Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Frézovanie, vložkovanie komínov

Hľadáte staviteľa na frézovanie, vložkovanie komínov? V tejto kategórii máme 19 850 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 987 profesionálov na Slovensku

73 712 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Frézovanie, vložkovanie komínov

Potrebujete službu z oblasti frézovanie, vložkovanie komínov? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na obnovu, frézovanie, vložkovanie a čistenie komínov. Cena vložkovania komínov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: kominárske závažie, vysávač na popol, ochranné pomôcky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19 850 špecialistov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 987 profesionálov na Slovensku

73 712 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Komínové vložky

Vnútorná časť dymovodu v murovanom komíne je definovaná ako „hlinená, keramická alebo kovová rúra umiestnená vnútri komína, ktorá má zachytávať spaliny, smerovať ich do vonkajšej atmosféry a chrániť steny komína pred teplom a koróziou“.

Aj keď sa stavebné predpisy v jednotlivých štátoch alebo lokalitách líšia, inštalácia komínového obloženia sa odporúča od začiatku tohto storočia a väčšina požiarnych predpisov v súčasnosti vyžaduje vložky.

V 40. až 80. rokoch 20. storočia začali byť murované komíny kontrolované a testované normami na odolnosť z dôvodu rastúcich obáv o ich výkon a bezpečnosť. Testy odhalili, že neobložené komíny sú také nebezpečné, že vedci označovali stavbu komína bez komínovej vložky skoro až za trestný čin.

Tri hlavné funkcie komínových vložiek:
  • chránia dom pred prenosom tepla k horľavým materiálom. Pri technických skúškach sa zistilo, že komíny bez vložiek vyprodukovali teplo, ktoré sa mohlo komínom pohybovať tak rýchlo, že priľahlá drevená konštrukcia začala horieť iba za tri a pol hodiny.
  • chránia murivo pred korozívnymi vedľajšími produktmi horenia. Pri skúškach sa zistilo, že ak by sa spalinám umožnilo preniknúť do tehly a malty, výsledkom by bolo zníženie životnosti komína. Spaliny sú kyslej povahy a doslova rozkladajú maltové škáry zvnútra komína. Keď maltové škáry erodujú, teplo sa rýchlejšie prenáša na blízke horľavé látky a do obytných častí domu môžu unikať nebezpečné plyny, ako je oxid uhoľnatý.
  • poskytujú správne dimenzovanie dymovodu pre optimálnu účinnosť spotrebičov. Moderné kachle na drevo a plynové alebo naftové pece si pre svoju správnu funkciu vyžadujú správne dimenzovaný dymovod. Komín je zodpovedný za umožnenie priechodu splodín horenia z domu. Nesprávne dimenzovaná vložka môže viesť k nadmernému hromadeniu splodín v kachliach na drevo a k produkcii oxidu uhoľnatého konvenčnými palivami.

Typy komínových vložiek:

V minulosti sa nekládol príliš veľký dôraz na komínové vložky, a preto sa používal materiál, ktorý bol práve poruke, a často sa neriešili vložky vôbec. V súčasnosti by mali byť komíny a vývody z kozubov vyhotovené podľa istých pravidiel a noriem, ktoré udávajú materiály, z ktorých by mali byť tieto vložky vyrobené. Momentálne sa najviac používajú keramické (šamotové) vložky a vložky z nehrdzavejúcej ocele.

Komíny z nehrdzavejúcej ocele sú mimoriadne odolné a navyše veľmi ľahké, a práve z tohto titulu nepotrebujú pevný základ. Využívajú sa v obydliach, v ktorých technicky nie je možné postaviť komín s pevným základom. Sú prioritne využiteľné do exteriéru a kotvia sa na fasádu. Na prvý pohľad jednoduchá konštrukcia však v sebe nesie pomerne zložité konštrukčné trojvrstvové riešenie vcelku, preto je vhodné pri jeho stavbe obrátiť sa na firmu, ktorá má s ním skúsenosti. 

Keramické komíny sú tiež trojvrstvové, ibaže nie sú dodávané ako celok. Skladajú sa z vložky, izolačného materiálu a presnej tvárnice. Sú určené pre typy vykurovania, keď sa na odvod splodín horenia používa voľný ťah. Vnútorné šamotové vložky sú vyhotovené ako priame, prípadne s odbočkami na dymovod, alebo s otvorom na vrátka do komína.  

Potrebujem komínovú vložku? 

Pri používaní komína, ale i kozuba sa chcete určite uistiť, že jeho používanie je čo možno najbezpečnejšie. Ak bývate v dome, ktorý ste nestavali vy a túto istotu nemáte, alebo ak čo i len trochu váhate, nie je nič jednoduchšie, než sa presvedčiť, či je váš komín konštrukčne riešený tak, aby ste boli vy i vaši blízki v bezpečí.

Komínová vložka sa možno nemusí javiť ako najzákladnejšia súčasť vášho komína, ale v skutočnosti je mimoriadne dôležitá a zvyšuje bezpečnosť vášho kozuba a domu. Prítomnosť komínovej vložky je však napríklad nevyhnutná i pre poisťovne v prípade náhodnej nešťastnej poistnej udalosti.

Výhody komínovej vložky

Najväčšou výhodou komínovej vložky je, samozrejme, to, že zvyšuje bezpečnosť vášho komína, kozuba, domácnosti a rodiny. Ak si teraz vravíte, že máte už roky kozub bez vložky a nič zlé sa nestalo, gratulujeme. Zatiaľ sa nestalo nič zlé, ale čo nie, je môže byť. Vždy je lepšie nepríjemným udalostiam predchádzať a byť v bezpečí, ako neskôr ľutovať zanedbané.

Komínové vložky vytvárajú jasnú a priamu cestu pre dym, aby bezpečne a efektívne opustil váš dom. Bez vložky sa steny komína časom znehodnotia a môže sa stať, že splodiny budú schopné preniknúť cez všetky praskliny, prípadne póry vonkajšej vrstvy.

Ak váš komín nemôže efektívne uvoľňovať vedľajšie produkty spaľovania, výrazne sa zvyšuje riziko usadzovania splodín, a tým i požiaru komína. Sadze a kreozot sa navyše môžu ľahšie tvoriť na stenách komína ako v komínovej vložke, čo znamená, že budete musieť čistiť komín častejšie.

Pri použití kozuba sa uvoľňuje oxid uhoľnatý a vy ho určite budete chcieť za každú cenu držať mimo svojho domova. V zásade je to nutnosť. Správne nainštalovaná komínová vložka, ktorá je v dobrom stave, vám toto dokáže bez problémov zabezpečiť.

Ak váš komín nemá vložku, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť ochladenia dymovodu. Ak je dymovod príliš studený, dym sa môže vrátiť do vášho obydlia, pretože studený vzduch je hustejší. Ak máte izolovanú komínovú vložku, toto riziko je takmer nulové. 

Ako zistiť, kedy potrebujete komínovú vložku

Je zrejmé, že bežný majiteľ domu nie je certifikovaný na kominárske práce a odborne zdatný ako majstri kominári, takže môže byť ťažké diagnostikovať stav komína. Je potrebné byť všímaví a zaznamenať akékoľvek náhle zmeny vo výkonnosti vášho komína.

Ak bývate v staršom dome, ktorý nemá komínovú vložku, je jasné, že ju potrebujete, na to nemusíte byť ani odborník a nepotrebujete dlhé a náročné pozorovania.

Ak ju máte, jedným z najbežnejších znakov, ktoré vám indikujú potrebu novej komínovej vložky, je, keď postrehnete, že steny komína degradujú oveľa rýchlejšie, než by sa patrilo a než sa táto degradácia prejavuje na ostatných stenách. Ak vaša vložka nie je v dobrom prevádzkovom stave, teplo alebo kondenzácia poškodia tehlu a maltu v oveľa väčšej miere. V takom prípade budete na opravu poškodeného miesta potrebovať zafixovanie komína alebo výmenu tehly.

Ak sa sťahujete do domu s kozubom, nezabudnite skontrolovať, či je komín zabezpečený podľa najnovších štandardov. V dome bude často nainštalovaná pôvodná hlinená vložka a mnohokrát bude poškodená.

Ďalším spôsobom, ako môžete zistiť, že potrebujete novú komínovú vložku, je situácia, keď spozorujete problém s kondenzáciou. Kedykoľvek je vo vašom komíne voda, nie je to dobrý znak. Vlhkosť je najväčším nepriateľom komína. Nová komínová vložka pomôže izolovať komín a zabráni odvádzaniu vlhkosti.

Môžete sa tiež ubezpečiť, že ste komín izolovali, aby sa ešte viac zvýšila jeho ochrana pred vlhkosťou.

Keď sa rozhodnete pre kozub, mali by ste dostať novú komínovú vložku. Či už prechádzate z plynu na spaľovanie dreva, alebo naopak, je dôležité, aby ste si nechali skontrolovať komínovú vložku, aby ste sa ubezpečili, že je v dobrom stave a správne dimenzovaná na správny odvod splodín.

Samozrejme, ak si nie ste istí stavom svojej komínovej vložky, nechajte si čo najskôr urobiť kontrolu komína, aby certifikovaný odborník mohol určiť, či je komín bezpečný na použitie.

Ak spozorujete kondenzáciu v komíne alebo poškodenie vonkajšej tehly, problémom môže byť poškodená alebo neexistujúca komínová vložka.

Komínová vložka sa naozaj niekedy môže javiť ako zbytočnosť, hlavne ak sa počas niekoľkých rokov, počas ktorých bývate v jednom dome, nič nestalo. A je dôležité, aby to tak aj zostalo nastálo. Nepodceňujte túto dôležitú súčasť vybavenia domu a skúste to vyriešiť čo možno najskôr.