Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Inžinierske siete

Hľadáte poskytovateľa na inžinierske siete? V tejto kategórii máme 21 134 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 905 profesionálov na Slovensku

73 168 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Inžinierske siete

Potrebujete službu z oblasti inžinierske siete? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na budovanie plynovodov, podzemné a nadzemné vedenie rozvodu elektriny, vodovodné a kanalizačné rady, vedenie elektronickej siete. Cena projektu rozvodných sietí sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: konzultácie, poradenská činnosť, náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 21 134 profesionálov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 905 profesionálov na Slovensku

73 168 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Inžinierske siete: Často kladené otázky

Prečo hľadať výstavbu inžinierskych sietí na Wilio?

Do skupiny inžinierskych sietí patrí plynovod, vodovod, elektrická prípojka, kanalizácia. Ich výstavbu treba starostlivo plánovať dopredu a treba povedať aj to, že vybavenie a zhotovenie týchto sietí je pomerne komplikovaný a zdĺhavý proces. Realizácia týchto sietí si vyžaduje odbornú prácu, certifikáty, revízne správy a potvrdenia. Preto nie je možné zhotovovať inžinierske siete svojpomocne. Vyhľadajte si profesionálov na stránke Wilio a získajte cenové ponuky už dnes. 

Aké práce si vyžaduje výstavba inžinierskych sietí?

Všetky typy inžinierskych sietí majú spoločné to, že sa umiestňujú do výkopu v zemi, musia sa niekde pripojiť a inštalujú sa spoločne s meračmi. Zvyčajne sa  zhotovujú v prvých fázach výstavby nového objektu. Každá inžinierska sieť má potom aj svoje špecifiká v spôsobe uloženia a pripojenia. Na samom začiatku je potrebné získať príslušné potvrdenia a súhlasy. Až potom môžeme uvažovať o spôsobe pripojenia, aj o umiestnení jednotlivých vedení. Ďalej je potrebné vybudovať výkopy do zeme v príslušnej hĺbke (1,5 – 2 m). Nasleduje uloženie jednotlivých sietí smerom k ich pripojeniu. Po pripojení sa podľa typu siete vykoná skúška a vypracuje revízna správa. Výkop sa zakryje na úroveň okolitého terénu. Podľa typu siete budete potrebovať rôznych špecialistov – vodára, plynára, elektrikára, odborníka na kanalizácie. Každý profesionál zodpovedá iba za svoju prácu a na konci vám vystaví všetky potrebné doklady a certifikácie. Mierne odlišné postupy sa použijú v prípade, že sa nebudete pripájať na vodovod, ale vybudujete si vlastnú studňu. Rovnako v prípade, že sa nebudete napájať na obecnú/ mestskú kanalizáciu, budete na svojom pozemku umiestňovať zásobník na odpadovú vodu.

Ako dlho trvá výstavba inžinierskych sietí?

Realizácia inžinierskych sietí na konkrétnom mieste nie je náročná na čas. Zvyčajne sa práce dokončia v priebehu pár hodín až jedného dňa. Do celkového času ale treba započítať úkony spojené so zaobstaraním projektov, povolení a zmlúv s distribučnými spoločnosťami. Časovú náročnosť zvyšuje aj potreba dopredu pripraviť miesto pre položenie inžinierskej siete. Tu treba rátať s  výkopom, ktorý môže trvať, v závislosti na dĺžke, jeden až dva dni. Na záver sa výkop zakryje a terén sa zarovná. Pri týchto prácach rátajte s celým dňom navyše.

Ako nájdem kvalitné realizácie inžinierskych sietí?

Najlepší spôsob, ako nájsť profesionálne realizácie inžinierskych sietí, je zadať dopyt na Wilio. Váš dopyt sa dostane k firmám, ktoré s nami dlhodobo spolupracujú. Zadáte svoje požiadavky, určíte miesto výkonu a rozpočet. Následne sa vám ozvú firmy z vášho okolia s cenovými ponukami a vy si vyberiete tú, ktorá najviac vyhovuje vašim požiadavkám a rozpočtu. Pred konečným rozhodnutím si prezrite hodnotenia, ktoré nájdete na stránke Wilio.

Mám pred realizáciou inžinierskych sietí dodať materiály a vybavenie?

V zásade platí, že nie. Inžinierske siete realizujú odborníci s pomocou vlastného vybavenia. Materiál, potrebný na vybudovanie plynovej, elektrickej, vodovodnej alebo kanalizačnej prípojky, vám po dohode dodajú odborníci. Budú sa pritom riadiť normami a vlastnými skúsenosťami s konkrétnymi výrobcami a značkami. Aj tu ale platí pravidlo, že všetko závisí od dohody. Ak máte možnosť získať potrebné materiály s požadovanými parametrami lacnejšie, určite ju využite. 

Koľko stojí realizácia inžinierskych sietí?

Cena za inžinierske siete sa skladá z troch základných položiek, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od lokality, cenníka distribučných spoločností, ceny práce a materiálu. Prvou položkou bude suma, ktorú zaplatíte za projekt a dokumentáciu, minimálna suma za jeden projekt bude 50 €. Druhou položkou je cena za prácu. Profesionálni plynári alebo vodári môžu pri práci stráviť aj celý deň, spodná hranica za cenu práce bude 250 – 300 €. Posledná položka bude cena za materiál.  Najlacnejšie bude zavedenie  kanalizácie. Oveľa drahšie je zavedenie elektriny, vybudovanie a vodovodu. Jednoznačne najdrahšia je výstavba plynovodu. Dôvodom nárastu nákladov sú skrinky, poistné/bezpečnostné zariadenia a merače, ktoré majú za úlohu získavať údaje o spotrebe. Spodná hranica sumy za materiál bude začínať okolo 200 €. K výslednej sume ešte prirátame zemné a výkopové práce. Vo výsledku tak za vybudovanie troch základných inžinierskych sietí (voda, kanalizácia, elektrina) zaplatíte cca 2.000 €. Profesionáli na stránke Wilio vám dopredu vypracujú cenovú ponuku. Po zadaní dopytu vám odborníci z vášho okolia  pošlú svoje cenové ponuky a vy si vyberiete tú, ktorá vám vyhovuje najviac.

Typické práce

Stavebné práce. Výkopové práce. Elektroinštalácia. Elektrikár. Projektovanie inžinierskych sietí. Plynár. Prístupová cesta, chodník. Čistička odpadových vôd. Kopanie a vŕtanie studní. Kanalizácia, žumpa. Inšpekcia a revízie. 

Postup práce

Práca na inžinierskej prípojke akéhokoľvek typu začína vždy pri papieroch. Skôr, než začnete čokoľvek kopať musíte získať súhlasné stanoviská od správcov/ majiteľov jednotlivých sietí, na ktoré sa plánujete napojiť. Pozor, vypracovanie takéhoto stanoviska je spoplatnené. Po vybavení potrebnej administratívy si vyhľadáte na stránke Wilio odborníkov, ktorí vám konkrétnu inžiniersku sieť vybudujú. Dohodnete si všetko potrebné a môže sa začať pracovať. Najprv si pripravíme výkop, do ktorého uložíme jednotlivé pripojenia. Ukladanie inžinierskych sietí má svoje pravidlá, ktoré sú dané normami (STN 73 6005). Po uložení jednotlivých vedení (elektrina, voda, plyn, kanalizácia, internet,...) sa konkrétni odborníci postarajú o napojenie do systému. Po odskúšaní vám bude vystavená revízna správa a potvrdenie o zapojení. 

Rady a tipy:

1.    Najprv potvrdenia, potom práca

Pre začatím práce na akejkoľvek inžinierskej sieti si vždy zabezpečte všetky potrebné súhlasy a povolenia. Nikdy nekopte do zeme naslepo - neviete totiž, na aké skryté alebo zabudnuté vedenie môžete naraziť a poškodiť ho. Neriaďte sa radami susedov a spomienkami  „pamätníkov“. Vždy si počkajte na vyjadrenie príslušných správcov sietí a získajte tak dokonalý prehľad o uložení jednotlivých sietí. Predídete ich poškodeniu, pokutám a zbytočným nepríjemnostiam. Navyše, podľa spomenutých dokumentov si viete presne naplánovať uloženie meracích skriniek spolu s prípojkami. 

2.    Využívajte služby certifikovaných odborníkov

Nikdy a pri žiadnom type inžinierskej siete nedovoľte pracovať osobám bez znalostí, oprávnení a certifikátov. Celý proces sa riadi prísnymi normami a výsledok musí prejsť revíznou kontrolou. Nič z toho amatérskou prácou nezískate a vo výsledku bude vaša prípojka nefunkčná, v horšom prípade nebezpečná. Dostatok profesionálov nájdete na stránke Wilio.

3.    Uložte viac sietí do jedného výkopu

Nemusíte pre každý typ prípojky kopať nový výkop. Jedným zo spôsobov, ako predsa len pri výstavbe inžinierskych sietí ušetriť, je uložiť viacero typov do jedného výkopu/ brázdy. Pozor, aj tu existujú normy (STN 73 6005), čo spolu uložiť môžete a čo už nie. Nie je správne uložiť na dno výkopu prívod vody a nad neho potom položiť kanalizačné rúry, cez ktoré bude prúdiť špinavý odpad. Opačným uložením zabránite prípadnému znehodnoteniu vody, ktorá vám potečie do domu. Rovnakú logiku použite pri ukladaní prívodu plynu, elektriny, internetu a iných. Nerátajte s tým, že všetko uložíte do jedinej brázdy/ výkopu. Pri kompletnej sade všetkých bežných inžinierskych sietí (voda, plyn, kanalizácia, elektrina) budete potrebovať brázdy dve.

4.    Ako ušetriť

Aj pri výstavbe inžinierskych sietí viete ušetriť nemalé prostriedky. Možnosti, ako sa zbaviť nadmerných nákladov, sa črtajú najmä v prípravnej a záverečnej fáze. Pripravte si výkop svojpomocne, získajte potrebný materiál lacnejšie a po skončení prác upravte okolie do požadovaného stavu tiež svojpomocne.  Bohužiaľ, pri samotnom budovaní inžinierskych sietí veľa šancí na úsporu niet.

5.    Pozor na poplatky

Pripravte sa na celý rad poplatkov, ktoré bude nutné uhrádzať už pred samotnou výstavbou inžinierskych sietí. Rovnako aj počas výstavby a aj po jej skončení rátajte s poplatkami za súhlasné stanoviská, projekty, revízne správy a povolenia.

6.    Internet ako inžinierska sieť

Dobrým tipom, ako si v budúcnosti ušetriť nejaké starosti je zavedenie chráničky pre optický kábel do domu už vo fáze výstavby. Ak vám to technické možnosti poskytovateľa internetového pripojenia dovoľujú, uložte chráničku do zeme spolu s inou prípojkou a na oboch koncoch si nechajte rezervu na budúce zapojenie. Po dokončení stavby získate stabilné  internetové pripojenie optickým káblom, ktorý vám zabezpečí maximálne prenosové rýchlosti. Nebudete závislí na rôznych prijímačoch, ktoré je nutné inštalovať na strechy alebo fasády. Kvalitu vášho internetového pripojenia už nikdy nebude degradovať (ne)kvalita signálu a poveternostné podmienky.