Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Fúkaná izolácia

Najmite si skúseného odborníka na fúkanú izoláciu z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Fúkaná izolácia

Potrebujete službu z oblasti fúkaná izolácia? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh najvhodnejšieho spôsobu umiestnenia izolácie, zameranie, nanášanie fúkanej izolácie. Cena zateplenia fúkanou izoláciou sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: ochranné pomôcky a respirátor, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18074 stavbárov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Fúkaná izolácia

Izolácia je veľmi dôležitým aspektom každého domu. Či už staviate nový dom, alebo si myslíte, že nastal najvyšší čas na inštaláciu novej izolácie v podkroví, je nevyhnutné zvoliť správnu izoláciu. Izolácií je veľké množstvo, sú úplne odlišné a skôr ako sa rozhodnete, ktorá z nich je pre váš domov správna, mali by ste sa pozrieť na výhody a nevýhody každej z nich.

Fúkaná izolácia je vyrobená z rôznych druhov recyklovaných materiálov, ako sú sklenené vlákna alebo celulóza, ktoré sú potom pomocou stroja vháňané do podkrovia. Rolovaná alebo dosková izolácia je zložená zo sklenených vlákien a je uložená vo veľkých kotúčoch alebo platniach. 

Výhody fúkanej izolácie

- Fúkaná izolácia viac šetrí životné prostredie. Skladá sa hlavne z recyklovaných materiálov, ako je celulóza a sklolaminát. Celulóza zvyčajne pozostáva z recyklovaných novín, zatiaľ čo sklenené vlákno je väčšinou sklenená alebo minerálna vlna.
- Ideálne pre oblasti nepravidelného tvaru. Keďže fúkaná izolácia sa fúka strojom, produkt sa dá ľahko umiestniť do zvláštne tvarovaných a tesných oblastí, do ktorých sa takáto izolácia aplikuje omnoho ľahšie.
- Celulóza spomaľuje horenie. Zuhoľnatie a sčervenie a potom po kontakte s ohňom sčernie, ale nerozhorí sa a nedovolí ohňu rozšíriť sa na žiadne časti izolovanej oblasti.
- Fúkaná izolácia je ošetrená materiálom, ktorý ju robí jedovatou pre škodce.

Nevýhody fúkanej izolácie

- Fúkaná izolácia zadržiava dlho vodu v prípade, ak je tvorená veľkým percentom sklenených vlákien. To môže viesť k plesniam a tiež znížiť hodnotu tepelného odporu R, kým nevyschne.
- Aj keď je úprava na prevenciu proti škodcom skvelá, táto chemická úprava znižuje ekologický aspekt, ktorý väčšina výrobcov fúkaných izolácií vyzdvihuje.
- Fúkaná izolácia môže byť drahá, pretože tento výrobok nemožno inštalovať bez profesionálneho tímu a vhodného vybavenia.

Úspora energie: fúkaná izolácia v podkroví

Zaizolujte si podkrovie pomocou fúkanej celulózovej izolácie a začnite šetriť peniaze za účty. Áno, fúkanou izoláciou si totiž dokážete zaizolovať podkrovie i sami, a tým ušetriť za majstrov. Je to však podmienené viacerými faktormi. Potrebujete vedieť, ako na to, a hlavne potrebujete správne vybavenie. Ak to máte, vezmite do úvahy, že je to pomerne ťažká, prácna a prašná práca, preto je vhodnejšie, ak si na to najmete špecializovanú firmu. Ušetriť môžete úplne inak.

Pôsobivá je totiž dlhodobá návratnosť zateplenia podkrovia. Časom si môžete všimnúť, že vaše účty za energiu klesnú o 15 až 25 percent v závislosti od toho, v akom klimatickom pásme žijete a od existujúcich úrovní izolácie. 

Ako dlho vydrží fúkaná izolácia?

Aplikácia novej izolácie alebo modernizácia existujúcej je rozsiahly projekt, takže je prirodzené, že budete chcieť vedieť, ako dlho vám  fúkaná celulózová izolácia vydrží.

Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú životnosť fúkanej izolácie, a preto sa musíte uistiť, že je od začiatku nainštalovaná profesionálne. V prípade profesionálnej inštalácie pri ideálnych podmienkach by vám takáto izolácia mala bez problémov vydržať 20 až 30 rokov.

Faktory ovplyvňujúce životnosť a kvalitu fúkanej izolácie

Existujúce úniky vzduchu
Proces správnej inštalácie fúkanej celulózovej izolácie sa začína dlho predtým, ako sa samotný materiál vloží do stroja. Celulóza účinne reguluje prestup tepla vedením, ale nie tam, kde dochádza k priamym únikom vzduchu. Tieto úniky vzduchu je tiež mimoriadne ťažké zistiť po inštalácii izolácie. Táto situácia obmedzuje účinnosť izolácie, pokiaľ ide o energetickú účinnosť.

To nie je problém, pokiaľ sú úniky vzduchu vopred identifikované a vhodne utesnené. Špecialisti majú odborné znalosti na to, aby vykonali tento krok uspokojivo a bezproblémovo. Bez náležitého školenia a skúseností to môže predstavovať skutočný problém. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo by ste mali upustiť od vlastnej, podomácky vykonanej aplikácie.

Usádzanie
Fúkaná izolácia je nadýchaný materiál, ktorý časom sadá. V skutočnosti má celulóza po inštalácii najvyššiu mieru sadania na 13 až 20 percentách. Toto usadzovanie pokračuje i počas ďalších týždňov, mesiacov a rokov po inštalácii a môže spôsobiť vážne problémy s energetickou účinnosťou, ale i tento problém sa dá riešiť počas izolácie.

Našťastie je ľahké prekonať tento problém. Jednoduchým pridaním hrubšej izolácie, ako je potrebné, sa toto usadzovanie môže zohľadniť. Napriek pomerne veľkej rýchlosti sadania celulózy stále ponúka vyššiu hodnotu R na centimeter hrúbky ako iné alternatívy. 

Vlhkosť
Celulóza vyfukovaná do izolácie je primárne vyrobená z recyklovaného novinového papiera, a preto je náchylnejšia na poškodenie vlhkosťou. V podkroví to môže vážne ovplyvniť schopnosť materiálu správne vykonávať svoju prácu.

Táto izolácia má však vynikajúce vlastnosti, je odolná proti ohňu a občas zvládne aj vodu, takže sa nemusíte až tak veľmi obávať extrémneho poškodenia vlhkosťou. Ak však dôjde k priesaku a navlhne, je veľmi ťažké znova ju vysušiť, preto musíte pravidelne kontrolovať, či na streche a v podkroví nie sú problémy s presakovaním vody, najmä po búrke alebo v nepriaznivom počasí.

Usadzuje sa celulózová izolácia v priebehu času?

Celulózová izolácia je jedným z najlepších riešení izolácie vďaka svojej priedušnosti a ekologickejším alternatívam k tradičnej izolácii zo sklenených vlákien. Celulózová izolácia využíva výrobky z recyklovaného papiera, ktoré sú ošetrené tak, aby odpudzovali škodce, alebo dokonca chránili pred požiarmi, takže je úplne prirodzené, že tento typ izolácie sa stáva najobľúbenejšou izoláciou podkrovia. Jedným z faktorov tejto izolácie, ktorý je negatívne hodnotený, je jej sklon k usadzovaniu v priebehu času, čo vedie k zmenšenej účinnosti jej izolačných vlastností. Ak sa celulózová izolácia usadila, pravdepodobne zistíte, že je to tak kvôli zvýšenému energetickému výdaju vášho domu. Keďže izolácia je vystavená vzduchu, je prirodzené, že dôjde k jej usádzaniu, ktoré vytvorí medzery v oblastiach, ktoré je potrebné izolovať.

Aby ste sa vyhli týmto potenciálnym problémom, mali by ste požiadať, aby bola celulózová izolácia pokrývajúca vaše podkrovie nafúknutá v oveľa vyššej hrúbke, ako je navrhovaná hrúbka. To poskytne izolácii takú kvalitu, ktorá zabráni akémukoľvek úniku vzduchu. Ak je fúkaná izolácia v kontakte so svetlom, materiál sa môže ľahko začať usádzať, a po určitom čase dokonca rozptýliť. Ak máte pocit, že vaša celulózová izolácia začala sadať, nezostane vám pravdepodobne nič iné, než si zavolať na pomoc špecialistu. Ten iste zistí, či sa situácia dá ešte nejakým spôsobom napraviť, alebo či by sa mala izolácia kompletne odstrániť a znovu naniesť na prijateľnú hrúbku. 

Je celulózová izolácia škodlivá?

Okrem sklonu k usadzovaniu sa v celulózovej izolácii dá nájsť len veľmi málo látok, ktoré by ju označili ako škodlivú. Tento typ izolácie poskytuje v priebehu starnutia neuveriteľne dlhotrvajúci výkon s menej škodlivými vlastnosťami ako iné typy izolácie. Najväčší problém môže spôsobovať vlhkosť, od nej sa odvíja všetko ostatné, preto je nevyhnutné udržiavať celulózovú izoláciu vždy 100 % suchú. Keď tento materiál navlhne, je ťažké vysušiť ho. Konštantná vlhkosť navyše celulózu podmáča, a tým sa opäť stenčuje jej hrúbka.

Chemikálie aplikované na celulózovú izoláciu sa používajú na zabránenie zabývaniu sa škodcov a hlodavcov v materiáli. Len čo sú tieto chemikálie nasýtené vodou, môžu do vzduchu uvoľňovať síran amónny, čo môže spôsobiť problémy s dýchaním, celkovú nevoľnosť a ohrozenie zdravia. 

Pred inštaláciou musí byť vaša celulózová izolácia vždy bez zápachu. Ak je prítomný silný zápach, je to známka toho, že sa chemikálie aplikovali až príliš intenzívne. Celulózovú izoláciu tiež nezabudnite zabudovať ďaleko od zdrojov svetla, ktoré by mohli spôsobiť tlenie materiálu. Vždy dávajte pozor na zápachy od chemikálií. Je to pravdepodobne známka navlhčenej celulózovej izolácie.

Prečo by ste si mali dať izoláciu nafúkať odborníkmi?

Pri sledovaní odborníkov, ktorí fúkajú izoláciu, sa môže zdať, že jej aplikácia je úplne jednoduchá záležitosť. Existuje však veľa zjavných a drobných detailov, ktoré môžu laikovi uniknúť, vrátane prenosu tepla stenami, typov svetiel v podkrovnom priestore, toho, či je, alebo nie je komín správne izolovaný (ak prechádza podkrovím) a mnoho ďalších drobností. Samotná inštalácia je jednoduchá časť. Dôležité sú však znalosti, skúseností a vybavenie profesionálov. Toto je veľmi dôležité v prípade, ak chcete zo svojej izolácie vyťažiť maximálnu energetickú účinnosť, dlhú životnosť a cítiť sa vo svojom dome bezpečne a vďaka fúkanej izolácii ušetriť nemalú sumu financií.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS