Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Infrapanely

Hľadáte elektrikára na infrapanely? V tejto kategórii máme 15 887 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 597 profesionálov na Slovensku

71 449 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Infrapanely

Potrebujete službu z oblasti infrapanely? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, montáž, údržba, napojenie. Cena sálavých vykurovacích panelov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: bezdrôtový termostat, stropný rám na montáž, chrómové podpery pre panely, náklady na prepravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 15 887 kúrenárov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 597 profesionálov na Slovensku

71 449 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Sú infračervené panelové ohrievače dobrým spôsobom na vykurovanie miestnosti?

Infrapanely sú relatívne novým spôsobom vykurovania domácností. Fungujú na inom princípe ako radiátory, pretože využívajú na vykurovanie miestnosti namiesto konvekcie žiarenie. To znamená, že nevyhrievajú celú miestnosť, ale dodávajú teplo priamo ľuďom a predmetom v nej.

Aký je rozdiel medzi konvekciou a žiarením? 

Teplo sa vždy presúva od teplejších predmetov k chladnejším. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako sa môže teplo prenášať z jedného miesta na druhé. K najčastejším patrí vedenie, prúdenie a žiarenie. 

K vedeniu primárne dochádza prostredníctvom pevných látok. Tepelná energia sa prenáša z jedného atómu na druhý, čím sa rýchlo pohybuje cez objekt. Niektoré materiály, napríklad kov, sú veľmi dobré ako vodiče. To je dôvod, prečo sa vonkajšia strana radiátora dokáže tak rýchlo nahriať, keď ním prechádza horúca voda. Ostatné látky prenášajú teplo oveľa menej efektívne, a tak vytvárajú dobrú izoláciu.

Pri konvekcii sa teplo prenáša tekutinou, napríklad vzduchom alebo vodou. Keď sa tekutina zahreje, jej hustota klesá, preto stúpa horúci vzduch. Keď opäť vychladne, stáva sa hustejšou a klesá. Vďaka tomuto princípu sa cirkulácia nastaví tak, aby sa teplo pohybovalo z jedného miesta na druhé.

Žiarenie je prenos energie elektromagnetickými vlnami. Teplo sa prenáša predovšetkým fotónmi v infračervenom rozsahu spektra. Tie prenášajú energiu z jej zdroja a dodávajú ju každému predmetu, ktorý ich absorbuje. To znamená, že žiarenie môže prechádzať cez akékoľvek priehľadné médium vrátane vákua.

Aký je zásadný rozdiel medzi infrapanelmi a radiátormi?

Radiátory využívajú konvekciu a ohrievajú vzduch okolo seba, ktorý cirkuluje celou miestnosťou.  Infračervené panely fungujú na žiarení, čo z nich robí celkom efektívny vykurovací systém, ak sa ich nesnažíme používať ako klasické radiátory. 

Aké sú výhody infrapanelov?

Výhodou infrapanelov je, že nevykurujú celú miestnosť, ale dodávajú teplo priamo ľuďom a predmetom v nej. Ktokoľvek teda sedí v miestnosti, bude cítiť teplo, aj keď okolo neho je ešte stále dosť chladný vzduch. Z toho je zrejmé, že spotrebujeme oveľa menej elektrickej energie ako keby sme museli vykurovať celú domácnosť.
Taktiež sú infrapanely účinnejšie všade tam, kde je priestor slabšie izolovaný. Nedostatok izolácie totiž spôsobuje to, že klasický vykurovací systém je neefektívny z dôvodu neustáleho úniku tepla. Pri infrapaneloch to však nie je problém, pretože teplo je doručované priamo osobám, ale aj predmetom. Tie ho akumulujú oveľa efektívnejšie ako vzduch.

Výhodou infračervených panelov je aj ich minimálna údržba, keďže nemajú žiadne pohyblivé časti, ktoré by sa mohli potenciálne poškodiť alebo opotrebovať. Stačí ich tak z času na čas utrieť od prachu. K výhodám taktiež možno radiť ergonomický dizajn, udržateľnosť, nízke prevádzkové náklady a zdraviu bezpečnú prevádzku.
Infračervené panely možno použiť na nastavenie zónovania teploty v miestnosti, pretože energiu prijíma iba v oblasti zorného poľa ohrievača. Ako prednosť sa to môže javiť vo veľkých otvorených izbách, najmä ak budete sedieť na jednom a tom istom mieste dlhší čas.

Hlavná výhoda môže byť aj ich najväčšia nevýhoda

Najväčšou prednosťou infračervených panelov je to, že nevykurujú celý priestor, ale zohrievajú priamo predmety, ktoré sú v ich zornom poli. A to môže byť zároveň aj ich najväčšou nevýhodou. Ak ste teda pred panelom, bude vám teplo, ale akonáhle vypnete kúrenie alebo sa presuniete mimo panel, bude vám znova zima. To znamená, že sú dobré, ak sa zdržíte na jednom mieste, ale už menej dobré, ak chodíte hore dole.

Za nevýhodu možno niekedy považovať aj to, že nie vždy viete umiestniť panel tak, aby medzi panelom a vyhrievaným predmetom nebola žiadna prekážka. V takýchto prípadoch fungovanie infrapanela nie je najefektívnejšie.

Nekúria „Pánu Bohu do okien“

Na rozdiel od tradičných vykurovacích systémov infrapanely distribuujú teplo tam, kde to je potrebné a nie do prázdnych miestností. Táto technológia využíva 80% svojej energie na zahriatie ľudí a iných častí miestností, a len 20% svojej energie na ohrev vzduchu. To je v porovnaní s ostatnými vykurovacími systémami minimum.