Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Drevené schody

Hľadáte staviteľa na drevené schody? V tejto kategórii máme 16 914 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 597 profesionálov na Slovensku

71 451 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Drevené schody

Potrebujete službu z oblasti drevené schody? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie schodov, návrh, výrobu, montáž. Cena schodov z dreva sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: vŕtačka, brúska, náradie, ktoré vám poskytne niektorý z našich 16 914 tesárov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 597 profesionálov na Slovensku

71 451 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Poskytovatelia

16 914 poskytovateľov vo vašom okolí

Roman P.

Firma
Tomášov
4,9

Klampiar, strechár

Tesár, stolár Spracovanie dreva a drevené konštrukcie sú pre mňa viac hobby ako práca. O kvalite a skúsenostiach nech prehovorila...Zobraziť viac

Tesár, stolár Spracovanie dreva a drevené konštrukcie sú pre mňa viac hobby ako práca. O kvalite a skúsenostiach nech prehovorila spokojní zákazníci ktorých máme od roku 2008 naozaj dosť.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimir D.

Živnostník
Bratislava
4,8

Maliarske práce, maliar

Maliar,restaurator,malovanie na bielo farebne,benatsky stuk,malba interierov kreativna omietka,stierkovanie,tapetovanie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Pokládka dlažby a obkladov

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš O.

Firma
Topoľčany
4,3

Výroba nábytku

Dobrý deň. Mám 26 rokov a ako stolár fungujem 3 roky. Pracoval som vo švajčiarsku a následne som pokračoval na...Zobraziť viac

Dobrý deň. Mám 26 rokov a ako stolár fungujem 3 roky. Pracoval som vo švajčiarsku a následne som pokračoval na slovensku. nemám problém so žiadnym nábytkom. V poslednej dobe však robím najviac kuchyne vstavane skrine a bary. Robím aj vyzualizacie. S cenami tiež nemal zatedy nikto problém .

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milos B.

Firma
Trnava
4,1

Montáž, skladanie nábytku

Som vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek……………….

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Drevené schody – kvalitné schody za rozumnú cenu

Chystáte sa prerábať váš domov, chalupu alebo pracujete na novostavbe? Iste nám mnohí dáte za pravdu, že schodisko je jednou z dôležitých súčastí vášho domova. Schodisko je stupňovitá stavebná konštrukcia, určená na prekonávanie výškových rozdielov. Skladá sa zo schodišťových ramien a schodišťových odpočívadiel. Malo by byť umiestnené tak, aby po otvorení dvier bolo hneď jasné, ako sa dostaneme na vyššie poschodie. Pevné, kvalitné a mohutné schody tvoria dominantu domu, chalupy alebo mezonetového bytu. Schodisko prepája vertikálny a horizontálny priestor, svojím architektonickým, konštrukčným a materiálovým riešením by malo dotvárať štýl vášho interiéru. 

Preto sa pri výbere schodiska oplatí zainvestovať do kvalitných materiálov. A keďže drevo je stále obľúbeným materiálom, krásne drevené schodisko zostane vždy nadčasové. Pre mnohých sú pri výbere schodiska drevené schody (ale aj drevené zábradlia) voľbou číslo jeden. 

Výber materiálu pre drevené schodisko

Schody delíme podľa materiálu či technologického prevedenia. Schodisko môže byť priame, lomené, krivočiare, točité, oblúkovité uzavreté či otvorené – takémuto typu schodiska chýba zadná časť a umožňujú tak pohľad zo schodov dolu. Podľa materiálu použitého na konštrukciu schodiska a prevedenie, sa schody delia na drevené, kamenné, tehlové, betónové, oceľobetónové, kovové a kombinované. Už dávno neplatí pravidlo, že drevené schody musia byť len v chalupách, drevo patrí medzi najobľúbenejšie materiály, pretože je nielen pekné, ale má vlastnosti, ktoré sú pri realizácii schodov rozhodujúce. Dostatočne hrubé drevené dosky zaistia schodisku stabilitu a tvar, ktorý sa časom nemení. 

V súčasnosti patrí medzi najžiadanejšie typy klasické celodrevené samonosné schodisko zo smrekového a dubového dreva. Kým smrekové drevo je krehké, dubové je tvrdé a dostatočne odolné. Preto by ste mali pri výbere schodiska dbať na to, akému zaťažovaniu budú vaše schody vystavované. V tomto prípade určite odporúčame výber tvrdého dreva, ktoré vydrží záťaž a bude vám dlho slúžiť bez väčšieho opotrebenia. 

Vhodné drevené materiály na výrobu schodiska sú tiež buk, borovica, javor, orech, čerešňa či agát. Kto si môže dovoliť drahšie schodisko, môže siahnuť po exotických drevinách ako mahagón či teak alebo skombinovať medzi sebou viac druhov drevín. Farbu a povrchové úpravy schodiska môžete následne kombinovať k interiéru či nábytku. Ak sa vám do interiéru práve nehodí masívne schodisko, na trhu existujú rôzne náhrady ako škárovka, preglejka či biodoska. Povrch dreveného schodiska sa dá ľahko udržiavať a jeho prípadné menšie poškodenia si šikovnejší domáci kutil dokáže opraviť aj sám. Pre vás ostatných sú na Wilio šikovní nábytkári, stolári a majstri, ktorí vám vaše schody navrhnú aj postavia. Stačí si len vybrať pre vás najlepšieho vo vašom okolí. 

Drevené schody – umiestnenie, konštrukcie, osadenie a cena

Ak treba vystúpiť z prízemia na poschodie, schody sú väčšinou jedinou a najpohodlnejšou cestou vo vašom príbytku. Mať kvalitné a pevné schodisko však ale neznamená hneď zabrať schodiskom väčšinu priestoru a už aj tak dosť malý priestor ochudobniť o ďalší cenný priestor, ktorý sa dá využiť aj inak, napríklad ako úložný priestor pod schodiskom. Ak si zvolíte miesto betónu drevo, výsledok bude stáť za to. Aj keď vyzerá stavba dreveného poschodia náročná, pravdou je, že sa pri nej zaobídete aj bez náročných stolárskych spojov. 

Ako sme už spomínali, schodiská môžu byť celodrevené – ich celá konštrukcia, schodnice a stupne sú z dreva, najčastejšie ich nájdeme v zrubových domoch a chalupách – patria k jedinečným konštrukciám. 

Druhou variantou je dosť častá kombinácia betónu a dreva, kde môžete drevo využiť ako obklad jednotlivých stupňov schodov. Takéto riešenie je vhodné pri rekonštrukcii betónového schodiska a nie je ani finančne náročné. 

Hrúbka schodníc by mala byť okolo 4 cm, pri podstupniciach asi o polovicu menšia. Do železobetónového základu sa drevený obklad pripevní pomocou drevených osadzovacích klátikov, umiestnených do stupňa počas betonáže. Pre lepšie osadenie a tlmenie nárazov sa môžu drevené časti klásť na pružné izolačné dosky. Vlastná montáž sa realizuje pomocou skrutiek so zapustenou hlavou. V žiadnom prípade sa nesmú nad úrovňou stupnice objaviť žiadne výstupky. Aj pri takejto renovácii vášho schodiska je najlepšie spoľahnúť sa na šikovného majstra a stolára, ktorý zaistí, aby bolo všetko do najmenších detailov spracované, vrátane výberu a odporúčania materiálu, pílenia dosiek či následnému ošetreniu schodov (lakovanie, brúsenie a pod.). 

Z hľadiska bezpečnosti a pohodlia sa na drevené schodištia kladú nasledujúce požiadavky:
-    konštrukcia schodiska, druh dreva, rozmery a spoje musia byť prispôsobené namáhaniu schodiska
-    konštrukcia musí brať do úvahy bezpečnosť pri chôdzi po schodisku
-    z hľadiska pohodlia a bezpečnosti chôdze je dôležitý druh, počet a dĺžka jednotlivých ramien
-    schodiskové zábradlie musí odpovedať predpisom – musí byť dostatočné a bezpečne upevnené
-    schodisko má byť dostatočne osvetlené prirodzeným alebo umelým osvetlením

Základné technické požiadavky z pohľadu konštrukcie drevených schodov sú:
-    prechodná šírka schodiskového ramena má byť násobkom 550 mm, čo je šírka potrebná pre prechod jedného dospelého človeka
-    všetky schodiskové stupne v jednom schodiskovom ramene musia mať zhodnú výšku a šírku
-    kosé a zvláštne stupne musia mať vo svojom najužšom mieste šírku najmenej 130 mm
-    počet schodiskových stupňov v jednom schodiskovom ramene smie byť najviac 16, pri pomocných schodištiach v rodinných domoch a schodištiach vo vnútri bytov 18. Ak pri návrhu vychádza v jednom ramene viac schodiskových stupňov ako je prístupné, treba schodiskové rameno rozdeliť podestou (podestami) na dve alebo viac ramien

Pre rebríkové schodište navyše platí:
-    stupne rebríkových schodov nesmú mať podstupnice,
-    najmenšia dovolená šírka schodiskového stupňa je 150 mm,
-    stupnice nesmú byť zhotovené z príliš klzkého materiálu.

Cena za drevené schody sa nedá určiť presne. Odvíja sa podľa náročnosti schodiska, či od toho, či bude schodisko celodrevené alebo kombináciou betónu a drevených obkladov. Preto je najlepšie nechať si vypracovať konkrétnu cenovú ponuku, najlepšie možno aj niekoľko od viacerých majstrov z Wilio a vybrať si z nich to najlepšie. Dobrý majster vám nielen, že vypracuje cenovú ponuku, ale poradí aj s výberom dreva a ďalšími dôležitými aspektami, ktoré sú pri realizácii schodiska nevyhnutné či už hľadáte majstra, ktorý vám zrealizuje schodisko na poschodie, do podkrovia alebo na povalu, schody minimálnych rozmerov alebo robustné masívne poschodia. Šikovný majster vám vie vaše schodisko kompletne zhotoviť od 2 až do 6 týždňov.