Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Bungalov

Hľadáte špecialistu na bungalovy? V tejto kategórii máme 20 331 podlahárov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 551 profesionálov na Slovensku

71 232 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Bungalov

Potrebujete službu z oblasti bugalov? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výber pozemku, návrh vhodného riešenia, cenové ponuky, financovanie projektu, žiadosť o stavebné povolenie a realizáciu projektu. Cena jednopodlažného domu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: dodatočné konzultácie, zapracovanie pripomienok do návrhu, použitie prémivých prvkov a materiálov, ktoré vám poskytne niektorý z našich 20 331 špecialistov v danej kategórii.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 551 profesionálov na Slovensku

71 232 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Bungalov je medzi novostavbami veľmi obľúbeným riešením. Tento typ domu v sebe spája viacero unikátnych prvkov a výhod. 

Pre bungalov je typické najmä to, že sa jedná o stavbu s jedným podlažím. Všetky izby aj iné priestory sa nachádzajú vedľa seba a dom nemá žiadne schody ani druhé podlažie. Práve pre tieto typické znaky sa zvykne nazývať aj ako prízemný dom. 

Medzi najväčšiu výhodu bungalovu patrí absencia schodov, čo môže vyhovovať najmä osobám so zníženou pohyblivosťou alebo rodinám s malými deťmi. Bezbariérovosť celého interiéru zabezpečí plynulý prechod do všetkých priestorov a pri vhodnej úprave terénu je možné túto vlastnosť preniesť aj do exteriéru. Výsledkom tak bude terasa, záhrada alebo trávnik, ktorý tvorí s domom jeden celok a vytvára dojem previazanosti vnútra domu s jeho vonkajškom.

Stavba bungalovu má svoje špecifiká a nedá sa jednoznačne tvrdiť, že by bola oproti klasickému dvojposchodovému domu lacnejšia alebo rýchlejšia. Jednou z výhod je, že niektoré úkony (napr. betónová platňa, stropy) sa robia v jednom kroku a naraz.

Často kladené otázky

Prečo hľadať odborníkov na stavbu bungalovu na Wilio?

Stavba rodinného domu akéhokoľvek typu nie je jednoduchá záležitosť a zároveň je to aj beh na dlhú trať. Začať treba vždy projektom, ktorý budete potrebovať nielen pri stavbe domu, ale aj pri vybavovaní stavebných a iných povolení.

Ďalším krokom je výstavba, ktorú je možné realizovať svojpomocne, ale stavebník sa takto vystavuje viacerým rizikám. Chyby a omyly svojpomocnej stavby vás nakoniec aj tak prinútia osloviť profesionálov. Dôsledkom budú jedine časové prieťahy a značné náklady navyše.

Bohužiaľ, niektoré zle vykonané práce (napr. poter, základová doska) sa ani nedajú opraviť. Jedinou cestou ju ich úplné odstránenie, čo sa pri stavbe domu rovná katastrofe. Zadajte svoj dopyt na Wilio a získajte cenové ponuky od viacerých stavebných firiem. Profesionálov si môžete najať na celú stavbu alebo len na niektorú z fáz. 

Aké práce si vyžaduje stavba bungalovu?
  • Plánovanie a dokumentácia

Na začiatku celého procesu výstavby je plánovanie. Je potrebné dôkladne obhliadnuť pozemok, zorientovať sa v možnostiach pripojenia domu na inžinierske siete a tiež posúdiť budúcu kompozíciu stavby voči svetovým stranám. Určite nechcete, aby vám do spálne neustále svietilo slnko a prehrievalo tak miestnosť. Taktiež nie je dobré, ak sa miestnosti, kde trávite počas dňa najviac času, nachádzali orientované na sever a boli tak neustále podchladené.

Následne je možné pristúpiť k tvorbe projektu a s profesionálnym architektom navrhnúť dom spolu s jeho vnútorným usporiadaním. Túto fázu určite neurýchľujte a vyhraďte si dostatok času na viacero konzultácií. 

  • Základy domu

Po dokončení projektu a ostatnej dokumentácie je potrebné na úradoch vybaviť všetky potrebné povolenia a stavba sa môže začať. Ako prvé sa realizujú základové pásy, základ domu a betónová platňa. Táto časť výstavby je rovnaká pri všetkých typoch domov. Špecifikum bungalovu spočíva v tom, že plocha betónovej platne je oveľa väčšia, lebo sa na nej budú nachádzať všetky priestory, ktoré by sme inak, pri dvojposchodovom dome, umiestnili na dve podlažia.

Celý základ domu sa priebežne izoluje a nasleduje stavba obvodových múrov, tvorba stavebných otvorov pre okná, dvere a garážové brány. Na záver sa po celom obvode domu vytvorí betónový veniec, ktorý bude slúžiť ako podklad pre konštrukciu strechy, ktorá je zvyčajne z dreva.

  • Strecha

Drevená konštrukcia strechy sa položí a pevne upevní do betónového venca. Po dokončení konštrukcie sa na ňu uloží krytina. Z krytinových materiálov sa najviac používajú plech alebo škridla. Z vnútornej strany sa krytina dôkladne zaizoluje paropriepustnou fóliou, prípadne ďalšími izolačnými materiálmi.

  • Inštalácie

Vo fáze hrubej stavby prichádzajú na rad inštalácie rôznych systémov a rozvodov. Je potrebné vytvoriť vodoinštaláciu, kúrenie, elektroinštaláciu v celom dome, internetové rozvody a iné. V prípade, že sa rozhodneme pre podlahové kúrenie, hadice, ktoré budú podlahu neskôr zohrievať musíme položiť na zaizolovanú podlahu a v ďalšej fáze zaliať do poteru.

Pri elektroinštalácii vyberieme miesto v dome, kde sa bude nachádzať rozvodná skriňa s ističmi a následne v jednotlivých miestnostiach umiestňujeme vypínače, zásuvky a do stropu vývody pre budúce osvetlenie. Zároveň je potrebné myslieť aj na exteriér domu a naplánovať ovládacie prvky vonkajšieho osvetlenia domu aj pozemku. V tejto fáze sa väčšina prác realizuje certifikovanými profesionálmi.

Interiér

Po dokončení inštalácií sa na podlahu vyleje betónový (alebo iný) poter. Nasledovať bude inštalácia okien, realizácia omietok na stenách, inštalácia stropu, izolácie stropu (podľa typu: sadrokartón/ betón) a vymaľovanie. 

Medzi každou fázou je potrebné dodržiavať technologické postupy, ktoré znamenajú najmä to, že stavba „oddychuje” – vetrá sa a vysušuje. 

V záverečných fázach prichádzajú na rad úkony, ktoré pri stavbe patria medzi tie najdrahšie. Inštaluje sa podlaha, sanita, systém kúrenia, umiestňujú sa prvky, ktoré sú viditeľné a budú na očiach počas celého užívania domu. Končíme inštaláciou kuchyne, spotrebičov, nábytku a dizajnových prvkov.

Exteriér

V konečnej fáze sa realizujú práce viditeľné najmä v exteréri. Realizuje sa zateplenie celej stavby a realizácia fasády farbou alebo obkladom, vyrovnanie terénu v okolí domu, betónovanie obrubníkov, osadenie chodníkov, realizácia prístupovej cesty alebo záhrady, výsev trávnika. Napokon sa môžete zamerať na stavbu plotu a inštaláciu brány k pozemku. Osvetlenie pozemku je taktiež dôležité a treba si naň vyhradiť čas, financie a dobré plánovanie.

Ako dlho trvá stavba bungalovu?

Práce na dome a úprava okolia budú teda trvať minimálne 13 – 18 mesiacov. Stavba bungalovu nie je oproti iným domom menej časovo náročná. Každá fáza výstavby, najmä hrubej stavby, musí prebehnúť v súlade s technologickými postupmi. To v praxi znamená, že betóny, stierky, sadrokartóny a namaľované steny musia dostatočne vyschnúť alebo zatvrdnúť. 

Ako nájdem kvalitných staviteľov?

Staviteľov nájdete veľmi jednoducho. Stačí zadarmo zadať dopyt na Wilio a udať bližšie informácie. Následne sa vám ozvú stavebné firmy a zašlú vám cenové ponuky spolu s návrhom na konzultáciu celej stavby. Porovnajte si ponuky od viacerých firiem a vyberte si tú, ktorá najviac vyhovuje vašim predstavám a požiadavkám.

Mám pred stavbou bungalovu dodať materiály a vybavenie?

Podľa dohody so stavebnou firmou je možné dodať materiály na stavbu, ale nie je to podmienka. Ak takúto možnosť máte a viete, že vami získaný materiál bude kvalitný a lacnejší ako obvykle, určite túto možnosť využite. Vo väčšine prípadov si stavebná firma materiál zháňa sama – má dostatok kontaktov aj lepšie ceny ako bežný zákazník.

Koľko približne daná služba stojí

Cena samotnej stavby závisí od veľkosti domu, vnútorného usporiadania (zložitosti) a tiež od ceny materiálov, ktoré sa rozhodnete použiť. Jednoduchý menší bungalov je možné zhotoviť aj za 70 000 €. Zložitejšie stavby s veľkou rozlohou a množstvom doplnkov aj v exteriéri sa svojou cenou vyšplhajú od 130 000 € a vyššie. Konečnú sumu je ťažké určiť.

Čo je zahrnuté v cene?

Cena za stavbu zvyčajne zahŕňa všetky prípravné práce pred stavbou, samotnú výstavbu všetkých prvkov a inštalácií, zateplenie domu a úpravu terénu. Čo bude v skutočnosti zahrnuté v cene závisí od vzájomnej dohody medzi zákazníkom a stavebnou firmou, ktorá bude potvrdená zmluvou.