Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Inžinierske siete Žilina

Hľadáte poskytovateľa na inžinierske siete v lokalite Žilina? V tejto kategórii máme 21 743 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

30 173 profesionálov na Slovensku

75 413 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Inžinierske siete Žilina

Hľadáte inžinierske siete Žilina? Jednoducho vám pomôžeme nájsť kvalitných odborníkov aj v Bytčici, Solinkách, Žilinskej Lehote. Služby môžete využiť aj v širšom okolí ako Rajecké Teplice, Terchová, Strečno. Odborníci v tejto kategórii tiež robia:montáž čističky odpadových vôd, nádrže na dažďovú vodu, budovanie prístupovej cesty alebo chodníka. Zabezpečia pre vás budovanie plynovodov, podzemných a nadzemných vedení rozvodu elektriny, vodovodných a kanalizačné siete, vedenie elektronickej siete a použijú pri tom minibager, lopatu, potrubia, kabeláž. Vyberte si najlepšiu ponuku pre inžinierske siete Žilina z našich profesionálov.

30 173 profesionálov na Slovensku

75 413 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

banner
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Projektovanie inžinierskych sietí

Vyberte si z množstva skúsených projektantov, ktorí Vám radi pripravia projekt inžinierskych sietí za výhodnú cenu! 

Prečo práve Wilio?

Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov z vášho okolia.
Wilio vám pomôže zadarmo zohnať overených a kvalifikovaných profesionálov na takmer akúkoľvek službu či remeslo.

Ako Wilio funguje? 
  • Stačí zadať dopyt
  • Odpovedzte na pár otázok o tom akú službu potrebujete.
  • Oslovíme tých najlepších
  • Nájdeme tých najvhodnejších odborníkov podľa vašich požiadaviek.
  • Vyberte si najlepšiu ponuku
  • Porovnajte ponuky a vyberte si z najlepšie hodnotených odborníkov.

Často kladené otázky

Čo sú to inžinierske siete?

Za inžinierske siete považujeme systém podzemných i nadzemných rozvodov, ktoré privádzajú do domácnosti nevyhnutné komodity ako je voda, plyn či elektrina. Patrí sem taktiež kanalizácia, internetové a telekomunikačné siete a dokonca aj príjazdová cesta. V súčasnosti už tieto položky považujeme za nevyhnutnosť – kto z nás by chcel bývať v dome bez tečúcej vody? Stále však existujú lokality, kde dostupnosť verejných rozvodov nie je samozrejmosťou. V prípade, že pripojenie na verejný vodovod či kanalizáciou nie je reálne, je potrebné zabezpečiť náhradné riešenie. 

Ktoré z vedení sú najdôležitejšie? 

Pokiaľ ide o dostupnosť verejných sietí, môžeme povedať, že najkritickejšími je napojenie na elektrinu a plyn. Zatiaľ čo v prípade chýbajúceho verejného vodovodu je možné dodávku pitnej vody riešiť vyvŕtaním studne s malou domácou vodárňou a verejnú kanalizáciu zas vieme nahradiť žumpou, prípadne domácou čistiarňou odpadových vôd, pozemok bez napojenia na rozvody elektriny ťažko môžeme považovať za parcelu vhodnú pre výstavbu rodinného domu. Pozemky bez možnosti napojenia na verejný plynovod nebývajú raritou. I v tomto prípade sa samozrejme dokážeme zaobísť, vlastník takéhoto pozemku sa však bude musieť zmieriť s faktom, že vykurovanie plynovým kotlom vymení za inú, často nákladnejšiu alternatívu.

Kedy sa vybavuje napojenie na inžinierske siete a ako dlho trvá?

Pripojenie na inžinierske siete je časťou projektovej dokumentácie, ktorá je nevyhnutná pre vydanie stavebného povolenia. Práve stavebný úrad má rozhodujúce slovo pri odsúhlasení návrhu pripojenia. Napojenie na inžinierske siete musí byť teda vyriešené ešte pred začatím  výstavby a je vhodné vyhradiť si na to dostatok času – riešenie napojenia môže byť časovo náročné, keďže treba rátať s čakacou dobou na vyjadrenie jednotlivých poskytovateľov energií. Tí majú na vyjadrenie obvykle vyhradenú lehotu 30 dní.  Celý proces tak môže podľa okolností zabrať aj 2-3 mesiace. V niektorých prípadoch je možné za príplatok získať expresné vybavenie.

Potrebujem na vyriešenie napojenia na inžinierske siete profesionála?

Prvým a zásadným bodom napojenia na inžinierske siete je vyžiadanie pripojovacích podmienok od jednotlivých správcov sietí ako sú vodárne, elektrárne či plynárne. Na tento úkon nie  je potrebná kvalifikácia, môžete sa do toho pustiť teda i sami. V prípade, že napríklad staviate na mieste starého domu a stavbu stačí napojiť na existujúcu prípojku, môže byť situácia celkom jednoduchá a tento fakt postačí špecifikovať v projekte osadenia stavby na pozemku. Často sa však vyskytujú komplikovanejšie prípady. Ako vo väčšine oblastí v stavebníctve, i tu platí, že najefektívnejším riešením je to komplexné, ktoré vám dokáže ponúknuť odborník. Samotný projekt inžinierskych sietí musí vypracovať osoba, ktorá má na to príslušné oprávnenie. Tá pozná postup potrebný na to, aby bol váš pozemok napojený na inžinierke siete rýchlo, hospodárne a efektívne. 

Kto robí projekty inžinierskych sietí?

Existuje niekoľko možností, na koho sa v tejto oblasti obrátiť. Pokiaľ si pre realizáciu svojej stavby najmete stavebnú firmu, ktorá ponúka vybavenie celého procesu od projektovej dokumentácie až po kolaudáciu, zahrnutý bude samozrejme aj projekt napojenia na inžinierske siete a ich následná realizácia. Svoje služby však ponúka aj množstvo menších podnikateľov, ktorí bývajú ideálnou voľbou, pokiaľ staviate svojpomocne. Poraďte sa so svojim projektantom či architektom, alebo sa obráťte na Wilio, kde nájdetetých najlepších odborníkov za výhodné ceny.

Prečo sa pri hľadaní profesionála v oblasti projektovania inžinierskych sietí obrátiť na Wilio?

Šikovných projektantov inžinierskych sietí nájdeme vo všetkých kútoch Slovenska. Najjednoduchší spôsob, ako nájsť toho správneho, je zadať dopyt na Wilio a počkať si na ponuky od profesionálov z vášho okolia. Pri projekte inžinierskych sietí je na prvom mieste rýchlosť, efektívnosť a spoľahlivosť a najlepšou zárukou dobrej práce sú napokon hodnotenia od spokojných zákazníkov. Práve tie vám Wilio ponúka spolu s možnosťou porovnania si jednotlivých ponúk a následného výberu odborníka, ktorý splní všetky vaše požiadavky. Ušetríte si tak množstvo času i starostí.

Čo budem potrebovať pre pripojenie k inžinierskym sieťam?

Dokumenty, ktoré je potrebné doložiť jednotlivým správcom sietí, bývajú individuálne a najlepšie je tak informovať sa priamo na webstránke vášho dodávateľa. Bežnými prílohami k žiadosti o pripojenie býva katastrálna mapa, list vlastníctva, prípadne súhlas spoluvlastníkov a projektová dokumentácia. Na vypracovanie projektu následne projektant potrebuje navyše údaje o polohovom a výškovom umiestnení inžinierskych sietí, ich dimenziách a type a tiež odsúhlasenie bodov napojenia správcami sietí. Aj s vybavením týchto a ďalších potrebných dokumentov vám po dohode odborník rád pomôže.

Koľko stojí projekt inžinierskych sietí?

Cena za vypracovanie projektu inžinierskych sietí je individuálna a závisí od mnohých faktorov, môžeme však povedať, že sa pohybuje rádovo v stovkách eur. Do úvahy treba brať i to, že na nákladoch sa neodrazí iba cena samotnej projektovej dokumentácie, ale aj správne poplatky a poplatky za vyjadrenie správcov sietí.

Čo môže byť súčasťou projektu inžinierskych sietí

Voda

Ako už bolo spomenuté, v prípade zásobovania domu vodou pripadajú do úvahy dve možnosti – napojenie na verejný vodovod alebo využitie vlastnej studne. Vyjadrenie od lokálnych vodární vám napovie, či je pozemok možné efektívne napojiť na existujúcu sieť. Pokiaľ áno, dôjde k podpísaniu zmluvy o pripojení k verejnému vodovodu a týmto úkonom sa stanete vlastníkom prípojky. V opačnom prípade sa rieši vyvŕtanie studne ako zdroja pitnej a úžitkovej vody. Nezriedka sa stretávame aj s využitím kombinácie oboch alternatív. Pokiaľ zvažujete túto alternatívu je dôležité poznamenať, že tieto dva zdroje vody nikdy nesmú byť prepojené.

Kanalizácia

Odpadová voda musí byť z pozemku odvádzaná podľa platných noriem. Na rozdiel od zásobovania vodou, kde môže byť využitie alternatívneho zdroja na rozhodnutí vlastníka, v prípade odvádzania odpadu je pripojenie na mestskú či obecnú kanalizáciu dané zákonom – pokiaľ, samozrejme, táto možnosť existuje. O mieste napojenia rozhoduje správca siete, ktorým je obvykle vodáreň. V oblastiach, kde nie je vybudovaná sieť kanalizácie, musí majiteľ pozemku sám zabezpečiť likvidáciu alebo skladovanie splaškov. Najčastejším riešením je v tom prípade žumpa – vodotesná nádrž na skladovanie splaškov. Vypúšťanie obsahu žumpy voľne do prostredia je samozrejme zakázané, preto už pri zvažovaní tejto možnosti musíme rátať s časovou i finančnou náročnosťou následnej údržby a likvidácie obsahu žumpy. Menej využívaným, no ekologickejším riešením je návrh domácej čistiarne odpadových vôd, ktoré vodu čistia pomocou mechanických, biologických alebo chemických metód. Vyčistenú vodu je následne možné odvádzať rovnako ako dažďovú vodu. Nevýhodou je náročnosť takejto stavby a potreba samostatného stavebného povolenia.

Plyn

Na pripojenie na verejný plynovod je takisto potrebné zaslanie žiadosti o pripojenie, podpis zmluvy a následné vytvorenie projektovej dokumentácie, ktorú musí dodávateľ plynu odsúhlasiť. V prípade, že v obci plynovod zavedený nie je, bude potrebné zabezpečiť iný spôsob vykurovania. Vzhľadom na narastajúci záujem o obnoviteľné zdroje energií sa však mnoho stavebníkov v súčasnosti rozhoduje pre alternatívne spôsoby z vlastnej iniciatívy. 

Elektrina

Pri plánovaní elektrickej prípojky je vhodné aspoň zhruba vedieť, aké elektrické spotrebiče budete používať. Závisí od toho totiž množstvo energie, ktoré budete potrebovať odoberať. Na základe toho je vypracovaný plán, ktorý sa spolu so žiadosťou odošle dodávateľovi elektrickej energie. Po schválení žiadosti a podpise zmluvy budete pripojení do siete.

Prístupová cesta

Špecifický, no nemenej dôležitý typ inžinierskej siete. Pred kúpou pozemku je vhodné sa presvedčiť, že je prístupová cesta vo verejnom vlastníctve – v opačnom prípade môžu nastať komplikácie pri riešení prístupu cez súkromný pozemok. Možným riešením je zriadenie práva prechodu a prejazdu, alebo spoluvlastníctvo parcely.

Iné

Medzi ďalšie inžinierske siete patrí napríklad internet či telefónne vedenia. 


Rady a tipy

01.
Pred kúpou pozemku sa informujte.
Existujúce či potenciálne napojenie na inžinierske siete by malo byť jednou z hlavných tém pri výbere pozemku. Zistite si, či je parcela určená na výstavbu a taktiež, či je v danom území možnosť pripojenia na verejné inžinierske siete, v akej vzdialenosti sa nachádzajú a či je ich kapacita dostatočná. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam.

02.
Prípojky a katalógové domy
Ak kupujete katalógový dom, niektoré spoločnosti ponúkajú taktiež projekt napojenia na inžinierske siete, buď ako súčasť cenovej ponuky alebo ako doplnkovú službu. Nie je to však samozrejmosťou. Overte si preto, či sú súčasťou vášho projektu prípojky, alebo si špecialistu na túto činnosť musíte zohnať sami. 

03.
Základ je dobrá komunikácia
Všeobecne platné pravidlo, ktoré má svoje opodstatnenie aj pri návrhu inžinierskych sietí. S projektantom si dôsledne odkomunikujte témy ako dodanie potrebných podkladov či termíny, ktoré je potrebné dodržať.