Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Cementový poter

Hľadáte natierača na cementový poter? V tejto kategórii máme 19 627 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 659 profesionálov na Slovensku

71 792 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Cementový poter

Potrebujete službu z oblasti cementový poter? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na vymeranie objektu a výpočet potrebného materiálu, úpravu podkladu, vyrovanie, nanesienie cementového poteru, finálnu úprava. Cena cementovej vrstvy sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: špachtla, vodováha, elektrické miešadlo, stierka, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19 627 podlahárov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 659 profesionálov na Slovensku

71 792 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Cementový poter

Aký je rozdiel medzi betónom a poterom? To je otázka, ktorú si kladie veľa ľudí, ktorí chcú stavať základy, položiť terasu alebo sa jednoducho informovať o stavebných materiáloch.

Základné otázky, ktoré si ľudia kladú:
Čo to je betón?
Čo je to betónový poter?
Poter, čo to je?
Prečo betónový poter?
Čo znamená pojem užitočný poter?

Aké druhy poteru poznáme? 
Cementový poter
Mastencový asfaltový poter
Poter zo syntetickej živice
Poter zo síranu vápenatého
Magnezitový poter
Rozdiel medzi betónom a poterom 

Pri pojmoch poter a betón môže často vzniknúť zmätok, pretože ako základ sa používa betón, ale na podlahe nájdete aj poter. A dokonca existuje aj pojem betónový poter. Aký je teda rozdiel medzi týmito dvoma pojmami alebo označujú oba pojmy to isté? Táto príručka vám pomôže sa v tejto terminológii vyznať.

Aký je rozdiel medzi betónom a poterom?
Stručne povedané: jednu substanciu definujú prísady (betón) a druhú zasa oblasť použitia (poter).

Čo je to betón?
Betón sa skladá zo zrnitého kameňa, ako je štrk alebo piesok, cementu (ktorý zase pozostáva z ílu a vápna), zmiešavacej vody a prípadne ďalších prísad, spojív alebo katalyzátorov.
Betón je skrátka vlhká zmes horniny, hliny a vápna.
Pri sušení a vytvrdzovaní betónu existujú chemické procesy, ktoré vedú ku kryštalickej väzbe.

Vďaka tomu je betón tvrdý a ideálny pre základy a ako stavebný materiál aj na iné použitie. K dispozícii je dokonca aj betónový nábytok!

Betón však nie je poslednou vrstvou základov, a to najmä v sektore obytných nehnuteľností. Pred tým, ako je možné na podlahu položiť laminát, dlaždice, parkety, linoleum, koberec a podobne, je potrebné naniesť poter. 

Betónový poter, čo je to?

Poterová betónová podlaha je jednoducho vrstva jemnejšieho betónu položená na už existujúcu a vytvrdenú betónovú základňu. Poter je zvyčajne jednoduchá zmes cementu, kameniva a piesku, ale pre špeciálne použitie existujú aj špeciálne poterové zmesi.
Poter sa môže nanášať priamo na podkladový betón alebo sa môže nanášať ako povrchová úprava na vrstvu tuhého izolačného materiálu.

Čo to je poter?
Poter je krycia a vyrovnávacia vrstva, ktorá sa položí na betónový základ a vyrovná sa. Poter môže pozostávať z podobných komponentov ako betón, existujú však rôzne typy poteru.

Inými slovami: betón je definovaný svojimi komponentmi zatiaľ čo poter je definovaný jeho funkciou.
Existujú nasledujúce typy poteru:
Cementový poter (CT)
Asfaltový poter (AS)
Poter zo syntetickej živice (SR)
Síran-vápenatý poter (CA)
Magnezitový poter (MA)
Nie všetky typy poteru používajú vodu, čo je veľkým rozdielom oproti betónu. Betón potrebuje vodu na to, aby sa stal odolným stavebným materiálom, ktorý mnoho ľudí používa.

Prečo použiť betónový poter?
Poter sa kladie z troch dôvodov:

Na zlepšenie vzhľadu už existujúcej betónovej podlahy. Betón má mnoho podôb a podmienok. Betónová podlaha môže byť štrukturálne kvalitná, ale môže mať povrchové poškodenie, škvrny, drsnosť alebo nekonzistentné sfarbenie. Povrchová úprava poteru poskytne atraktívny, homogénny a hladký povrch. 

Poter dokáže poskytnúť rovnomerný podklad pre pokladanie dlaždíc, parkiet, linolea alebo vinylu.

Takisto je vhodný na zakrytie podlahového kúrenia. Systémy podlahového kúrenia sa zvyčajne skladajú z rúrok, ktoré prenášajú ohriatu vodu. Tieto rúrky sa potom zalievajú poterovým betónom, takže sú úplne skryté a poter pôsobí ako vodič tepla.

Druhy poteru
Najbežnejším typom poteru je jednoduchá betónová zmes. Pretože je však vidieť povrch, vyberáme kvalitnejší cement, menšie a väčšie kamenivo a jemný piesok.
Poter možno ďalej vylepšiť pridaním farebného farbiva do zmesi, napríklad pigmentu oxidu kovu.

Ďalej môžu byť do poterovej zmesi pridané vlákna, čo zvýši pevnosť a zníži riziko vzniku nevzhľadných trhlín v budúcnosti.
Tento typ poteru bude zvyčajne stáť od 15 do 20 EUR za meter štvorcový.

Ak máte nedostatok času, ale nemusíte si robiť starosti s rozpočtom, je samozrejme možné kúpiť vopred namiešaný poter. Takéto výrobky poskytujú spoľahlivú konzistenciu povrchovej úpravy a môžu zaschnúť do stavu, keď je po nich možné prejsť už za štyri hodiny.
Mierne drahší namiešaný poter by sa mal cenovo pohybovať v rozmedzí okolo 18 € až 25 € za meter štvorcový.

Ďalším typom poteru je Anhydrátový poter.
Jedná sa o kvapalinu, ktorá sa natiera na podlahu a vyžaduje si preto menšie zručnosti pri aplikácii. Kvapalina si nájde svoju vlastnú hladinu a do 48 hodín zaschne a zostane hladká.

Tento typ poteru sa bežne používa pri systémoch podlahového vykurovania.
Kvôli jednoduchosti použitia sa tento poter pohybuje v cenovom rozmedzí okolo 13 € až 18 € za meter štvorcový.
Po aplikácii je betónová podlaha s poterom atraktívnejšia a odolnejšia ako obyčajná betónová podlaha. Stále však zostáva betón betónom a jeho častice sa môžu rozpadnúť na prach. Poter tiež môže absorbovať tekutinu z betónu a môže ho zafarbiť.

Oba tieto problémy je možné eliminovať použitím rôznych premyslených systémov. Proces začnú mikro-brúsením podlahy, otvorením pórov a elimináciou mikro-drsnosti povrchu. Potom na podlahu nanesú zahusťovač, ktorý prenikne do podkladu a chemicky reaguje a viaže na podlahu voľné vápno a hydroxid vápenatý. Výsledkom je tvrdší povrch, ktorý je odolný proti opotrebovaniu, a teda nedochádza k tvorbe prachu. Po ďalšom leštení sa aplikuje ochranný tmel. Vďaka tomu je podlaha poteru odolnejšia voči rozliatiu kvapaliny, ktorá sa neabsorbuje a dá sa ľahko zotrieť.
Betónová podlaha s poterom ošetrená takýmto systémom vydrží veľmi veľa rokov a poskytne povrch porovnateľný s každou mramorovou podlahou a za zlomok ceny.

Stručne vysvetlené jednotlivé typy poteru

Ďalej podrobnejšie preskúmame vyššie uvedené typy poteru. Tak získate presnejší obraz o poteroch.

Cementový poter
Cementový poter je krycia a vyrovnávacia vrstva, ktorá sa podľa DIN EN 13 813 nazýva aj CT.
Cementový poter sa nazýva aj betónový poter, pretože zložky sú približne rovnaké. Používa sa piesok a cement, napríklad v miešacom pomere 3: 1.
Piesok má zrnitosť menšiu ako 8 mm, v niektorých prípadoch maximálne 4 mm. Na zmiešanie zmesi sa používa aj voda. Rovnako ako rýchly betón existuje aj rýchly podtyp cementového poteru. Obsahuje rôzne prísady, ktoré uprednostňujú alebo urýchľujú proces vytvrdzovania.

Mastencový asfaltový poter
Mastencový asfaltový poter sa nazýva aj AS a na rozdiel od vyššie uvedeného príkladu nemá nič spoločné s vodou. Tento typ poteru sa skladá zo zložiek bitúmen, piesok, drvina a kamenný prach.

Zmes sa zahreje na 230 ° C vhodnej na nalievanie a natieranie alebo na natieranie liateho asfaltového poteru.
Výhodou tohto poteru je jeho odolnosť voči vode a pare.
Zmes má tiež nízku tepelnú vodivosť spolu s jej zvukovo izolačným charakterom, preto sa tento typ poteru často javí ako ideálny pre podkrovie. Navyše je rýchlo pripravený.
Existujú však aj nevýhody: 
Pred nanášaním dreva, linolea a iných podlahových krytín je potrebné vytvoriť bariérovú vrstvu, aby sa zabránilo chemickým interakciám. Mastencový asfaltový poter by tiež nemal prísť do priameho kontaktu s minerálnymi stavebnými materiálmi.
Napríklad maltová voda, ktorá má vysoko zásaditý charakter, je škodlivá pre istú zmes látok. Pri murovaní alebo pri iných maltových aplikáciách musí byť medzi maltou a liatinovým asfaltovým poterom rozdeľovacia vrstva.

Poter zo syntetickej živice
Syntetická živica používaná na potery je zvyčajne epoxidová živica. Môžu sa však použiť aj iné plasty. Poter zo syntetickej živice sa často nepoužíva, čo je čiastočne spôsobené jeho vysokou cenou.

Používa sa najmä vtedy, ak je potrebná extrémne krátka doby schnutia alebo sa pri následnom použití očakáva zvýšená dynamická záťaž.
Aj keď je výhodou, že poter je odolný voči vode, je týmto tiež zdiskreditovaný. Bisfenol A, jedno z tužidiel, ktoré sa dajú použiť v potere zo syntetickej živice, spôsobuje výpary, vďaka ktorým človek môže zostať neplodný.

Síran-vápenatý poter
Síranový poter sa tiež familiárne nazýva sadrový poter, pretože namiesto cementu, ako v betóne, sa ako spojivo používa hemihydrát síranu vápenatého. Ak dôjde ku kontaktu s vodou, vytvorí sa dihydrát síranu vápenatého, teda sadra.

Častý je aj pojem anhydritový poter.
Niekedy sa dáva prednosť poteru zo síranu vápenatého pred cementovým poterom, a to najmä na väčších plochách. Pretože tu sa dá očakávať zníženie povrchu na okrajoch alebo v strede. Tento poter je však náchylnejší na vlhkosť, a to najmä na trvalú vlhkosť s rizikom plesní.

Magnezitový poter
Posledným z piatich poterov je magnezitový poter, ktorý sa predtým často naazýval kamenné drevo.
Magnezit sa používal hlavne na potery po druhej svetovej vojne, pretože cement sa predával / distribuoval iba na prídel.
Dôvodom najväčšej nevýhody tohto poteru je vysoká náchylnosť na vlhkosť. Pre záhradu a terasu to však nič neznamená!

Čo znamená pojem užitočný poter?
Užitočný poter označuje potery, ktoré sa používajú priamo ako podlaha bez použitia podlahovej krytiny.
Najmä v priemysle a halách (sklady, veľtrhy, strojárne) sa na betónový alebo cementový poter neaplikuje žiadna ďalšia podlahová krytina.
Aby bol tento typ podkladu dlhodobo odolný a aby sa minimalizovala údržba, môžete ako úspešnú metódu použiť, okrem iného, betónové tesnenie.
Zmes magnézia a chloridu horečnatého nájdete v mnohých starých budovách. Namiesto štiepky alebo piesku sa používalo drevo.