Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Čistenie fasád

Najmite si skúseného odborníka na čistenie fasád z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Čistenie fasád

Potrebujete službu z oblasti čistenie fasád? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na vysokotlakové čistenie, čistenie špár, výškové práce. Cena umývania fasády sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: vysokotlakový čistič, náradie, prenájom vysokozvižnej plošiny, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19589 špecialistov v danej kategórií.
Pozrite tiež:Čistenie fasád cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Efektívne čistenie fasád - od omietky po kov

Ak je exteriér budovy udržiavaný, pomáha to zvyšovať jeho hodnotu. Na odstránenie nečistôt z fasád sú k dispozícii rôzne spôsoby. Pri aplikácii príslušnej technológie je však potrebné vziať do úvahy povrch. To je nevyhnutné, aby sa zabránilo škodám. 

Prehľad techník:

  • čistenie fasád
  • teplá voda a para
  • čistenie rôznych typov fasád
  • častice a suchý ľad

Štandard: Čistenie horúcou vodou a parou

Fasády sú vlajkovými loďami budov. Často sú to veľké a komplikované povrchy vyrobené z rôznych materiálov. Špina, ktorá je roky vystavená vonkajším vplyvom, sa môže usadzovať a urýchľovať zvetrávanie.

Vysokotlakové čističe s horúcou vodou sa osvedčili ako efektívna a ekonomická metóda čistenia fasád vďaka vysokému čistiacemu výkonu pri nízkej spotrebe vody. U variantov na báze prívesu je možná aj sebestačná práca, nezávisle od elektrickej a vodnej siete.

Výhody vysokotlakových čističov na horúcu vodu v porovnaní s vysokotlakovými čističmi na studenú vodu sú založené na dvoch aspektoch:

Zvýšený čistiaci výkon v dôsledku vyššej teploty

Na rozdiel od vysokotlakového čističa studenej vody môže používateľ okrem objemov a tlakov vody použiť aj teplotný faktor na teplovodných strojoch. Ak sa čistenie vykonáva v teplotnom rozmedzí od 60 do 80 ° C, vedie to k podstatne rýchlejšiemu rozpadu usadených nečistôt a usadenín. Olej, mastnota a sadze sa dajú ľahšie odstrániť. Hĺbková penetrácia je tiež vyššia, aby sa odstránili korene machu a lišajníkov, čím sa zabráni ich opätovnému rastu.

Parný stupeň pre obzvlášť jemné čistenie

Posledným tipom pri použití vysokotlakových čističov s horúcou vodou je parný stupeň: Objem vody sa zníži na polovicu a para sa odvádza až o 155 ° C. Čistenie je veľmi intenzívne a účinne odstráni aj odolné nečistoty, ako sú farby alebo bitúmenové nátery. Nízky pracovný tlak chráni citlivé povrchy. 

Vyberte si správnu technológiu, zabráňte poškodeniu fasády

Bez ohľadu na to, aký fasádny materiál je použitý - aby sa vybrala správna technológia mala by byť vzorová plocha vopred dôkladne otestovaná. Je fasáda citlivá na kyseliny, absorbuje vodu? Ktorý čistiaci prostriedok dosahuje požadovaný efekt a v ktorej koncentrácii a čase? Tí, ktorí postupujú vopred opatrne, dosiahnu požadovaný výsledok a vyhnú sa problémom alebo iným trvalým škodám v dôsledku nesprávneho čistiaceho prostriedku.

Všetko je to o materiáli: Čistenie rôznych typov fasád

Zvýšený účinok vďaka čistiacim prostriedkom

Čistiaci prostriedok môže v prípade potreby ďalej zosilniť účinok vysokotlakového čističa. Pri aplikácii sa odporúča takzvaná dvojkroková metóda. Tu sa najskôr nanesie čistiaci prostriedok, ktorý sa po uplynutí doby nanášania vymyje pod vysokým tlakom. Pri výbere čistiaceho prostriedku by sa však malo dbať na kvalitu povrchu.

Fasády z prírodného a umelého kameňa

Prírodný a umelý kameň existuje vo variantoch citlivých na kyselinu (mramor, dolomit, travertín, jura, solnhofenské dosky, vápenaté prírodné kamene, ako aj cementové umelé kamene) a vo variantoch odolných voči kyselinám (žula, bridlica, tehly, dlaždice, slínok). Na umelý a prírodný kameň sa všeobecne môže použiť aj horúca voda alebo para pod tlakom. Čistiaci prostriedok však musí byť pre povrchy citlivé na kyseliny zásaditý alebo neutrálny. Pred začatím práce je potrebné si uvedomiť, či je materiál pórovitý, t.j. nasiakavý - ak je to tak, je potrebné ich pred použitím čistiaceho prostriedku zaliať vodou, pretože inak vnikne do materiálu a môže spôsobiť poškodenie.

Ak je povrch veľmi citlivý na vodu alebo je znečistenie obzvlášť závažné, napr. graffiti, suchý ľad je veľmi efektívny pri dosiahnutí požadovaného výsledku čistenia rýchlym a šetrným spôsobom.

Omietkové fasády

Na omietkové fasády sa odporúča horúca voda pod tlakom, často v kombinácii s parným stupňom. Metóda je šetrná a dosahuje vynikajúcu čistiacu silu. Práci na jednom mieste by sa však nemalo venovať príliš veľa času, aby nedošlo k rozpusteniu farby. Plochá tryska sa osvedčila pri použití vysokého tlaku na ochranu povrchu, pretože selektívny tlak pri správnej pracovnej vzdialenosti nestúpne príliš vysoko.

V obidvoch prípadoch by mal používateľ čistiť zhora nadol, aby nevznikali takzvané výbehy – t.j. kvapky odpadovej vody, ktoré skončia v oblasti, ktorá už bola vyčistená. Veľmi krátke doby sušenia obidvoch spôsobov znamenajú, že je možné ihneď potom vykonať nasledujúce práce. Na odstránenie sadzí a olejov je možné v prípade potreby použiť neutrálny čistiaci prostriedok. Na povrchovú úpravu je možné použiť mierne zásaditý čistiaci prostriedok.

Drevené fasády

Drevo je pravdepodobne jedným z najdlhšie používaných fasádnych materiálov a dodnes je veľmi populárne. Neošetrené drevo rýchlo vykazuje poveternostné vplyvy, upravené drevo je chránené proti poveternostným vplyvom pomocou prísad, ako sú nanočastice. Tento náter musí byť pravidelne obnovovaný, aby si zachoval jednotný vzhľad.

Každý, kto chce neošetreným dreveným fasádam vrátiť homogénny vzhľad, môže dosiahnuť vynikajúce výsledky pomocou vysokotlakového čističa s horúcou vodou. Je však potrebné dbať na to, aby bola fasáda úplne utesnená alebo aby nedošlo k poškodeniu komponentov. Pre prácu by sa malo zvoliť aj obdobie bez mrazu, aby drevo po vyčistení mohlo dostatočne vyschnúť. V prípade robustných fasád z tvrdého dreva sa osvedčil tlak 100 bar a teplota medzi 60 ° C a 80 ° C, pre citlivejšie dreviny ako smrekovec alebo smrek sa odporúča tlak 50 bar.

Na zlepšenie výsledku čistenia je možné na drevo použiť neutrálny čistič.

Kovové fasády

Kovové fasády tiež vyžadujú pravidelné čistenie. Hliník vyniká tvorbou vrstvy prírodného oxidu, ktorý chráni pred koróziou. Pre eloxovaný hliník je táto oxidová vrstva vytvorená umelo, čím je materiál obzvlášť odolný. Povrch je však citlivý na chemikálie, a to z kyselín aj lúhov. Aby sa zabránilo poškodeniu, odporúčajú sa neutrálne čistiace prostriedky. Predtým by sa mala vytvoriť vzorová oblasť a vykonať meranie pred a po čistení.

V prípade lakovaných alebo natretých kovových fasád je potrebné odstrániť takzvané kriedovanie (biele škvrny v dôsledku vyblednutých pigmentov). Na zvládnutie tohto nepríjemného vzhľadu je možné použiť čistiace prostriedky s prísadami brúsenia, ako aj vhodné fasádne podložky. Práce sa vykonávajú ručne alebo pomocou elektrických, ručne ovládaných leštiacich strojov. Každý, kto chce na čistenie používať vysokotlakovú technológiu, by mal používať prírodné kefy na vlasy alebo polyamidové kefy (pevné alebo rotačné).  Cez veľký otvor pri kefke vyteká iba nízkotlaková voda. Neexistuje teda žiadne riziko, že vysokotlaková voda prenikne do izolačnej vrstvy za fasádou. 

Cez veľký otvor pri kefke vyteká iba nízkotlaková voda. Neexistuje teda žiadne riziko, že vysokotlaková voda prenikne do izolačnej vrstvy za fasádou.

Požiadavky a nariadenia

Čistenie fasády sa vždy koná na verejnom priestranstve, čo znamená, že je dôležité mať informácie o požiadavkách a predpisoch, ktoré sa líšia od miesta k miesta a od krajiny ku krajine. Vypúšťanie odpadových vôd v každom prípade podlieha schváleniu. Ak je to iba špinavá voda, je možné ju po filtrácii vypustiť. Zhromaždené pevné materiály musia byť zlikvidované. Ak bol použitý čistiaci prostriedok, musí byť voda zachytená, prefiltrovaná a neutralizovaná. Aj s ohľadom na použitie postrekovačov, výskyt prachu, hluku alebo výfukových plynov je potrebné dodržiavať príslušné predpisy.

Pre špeciálne prípady: Častice a suchý ľad

Tryskanie častíc a suchého ľadu sú vítanou alternatívou k vysokotlakovému čisteniu, najmä ak sa nemá fasáda príliš zalievať alebo sa vyžadujú metódy šetrenia vodou. Sú tiež dobrou alternatívou k vysokotlakovým čističom, ak by sa nemali používať žiadne čistiace prostriedky alebo existuje limit pre objem odpadovej vody. Na odstránenie silnej kontaminácie, napríklad graffitov, sú vhodné aj oba postupy, ako napríklad tryskanie častíc a suchý ľad.

Tryskanie častíc

Pri tryskaní nízkotlakových častíc je prúdová pištoľ napájaná stlačeným vzduchom cez priemyselný kompresor. Okrem toho sa do vzduchu v zmiešavacej komore pridáva veľmi jemný, mäkký postrekovač a voda na účely spájania prachu. Dôležitým faktorom pri výbere postrekového prostriedku je jeho tvrdosť a veľkosri zŕn musia byť individuálne vybrané pre kontamináciu a pôvodný povrch fasády. Zmes vzduchu, vody a postrekovacieho prostriedku vychádza z trysky pištole, pričom tlak vzduchu, objem vody a postrekovacieho prostriedku sú individuálne nastaviteľné. Týmto spôsobom je možné čistiť povrchy s minimálnym oderom.

Tryskanie suchým ľadom

Na tryskanie suchým ľadom je potrebný tryskač, ktorý vstrekuje pelety ľadu do jednotky na tryskanie vzduchom, ako aj striekacia hadica so spúšťou a pištoľou, cez ktoré sa zmes vzduchu a ľadu dostáva na povrch. Potrebný je tiež kompresor s dostatočným tlakom vzduchu a prietokom vzduchu. Pre čistiaci výkon je rozhodujúca mechanická energia.

Pelety zo suchého ľadu, ktoré majú nízku Mohovu tvrdosť (1 - 2), je možné vystreľovať na povrch vysokou rýchlosťou 150 m / s. Toto je podporené tepelnou energiou - najmä na teplé povrchy, ako sú vstrekovacie formy - keď zmrazený CO2 narazí na teplotu -79 ° C. Výsledkom je, že nečistoty sú drobivé a krehké, takže sa dajú ľahko odstrániť.

Sotva abrazívnou metódou je možné z rôznych povrchov odstrániť olej, mastnotu, lepidlá alebo spojivá, citlivé povrchy vyčistiť alebo tiež odstrániť farby z kovu bez poškodenia. 

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS