Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Bezplatne

Vyhľadaj šikovných profesionálov

Gabiónové ploty
Zadať projekt
Spokojný zakazníkSkvelá komunikácia, všetko prebehlo podľa dohody, na miesto projektu došiel presne načas ako sme sa dohodli. Práca spravená super, ako človek veľmi fajn, takže odporúčam :)
profile image
Peter Š.Zákazník
Prečo Wilio
33 524 profesionálov na Slovensku
92 303 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Gabiónové ploty

Potrebujete službu z oblasti gabiónové ploty? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na montáž gabiónových košov, oporných múrov a montovaných gabiónov v dĺžke. Cena gabiónových konštrukcií sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: kameň do gabiónov a náklady na prepravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich majstrov v danej kategórií.

ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Ján B.

Firma
Kežmarok
5,0
Murárske práce

Sme partia stavbárov. Realizujeme hrubé stavby, vonkajšie dokončovacie (ploty, zámkové dlažby, obrubníky) a vnútorné dokončovacie práce (sadrokartón, oblady, maľovanie, stierkovanie)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Miroslava B.

Živnostník
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, naša stavebná firma Vám ponúka svoje komplexné služby v oblasti stavebníctva. Našou hlavnou činnosťou sú výstavby domov na kľúč, rekonštrukcie starých domov, bytov a bytových jadier. Poskytujeme Vám viac ako 10 ročné skúsenosti!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír F.

Firma
Bratislava
4,8
Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Radoslav Z.

Živnostník
Žilinský kraj
4,8
Zateplenie, izolácia

Robím murárske práce ako: -Bytove jadrá -Buranie priečok -Murovanie priečok -Znizovanie stropu sadrokartonom -Omietky vnútorné aj vonkajšie -Obklady a dlažby -Malovanie -Plavajuce podlahy. Robím stavebné práce ako: -Vyhotovenie zakladovej platné pre rodinne domy -Vyhotovenie terasy k rodinným domom -Odvodnenie a izolácia pre rodinne domy -Rozne oplotenia všetkého druhu -Murovanie obvodových múrov -Murovanie priečok -Pokladka obrubnikov -Pokladka zámkovej dlažby -Asfaltujem v jazdy do rodinných domov. Robím stavebné práce ako: -Vykopove práce bagrom -Buram rodinné domy -Buram staré oplotenia -Buram hospodárske budovy -Zabezpecim odvoz stavebnej sute -Terenne úpravy pozemku. To všetko robím v okolí: PP,LM,RK,DK,BB,MT,ZA

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7
Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,6
Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Natália M.

Firma
Kežmarok
4,1
Rekonštrukcia bytu

Sme mala firma ktera se zabiva omitky,sadrokarton,zednicke prace,rekonstrukce,stavebni cinnost to vse pod znackou kvalitne,levne a rychle V pripade me kontaktujte na mem tel cisle

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Gabionové ploty

Definícia

Gabiony sú obdĺžnikové alebo valcovité koše vyrobené zo šesťuholníkového pletiva zo silne pozinkovaného oceľového drôtu. Koše sú naplnené skalou, kamením alebo zeminou a naukladané na seba, aby vytvorili stenu. Gabiony závisia hlavne od vzájomného prepojenia jednotlivých kameňov a hornín v drôtenom pletive kvôli vnútornej stabilite a ich hmotnosti, aby odolávali hydraulickým a zemným silám. Gabiony sú pórovitý typ štruktúry, ktorý môže byť niekedy osadený vegetáciou. Považujú sa za „tvrdé“ konštrukčné riešenie, ktoré má minimálnu biotopovú a estetickú hodnotu.

Uplatniteľnosť

Gabiony sa používajú na všetkých mysliteľných miestach, je to skoro až univerzálny spôsob oplotenia, ohradenia pozemku, prípadne stabilizácie svahov a ako zábrana proti zosuvom pôdy na miestach, kde je veľký predpoklad erózie. Používajú sa pri výstavbe cestných a železničných násypov, mostov, oporných a protihlukových stien. Taktiež sú vhodné vo vodohospodárstve pri úprave korýt a brehov vodných tokov a nádrží. 

Výhody

  • ľahká manipulácia a preprava
  • rýchlosť stavby
  • flexibilita (gabiony znesú ľahké posuvy do strán)
  • priepustnosť vody (dobrý odtok)
  • ponúkajú dobre použiteľnú metódu na zníženie rýchlosti vody a ochranu svahov pred eróziou.

Nevýhody/problémy

  • nevzhľadnosť. Gabionom sa niekedy vyčíta, že majú nízku estetickú hodnotu. Dajú sa ozvláštniť použitím atraktívneho obkladového kameňa v prednej časti steny a osadením vegetácie v priestoroch medzi skalami.
  • nízka hodnota biotopu
  • náklady. Gabiony sú nákladnejšie ako vegetačné svahy.
  • opotrebenie. Drôtené koše používané pre gabiony môžu byť vystavené silnému opotrebovaniu v dôsledku oderu drôtu pohybom záťaže v prúdoch s vysokou rýchlosťou prúdenia.
  • zložitá inštalácia. Budovanie gabionov je pomerne náročné a vyžaduje veľké vybavenie.

Pre ľahkú manipuláciu a prepravu sa gabiony dodávajú zložené do plochej polohy a zviazané do seba. Ľahko sa zostavia rozložením a zviazaním všetkých zvislých okrajov s dĺžkami spojovacieho drôtu zošitého okolo zvislých okrajov. Prázdne gabiony sa umiestnia na miesto a pripoja sa k susedným gabionom. Potom sú do jednej tretiny svojej hĺbky vyplnené štrkom (priemer 10 – 30 cm). Spojovacie drôty umiestnené v oboch smeroch podopierajú protiľahlé gabionové steny. Drôty zabraňujú tomu, aby sa gabionové koše „vysypali“, keď sa plnia. Táto operácia sa opakuje, kým sa gabion nenaplní. Po naplnení je vrchná strana zložená a pripojená na konce, boky a ďalšie časti. Počas procesu plnenia môžu byť medzi skaly umiestnené semienka rastlín, napríklad vŕby. Ak sa tak stane, do gabionov by sa malo vložiť trochu zeminy a semienka rastlín by sa mali rozsypať a rozložiť rovnomerne .

S gabionmi sa dá pohrať a rôzne ich dizajnovo nakonfigurovať. Závisí to od toho, s akým cieľom sú tieto steny alebo ploty vyhotovované. Je jasné, že gabion postavený ako zábrana proti hluku alebo erózii pôdy bude vyhotovený, pokiaľ ide o estetiku, úplne inak ako gabion, ktorý bude slúžiť ako plot okolo pozemku. 

Postupnosť výstavby

Pretože gabiony sa používajú tam, kde je vysoký erózny potenciál, musí sa postupovať tak, aby boli realizované súčasne s úpravami svahov alebo len s minimálnym možným oneskorením. Celkové úpravy oblastí, kde sa majú umiestniť gabiony, by sa mali robiť až vtedy, keď môže bezprostredne za počiatočnými prácami nasledovať konečná príprava a umiestnenie gabionov.

Údržba

Gabiony by sa mali kontrolovať pravidelne a po každej veľkej búrke. Všetky dočasné a trvalé postupy erózie, kontroly sedimentov a prípadné nutné opravy sa musia vykonávať podľa potreby, aby sa zabezpečil nepretržitý výkon ich zamýšľanej funkcie.
Celá údržba a oprava sa musí vykonávať v súlade so schválenými postupmi. 

Pozor na povolenia

Ak chcete použiť gabionový múr ako oporný, možno budete potrebovať komplexné technické špecifikácie a súhlas od úradov. Možno budete musieť využiť služby licencovaného staviteľa. Preto si dajte pozor. Skôr než sa začnete zaoberať výstavbou gabionového múra, skúste sa popýtať, či a aké povolenia budú nutné na to, aby ste mohli tento projekt vôbec zrealizovať.

Ako si zostaviť gabionovú stenu

Rovnako ako v prípade každého projektu je dobré urobiť si najskôr prieskum o konštrukčných možnostiach, získať niekoľko rád o dizajne, inštalácii a celkovom vyhotovení. Ak už máte všetko zistené, miesto, kde plánujete postaviť plot, zmerané a kúpené požadované panely, skaly a ďalší materiál z drôteného pletiva, ste pripravení začať.

Je zrejmé, že otvory na drôtenom pletive musia byť užšie, ako je veľkosť kameniva, inak by vám odtiaľ kamene a skaly povypadávali. Ak gabion staviate na mäkkej hline, alebo dokonca piesku, budete potrebovať betónové pätky na pevný základ. Dajte si však pozor, aby betónové základy nekolidovali s odtokom. Môžu tak byť kontraindikované v prípade oporných múrov.

Spojte pozinkované drôtené panely s drôtom a vytvorte základňu a boky drôtených košov. Každý kôš udržte na mieste tak, že do každého rohu koša zasuniete drôt. Toto bude držať kôš, kým ho budete vypĺňať kameňmi.

Ako postaviť gabionový múr

Veľkoplošným gabionom môže prospieť diagonálne vystuženie cez rohy a tiež horizontálne niekde zhruba uprostred konštrukcie. Peniaze môžete ušetriť použitím starých betónových blokov a lacnejšieho kameňa uprostred gabionu a uložením drahších, estetickejšie vyzerajúcich skál a kamenia na viditeľných vonkajších častiach. Ak máte všetky skaly na svojom mieste, jednoducho pripevnite horný panel a ste hotoví.

Drôtené konštrukcie

Klietka z drôteného pletiva je jedným z najdôležitejších štrukturálnych prvkov každej gabionovej steny. Typ drôtu, ktorý si vyberiete, môže mať významný vplyv na životnosť vašej novej gabionovej steny. Pri výbere správneho pletiva z oceľového drôtu musíte mať na pamäti tri dôležité aspekty.

1. Typ – pozinkovaná alebo nehrdzavejúca oceľ
Pozinkovaná oceľ je lacnejšia a tradične sa používa vo väčších oporných stenách z gabionov.
Pozinkované zvárané panely z drôteného pletiva poskytujú mimoriadnu odolnosť proti korózii a skvelú pevnosť. Ak chcete svojou gabionovou stenou ukázať váš skutočný štýl, mali by ste zvážiť sieťované panely z nehrdzavejúcej ocele. Nehrdzavejúca oceľ kombinuje vynikajúcu odolnosť proti korózii s estetickou krásou a vytvára ohromujúcu gabionovú stenu.
 
2. Priemer drôtu
Hrúbka drôtov pletiva hrá dôležitú úlohu pri zabezpečovaní štruktúrnej pevnosti a integrity akejkoľvek gabionovej steny. Väčšie oporné múry gabionov môžu byť vystavené obrovským tlakom najmä v dôsledku nahromadenia vody a erózie pôdy. Drôtené pletivo by malo byť tiež dostatočne pevné, aby odolalo deformačným tlakom, ak sa pri usadzovaní steny pohybujú kamene. Náklady a estetika sú tiež dôležitými faktormi, ktoré je potrebné vziať do úvahy, najmä ak uvažujete o vytvorení gabionového múra ako ikonickej krajinnej úpravy.
 
3. Veľkosť otvorov ôk
Logicky je to tak, že čím väčšia je stena a otvory v pletive, tým väčšie skaly a kamene budete musieť použiť. Ak staviate veľký oporný múr z gabionov, potom tieto faktory určia technické špecifikácie. Ak je to však iba malá stena alebo záhrada, môžete sa pohrať s týmito faktormi a dosiahnuť požadované efekty.
 
To, aké pletivo a kamene sú k dispozícii, si ešte pred začatím výstavby, prípadne pred zaistením potrebnej dokumentácie, dokážete veľmi rýchlo overiť u najbližšieho dodávateľa.

Náklady a ďalšie veci, ktoré musíte zvážiť

Gabionové steny ponúkajú vysokonákladové efektívne riešenia mnohých výziev oplotenia a oporných múrov. Veľkosť steny je jedným zo základných faktorov, od ktorého sa odvíja cena celého múra. Ďalšie peniaze budete v prípade väčších projektov zrejme musieť investovať do povolení a stavebnej firmy, ktorá vám bude projekt realizovať. Ak budete chcieť, aby váš plot vyzeral naozaj štýlovo, zainvestovať budete musieť do kvalitného kameňa s atraktívnymi farbami a textúrami. To môže byť veľmi drahé.

Dizajnové kúsky

Gabionové steny ponúkajú krajinným dizajnérom takmer neobmedzené možnosti. Môžete ich použiť na kontrolu erózie a na ďalšie veľmi funkčné úlohy, ale majú mnohoraké využitie. Dokážu napríklad poskytnúť estetické spojenie medzi domovom a exteriérom buď v kontraste s drevenou kulisou, alebo v kombinácii s prírodnou skalnou krajinou. Nie je potrebné cítiť sa uväznení medzi skalným plotom, gabionový dizajn steny ponúka nekonečne flexibilné možnosti pre kreatívnych dizajnérov terénnych úprav. 

Prečo sú stále obľúbenejšie

Záchytný múr z gabionov je veľmi efektívny spôsob, ako riadiť eróziu a zvyšovať úroveň vodorovného priestoru na vašom pozemku. Svojou priepustnosťou, ktorá je zabezpečená medzerami medzi skalami a kameňmi, bránia zvyšovaniu tlaku prípadne nahromadenej vody. Tým sa stáva bezpečnejší ako iné typy oporných múrov. Vzory stien gabionov môžu byť veľmi flexibilné a sú vhodné pre akýkoľvek veľký projekt od veľmi malých po veľmi veľké.

Gabionová oporná stena tiež vyzerá mimoriadne atraktívne s prírodnými skalnými farbami a textúrami. A, samozrejme, sú doslova kamenné. Ich vynikajúca odolnosť z nich robí veľmi nákladovo efektívne doplnky pre akékoľvek aplikácie oporných múrov.