Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Centrálne vysávače

Hľadáte staviteľa na centrálne vysávače? V tejto kategórii máme 16315 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40160 profesionálov na Slovensku

71868 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Centrálne vysávače

Potrebujete službu z oblasti centrálne vysávače? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh, realizáciu, inštaláciu a údržbu centrálnych vysavačov. Cena vysavačov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: potrubie, filtre, servisná služba, ktoré vám poskytne niektorý z našich 16315 odborníkov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40160 profesionálov na Slovensku

71868 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Výhody a nevýhody systému centrálneho vysávania

Vysávanie podláh je nevyhnutnou, pravidelne sa opakujúcou prácou pri udržiavaní vášho domova v čistote, ale len málo majiteľov domov si ho užíva. Musíte s vysávačom chodiť z miestnosti do miestnosti, presúvať nábytok a meniť nadstavce, aby ste dočiahli do skrytých priestorov, a to všetko za jeho nepretržitého hukotu.

Systém centrálneho vysávania môže čistenie vašich podláh trochu uľahčiť. Spája sa s ním však aj niekoľko jeho nevýhod.

Zatiaľ čo prenosné vysávače disponujú vlastnými nádobkami na prach a nečistoty, u centrálnych vysávačov je táto súčasť spolu s motorom uchovávaná na jednom mieste, zvyčajne v suteréne alebo garáži. V časopise pre majiteľov domov sa píše, že centrálne zariadenie je pripojené cez PVC rúry k niekoľkým vstupom namontovaným v stenách alebo sokloch. Majiteľ domu do takéhoto vstupu zapojí dlhú hadicu a čistiaci nástavec, aby systém aktivoval.

Centrálny systém vysávania môže fungovať niekoľkými rôznymi spôsobmi. Cyklónové systémy víria vzduch v kanistri a odčerpávajú ho mimo domu. Tie ostatné zhromažďujú prach a nečistoty v nádobe alebo vrecku, ktoré treba pravidelne vyprázdňovať.

Niektoré systémy umožňujú používateľovi regulovať silu vákuového tlaku. Systém môže obsahovať aj vysávanie soklovej lišty, čo majiteľovi domu umožní zamiesť akúkoľvek smietku na soklovú lištu a stlačiť spínač, aby ju vysal.

Jednou z hlavných výhod systému centrálneho vysávania je, že disponuje väčšou energiou ako prenosný vysávač. Podľa expertov vďaka tomu, že majiteľ domu musí nosiť iba hadicu a násadu, môže byť motor až päťkrát taký silný ako v štandardnom vysávači.

Tento výkon navyše neznamená zvýšenie hluku vo vysávaných miestnostiach. Motor sa nachádza v odľahlejšej časti domácnosti a tak bude jeho hluk tlmený. Sanie hadice a čistiaceho nástavca je podstatne tichšie.

Systém zvyčajne prináša výrazné zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia. Uvádza sa, že zatiaľ čo tradičné vysávače hromadia prach a nečistoty, centrálne vysávacie systémy možno pripojiť k externým prieduchom. To umožňuje odstránenie akýchkoľvek častíc zo vzduchu v dome a obmedzenie výskytu alergénov, spór plesní a iných dráždivých látok.

Centrálne vysávače vám umožňujú rýchlejšie a dôkladnejšie upratovanie domácnosti. V učebnici z roku 2017 „Modern Residential Construction Practices“ sa tvrdí, že hadica a nástavce systému sa prenášajú ľahšie ako zvislé vysávače. Prenosnosť hadice uľahčuje čistenie ťažko prístupných oblastí; v kombinácii s rôznymi prídavnými zariadeniami vám jej flexibilita umožňuje spárovať čistenie vašej podlahy s úlohami, medzi ktoré patrí napríklad vysávanie závesov. Dĺžka hadice vám takisto umožní vyčistiť oblasti ako terasa či autá v garáži.

Systém sa pre majiteľa domu zvyčajne ukáže ako dobrá investícia. Podľa znalcov je  trvanlivý a odolnejší ako prenosné vysávače a často sa naň vzťahujú dlhšie záruky. Takisto zlepší predajnú hodnotu domu, pretože kupujúci si pravdepodobne priplatí za pohodlie, ktoré systém ponúka.

Aj keď sú systémy centrálneho vysávania v posledných rokoch čoraz populárnejšie a často tvoria súčasť novej výstavby, je možné takto vybaviť aj už existujúci dom. Na zabezpečenie dostatočného pokrytia celého domu často stačí niekoľko vstupov pre hadice. Odborník hovorí, že aj keď je najjednoduchšie inštalovať systém ešte vtedy, keď sú steny otvorené pre elektrické alebo inštalatérske práce, je tiež možné prevliecť hadicové rúrky cez prístupové otvory vyvŕtané v suteréne.

Táto inštalácia – a samotný systém – však môže byť podstatne nákladnejšia ako štandardný vysávač, pričom náklady sa vyšplhajú v prípade, že potrebujete viac zásuviek alebo ďalších funkcií.

Pretože hadica použitá v systéme môže byť dlhá až 9 metrov, majiteľom domov sa môže zdať nepohodlné ťahať ju z miestnosti do miestnosti. Znalci tvrdia, že táto hadica môže po zrolovaní a odložení zaberať veľký kus úložného priestoru a trením môže poškodiť drevený nábytok.

Majitelia domov, ktorí sa obávajú takýchto problémov, môžu zvážiť systém so zaťahovacou hadicou. Profesionál v oblasti domáceho vylepšenia hovorí, že táto vlastnosť umožňuje vytiahnutie hadice zo vstupu a následné vtiahnutie späť do steny.

Zásobník systému centrálneho vysávania treba vyprázdňovať len raz za čas. Podľa experta stačí typický systém vyprázdňovať iba každé dva alebo tri roky. Iný však tvrdí, že pre majiteľov domov môže byť tento proces nepríjemný, keďže zahŕňa značné množstvo prachu.

Výkon systému môže spôsobiť aj neočakávané problémy. Zvýšená efektivita sania môže vtiahnuť väčšie predmety, než aké zvláda tradičný vysávač. To môže systém upchať alebo dôjde k tomu, že pri hľadaní strateného predmetu budete musieť preosiať veľké množstvo zvyškov v nádobe.

Koľko prívodných ventilov približne treba v rodinnom dome?

Naše heslo: Toľko, koľko je nutné a čo najmenej. Aby sme sa dostali do všetkých oblastí od suterénu po podkrovie, malo by umiestnenie prívodných ventilov zohľadňovať architektonické okolnosti budovy. Sacie hadice majú v závislosti od dĺžky akčný rádius 6 až 12 metrov.

V rodinnom dome s obytnou plochou približne 150 metrov štvorcových zvyčajne treba 5 až 7 prívodných ventilov.

Odporúčame nainštalovať prívodný ventil pri vstupe do garáže, aby ste mohli vozidlo pohodlne a dôkladne povysávať. Pomocou súpravy potrubných ventilov je možné vysávať miestnosť, v ktorej je umiestnená centrálna vysávacia jednotka.

Je sací výkon konzistentný v celej budove?

Vzdialenosti do 100 m nie sú žiadnym problémom. Správne nainštalovaný systém centrálneho vysávania ponúka rovnako silný čistiaci výkon pri každom vstupnom ventile a nasávanie časom nezoslabne. Samozrejme, výrobcovia ponúkajú jednotky s rôznymi silami motora, každá budova má teda centrálny vysávač s optimálnym výkonom.

Existuje riziko zablokovania?

Nie, za predpokladu, že rúry sú správne nainštalované. Za každým vstupným ventilom je umiestnený takzvaný bezpečnostný ohyb. Ide o krátky ohyb 87 °, ktorý zabraňuje vniknutiu väčších ostrých predmetov do potrubného systému. Ak napriek tomu dôjde k upchatiu (napr. vysaním látkovej textílie), na vyriešenie problému existuje niekoľko jednoduchých opatrení.

Prečo by ste ústredný vysávač nemali inštalovať do podkrovia.

Z dôvodov gravitácie nemôžu byť veľké a ťažké častice nasávané z výšky niekoľko metrov. Existuje riziko, že zostanú vo vnútri potrubného systému a spadnú k najhlbšiemu prívodnému ventilu. Preto navrhujeme inštalovať centrálny vysávač v najhlbšom mieste vášho domova.

Môže byť systém  nainštalovaný v dobovom dome?

Áno! Čistiaci výkon systému  si môže vychutnať skutočne každá domácnosť, od nových domov až po tie, ktoré stoja už desaťročia. Najjednoduchším spôsobom je inštalovať potrubie do nefunkčného komína, napájacej šachty alebo otvoreného schodiska. Stále sú k dispozícii rôzne možnosti inštalácie a možné je čokoľvek. Váš agent  vám s vašimi možnosťami inštalácie rád pomôže.

Potrebuje centrálny vysávač  opravy a údržbu?

Centrálne vysávacie systémy  sú navrhnuté pre dlhú životnosť. Rovnako ako všetky vysoko výkonné výrobky potrebujú aj centrálne vysávače  pravidelnú údržbu. Kvalitný motor musí byť chránený pred poškodením prachovými časticami. Preto je potrebné jedenkrát ročne vyčistiť ochranný filter motora alebo ho úplne vymeniť. Spoločnosť  odporúča neplniť filtračné vrecko úplne, pretože pri plnom klesá sila nasávania a môže dôjsť k jeho poškodeniu.

Je možné vysávať popol a kvapaliny?

Popol a kvapaliny nie je vhodné vysávať priamo do potrubného systému. Môže to spôsobiť poškodenie vysávacej jednotky  a upchatie potrubného systému. Na zabránenie vniknutiu popola a tekutín do potrubného systému navrhujeme použiť náš predseparátor, popolník.

Koľko stojí systém centrálneho vysávania ?

Náklady na materiál sa odvíjajú od veľkosti vašej budovy, množstva podláh a počtu požadovaných prívodov. Pri použití metódy „urob si sám“ bude systém stáť od 1 500 do 2 500 eur. Požiadajte svojho zástupcu  o radu a servis.

Čo je to AirWatt?

Airwatt je neštandardná meracia jednotka, ktorá meria výkon a účinnosť motorov vysávačov. Airwatt zobrazuje koreláciu medzi prietokom vzduchu (v m³/h alebo litroch / s.) A saciu silu (v mbar alebo hPa).

Musí byť výfuk vyvedený mimo budovu?

Vysokoúčinný časticový vzduchový filter sa používa vtedy, keď odvádzaný vzduch nemožno smerovať von (napr. v prípade pasívneho domu). Filter HEPA 13 čistí odpadový vzduch až na 99,95 percenta. HEPA filter je umiestnený v kryte motora.