Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Jazierka

Hľadáte staviteľa na jazierka? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 125 profesionálov na Slovensku
88 800 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Jazierka

Potrebujete službu z oblasti jazierka? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh a realizáciu záhradného jazierka, starostlivosť o jazierko. Cena záhradných rybníkov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: jazierková fólia, filter, vybavenie na sledovanie parametrov vody, ktoré vám poskytne niektorý z našich odborníkov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 125 profesionálov na Slovensku
88 800 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
banner
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Jozef O.

Firma
Senec
5,0
Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan C.

Firma
Bratislava
4,9
Obklady, dlažby

Obkladačské práce od obkladov veľkého formátu po mozaiku. Renovácie, rekonštrukcie, opravy každého typu. Prax z Austrálie, 100+ celomozaikových bazénov vrátane okolia z prírodných kameňov. Mozaikovanie sáun a iných interiérových či exteriérových prvkov. Distribúcia španielskej mozaiky, porcelánových dlažieb, prírodného kameňa a stavebných materiálov na bazény najvyššej kvality. Od prípravy po realizáciu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8
Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír F.

Firma
Bratislava
4,7
Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Branislav V.

Firma
Bratislava
4,7
Obklady, dlažby

Sme ambiciózny mladý tím s 10 ročnou skúsenosťou v odbore rôznych stavebných činnosti. Prevažne sa zaoberáme realizaciou nových kúpeľni alebo rekonštrukciu starých. Dôkladnosť a profesiálny prístup je na prvom mieste.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin B.

Firma
Hlohovec
4,7
Oprava strechy

Naša firma sa venuje plochým strechám,zeleným strechám na rodinných domoch,výrobných halách, taktiež izolácii bazénov, jazierok, spodným izoláciám,prístreškom...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Lukáš A.

Firma
Bratislava
4,3
Elektroinštalácia

Poskytujeme full-servis v oblasti stavebníctva, najmä však : Stavba domov na kľúč, výkopové práce, realizácie bazénov a záhrad, elektroinštalácie, stavba plotov z pohľadového betónu, alebo tvárnic. Nezľakneme sa však žiadnej výzvy !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Záhradné jazierka

Záhradné jazierko nie je len okrasné - je kľúčom k zachovaniu prírody. Záhradné vtáky, opeľujúci hmyz a ďalšie tvory potrebujú vodu, aby prežili. A v našich vydláždených mestách je tejto vody často nedostatok.

Chcete prirodzene vyzerajúci rybník?

Záhradné jazierka môžu byť tiež miestom, kde môžete premýšľať a relaxovať. Na vode je niečo veľmi upokojujúce.
Niektoré z týchto nápadov sú určené pre nové jazierka, iné však slúžia na doplnenie súčasného záhradného jazierka o niečo zvláštne.

„Prírodné“ záhradné jazierka 

Začínam s najjednoduchším záhradným jazierkom s nenáročnou technológiou. Tieto rybníky sú doslova len diery vykopané v zemi, lemované vysoko odolným plastom, obklopujúcim rybník (držaný na mieste kameňmi) a naplnené vodou.

Kopať môžete sami alebo môžete najať (alebo presvedčiť) niekoho iného, aby to urobil.

Výhodou tohto druhu jazierka je, že do neho môžete zabudovať určité úrovne. Mnoho malých tvorov sa nemôže dostať z vysoko postaveného rybníka a rastliny rybníka rastú v rôznych hĺbkach. Takže mať „pláž“ alebo stupňovité úrovne v jazierku je veľké plus.

Vykopte si vlastné záhradné jazierko

Priateľka sama vykopala tento rybník, obložila ho odolným plastom a olemovala kameňmi. Má priemer približne 6 stôp a je v záhrade s rozlohou pol hektára.
Môžete tiež zaobstarať tvrdé rybníkové vložky s odstupňovanými úrovňami, aby ste dosiahli rovnaký efekt. Okraje rybníkovej vložky zakryte kameňmi alebo výsadbou. Nazývajú sa ‘vopred vytvarované tuhé rybníkové vložky’ 

Nevýhodou tohto druhu jazierka je, že vo všeobecnosti zaberá trochu viac miesta a nebude vhodné pre najmenšie záhrady.

Tuhé vopred tvarované vložky sú vo všeobecnosti menšie, musíte však byť opatrní, aby malé jazierko v horúcom počasí nevyschlo.

Kamenné alebo murované záhradné jazierka

Ak chcete dizajnovejší efekt, potom bude potrebné (pravdepodobne) profesionálne postaviť záhradné jazierko z kameňa alebo tehál. Vyzerá elegantne a hodí sa do každej záhrady.

Jedným z hlavných problémov, na ktoré musíte myslieť pri plánovaní jazierka, je to, či by doň mohli spadnúť deti. Batoľa sa môže utopiť v pár centimetroch vody.

Vyvýšené záhradné jazierka vhodné do malých priestorov

Malý vyvýšený rybník sa vmestí vedľa zadných dverí. Pestuje v ňom vodné rastliny. Na vrchu má aj mriežku, ktorá zabráni padaniu malých tvorov.
Vyvýšené záhradné jazierko nie je stopercentne bezpečné, ale je to pravdepodobne vhodnejšie.

Vyvýšené záhradné jazierko ako ústredný prvok záhradky

Takýto vyvýšený rybník z výstavy je ústredným prvkom malej záhrady. Môžete oddychovať na jeho okraji alebo tam nechať hrnček na kávu.
Vyvýšené záhradné jazierka sú obzvlášť dobré aj v menších záhradách, pretože vnášajú dizajn do rôznych úrovní a zapadnú do malých priestorov.

Klasické záhradné jazierka

Zvážte klasický dizajn vášho jazierka. Silné čisté línie klasického jazierka vyzerajú v zime dobre, keď odrážajú živé tisy v záhradách.

Exotické záhradné jazierka

S dnešným trendom smerujúcim k „exotickým“ záhradám aj v miernom podnebí, môžu rybníky vyzerať ako džungle.
Na vytvorenie tropického efektu použite zmes rastlín s veľkými listami a iných odolných rastlín, napríklad bambusu. Nechajte to trochu zarásť pre ten divoký vzhľad.

Mini jazierka

Mini rybníky sa zmestia do každej záhrady a sú úžasné pre divú zver. Musíte však vziať do úvahy niekoľko faktorov. Je dôležité, aby sa voľne žijúce zvieratá mohli napríklad dostať dovnútra a von a mohli tiež vyschnúť v horúcom počasí.

Potrebuje vaše jazierko čerpadlo?

Podľa mojich skúseností nepotrebujete pre svoje jazierko nevyhnutne čerpadlo, ale musíte ho udržiavať dobre okysličené. Nakúpte okysličovacie rastliny do jazierka. Vodné slimáky, pomáhajú udržiavať moje mini jazierko čisté. Niektorí záhradníci tvrdia, že vodné slimáky požierajú vodné rastliny aj rozkladajúcu sa vegetáciu. 

Chcete divoké jazierko alebo mať ryby?

Toto je dosť komplikovaná otázka, ale krátka odpoveď je, že ak máte zlaté rybky alebo kapra, zožerú veľkú časť ostatných živočíchov, ktoré sa usadzujú na rybníku alebo v ňom.

Kam umiestniť jazierko

Nájdite pre svoje jazierko slnečné miesto, aby ste prilákali čo najviac druhov živočíchov.
Najlepšie je rybníček vykopať ďalej od stromov a kríkov, aby listy nepadali do vody.
Obojživelníci po kúpaní veľmi radi smerujú priamo k vysokej tráve, nechajte ju preto rásť nablízku. Môžete si dokonca vytvoriť hromadu dreva pre obojživelníky, aby mali vlhké miesto pre zimný spánok.
Ak nemáte miesto na jazierko, nezúfajte - urobte si radšej mini kontajnerové jazierko.

Ako postaviť rybník
  • Začnite vykopaním jamy. Uistite sa, že aspoň jeden okraj je mierne sklonený, aby sa zvieratá mohli ľahko dostať dovnútra a von - nechcete však živočíchy utopiť. Je dobré mať úrovňové časti.
  • V strede vytvorte hlbšiu časť jazierka, najmenej 60 cm hlbokú, aby v zime nemrzla. Pomôže to prezimovať voľne žijúcim živočíchom.
  • Vysteľte to butylovou alebo polyetylénovou vložkou do jazierka alebo zvoľte tradičný spôsob obloženia hlinou.
  • Dažďová voda je zďaleka najlepšia pre vaše jazierko. Nemá toľko výživných látok ako voda z vodovodu, takže nebude tak zaplavená blankytnou sieťou. Ak používate vodu z vodovodu, nechajte ju najskôr niekoľko dní odstáť, aby sa odparili prísady.
  • Vyberte si okysličujúce, plávajúce, vzchádzajúce a okrajové rastliny, pretože každá z nich slúži účelu pre živé tvory. Ako vždy, miestne sú najlepšie a patria medzi ne: bahenný nechtík, žltý kosatec, rožkatec, vodná fialka a limnobium. Ak chcete zistiť, čo je vo vašej oblasti, použite miestnu databázu rastlín.
  • Zlaté rybky môžu vyzerať pekne, ale zožerú pulce. Majte samostatný rybník pre ryby.
  • Aj keď je to lákavé, je najlepšie neurčovať život v rybníku sami, pretože by ste mohli omylom šíriť choroby alebo zavádzať invázne druhy. Vážky a motýlice pravdepodobne dorazia ako prvé a ďalšie druhy budú nasledovať.
Ako udržiavať rybník
  • Vodu udržujte pomerne priezračnú a začiatkom jesene vyčistite časť vegetácie.
  • Burina môže byť škodcom. Nepoužívajte chemikálie, aby ste sa ich zbavili, pretože zabijete nielen burinu. Vyberte ju ručne a nechajte ju na okraji rybníka, aby sa všetky stvorenia mohli vrátiť späť do vody.
  • Zabráňte tomu, aby vaše jazierko v zime úplne zamrzlo tým, že na hladine necháte plávať tenisovú loptičku. Odstráňte ju a nechajte v ľade vytvorený vzdušný otvor. Vyvarujte sa prelomeniu ľadu, pretože dozvuky môžu narušiť život rybníka.

Záhradné jazierko dodáva dvoru krásu, eleganciu a život. Či už je to rybník, nádrž na vodopád alebo len tichá vodná plocha na meditáciu a premýšľanie, záhradné jazierko je ústredným bodom, ktorý zveľaďuje takmer všetky záhrady. Ale úspešnému vytvoreniu záhradného jazierka, ktoré vyzerá prirodzene, pomáha dodržiavanie niekoľkých základných pokynov, vďaka ktorým bude stavba plynulejšia a údržba jazierka ľahšia.

Vyrovnajte obvod záhradného jazierka, aby ste obmedzili tolerancie

Pri kopaní jamy pre záhradné jazierko nezabudnite, že hladina vody v záhradnom jazierku je len tak vysoko ako najnižší bod obvodu jazierka. Inými slovami, celý obvod záhradného jazierka musí byť čo najbližšie k rovnakej výške. Môže to byť bod, ktorý sa zdá byť zďaleka zrejmý, ale keď kopete rybník, často to môže uniknúť pozornosti. Pretože presná úroveň nie je možná, myslite na odchýlky a tolerancie. Napríklad, ak je vami vybraná hĺbka jazierka 24 palcov, odchýlka obvodu od tejto výšky by mala byť čo najmenšia: iba jeden palec alebo dva.

Rozhodnite sa, či bude rybník plytký alebo hlboký

Hĺbka záhradného jazierka je dôležité rozhodnutie, ktoré ovplyvňuje náklady aj jeho konečný vzhľad. Keď sa jazierko prehĺbi, dno sa stane menej viditeľným a kamene nebude vidieť. Ryby by sa mohli ukryť. Hlbšie jazierka tiež vyžadujú použitie dodatočnej drahej vložky do jazierka. V plytkých rybníkoch lepšie vidieť ozdobné skaly na dne a ryby sú výraznejšie. Ale plytké rybníky majú tendenciu hromadiť si riasy rýchlejšie, pretože svetlo môže s väčšou intenzitou dosiahnuť viac vody.

Chráňte dno rybníka pred hrabavými zvieratami

Hrabajúci sa škodcovia, ako sú svišť a krtko, môžu vykopať otvory na trávniku a záhrade. Keď máte na dvore hrabavé zviera, zdá sa, že stále zapĺňate diery. Ale problém ide ďaleko za hranicu otravnosti, keď sa zviera vynorí pod vašim záhradným jazierkom a pri tom odhryzne vložku do jazierka. Riešením je položiť kovovú sieťku zvanú hardvérová tkanina ako základ pre dno jazierka a potom na ňu odhodiť niekoľko centimetrov špiny. Potom sa na vrstvu nečistôt dostane podklad. Ak sú nečistoty i na bočných stranách, mali by ste tiež položiť hardvérovú tkaninu na bočné strany.

Vyvážte veľkosť rybníka s veľkosťou vložky rybníka

Záhradné jazierko môže byť len také veľké ako veľkosť jeho podložky. Kvalitné rybníkové vložky vyrobené z etylénpropyléndiénderpolyméru (EPDM) sú veľmi drahé, zatiaľ čo PVC vložky sú drahé, ale nie tak ako EPDM. V projekte, ktorý zahŕňa použitie bezplatných alebo lacných materiálov, ako sú horniny, betónové platne, bloky oporných múrov a najnižšiu nákladovú položku zo všetkých, vodu, môže byť utratenie stoviek dolárov za vrstvu vložky skľučujúcou vyhliadkou. Ak je váš rozpočet obmedzený, potom budú náklady na vložku do jazierka vždy určovať veľkosť jazierka. Na druhej strane by ste mohli zistiť, že stojí za to investovať trochu peňazí navyše do takého viditeľného projektu.

Ranné nuansy sú často stratené

Keď na začiatku vytvoríte tvar jazierka, môže sa stať, že pridáte špeciálne krivky a prívody, ktoré podľa vás dodajú záhradnému jazierku jedinečný vzhľad. Ale tieto jemné nuansy sa často zmierňujú a vyhladzujú s každou ďalšou fázou procesu budovania jazierka. K tomuto procesu zmäkčovania prispieva pridanie podložky, vložky, kameňov na dne jazierka, a najmä kameňov pozdĺž brehu rybníka. Myslite na základné tvary.

Pridajte do dizajnu špičkový prietok

Pokiaľ nežijete vo vyprahnutom, suchom podnebí, vaše jazero nevyhnutne pretečie. Napriek tomu sa to môže stať aj v suchých oblastiach, keď plníte hadicu a necháte časť uniknúť. Namiesto toho, aby sa rybník rozlial a rútil sa k základom vášho domu, vytvorte predvídateľný bod prelievania, aby voda mohla ísť na bezpečné miesto.

Vyhýbajte sa vysokým vertikálnym stenám záhradného jazierka

Čím zvislejšie a vyššie sú steny záhradného jazierka, tým ťažšiu prácu budete mať, keď na jazierko použijete kameň. Voľné prírodné kamene sa dajú vertikálne stohovať ťažko. Skala má tendenciu nielen padať, ale na pokrytie tejto oblasti je potrebné aj väčšie množstvo hornín alebo väčšie skaly. Malé skaly sú lacnejšie, ale ťažko sa skladajú. Veľké skaly ľahšie pokrývajú vertikálne priestory, sú však nákladné a ťažko sa s nimi manipuluje. Pokúste sa udržiavať brehy záhradného jazierka, pokiaľ je to možné, v uhle 45 stupňov alebo menej.

Nainštalujte permanentný externý vodný filter a skimmer

Pokiaľ neurobíte opatrenie pre permanentný vodný filter namontovaný v stene vášho jazierka, vašou jedinou možnosťou filtrácie bude manuálne odsávanie alebo plávajúce filtračné zariadenie. Ručné kĺzanie je neustála práca a plávajúce filtre zaberajú veľa vodnej plochy a sú nevzhľadné. Permanentný vodný filter namontovaný na bočnej strane jazierka a zostáva mimo cesty. Pretože je to automatické, bude sa zapínať v nastavených intervaloch. Aj keď je spočiatku inštalácia permanentného filtra náročnejšia a nákladnejšia, umožňuje dlhodobú ľahšiu údržbu jazierka.

Terasa na dne rybníka

Ak majú sklonené brehy záhradných jazierok ostrý sklon, majú za následok zosunuté kamene na dne a po stranách jazierka. Namiesto toho terasujte boky a dno záhradného jazierka, podobne ako poľnohospodárske terasy alebo stúpačky a schody. Udržujte každú stúpačku terasy nie vyššiu ako 6 palcov, aby ste predišli príliš vysokému ukladaniu kameňov. Vytvorte terasy tak, že ich pomocou lopaty nahromadíte priamo na nečistoty, pokiaľ sú nečistoty dostatočne pevné na to, aby držali tvar.

Vopred plánujte zakrytie vložky rybníka

Každý štvorcový palec rybárskej vložky musí byť zakrytý. Aj tá najlepšia a najdrahšia vložka do jazierka je vystavená pôsobeniu slnečných lúčov a poškodí sa. Proti zhoršeniu stavu sa dá chrániť tak, že celú vložku zakryjete niečím trvalým, napríklad kameňmi po stranách, okruhliakmi riek alebo hladkým štrkom na dne. Je lepšie si vopred premyslieť, ako chcete vložku zakryť. To pri spätnom pohľade často znamená preťaženie vložky jazierka. Ak napríklad udržujete terasy jazierka dostatočne nízke, môžete použiť menšie skaly. Vysoké terasy vyžadujú väčšie a vizuálne rušivejšie položky výplne.

Pri získavaní kamienkov buďte vynaliezaví

Záhradné jazierka vyžadujú na spodnej a bočnej strane veľa kameňov na zakrytie vložky. Ak by ste kameňov nakúpili príliš veľa, náklady na rybník by sa podstatne zvýšili. Namiesto toho sa rozhliadnite po skalách, ktoré môžete použiť, kedykoľvek ste vonku. Keď idete na výlet a nájdete legitímny zdroj kameňa, hodte ich niekoľko do auta. Rieky sú dobrým zdrojom zaoblených riečnych kameňov. Pláže tiež poskytujú nekonečný zdroj okruhliakov, okrúhlych kameňov a piesku. Len sa uistite, že môžete si ich môžete legálne vziať.

Myslite dopredu na čistenie

Jedným z najobávanejších aspektov vlastníctva záhradného jazierka je jeho čistenie. Záhradné jazierka zhromažďujú lístie, prach, špinu a všetky druhy trosiek. Nakoniec musíte jazierko vyprázdniť a vyčistiť. Jedným zo spôsobov, ako si uľahčiť deň čistenia, je vytvoriť dno jazierka, ktoré je hladšie a ľahšie sa čistí. Silne zdrsnené dná rybníka a tie, ktoré majú silnú textúru, sa čistia ťažšie. Položte iba toľko kameňa, koľko je potrebné na zakrytie vložky jazierka.

Ak je to možné, použite liner z EPDM

Aj keď sú vložky z jazierka z PVC oveľa lacnejšie ako vložky z EPDM, vložky z EPDM sa zvyčajne oplatí kúpiť, pokiaľ si to môžete dovoliť. Vložky EPDM sú hrubšie a oveľa odolnejšie ako vložky z PVC. Dobre odolávajú UV žiareniu a chemikáliám, ako je chlór. Rovnako, keď sú ohriate slnkom, vložky EPDM sa stávajú poddajnými a dobre zapadajú do otvoru jazierka.