Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Čistenie strechy a odkvapov

Najmite si skúseného odborníka na čistenie strechy a odkvapov z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Čistenie strechy a odkvapov

Potrebujete službu z oblasti čistenie strechy a odkvapov? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na odstránenie organických nečistôt, machov, plesní, suchého lístia, odtránenie hniezd, renovácia strechy, malovanie strechy a strešnej konštrukcie. Cena údržby strešných krytín sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: lak, farba, vysokotlakový čistič, prenájom vysokozdvižnej plošiny, ktoré priemerne stoja 20-130 eur, ktoré vám poskytne niektorý z našich 14234 odborníkov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Čistenie strechy: Prečo, kedy a ako by sa malo robiť

Prečo

Hlavným dôvodom, prečo treba tak často vyčistiť strechu je to, že potom skrátka vyzerá lepšie. Zvyšuje to jej príťažlivosť. Okrem toho je čistenie dobré aj na odstránenie bioodpadu, akým sú konáre stromov, ktoré by mohli spôsobiť vážne škody, ak by zostali na streche. Profesionálne čistenie je tiež príležitosťou skontrolovať, či vaša strecha nie je poškodená. Môžu sa objaviť otvory, chýbajúce šindle a ďalšie problémy, o ktoré sa môžete postarať skôr, ako sa vám vymknú spod kontroly.

Kedy

Spravidla je dobré nechať si strechu vyčistiť profesionálmi raz ročne. Často to stačí na to, aby ste mohli včas zachytiť prípadné vznikajúce problémy. Ak máte strechu, ktorá je v dobrom stave alebo bola namontovaná len nedávno, čistenie strechy budete pravdepodobne potrebovať asi raz za dva roky.

Ako

Pokiaľ vy sami nie ste zruční v čistení striech, radšej túto prácu prenechajte profesionálom. Jedným z dôvodov je, že môže byť nebezpečná. Vždy existuje možnosť, že sa pošmyknete a spadnete. Odborní čističi vedia, aké preventívne opatrenia treba prijať. Profesionáli navyše použijú tie najlepšie materiály, ktoré vašu strechu adekvátne vyčistia bez poškodenia ktorýmkoľvek z nich.

Raz za čas svoju strechu vizuálne skontrolujte, aby ste zistili, či nevidíte poškodenia alebo zmeny farby. Ak áno, potom by bolo dobre, aby ste odborníkov na čistenie striech zavolali skôr, než ste plánovali. 

Pravidelné čistenie strechy predlžuje životnosť strešných šindľov a škridiel, odstraňuje škodlivé riasy, štrk, mach, sadze a obnovuje farbu strechy. Umývanie striech je obzvlášť dôležité pre domácnosti v tropických oblastiach alebo v domoch nachádzajúcich sa v blízkosti akýchkoľvek veľkých pláží a nábreží, pretože piesok, jemný štrk a rastlinný materiál z neďalekej pláže sa môžu usadzovať v rôznych zákutiach a spôsobovať vážne škody.

Tu je päť vecí, ktoré by každý majiteľ domu mal vedieť o čistení strechy:

  • Umývanie striech nie je práca “urob si sám”/DIY, vyžaduje si zručnosť a know-how.
  • Staršie strechy sa najlepšie čistia šetrným umývacím systémom.
  • Mach a riasy nie sú len nevzhľadné, spôsobujú navyše vážne poškodenie krytiny.
  • Napadané konáre a vetvičky nemusia byť zo zeme viditeľné, aj tak však môžu byť dostatočne veľké na to, aby vašu strechu poškodili.
  • Umývanie strechy nie je predražená služba, naopak ide o hodnotnú investíciu do stavu vášho domu.

Aby ste sa ubezpečili, že robíte všetko pre ochranu vzhľadu a stavu svojho domu, prečítajte si päť vecí, ktoré potrebujete vedieť o čistení strechy, ako aj niektoré všeobecné, ale dôležité informácie o celkovom umývaní exteriéru vášho domu. Nezabudnite ich prediskutovať s profesionálnymi čističmi striech, aby ste vedeli, ako sa o váš dom i všetky vonkajšie povrchy vašej nehnuteľnosti starať čo najlepšie.

Správne umývanie strechy nie je práca DIY/”urob si sám”

Nepodliehajte dojmu, že si môžete prenajať tlakový čistič a umývanie strechy zvládnete svojpomocne. Poznáme veľa dôvodov, prečo správne čistenie strechy domu nie je prácou pre domácich majstrov.

Ďalej uvádzame niekoľko z nich:

Pokúšať sa o rovnováhu na streche je samo osebe nebezpečné; zvládnuť nemotorný a silný tlakový čistič stojaci na šikmom a klzkom povrchu je veľmi náročné a pre tých, ktorí nemajú skúsenosti so strešnými krytinami, je to vlastne nemožné. Pád zo strechy môže mať za následok vážne zranenie, dokonca aj smrť.

Hoci je balansovanie na rebríku tiež náročné, ale s elektrickou podložkou o niečo lepšie zvládnuteľné, striekaním strešných škridiel zospodu môžete uvoľniť klince a spoje. Tieto šindle by sa potom pri silnom vetre a silných búrkach pravdepodobne mohli uvoľniť! Sprievodným efektom striekania šindľov zospodu môže byť tiež nebezpečné a obťažujúce rozstrekovanie.

Správne a dôkladné umývanie strechy vyžaduje určité zručnosti a odborné znalosti, aby ste dosiahli na nečistoty a úlomky ukryté medzi trhlinami a štrbinami strešných šindľov/škridiel alebo maskované ich tmavou farbou. 

Sledovaním videí „Ako čistiť strešné šindle“ sa jednoducho nemôžete dozvedieť všetko, čo treba o umývaní strechy vedieť! Profesionálny dodávateľ tlakového umývania sa vyzná v tom, ako okolie komínov, prieduchov, štítovú obrubu a ďalšie podobné prvky strechy čistiť dokonale a bez poškodenia.

Príliš veľký tlak pri umývaní strechy môže uvoľniť zrnité vrstvy na škridlách, čo spôsobí, že budú tenké a krehké. Vysokým tlakom z elektrického čističa môžete staré a uvoľnené šindle dokonca dať do nesprávnej polohy či ich rovno zhodiť zo strechy!

Profesionálny dodávateľ čistiacich strojov pozná správny umývací prostriedok alebo povrchovo aktívnu látku, ktorá rozpustí nečistoty a špinu na streche bez toho, aby vysušila šindle a spôsobila poškodenie.

Z týchto dôvodov je najlepšie prenechať čistenie striech profesionálnej spoločnosti na čistenie exteriérov alebo niekomu, kto má skúsenosti s ich umývaním a čistením.

Staršie strechy sa najlepšie čistia pomocou systému šetrného umývania

Šetrné umývanie sa začína aplikáciou špeciálnych povrchovo aktívnych látok alebo čistiacich prostriedkov. Tie presakujú do jamiek a pórov strechy domu a postupujú pozdĺž spodnej strany strešných škridiel a šindľov, ako aj okolo štítovej obruby a cez ostatné strešné prvky. Šetrné umývacie prostriedky sú jemné, ale účinné, rozpúšťajú hrubú drvinu, špinu, prach, nečistoty, bahno, sadze a ďalšie podobné zvyšky.

Šetrné umývacie systémy používajú na odstránenie nečistôt nízkotlakové oplachovanie. Tento tlak je zvyčajne len o niečo väčší ako sila vytvorená záhradnou hadicou s rozprašovačom. Nízkotlakové opláchnutie neuvoľní ani nepoškodí staré, krehké strešné škridly a nezmyje z ich povrchov granule. Profesionálny dodávateľ čistiacich strojov môže posúdiť, či vašej streche šetrné umývanie odporučí, a to na základe jej veku a množstva nečistôt, ktoré je potrebné vyčistiť.

Mach a riasy poškodzujú strechu domu

Mach a riasy sú pre strechu domu obzvlášť škodlivé. Tieto kontaminanty zadržiavajú prebytočnú vlhkosť pod strešnou krytinou a papierom; pridaná vlhkosť spôsobuje, že šindle či škridle sú mäkké a drobivé, môže dôjsť k roztrhnutiu strešného papiera a to vedie k presakovaniu vody do domu.

Na rozdiel od konárov, piesku či lístia na streche domu machy, riasy a plesne neustále rastú! Takto môžu prerásť pod strešné šindle domu a pri ďalšom raste ich nakoniec vytlačia. Nepočítajte s tým, že mach, riasy a iný podobný porast na vašej streche môžete ignorovať,  pretože pri umývaní môže dôjsť k poškodeniu strechy a prieniku nebezpečnej vody do interiéru. 

S plánovaním umývania strechy nečakajte tak dlho, až sú viditeľné riasy a iné nečistoty

Majiteľ domu by s plánovaním elektrického umývania svojho domu nikdy nemal čakať aá dovtedy, kým pozdĺž strešných šindľov alebo okrajov striech neuvidí línie rias alebo machu. Všimnite si, prečo je to tak a kedy by ste si mali strechu svojho domu nechať umyť:

Riasam, machom a  plesniam sa najlepšie darí vo vlhkých, tmavých priestoroch bez čerstvého vzduchu a slnečného žiarenia. Na streche domu sú takéto miesta zvyčajne pod strešnými škridelami a šindľami a okolo nich, i v oblastiach, ktoré zospodu či pri náhodnej vizuálnej kontrole nevidíme.

Len čo sa riasy a iné podobné organizmy začnú zjavovať, budú rásť a šíriť sa, vytláčať a zmäkčovať strešnú krytinu. Čím je prostredie vlhkejšie, tým rýchlejšie sa tieto znečisťujúce látky množia, takže strecha potom za krátke obdobie utrpí značné škody.

Dôsledné umývanie strechy odstráni mokré lístie, vetvičky, semená a iné zvyšky, ktoré predovšetkým môžu spôsobiť rast rias, plesní a iných nečistôt! Pravidelné elektrické umývanie potom môže zabrániť poškodeniu strechy a zabezpečiť, aby vždy vyzerala čo najlepšie.

Umývanie strechy po obzvlášť búrlivom období roka odstráni všetko, čo búrky na strechu nametali, a smetie, ktoré môže viesť k rastu plesní, machu a rôznym usadeninám.

Najatie profesionálnej spoločnosti na čistenie striech je investíciou do vášho domova

Pravidelné profesionálne elektrické umývanie strechy obnoví celkový vzhľad strechy vášho domu a odstráni nahromadené sadze, špinu, prach či iné nečistoty a takisto rôzne škvrny a neželané sfarbenia. Strešné šindle a škridly potom budú pôsobiť sviežo a žiarivo, takže celý váš domov bude pôsobiť čistejším a novším dojmom.

Šetrný umývací systém odstráni aj riasy, plesne a machy, ktoré sú pomocou štandardnej hadice alebo tlakového čističa zvyčajne nedostupné. Čistiace prostriedky a povrchovo aktívne látky použité pri jemnom tlakovom umývaní majú preniknúť do všetkých zákutí strechy a rozpúšťať nečistoty a zvyšky zachytené pod šindľami a okolo strešných odkvapov. Nízkotlakové opláchnutie neodstráni uvoľnenú krytinu alebo granule na samotných škridlách a pritom ich stále chráni pred poškodením zvyškami búrok.

Dôkladné umývanie takisto odhalí oblasti poškodenia pozdĺž povrchu strechy. Môžu to byť mäkké miesta, ktoré naznačujú potrebu štrukturálnych opráv a sú skryté pod vlhkými škvrnami alebo vrstvami sadzí a nečistôt. Profesionálne čistenie odhalí poškodené miesta, aby bolo možné okamžite vykonať opravy na zachovanie kostry domu, zabránenie netesnostiam strechy a prípadnému poškodeniu vodou.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS