Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Energetický certifikát

Hľadáte odborníka na energetický certifikát? V tejto kategórii máme 14 964 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

4 532 profesionálov na Slovensku

82 472 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

252 005 + inštalácií aplikácie

Energetický certifikát

Potrebujete službu z oblasti energetický certifikát? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na obhliadka, konzultáciu, prípravu certifikátu. Cena energetického osvedčenia sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: projektová dokumentácia, pôdorysy, projekt vykurovania, špecifikácia iných zdrojov energie, ktoré vám poskytne niektorý z našich 21 534 špecialistov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

4 532 profesionálov na Slovensku

82 472 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

252 005 + inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Čo je certifikát o energetickej účinnosti a ako ho získate?

Ak si chcete prenajať alebo predať dom, budete potrebovať certifikát energetickej účinnosti. Povieme vám, na čo sa tento oficiálny dokument používa a ako ho môžete rýchlo a ľahko získať.

Čo je to certifikát energetickej účinnosti?

Osvedčenie o energetickej účinnosti alebo energetický certifikát nie je nič iné ako súbor údajov, ktoré klasifikujú budovu z hľadiska základných úžitkových parametrov a energetickej účinnosti, vypracovaný osobou, ktorá má špeciálne oprávnenie. 

Energetická certifikácia je povinná:

 • pri dokončení nehnuteľnosti
 • pri významnej rekonštrukcii domu (výmena okien, zateplenie a pod.), ktorá má vplyv na jeho energetickú hospodárnosť
 • pri uzavretí zmluvy o predaji novej budovy
 • pri prenájme nehnuteľnosti

Energetický certifikát je doklad o energetickej triede budovy, obsahuje objektívne informácie o energetických vlastnostiach domu.  Pripravuje sa výpočtom spotreby energie, ktorú každá budova alebo dom spotrebuje v priebehu roka, za predpokladu štandardných prevádzkových podmienok a použitia. Na základe tohto výpočtu získa nehnuteľnosť energetickú certifikáciu.

Čo by som mal vedieť o energetickom certifikáte?

Zákon o energetickej certifikácii budov určuje povinnosť vykonať energetickú certifikáciu budov a zaradenie budovy na základe výpočtu do tried energetickej hospodárnosti. Jednotlivé budovy sa v rámci svojich kategórií zatrieďujú podľa energetickej hospodárnosti a emisií oxidu uhličitého do energetických tried A (najvyššia úroveň energetickej účinnosti) po G (najmenej efektívna). Okrem tohto všeobecného hodnotenia certifikát obsahuje aj ďalšie energetické vlastnosti budovy, ako sú jej izolácie a zariadenia na zemný plyn a elektrinu.

Vždy sa vžite do roly kupujúceho: energetický certifikát je cenná informácia, ktorá vyjadruje spotrebu energie v objekte, čo vám umožní mať prehľad, aké faktúry za energie môžete očakávať. Pri kúpe nehnuteľnosti je najlepšie mať všeobecnú predstavu o tom, koľko vás bude stáť vykurovanie / chladenie domu, v ktorom budete bývať, čo závisí vo veľkej miere od jeho energetickej účinnosti.

V skutočnosti bol certifikát energetickej účinnosti vyvinutý s cieľom zvýhodniť budovy s vysokým stupňom energetickej účinnosti, aby kupujúci videli, že ich táto vlastnosť odlišuje, čím podporuje udržateľnejší svet.

Práca na akreditácii energetickej efektívnosti vo všetkých budovách je indikátorom ekologickej spoločnosti. Mali by sme byť radi, že žijeme v dobe, keď sa tieto problémy dostali do centra pozornosti a sú považované za dôležité pre životné prostredie.

Aké druhy nehnuteľností nepotrebujú certifikát energetickej účinnosti?

a) budovy úradne chránené  ako súčasť označeného prostredia alebo pre ich osobitnú architektonickú a historickú hodnotu, pokiaľ by dodržiavanie určitých minimálnych požiadaviek na energetickú hospodárnosť neprijateľne zmenilo ich charakter alebo vzhľad;

b) budovy používané ako miesta na bohoslužby a náboženské podujatia;

c) dočasné budovy s dĺžkou používania dva roky alebo menej, priemyselné stavby, dielne a nebytové poľnohospodárske budovy s nízkou spotrebou energie a nebytové poľnohospodárske budovy;

d) budovy na bývanie, ktoré sa využívajú alebo ktorých plánovanie využívanie je kratšie ako štyri mesiace ročne, alebo sa počas roka používajú obmedzene s očakávanou spotrebou energie nižšou ako 25 % spotreby pri celoročnom využívaní;

e) samostatne stojace budovy s celkovou úžitkovou plochou menšou než 50 m2.
   

Ako získať energetický certifikát

Získanie energetického certifikátu je našťastie mimoriadne jednoduché a rýchle. Energetický certifikát je v dnešnej dobe štandard podporený legislatívou. Má ho takmer každý objekt, ktorý určitým spôsobom spotrebúva energiu. Záujemcovi, ktorý chce kúpiť nehnuteľnosť, významne pomáha pri rozhodovaní aj tento doklad. Certifikát vydáva osoba so špeciálnym oprávnením. 

Nájdite vo svojom okolí autorizovaného certifikačného technika a dohodnite si s ním schôdzku, aby prišiel na obhliadku vašej budovy. Počas návštevy technik okrem kontroly vykurovacích a chladiacich systémov urobí náčrt, vykoná merania a skontroluje fasádu a izolačné materiály. Po dokončení vytvoria diagram a pridajú údaje do počítačovej aplikácie, ktorá vytvorí energetické hodnotenie. So všetkými týmito cennými informáciami technik vytvorí súbor, ktorý si môžete ponechať. Bude obsahovať odporúčania, ako môžete zlepšiť svoje energetické hodnotenie.

V súčasnosti je možné získať energetický certifikát aj online bez obhliadky budovy do dvoch dní.
Platnosť energetického certifikátu je 10 rokov od dátumu vyhotovenia ECB s energetickým štítkom.

Registrácia energetického certifikátu sa nedá spracovať bez presnej informácii o katastri a parcelných číslach.

Podklady potrebné pre energetickú certifikáciu:
 • Projektová dokumentácia stavby
 • Architektonicko – stavebná časť – pôdorysy podlaží
 • Vykurovanie – projekt vykurovania a termoregulácie
 • Materiál obalových konštrukcií objektu – obvodovej steny, strechy, podláh a pod.
 • Špecifikácia okien, dverí, garážových brán, súčiniteľ prechodu tepla (U)
 • Špecifikácia iných zdrojov energie – napr. krb, solárne panely a pod.
 • Geometrické zameranie stavby 
Koľko stojí certifikát o energetickej účinnosti?

Ceny energetických certifikátov za byty a rodinné domy sa pohybujú od 100 EUR do 250 EUR, v prípade bytových domov s vyššou celkovou podlahovou plochou aj viac. Pre získanie čo najlepšej ceny je potrebné mať všeobecný prehľad o cenových ponukách.