Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Dekoratívne omietky

Najmite si skúseného odborníka na dekoratívne omietky z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Dekoratívne omietky

Potrebujete službu z oblasti dekoratívne omietky? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh vhodného typu dekoratívnej omietky, realizáciu jemnozrnného dekoratívneho betónu, benátskeho štuku. Cena štruktúrovaných omietok sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: štetec, špachtľa, vedro, maskovacia páska, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18960 murárov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Aké výhody prináša použitie dekoratívnej omietky vo vašej domácnosti alebo kancelárii?

Dekoratívna omietka je presne tým, čím sa zdá - je dekoratívna. Úloha tejto omietky je malá. čo sa týka štruktúry, pretože jej účelom je dlhodobo skrášliť, či dodať dôstojnosť domu, miestnosti, a kancelárii trvácnym spôsobom.

Skrášľovanie pomocou dekoratívnej omietky sa už po stáročia používa na dodanie textúry inak plochým povrchom a omietku je taktiež možné namaľovať ladiacimi alebo kontrastnými farbami v porovnaní so samotnou stenou podľa žiadaného vizuálneho efektu. Dekoratívne omietkové steny boli veľmi populárne už pred stovkami rokov a zdobenie im dodáva príťažlivý hmatový nádych.

Reliéfy a basreliéfy (obrázky zdanlivo vytesané do povrchu steny, prípadne  z povrchu steny postavené) sú predchodcom tvorby pomocou omietky a v minulosti bolo potrebné ich vytesávať priamo do kamenných povrchov. Po vyvinutí technológie dekoratívnych omietok už sú náklady na tvorbu reliéfu a basreliéfu oveľa nižšie.

Rôzne povrchové úpravy dekoratívnych omietok

Existuje veľa povrchových úprav a techník dekoratívnej omietky. Niektoré, ako napríklad hrubý odliatok, štrk alebo sgrafito, sa datujú niekoľko storočí nazad. Ostatné techniky, ako napríklad tradičné omietkové lišty, majú za sebou 200-ročnú tradíciu. Existuje taktiež veľa moderných techník, ako napríklad pridávanie kovových pigmentov alebo textúrovaných aplikácií, ktoré môžu priniesť dramatické výsledky.

V konečnom dôsledku je možné realizovať takmer všetko, čo si vy alebo váš dizajnér dokážete predstaviť, za predpokladu využitia vhodnej kombinácie tradičných a moderných materiálov a techník.

Reliéfna omietka

Reliéfna omietka je trojrozmerná povrchová úprava vyrobená z vysoko kvalitnej sadry. Kombinácia tradičného remesla s najnovším dizajnom a výrobnými technikami poskytuje luxusné vzory vhodné pre povrchy v interiéroch. Za príplatok je tiež možné pri väčšine našich návrhov realizovať zakrivené plochy. 

Ako vytvárať dekoratívne omietky

Spôsoby aplikácie dekoratívnej omietky sú rôzne. Pri príprave povrchu je potrebné dbať na všeobecné pravidlá:
-    vziať z miestnosti všetok nábytok a ďalšie predmety
-    úplne očistiť steny od starého náteru
-    z povrchu odstrániť prach
-    povrch zbrúsiť a osušiť

Zloženie základného náteru závisí od typu povrchu. V prípade, že sú steny krivé, je potrebné ich vyrovnať. Pre tento účel sa používajú špeciálne omietky. Je dôležité pamätať na to, že  dôkladne vysušený základný náter je hlavným bodom prípravy.

Teraz začneme vytvárať dekoratívnu omietku. Techniky nanášania sú samozrejme rôzne. Textúru je možné vytvoriť pomocou stierok, odľahčovacích valčekov alebo dokonca celofánových vreciek.Odporúčame nanášať omietku na malé plochy, nesnažte sa pokryť všetko naraz.

V prípade použitia štukovej omietky v kúpeľni je taktiež dôležité brať ohľad na špecifiká prostredia. Dbajte na výber materiálu a dôkladnú prípravu v súvislosti s na predpokladanou vysokou vlhkosťou v prostredí kúpeľa. Pred nanesením dekoračného náteru je potrebné na povrch stien naniest kvalitný hydroizolačný náter a použiť iba takú dekoratívnu omietku, ktorá je odolná voči vlhkosti. 


Niekoľko ďalších tipov k dekoratívnej omietke:

Odporúčame nezdobiť dekoratívnou omietkou všetky steny. Jedna stena môže byť napríklad ošetrená štukom s trblietavým pieskovým efektom a ďalšie tri steny budú pokryté tapetami na maľovanie o tón tmavšími ako omietka. Je taktiež možné použiť omietku s jemnou textúrou na celú miestnosť a na jednej stene na mokrej omietke vytvoriť maľbu. Možností je veľa. Výsledok bude štýlový a nadčasový a rozhodne vás len tak neomrzí.

Môžete si u nás tiež vypočítať koľko vás bude výroba dekoratívnej omietky stáť. Zistíte, koľko ušetríte, a ak ste s cenou spokojní, radi vám dekoratívnu omietku vyrobíme.

Návody na dekoratívne omietky, ktoré je možné pripraviť doma. 

„Grafitová“ metóda výzdoby

Na zdobenie vnútorných stien sú vhodné rôzne spôsoby dekorácie. Jednou z najobľúbenejších je dekoratívna omietka. Na rozdiel od bežnej omietky môže takýto povrch napodobňovať rôzne materiály vrátane prírodného dreva, textílií, či kovu. Technika benátskej omietky doslova žiari a pôsobí priehľadne ako sklenená stena. Na tvorbu dokonalej dekoratívnej omietky je potrebné mať skúsenosti s prácou s rôznymi zmesami, ktoré sa na jej tvorbu využívajú. Dôkladným dodržaním aplikačnej technológie na povrchu bude výsledok originálny a okúzľujúci. Pomocou dekoratívnej omietky je možné vytvoriť ľubovoľné tvary a vzory - všetko závisí iba od vašej fantázie.

Technológia nanášania dekoratívnej omietky

Príprava stien je dôležitým a nutným krokom pred tvorbou dekoratívnej omietky. Bez toho nebude možné dosiahnuť krásny a rovný povrch. Stenu je potrebné očistiť od starého náteru, vyrovnať, vysušiť, odstrániť stopy plesní a húb, opraviť otvory a praskliny. Pri použití reliéfneho povlaku je nutné nechať malé nepravidelnosti pre zachovanie expresivity.

Penetrácia steny sa využíva na to, aby štuk lepšie priľnul k podkladu steny. Výrobcovia sa často snažia vnútiť základný náter zásadne iba svojej značky s tvrdením, že iné zmesi nebudú fungovať, existujú však rôzne riešenia. Je potrebné ich vybrať podľa materiálu steny - pre betón, tehly, drevo, kov. Dôležitý je aj podkladový lak a jeho nanášanie je mimoriadne jednoduché. Rozrieďte suchú zmes pomocou špachtle, alebo špeciálnej striekacej pištole a naneste vrstvu na stenu. 

Toto pravidlo platí však iba pre omietky, pre ktoré stačí jedna základná vrstva. Na benátsky náter potrebujete veľa jemných základných vrstiev, ktoré vytvoria požadovanú hru farebných poltónov. Preto túto techniku dokážu skutočne kvalitne tvoriť iba špecialisti, je málo pravdepodobné, že by ste dosiahli želaného efektu sami bez náležitých skúseností.

Konečnou náterovou vrstvou je vonkajší náter, ktorého aplikačná technika plne závisí od spôsobu omietnutia. V niektorých prípadoch postačí iba vytvarovať stierku a potom stenu vyleštiť. Niekedy je potrebný ďalší krok a to potiahnutie steny špeciálnym lakom.

Nástroje na prácu

Ak chcete na vašej stene vytvoriť dekoratívnu omietku, je potrebné venovať pozornosť nielen výberu zmesi, ale aj príprave nástrojov na prácu. Všetko závisí od technológie dekorácie, ktorú si vyberiete. Niekedy je potrebné použiť špeciálne šablóny na vytvorenie neobvyklého vzoru.

Zoznam hlavných nástrojov:

-    Nádoba, v ktorej bude možné rozrobiť zmesi na omietku. Mala by byť dostatočne hlboká a vhodná k tomu, aby sa v nej na riedenie zmesi a dosiahnutie jej správnej konzistencie dal použiť stavebný mixér.
-    Stierka na prácu, strúhadlá a stierky na povrchovú úpravu.
-    Rôzne špachtle, ktoré môžu byť potrebné k aplikácii šablóny a vytvorenie požadovanej textúry. Jedná sa o jednoduché široké alebo úzke kovové špachtle, zúbkované, vlnité atď. Pri výbere špachtle je dôležité zvážiť účel na aký má byť použitá.
-    Kefy, lastúry, široké i úzke, nádoby.
-    Vŕtačka so špeciálnou tryskou - „stavebný mixér“.

Pri výbere nástrojov vyrobených z kovu je potrebné zamerať sa na tie, ktoré sú vyrobené z nehrdzavejúcej špeciálnej ocele. Na konvenčných oceľových stierkach sa môžu postupom času objaviť hrdzavé škvrny, ktoré je ťažké odstrániť z povrchu.

Metódy nanášania dekoratívnej omietky

Technológia nanášania dekoratívnej omietky sa môže líšiť, je potrebné sústrediť sa na konečný výsledok. Existuje veľké množstvo aplikačných metód, relevantné sú napríklad nasledujúce:

Pri nanášaní vzorov pomocou sieťového valčeka je hĺbka vzorov asi 0,5 cm.

Metóda striekania je považovaná za tú najjednoduchšiu a často ju neprekonajú ani najskúsenejší majstri. Ak viete pracovať s podobnými materiálmi je možné tento typ omietky nanášať svojpomocne. Táto technika je mimoriadne jednoduchá:

Najskôr sa nanesie podklad, teda prvá rovnomerná vrstva, ktorá by mala úplne zaschnúť.

Druhá vrstva sa už neaplikuje špachtľou, ale inými nástrojmi, od štetcov po metličky, ktorými sa roztok nastrieka na povrch. Táto technológia sa nazýva aj „snehová guľa“, pretože po zaschnutí je múr akoby pokrytý snehom.

Roztok vylejeme do vhodnej nádoby a ponoríme doňho kefu. Do jednej ruky si vezmeme štetec a do druhej paličku. Štetcom prechádzame po paličke tak, aby hmota ostriekala stenu. 

Veľkosť jednotlivých “vločiek” môže byť rôzna, všetko závisí od toho, aký výsledok chceme dosiahnuť. Aby bol povrch stien skutočne impozantný, je možné použiť jednu farbu ako hlavnú vrstvu a pre úplne inú farbu na striekanú vrstvu.

Talianska technika pripomína vyššie spomenutú metódu. Jednotlivé kroky sú rovnaké, až na jeden. Prvá vrstva po nanesení a vyrovnaní nemusí byť zaschnutá; druhá vrstva sa aplikuje okamžite a výsledná plocha bude tak výrazná.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS