Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Detské ihriská

Hľadáte staviteľa na detské ihriská? V tejto kategórii máme 4262 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40272 profesionálov na Slovensku

72207 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Detské ihriská

Potrebujete službu z oblasti detské ihriská? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh vybavenia detského ihriska, stavbu a montáž jednotlivých prvkov, vybudovanie detského pieskoviska a preliezok. Cena preliezok sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: piesok, gumená dlažba a liate gumené povrchy, umelá tráva, úrdžba, ktoré vám poskytne niektorý z našich 4262 špecialistov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40272 profesionálov na Slovensku

72207 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Sprievodca plánovaním vášho ihriska

Zlepšenie prístupu na detské ihriská prináša deťom všetkých vekových skupín množstvo výhod. Jednou z najväčších je to, že ihrisko zvyšuje množstvo fyzickej aktivity, ktorú deti vykonávajú. Návštevníci ihrísk tiež s väčšou pravdepodobnosťou využívajú park, v ktorom sa nachádza, a pri návšteve parku, v ktorom bolo nedávno nainštalované, alebo zrekonštruované vybavenie detských ihrísk, majú vďaka pocitu novosti možnosť aktívnejšieho využitia voľného času.

V dnešnej dobe sú ihriská všade a to z dobrého dôvodu. Množstvo ihrísk sa nachádza na školských dvoroch, alebo v parkoch v mestách, či  dedinách v krajine. Je však zrejmé, že umiestnenie detského ihriska na vašom pozemku zvyšuje angažovanosť v komunite bez ohľadu na veľkosť sídla.

V priebehu histórie prešli detské ihriská výrazným vývojom. Začiatkom 20. storočia boli skôr ihriská skôr výnimkou a ľudia, ktorí ich vytvorili, ich nenavrhli za účelom voľnej hry pre verejnosť. Namiesto toho ich vyškolení inštruktori používali ako cvičebné centrá, alebo vonkajšie telocvične pre deti. Pri organizovaní hry tito učitelia deťom asistovali a ukazovali im, ako správne používať vybavenie ihrísk.

Dnešné plánovanie ihriska je viacstupňový proces s mnohými faktormi, ktoré je potrebné zohľadniť. Potrebujete preskúmať umiestnenie detského ihriska, zvážiť, kto ho bude používať, a premýšľať o spôsoboch, ako ho zatraktívniť a sprístupniť všetkým deťom.

Päť vecí, ktoré je potrebné vziať do úvahy na začiatku procesu plánovania detských ihrísk

Na začiatku procesu plánovania detských ihrísk je potrebné jasne načrtnúť, aké sú vaše ciele v projekte a tiež či vaše mesto alebo škola má nejaké obmedzenia, ktoré je potrebné zohľadniť. Ak premýšľate ako naplánovať ihrisko a kde začať, všeobecná predstava o týchto piatich bodoch vám pomôže rozhodnúť sa, akým smerom sa vydať so svojim ihriskom.

1. Kto bude využívať ihrisko?

Vedieť, pre akú vekovú skupinu je ihrisko určené

Ak budete vedieť pre koho je ihrisko určené, pomôže vám to rozhodnúť sa, aký typ vybavenia nainštalovať. Rôzne deti sa hrajú odlišne a sú na rôznych úrovniach vývoja v rozdielnom veku. Napríklad ihrisko určené pre 5-ročné dieťa sa nepáči 12-ročnému dieťaťu a nemusí mať pre neho primeranú veľkosť. Rovnako batoľatá a mladšie deti budú mať ťažkosti s používaním vybavenia detských ihrísk určených pre deti vo veku 5 alebo 7 rokov.

Tiež by ste mali zvážiť schopnosti ľudí, ktorí budú používať vybavenie detského ihriska. Tieto pokyny vyžadujú, aby ihrisko malo vybavenie, ktoré je prístupné a použiteľné pre osoby všetkých kategórií schopností. Konkrétne sa jedná o prístupnosť najmenej jedného hracieho zariadenia na prízemí. Ak sú k dispozícii vyvýšené konštrukcie, k najmenej polovici z nich musí byť možný prístup cez rampu, či podobné zariadenie. Povrch ihriska musí poskytovať dostatočné odpruženie pri pádoch a musí byť schopný vyhovieť aj invalidným vozíkom.

Spolu s vekom a úrovňou schopností detí, ktoré budú ihrisko používať, je ďalším dôležitým krokom pri plánovaní ihriska zohľadnenie počtu detí, ktoré budú zariadenie v danom čase používať. Nájdete celé ihrisko plné detí, ktoré budú ihrisko používať počas prestávky alebo po škole, alebo očakávate nižší počet?

2. Koľko miesta máte k dispozícii?

Pri plánovaní detského ihriska pre mesto, alebo obec vezmite do úvahy vyhradený priestor pre detské ihrisko. Máte veľa priestoru, alebo len malú plochu, ktorú je možné venovať ihrisku? Bude vaše ihrisko pozostávať z viacerých zón určených pre konkrétne vekové skupiny?

Pri budovaní ihriska je treba pamätať na to, že plocha ihriska presahuje samotné vybavenie. Budete tiež chcieť poskytnúť polstrovaný povrch, ktorý presahuje hranice štruktúr detského ihriska. Zvyčajne budete chcieť nechať najmenej 1.8m tlmeného povrchu za okrajom zariadenia. V prípade šmýkačiek a hojdačiek sa zvyčajne odporúča povrchová úprava väčšej plochy.

1.8m odpruženej povrchovej úpravy

3. Staviate od nuly, alebo pridávate k existujúcemu ihrisku?

Pred začatím projektu stojí za zváženie aj to, či začínate úplne od nuly, renovujete existujúce vybavenie, alebo pridávate funkcie k detskému ihrisku a staršie zariadenie nechávate nedotknuté.

Ak renovujete staršie ihrisko, existujú nejaké prvky, ktoré by ste si chceli nechať, alebo by ste chceli kompletnú rekonštrukciu všetkého vybavenia? Ak sa pripájate k existujúcemu ihrisku, koľko miesta máte medzi štruktúrami? Možno nebudete mať toľko možností pridať nové zariadenia na ihrisko, ak je váš priestor obmedzený.

4. Aký je váš časový plán?

Plánovanie parkového ihriska pre vaše okolie

Ani Rím nebol postavený za jeden deň a takisto ani väčšina ihrísk. Ak plánujete ihrisko v parku pre svoje okolie, zamyslite sa nad tým, kedy by mohol byť ideálny čas na jeho otvorenie. Začatie procesu plánovania koncom leta, alebo začiatkom jesene môže mať zmysel, ak je vaším cieľom mať nové ihrisko pripravené do jari. Ak plánujete ihrisko pre školu, začatie procesu skoro na jar by vám poskytlo dostatok času na to, aby ste ho mali hotový do začiatku budúceho školského roka.

5. Aký je váš rozpočet?

Aj keď nechcete, aby vám peniaze diktovali každé rozhodnutie o ihrisku, váš rozpočet ovplyvní to, čo môžete, a čo nemôžete urobiť. Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú je potrebné vziať do úvahy je to, odkiaľ pochádzajú peniaze určené na realizáciu projektu. Máte stanovenú výšku financovania, alebo môžete zariadiť získavanie ďalších prostriedkov? V druhom prípade možno budete môcť nastaviť rozpočet na základe toho, aký typ vybavenia chcete, a podľa veľkosti ihriska, a potom stanoviť cieľ financovania.

Ak do projektu vstupuje konkrétny rozpočet, budete musieť prispôsobiť svoje plány tak, aby zodpovedali uvedenému rozpočtu. To by mohlo znamenať, že sa musíte vzdať niektorých zložiek ihriska, alebo obmedzenie jeho celkovej veľkosti a rozsahu.

Keď dávate dohromady svoj rozpočet, pozrite sa na projekt v maximálnej miere. Náklady spojené s procesom plánovania detských ihrísk idú nad rámec platenia za vybavenie a inštalujúcich pracovníkov. Možno budete musieť zvážiť:

-    náklady na povolenia
-    náklady na prípravu miesta, napríklad zlepšenie jeho odvodnenia, alebo sklonu
-    náklady na doplnkové vybavenie a funkcie, ako je nové osvetlenie alebo chodníky
-    náklady na povrchové úpravy
-    náklady na dopravu vybavenia ihriska a povrchovej úpravy na vašej ploche
-    náklady na skladovanie akýchkoľvek materiálov, povrchových úprav, alebo náradia mimo podniku
-    náklady na inštaláciu detského ihriska a povrchové úpravy a prípravu zvyšku lokality 

Analýza lokality a určenie vašich potrieb

Umiestnenie objektov na ihrisku ovplyvňuje veľa faktorov vášho projektu. Napríklad v závislosti od sklonu a kvality pôdy na ihrisku bude pravdepodobne potrebné vykonať značné množstvo prípravných prác predtým, ako bude oblasť pripravená na vybavenie. Poloha tiež ovplyvňuje jednoduchosť použitia ihriska a jeho dostupnosť pre návštevníkov. Pri analýze plochy určenej na ihrisko je potrebné preskúmať nasledujúce položky:

Sklon. Väčšina rodičov a učiteľov nechce, aby sa ich deti hrali niekde v bahne, alebo v mlákach. Sklon vašej plochy alebo tvar povrchu určujú, či sa v tejto oblasti budú hromadiť vodné toky. Ideálne je, keď sklon miesta umožní ľahký odtok vody.

Typ pôdy. Niektoré druhy pôdy zadržiavajú vodu viac ako iné, čo ovplyvňuje odvodnenie oblasti. Na druhej strane niektoré typy pôdy, napríklad piesočnatá, vôbec nedržia vodu dobre. Aj keď môže byť piesočnatá pôda ideálna na odvodnenie, jej sypkosť môže mať vplyv aj na stabilitu oblasti.

Neďaleká vegetácia. Stromy v blízkosti detského ihriska poskytujú v horúcich letných dňoch tieň deťom a opatrovateľom. Tiež by ste sa však mali zamyslieť nad umiestnením koreňov týchto stromov a nad tým, či by ich kopanie v tejto oblasti mohlo poškodiť. Mali by ste tiež zvážiť kvalitu a typ ostatných rastlín v tejto oblasti. Aj keď môže mať upravené plocha pri ihrisku pre vylepšený vzhľad, musíte byť opatrní pri postrekovaní týchto rastlín pesticídmi, ktoré môžu poškodiť deti. Ďalšia vec, na ktorú treba myslieť, je, či rastliny v tejto oblasti lákajú škodcov, napríklad hlodavce alebo osy. Ak sa chystáte pridať do tejto oblasti rastliny, je lepšie držať sa pôvodných odrôd odolných voči suchu, ktoré si väčšinou vyžadujú malú údržbu.

Poveternostné podmienky. Venujte pozornosť počasiu v okolí areálu ihriska. Svieti naň počas popoludnia slnko? Ak je to tak, uprostred leta tam môže byť neznesiteľné teplo. Je oblasť obzvlášť veterná? Ak je tomu tak, deti by sa možno vôbec na ihrisku nehrali.

Čo je pod povrchom. Pri kopaní zeme pri inštalácii ihriska určite nechcete naraziť na elektrické, alebo plynové vedenie. Tiež nechcete, aby komunálne služby museli niekoľko rokov po vybudovaní ihrisko prekopať a narušiť. Obráťte sa na energetické spoločnosti vo vašom meste a potvrďte, že priamo pod vašim potenciálnym ihriskom nie sú vedené žiadne vedenia alebo káble.

Čo je v okolí. Detské ihrisko, ktoré je v blízkosti určitých prvkov, ako sú toalety, piknikové stoly, alebo parkovisko, bude príťažlivejšie a ľahšie prístupné ako detské ihrisko v odľahlom kúte parku. Z bezpečnostných dôvodov tiež pomáha preskúmať, ako blízko bude ihrisko od hlavných ciest, alebo diaľnic a či nebudú nainštalované nejaké oplotenia alebo zábrany, ktoré zabezpečia bezpečnosť detí pred dopravou. 

Výber vybavenia pre vaše detské ihrisko

Vyberte si vybavenie detských ihrísk na základe vekového rozpätia, dostupnosti a témy ihriska.

Dnešné vybavenie detských ihrísk nezahŕňa iba hojdačky a šmykľavky. Môžete si vybrať vybavenie podľa vekového rozpätia, dostupnosti a témy. Medzi konštrukcie detských ihrísk patria mosty, lezecké veže a hracie panely. Môžete tiež zvážiť voľne stojace vybavenie, ako napríklad pružinové hojdačky a rozhľadne.
Pri výbere vybavenia detského ihriska je dôležité mať na pamäti tých, ktorí ho budú používať - deti. Ak si nie ste istí, aký typ vybavenia by deti chceli používať, najlepšie je, ak sa ich opýtate. Môžete ich nechať navrhnúť svoje vysnívané ihriská a pomocou týchto modelov usmerniť svoje rozhodovanie.

Ďalšou možnosťou je usporiadať focus groups s deťmi a rodičmi a ukázať im rôzne rozloženia a témy detských ihrísk. Spýtajte sa detí a ich opatrovníkov, čo si myslia o každom dizajne, čo im na ňom vyniká a či by chceli vidieť na detskom ihrisku konkrétne prvky obsiahnuté vo vzorkách.

Typy vybavenia detských ihrísk

Medzi rôzne typy vybavenia detských ihrísk patria:

  • Konštrukčné vybavenie: vybavenie, ktoré tvorí väčšiu štruktúru detského ihriska. Môže obsahovať jednu alebo viac šmýkačiek, veží, rámp, palúb a mostov.
  • Samostatne stojace vybavenie: všetky zariadenia, ktoré nie sú pripevnené k primárnej konštrukcii. Môže obsahovať samostatne stojace hojdačky a šmýkačky, pružinové hojdačky, lezecké steny a doplnky.
  • Vybavenie na fitness: zahŕňa štruktúry, ktoré povzbudzujú deti (aj dospelých) pri hraní k cvičeniu.
  • Vybavenie areálu: nemusí byť nevyhnutne súčasťou ihriska, ale pomáha zlepšovať zážitok z ihriska pre všetkých zúčastnených. Zahŕňa veci ako stojany na uzamykanie bicyklov, lavičky a smetné koše.
  • Inkluzívne vybavenie: vďaka inkluzívnemu vybaveniu je ihrisko prístupné deťom všetkých schopností. Medzi príklady kompletného vybavenia patria hojdačky pre kamarátov a kolieskové kĺzačky.

Vypracovanie plánov vybavenia detských ihrísk

Výber vybavenia pre vaše detské ihrisko je len prvým krokom vášho plánovacieho procesu. Ďalším krokom je prísť na to, ako dať dané zariadenie dohromady spôsobom, ktorý dáva zmysel v kontexte vašich konkrétnych potrieb a ktorý vyhovuje vášmu rozpočtu. Zvyčajne je v tejto fáze vhodné vyhľadať pomoc odborníka na dizajn detských ihrísk, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa, ktoré možnosti sú pre vás najlepšie.

Požiadajte o pomoc odborníka na návrh detských ihrísk

Odborník na dizajn vám môže pomôcť oživiť vaše ihrisko tak, že vezme váš náčrt alebo nápad a transformuje ho na plnohodnotné ihrisko. Pri zostavovaní plánu detského ihriska je niekoľko prvkov, ktoré by váš dizajnérsky odborník mohol zvážiť počas procesu plánovania:

  • Typ použitých materiálov. Drevo sa zvyčajne nepoužíva vôbec, pretože drevo praská a rýchlo sa opotrebuje. Často sa tiež vyhýba kovu. Typ materiálu, ktorý je pre vaše ihrisko najlepší, môže závisieť od toho, v akej žijete lokalite a aké je u vás podnebie
  • Štýl ihriska. Niektoré ihriská sú svetlé a pútavé, zatiaľ čo iné ladia s terénnymi úpravami okolo nich. Niektoré majú odlišné témy, napríklad hasičské vozidlá alebo vesmír, iné majú osloviť modernú estetiku. Váš odborník na dizajn vám môže pomôcť určiť najlepší celkový štýl, ktorý sa má použiť.
  • Počet komponentov a rozloženie týchto komponentov. Súčasťou plánovania ihriska bude výber zariadenia a rozhodnutie o veľkosti určitých plôch. Napríklad, ak bude ihrisko používať viac 2 až 5-ročných detí ako 7 až 10-ročných, mohlo by mať väčší zmysel mať väčší pozemok a menší priestor určený pre deti v školskom veku.

Príprava plochy na inštaláciu

Keď budete mať pripravený plán, ďalším krokom je príprava miesta ihriska na inštaláciu. To, koľko prípravy vyžaduje vaše stavenisko, závisí od stavu, v ktorom je pred začatím projektu.

Ak sa na ploche už ihriskové vybavenie nachádza, ak oblasť kompletne prerábate je nutné ho odstrániť. Pokiaľ je staré vybavenie v dobrom stave a spĺňa bezpečnostné požiadavky, je možné ho darovať inej organizácii. Ak nie, zrejme bude nutné ho recyklovať, alebo predať ako šrot.

Ak je svah, alebo sklon príliš strmý, možno bude nutné plochu vyrovnať. Možno budete musieť vylepšiť pôdu, aby ste vyriešili problémy s odvodňovaním, alebo zabezpečili vyššiu stabilitu. V tejto fáze je tiež správny čas zavolať komunálnym službám a nechať ich nájsť a označiť všetky podzemné vedenia, prípadne vám všetko objasniť.

Keď je pôda pripravená a inžinierske siete sú vyznačené, môžete vyčleniť plochu pre ihrisko a začať kopať.

Inštalácia ihriska

Máte niekoľko možností, ako ihrisko fyzicky nainštalovať. Jednou z možností je odovzdať vybavenie tímu odborníkov a nechať ich, aby ihrisko nainštalovali sami.

Ďalšou možnosťou, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou, je komunitné budovanie. Počas komunitného budovania tím dobrovoľníkov zabezpečuje zdvíhanie a inštaláciu ihriska pod priamym dohľadom profesionála, ktorý má skúsenosti s postupmi pri budovaní ihriska.

Komunitné budovania majú oproti profesionálnej inštalácii niekoľko výhod. Jednak pomáhajú ľuďom cítiť sa viac investovaní do detského ihriska, pretože si ho postavili sami. Pomáhajú tiež komunitným organizáciám, alebo miestnym vládnym štruktúram spojiť sa s ľuďmi, ktorým slúžia. Komunitné budovania tiež stojí menej ako profesionálna inštalácia, pretože neplatíte za prácu. 

Tieniace štruktúry: Ak budete mať nejaký tieň, napríklad veľký dáždnik, ktorý sa tiahne nad konštrukciu detského ihriska, pomôže vám to udržať ihrisko pohodlné aj v letných horúčavách. 

Údržba detského ihriska

Vedieť ako sa starať a udržiavať detské ihrisko

Po dôkladnom plánovaní a úsilí vynaloženom na reliazáciu detského ihriska, je dôležité vedieť ako sa o ihrisko starať, udržiavať ho, a ako zabezpečiť jeho životnosť po mnoho ďalších rokov. Údržba vybavenia detského ihriska znamená dodržiavať odporúčania na starostlivosť a opravy. Zariadenia by sa mali tiež pravidelne kontrolovať, aby sa zabezpečila ich správna funkcia, a aby sa znížilo riziko nehôd alebo zranení.

Okrem údržby samotného vybavenia je takisto užitočné sa pravidelne starať o prostredie ihriska a park v jeho okolí. Môžete napríklad zvážiť usporiadanie dní komunitného upratovania, v rámci ktorých susedia a členovia komunity zbierajú odpadky, čistenie svojho detského ihriska, starostlivosť o stromy, alebo terénne úpravy. Komunitné dni pomôžu ľuďom, aby si naďalej udržiavali vzťah a spojenie so svojím parkom a ihriskom, ktoré ste postavili.