Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Bleskozvody

Hľadáte staviteľa na bleskozvody? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 162 profesionálov na Slovensku
88 989 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Bleskozvody

Potrebujete službu z oblasti bleskozvody? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na osadenie bleskozvodu, uzemnenie bleskozvodu do zeme. Cena hromozvodov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: svorky na bleskozvod, podpery na bleskozvod, ochranné striešky, ktoré vám poskytne niektorý z našich špecialistov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 162 profesionálov na Slovensku
88 989 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
banner
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Patrik H.

Živnostník
Žilina
4,9
Elektroinštalácia

Dobrý deň prajem poskytujem elektroinštalačné práce a rôzne domáce práce. Ohľadom elektroinštalácie robím komplet stavby rekonštrukcie bytov, domov, chatiek vrátane zabezpečovacích systémov. Po dohode s objednávateľom nakreslím a zrealizujem projekt, spravím cenovú ponuku na elektroinštaláciu bleskozvod. Materiál viem zabezpečiť a doviezť.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
4,9
Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin S.

Firma
Košice
4,9
Elektroinštalácia

Elektroinštalačné práce Rekonštrukcia a oprava elektroinštalácie Prípojky NN Slaboprúdové rozvody PC,SAT,TEL Podlahové elektrické vykurovanie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Mario S.

Živnostník
Sereď
4,8
Maliar, Maliarske práce

Vyštudovaný elektrikár v Trnave komenskeho 1. Skusenosti 10tky domov a bytov, zásuvky, vypínače, podlahové kúrenie elektrické, stropné svetlá, lustre, LED pásy vonkajšie vnútorné, zapojenie spotrebičov, bodové svetlá,pohybove senzorové svetlá,stropné ventilátory, bleskozvody - revízie Obklady, dlažby,parkety,vinyl, sadrokartóny, malovky, stierky, omietky Dom na kľúč :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4
Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Čo je to systém ochrany pred bleskom (LPS)?

Systémy ochrany pred bleskom (LPS - Lighting Protectin System) pozostávajú z bleskozvodov, vodičov a uzemnenia. Bleskozvody sú umiestnené na strategických miestach, kde je najpravdepodobnejší úder blesku - vrcholy/hrebene striech, vikiere, komíny či kupoly. Spájajú veľkú plochu, opletené holé vodiče a vytvárajú cestu, cez ktorú sa blesk môže dostať na zem. Uzemňovací systém teda bezpečne odvádza energiu blesku do zeme.

Ako LPS funguje?

Systém funguje ako externý štít, ktorý poskytuje cestu najmenšieho odporu voči zemi, pre akýkoľvek blesk alebo atmosférickú elektrickú aktivitu. Počas elektrickej aktivity v atmosfére totiž vybíja LPS statickú elektrinu vo vzduchu, čo znižuje šance na úder blesku s vysokým výkonom. Ak je však búrka dosť silná na to, aby vytvorila priamy štrajk, správne nainštalovaný LPS ho zachytí a bezpečne dovedie na zem.

Prečo je potrebná ochrana pred bleskom?

Predovšetkým preto, aby sa zabránilo škodám, ktoré môže spôsobiť. Elektronika a iné spotrebiče, ktoré sa najbežnejšie nachádzajú v domácnostiach sú citlivé na mierne prepätia, nehovoriac o priamom zásahu. Aj keď je napájanie vypnuté, cez vypínač môžu udrieť blesky. Okrem zrejmých položiek (audiovizuálne zariadenia, počítače, bezpečnostné systémy atď.) si zariadenia, o ktorých neuvažujeme ako o elektronických, osvojujú aj elektronické prvky (vykurovacie/klimatizačné systémy, chladničky, časovače, telefóny, otvárače garážových brán a iné.) 

A čo moja chata?

Na bleskové škody je rovnako citlivá, ako váš domov. Veľa chát sa nachádza v skalnatom teréne, so zlým prirodzeným uzemnením. To znamená, že ak máte na chalupe napr. telefón, elektroinštalačný systém bude najlepšou cestou pre blesk. Ešte pravdepodobnejšie je, že dôjde k poškodeniu spotrebiča aj elektroinštalácie. Vysoké stromy môžu priťahovať blesky a plytké korene stromov v skalnatom teréne ich môžu smerovať do elektrického systému chaty. Pri dlhodobo neobývaných chatách, môžu zostať škody spôsobené bleskom na chvíľu nezistené. Aj malý požiar, ktorý by sa dal ľahko uhasiť v mestskom prostredí, môže spôsobiť vyhorenie celej chaty, vzhľadom na drevené konštrukcie, ktoré sa v domoch nachádzajú v oveľa menšej miere. 

Funguje TV anténa ako ochrana domu?

Práve naopak! Televízna anténa alebo iný stožiar, ktorý výrazne vyčnieva nad dom, zvyšuje pravdepodobnosť úderu blesku. Zároveň mu poskytuje priamu cestu do citlivých elektronických spotrebičov (videorekordér/prijímač/televízor). Súčasťou každého profesionálne nainštalovaného štandardu kódu LPS je správne uzemnenie anténneho stožiara. 

Vzťahuje sa poistenie aj na škody spôsobené bleskom?

Áno aj nie. Poistenie domácnosti všeobecne kryje veľké škody spôsobené bleskom, ako sú výbuchy či požiare. Poistenie ale zväčša nepokrýva všetky škody. Väčšina poistných zmlúv má odpočítateľnú položku a ak je škoda menšia, ako vaša odpočítateľná čiastka, musíte za ňu zaplatiť. Ak úder blesku poškodí napr. videorekordér je pravdepodobné, že náhradná jednotka bude nižšia, ako vaša odpočítateľná hodnota a budete si ju musieť sami kryť. Niektoré poškodenia, napríklad poškodenie elektroinštalácie, je ťažké priamo pripísať zasiahnutiu blesku, a preto nie sú pokryté. Ak bol váš dom v minulosti zasiahnutý a poisťovňa už pokryla významné škody, vaše poistné sa môže zvýšiť.

Ak poistenie pokryje nejaké poškodenie bleskom, prečo zvažovať LPS?

Bleskozvod je proaktívne opatrenie. Prípadnému problému sa oplatí predchádzať, ako riešiť následky škôd. Vyhnete sa mesiacom ťažkostí aj výdavkom na opravu či výmenu majetku. 

Koľko stojí systém ochrany pred bleskom pre dom?

Vo väčšine prípadov sa náklady na plne dodávaný, nainštalovaný, certifikovaný a vládou kontrolovaný systém pohybujú okolo 830 - 850 € za štvorcový meter úžitkovej plochy. 

Cena závisí od nasledujúcich premenných:

  • Najlacnejšie -  priame línie strechy, málo komínov, vikierov/kupol, pozvoľný sklon či nízka strecha, hlina/piesok, asfaltové/cédrové šindle.
  • Najdrahšie: zložitý tvar strechy, zima, veľa komínov či vikierov, strmá, vysoká strecha, skalné podložie blízko povrchu, hlinené škridly, bridlicová alebo kovová krytina.

Na presný odhad nákladov na ochranu domu sú potrebné výkresy a obrázok, ktorý zobrazuje všetky 4 strany budovy a strešné plochy.

Je pravda, že blesk nikdy nezasiahne dvakrát na to isté miesto?

Nie. Je to nielen nepravdivé tvrdenie, ale aj presne naopak. 

Prečo je jedna budova náchylnejšia na úder bleskom ako druhá?

O relatívnom riziku rozhodujú 2 faktory:

  • relatívna výška -  ak je váš dom najvyšší v okolí, stane sa najlepším terčom bleskov. Medzi dobré ciele patria budovy na kopcoch a pobrežiach, izolované budovy na rovných pozemkoch a vyčnievajúce stavby, ako sú komunikačné veže, veže, antény a vysoké stromy.
  • veľkosť budovy - čím je budova väčšia, tým väčšie je riziko.

Ako vyzerajú systémy ochrany pred bleskom nainštalované v domácnosti?

Dnešné systémy ochrany pred bleskom už nie sú také nápadné ako kedysi. Tyče siahajú 30 -40 cm nad strechu a majú priemer asi 2 cm. Kábel je opletený z medi alebo hliníka (priemer 1,2 cm) a inštaluje sa s ohľadom na línie strechy a architektúru. Tam, kde káble zostupujú na zem, sú čo najviac zakryté rohmi, odkvapom a zvodmi.

Existuje záruka na bleskozvod?

Materiály sú navrhnuté tak, aby vydržali rovnako dlho, ako samotná stavba. Akékoľvek problémy by sa mali prejaviť pred koncom záručnej doby.

Existuje údržba bleskozvodov?

Bleskozvod je navrhnutý tak, aby odolal mnohým úderom blesku bez poškodenia. Mal by tiež vydržať všetky poveternostné podmienky, ktoré znesie samotná strecha. Každých 5 rokov sa odporúča vizuálne skontrolovať systém, či sú tyče a káble pevne pripevnené k streche a stenám. Ak ste na vonkajšej strane vykonali nejaké opravy alebo úpravy, ktoré by mohli mať vplyv na systém, LPS by mala byť znova skontrolovaná a opätovne certifikovaná. 

Dá sa materiál kúpiť  a nainštalovať systém svojpomocne alebo s pomocou osoby bez licencie?

Zákon umožňuje výrobcovi predávať materiál aj priamo vlastníkom nehnuteľnosti, nie však dodávateľom bez licencie na ďalší predaj. 

Čo ak blesk zasiahne nadzemné elektrické vedenie a do domácnosti vnikne nepriamo?

Na ochranu elektrických/komunikačných systémov pred poškodením je odporúčaná jednotka prepäťovej ochrany priemyselnej kvality, ktorá zvládne napätie a prúd produkovaný bleskom (20 000 ampérov, milióny voltov). Silové lišty a jednotky prepäťovej ochrany dostupné v maloobchodných predajniach nie sú určené na ochranu zariadenia pred silou blesku.