Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Garážové brány

Hľadáte odborníka na garážové brány? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 293 profesionálov na Slovensku
89 933 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Garážové brány

Potrebujete službu z oblasti garážové brány? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zamerania a montáž garážových brán. Cena vstupných brán do garáže sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: napojenie riadiacej jedotky, servis, ktoré vám poskytne niektorý z našich majstrov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 293 profesionálov na Slovensku
89 933 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

5 rôznych typov garážových brán – ktorú vybrať?

Garážová brána môže šikovne skrášliť, no i narušiť vzhľad vášho domu. Platí to najmä pre domy, u ktorých plocha garáže zaberá značnú časť čelnej fasády. Garáž by preto mala vždy vkusne dopĺňať celkový vzhľad domu.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné mať na pamäti, je hladký chod brány. Predstavte si, že sa niekam naozaj ponáhľate a budete ešte strácať drahocenný čas zaseknutou garážovou bránou! Bezproblémová manipulácia je teda rovnako dôležitá ako jej vzhľad a bezpečnostné parametre.

Pre tradičný rodinný dom v štýle vily je vhodná honosná výklopná brána s prepracovaným dizajnom, zatiaľ čo moderný minimalistický dom s množstvom sklenených okien a dverí bude vyzerať skvele s garážovou bránou vyrobenou z ocele či sklolaminátu. Takáto brána vyzerá efektne a ak je vybavená aj okennými prvkami, umožňuje prienik slnečného svetla do vnútra garáže. Od druhu materiálu garážovej brány zároveň závisí aj jej životnosť a náročnosť údržby.

Typy garážových brán

1. Sekcionálne garážové brány:

Vyznačujú sa tradičným dizajnom a jednoduchým ovládaním. Väčšinou majú modernú povrchovú úpravu, no zvoliť si môžete aj dekor dreva. Ich pohyb je motorizovaný, takže ovládanie je mimoriadne jednoduché. Výhodou je, že po otvorení sa brána posunie pod strop, takže nevyžaduje veľa miesta. Sekcionálne brány neobsahujú žiadny náročný mechanizmus, ktorý by po otvorení zaberal miesto na strope či bočných stenách. Vyznačujú sa príjemným vzhľadom, ktorý je možné prispôsobiť dizajnu domu. Sú robustné a nevyžadujú náročnú údržbu. Môžu byť vyrobené z dreva alebo z kompozitných materiálov, ktoré sú efektívne z hľadiska nákladov.

2. Výklopné garážové brány:

Výklopné brány predstavujú veľmi moderné riešenie zabezpečenia garáže. Sú vyrobené z jedného kusu materiálu a manipulácia s nimi je takisto veľmi jednoduchá. Vyžadujú si určitý priestor pod stropom garáže, kde je potrebné namontovať koľajnice, po ktorých sa brána bude vyklápať. Výhodou je možnosť automatizácie otvárania, takžewi garáž pohodlne otvoríte bez toho, aby ste museli vystupovať z auta. Bránu je možné doplniť sklenenými prvkami v podobe okienok a vybrať si môžete zo širokého sortimentu materiálov brány.

3. Rolovacie garážové brány:

Rolovacie garážové brány sú najúspornejším riešením garážových brán. Hoci sú bežné pre komerčné a priemyselné budovy, v súčasnosti sa často používajú aj na zabezpečenie garáží obytných domov. Ak je vašou prioritou bezpečnosť garážových brán, rolovacia garážová brána bude ideálnou voľbou. Bývajú vyrobené z vysoko kvalitného hliníka alebo ocele, sú nehrdzavejúce a dobre odolávajú nárazom a úderom. K dispozícii sú aj špeciálne nátery, vďaka ktorým môžete bránu ochrániť pred poveternostnými vplyvmi. Po otvorení zaberajú malý priestor pod stropom. Tieto dvere vám tiež pomôžu s izoláciou domu, čím znížite svoje náklady na energie v letných aj zimných mesiacoch. Vďaka svojej vlastnosti tlmiť hluk sú mimoriadne vhodné aj pre priemyselné sklady a výrobné prevádzky.

4. Posuvné garážové brány:

Posuvné brány sú najuniverzálnejším riešením garážových brán. Ich výhodou je, že si ich môžete nechať vyrobiť aj na mieru. Zároveň si môžete zvoliť aj materiál brány, napríklad oceľ, drevo alebo plast v kombinácii so sklom. V prípade tohto typu brán sa vyžaduje montáž koľajníc, ktoré zabezpečujú posuv brány a spevňujú jej konštrukciu, vďaka čomu sú posuvné brány vhodné aj pre veľké garáže. Brána môže byť motorizovaná a môžete si vybrať aj konkrétnu hmotnosť či hrúbku brány podľa svojich požiadaviek. Brána sa posúva na jednu stranu garáže, takže nezaberá veľa miesta a zvyšný priestor môžete naplno využiť. 

5. Krídlové garážové brány:

de o najlacnejšie riešenie spomedzi všetkých typov garážových brán. Ľahko sa ovládajú a sú vhodné do malých garáží. Nezaberajú prakticky žiadny priestor, sú tiché a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Tradične sa krídlové garážové brány vyrábali z dreva, no dnes si už môže zvoliť zo širokého sortimentu rôznych materiálov, ako aj farieb a dizajnov. Bránu tak môžete perfektne zladiť s farbou a dizajnom dverí a okenných rámov domu. 

Pri výbere brány je potrebné brať do úvahy náročnosť manipulácie, náklady na údržbu, úroveň bezpečnosti, rozpočet i veľkosť garáže. O namontovanú garážovú bránu je dôležité sa dobre starať, pretože jej výmena alebo prechod z jedného systému na iný sa môže spájať so značnými finančnými nákladmi. 

Výber správneho materiálu

Garážové brány sú k dispozícii z niekoľkých rôznych materiálov, pričom každý má svoje výhody i nedostatky. Prinášame vám stručné zhrnutie toho, aké vlastnosti jednotlivé materiály ponúkajú.

Drevo

Drevo je klasický materiál garážových brán, ktorý sa stále teší veľkej obľube, najmä ak uprednostňujete tradičný dizajn. Drevené garážové brány ponúkajú široký výber rozmanitých dizajnov i rozmerov a ľahko ich môžete zladiť napríklad s okennými rámami domu. Takáto brána môže byť vyrobená z ľahkého dreva alebo masívnych panelov. Najlacnejšou možnosťou je lakované drevo. Garážová brána z moreného dreva je drahšia, ale zase dodá fasáde domu teplý, prírodný vzhľad. Drevo má lepšie izolačné vlastnosti ako oceľ, ale izolovaná oceľová brána poskytuje lepšiu úsporu energie. Drevená garážová brána si však vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité natierať ju farbou a chrániť povrch pred hmyzom.

Oceľ

Oceľové brány sú v porovnaní s drevenými bránami lacnejším riešením a ide o najobľúbenejší materiál garážových brán. Oceľová brána je cenovo dostupná, odolná, nenáročná na údržbu a k dispozícii v takmer akomkoľvek štýle a dizajne. Dnes navyše existuje niekoľko druhov chemických ochranných vrstiev, ktoré zabraňujú hrdzaveniu ocele a dokonca dokážu zakryť drobné škrabance. Pri výbere oceľovej brány je nutné myslieť na to, že samotná oceľ má zlé izolačné vlastnosti, takže následná izolácia brány je nevyhnutná.

V ponuke sú tiež oceľové garážové brány s rozličnou hrúbkou panelov. Ak siahnete po lacnejšom riešení z tenkých panelov, musíte rátať s nižšou odolnosťou proti nárazom. Brána z hrubšej ocele sa vyznačuje najvyššou kvalitou, preto sa takýto typ ocele používa aj v priemyselných a komerčných riešeniach. Náklady na údržbu oceľovej brány sú nižšie ako v prípade dreva. Oceľové brány so sklenenými vláknami zase pôsobia veľmi moderne a skvele dopĺňajú súčasné stavebné trendy.

Hliník

Hliníkové brány sú najlacnejšie riešenie, po ktorom je vhodné siahnuť, keď je plocha garážovej brány veľká. Takáto brána sa ľahko udržiava a manipulácia s ňou je takisto jednoduchá. Hliníkové garážové brány majú podobné charakteristiky ako oceľové, pričom si môžete zvoliť textúru pripomínajúcu drevo. Hliník je ľahší a lacnejší ako oceľ, má dlhú životnosť, no je náchylný k vzniku preliačin.

Drevený kompozit

Brány z dreveného kompozitu sú vyrobené z recyklovaných drevených vláken. Ponúkajú pevnosť ocele so vzhľadom a textúrou dreva a je možné ich ošetriť náterom alebo morením. Kompozitné dvere sú lepšie ako masívne drevo, pretože odolávajú hnilobe a štiepeniu. 

Sklolaminát

Garážové brány zo sklenených vlákien predstavujú zatiaľ menší segment trhu. Panely, ktoré sú zaliate v hliníkových rámoch, je možné ošetriť náterom a poskytujú väčšiu odolnosť voči vzniku preliačin ako tenká oceľ. Sklolaminát je veľmi ľahký, má slabé izolačné vlastnosti a v dôsledku poveternostných vplyvov môže povrchová úprava vyblednúť. Je však odolnejší voči korózii vplyvom slanej vody ako iné materiály garážových brán, vďaka čomu ide o dobrú voľbu pre pobrežné oblasti.