľad dosiahnete trením povrchu plochou stranou čistej stierky alebo tmelom.

Naneste vrchný náter (voliteľné)

Ako voliteľný posledný krok môžete použiť povrchovú úpravu, aby ste zvýšili odolnosť omietky. Odporúča sa to najmä v miestnostiach s vysokou vlhkosťou (napríklad v kúpeľniach) a tam, kam chodí veľa ľudí. Ak sa rozhodnete pre použitie vrchného náteru, rozhodne si vyberte produkt, ktorý sa špeciálne odporúča pre akúkoľvek použitú značku omietky. Vrchný náter sa zvyčajne nanáša stierkou krátko po zaschnutí omietky. Pamätajte na to, že vrchný náter môže farbu trochu stmaviť.

Po zaschnutí môžete povrch znova vyleštiť plochou stranou čistej stierky alebo tmelom.

Môžete dosiahnuť aj vysoký lesk tým, že na vrchný náter pridáte vrstvu pastového vosku. Stierkou naneste tenkú vrstvu vosku a potom ju hladením rozotrite po povrchu.

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS