Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Kamenár

Hľadáte kamenára? V tejto kategórii máme 18 627 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 659 profesionálov na Slovensku

71 787 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Kamenár

Potrebujete službu z oblasti kamenár? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh a výrobu náhrobných kameňov, podláh, kuchýň a krbov. Cena špecialistu na výrobky z kameňa sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: konzultácie a opravy, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18 627 kamenárov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 659 profesionálov na Slovensku

71 787 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Výber správneho kamenára 

Od najkrajších katedrál po najskromnejšie chaty - kamenári pomohli vyrobiť tie najkrajšie a najtrvácnejšie budovy, ktoré máme. Nájsť toho najlepšie je v tak špecializovanom a osobitom obore nie veľmi ľahké. Rozprávali sme s viacerými odborníkmi na Wilio, ktorí nám zostavili zoznam kľúčových otázok, vďaka ktorým si vyberiete určite toho správneho kamenára. Pozor si dajte na jeho skúsenosti a referencie. Uistite sa, že patrí ozaj medzi najlepších. Skúste pohľadať referencie ale zákazníkov, pre ktorých pracoval v minulosti. Zistite jeho znalosti v oblasti stavebných povolení a stavebných prepisov. Preverte si, kedy a ako bude potrebné za dielo zaplatiť. Dohodnite sa či sa o dielo postará aj po jeho vytvorení. Tieto body vám určite uľahčia hľadanie toho správneho kamenára.

V nasledujúcich odsekoch nájdete ďalšie dôležité informácie o hľadaní toho správneho majstra kamenára. V prvom rade si vždy preverte jeho skúsenosti a zameranie. Kamenári totižto vykonávajú širokú škálu rôznych prác. Je to napríklad výstavba a údržba tradičných kamenných múrov v domácnosti alebo na záhrade, až po vytvorení prekladov pre dvere, okná alebo oné povrchové kmenné úpravy. Hoci vám túto prácu vie vykonať kadejaký domáci kutil, verte či nie, stále je lepšie najať si profesionála a špecialistu, ktorý nemá problém s postavením komplikovanej záhradnej steny, ktorá vám nespadne. 

Pri vyhľadávaní odborníka na kamenné výstavby bude určite prínosom porozprávať sa s jeho predchádzajúcimi zákazníkmi, resp. si prezrieť jeho predchádzajúce práce. Ak je vo svojom fachu majster kamenár ozaj dobrý, určite nebude mať problém pomôcť vám skontaktovať sa s bývalým zákazníkom a ukázať svoju prácu. Na serveri Wilio si môžete prečítať pravdivé recenzie o predchádzajúcich prácach, fotografie ich prác.

Nebojte sa položiť im otázky týkajúce sa ich kvalifikácie, odbornej znalosti, dĺžky ich podnikateľskej činnosti alebo toho, ako sa dostali k práci kamenára. Mnohí z nich budú mať rôzne odborné kvalifikácie alebo diplomy. Iní možno strávili množstvo času v strediskách kamenárstva, napríklad v katedrálach, ktoré fungujú v rámci kamenárskych workshopov. Iní sa práci naučia ako učni u starších a skúsenejších kamenárov. Niektorí môžu byť členmi rôznych obchodných združení, ktoré zastrešujú rôzne disciplíny. Členstvo v takom orgáne je dobrým znakom toho, že živnostník je spôsobilý a pracuje v súlade s určitými normami. Existuje však veľa skúsených živnostníkov, ktorí do týchto orgánov nepatria - na rozdiel od členstva v týchto orgánoch nie je potrebná registrácia. Aj keď sa členstvo v obchodnom registri dá považovať za záruku, najdôležitejšia je osobná skúsenosť.

Nick K,murár a kamenár s takmer 130 pozitívnymi ohlasmi na server Wilio, povedal: Skutočne odporúčam skontrolovať recenzie od predchádzajúcich zákazníkov, prezrieť si fotografie zhotovených prác. Nepozerajte si len pekné obrázky, poriadne si prezrite aj tie zlé, zistite či za to môže kamenár, alebo zákazník. Zistite či majster kamenár nerobil aj inú podobnú prácu a preverte si či dopadla rovnako, lepšie alebo horšie.

Nick povedal: S murovaním mám roky skúsenosti, dal som sa na reštaurátorské práce, kamenárstvo - to je moja skutočná práca. Na vykonávanie kamenárskych prác nepotrebujete veľa kvalifikácií, dôležité je hlavne nadšenie. Ľudia si ma najímajú najmä na základe spätnej väzby a recenzií od predchádzajúcich zákazníkov.

Získajte bezplatnú cenovú ponuku. Pomôžeme vám stretnúť profesionálnych kamenárov vo vašom okolí a získať reálne ponuky už dnes. Uistite sa, že ste s nimi spokojní. Okrem toho, že by ste mali vedieť, či majú skúsenosti s vašim typom práce, mali by ste jednoducho zhodnotiť, ako dobre sa cítite s potenciálnymi dodávateľom a majstrom vašej stavby. Určite to zistíte už pri prvom kontakte s nimi; sú zdvorilí po telefóne, prichádzajú na schôdzky v plánovanom čase, kladú veľa otázok o projekte? V závislosti od rozsahu práce môžu kamenárske projekty trvať nejaký čas. Schopnosť udržiavať dobrú komunikáciu počas celého projektu je nevyhnutná. Nemali by ste sa usilovať o to, aby ste sa s nimi stali najlepšími priateľmi, ale mali by ste mať profesionálny vzťah - musíte sa cítiť pohodlne a otvorene hovoriť o akýchkoľvek obavách, ktoré môžu vzniknúť, a o riešení akýchkoľvek problémov.

Nick povedal: Ozaj kľúčové je dobré vychádzanie s odborníkom. Mali by ste sa k sebe správať otvorene a rozprávať sa o všetkom čo chcete, ako to chcete a do kedy to chcete. Ak už pri prvých stretnutiach cítite neochotu napríklad pri nadviazaní kontaktu, nakontaktovaní na predchádzajúcich zákazníkov a minulé projekty, majte sa na pozore. Skúste sa ich hneď na začiatku opýtať na ich pracovné postupy. Tieto otázky môžu viesť ako k spokojnosti s ich prácou tak aj k dlhodobej spolupráci a dobrým recenziám pre budúcich zákazníkov. Nikto predsa nechce kamenára, ktorý sa k práci postaví laicky a neodborne. Okrem zisťovania reakcií na predchádzajúce práce, fotografie a recenzie si preverte aj ich denný režim, ktorý vám určite veľa napovie a pomôže s výberom. Bude pracovať u vás doma, resp. na dvore, čo všetko bude k práci potrebovať, bude stavbu opravovať alebo stavať z kameňov úplne novú ? Pokiaľ ide o bežné kamenárske práce, ako sú tieto, mnoho ľudí sa pokúša využiť svoje zručnosti v oblasti remeselníckych remesiel, zatiaľ čo menej renomovaný kamenár môže hľadať výhovorky v snahe robiť prácu rýchlo a s minimom práce. Nick nám poskytol niekoľko ukazovateľov, na ktoré si treba dať pri správnom výbere pozor. Vykonal som veľa pozorovaní rôznych kamenárov, ktorí ani len netušili o možnostiach rozomletia starej malty, o jej vymytí zo špár – tieto veci sa musia urobiť správne, až potom je práca na 100%.

Samuel J. povedal: Používame maltové brúsky pripevnené k vysávačom, takže všetko, čo vychádza zo steny, ide do veľkého stroja, zatiaľ čo keď príde kamenár bez dobrých referencií, tak používa iba malú uhlovú brúsku a všade je prach. Mám aj fotky toho, ako to nemá vyzerať a sem-tam ich ukazujem klientom, aby vedeli, ako to vyzerať nemá a ako môže neodborná práca znehodnotiť váš majetok. Určite je lepšie vyhľadať si odborníka, špecialistu, pretože má lepšie vybavenie, je rýchlejší a jeho práca je úhľadnejšia  a vykonaná efektívne. 

Získajte ponuky, ktoré pokrývajú všetko a zostavujú plán platieb. Zatiaľ čo menšie práce, ako napríklad výstavba nízkej záhradnej steny, nebudú vyžadovať zložité ponuky, pri mnohých väčších pracovných pozíciách je vhodné sa kamenármi stretnúť a získať ponuky od najmenej troch živnostníkov. Podrobnosti a rozsah ich cenovej ponuky vám môžu povedať veľa o ich postupe. Je dôležité ubezpečiť sa, že všetky ponuky sú podobné - zahŕňajú materiály a pracovnú silu, ako aj všetky subdodávateľské zmluvy, ktoré môže obchodník robiť a cenu s alebo bez DPH. Ak bude kamenár odstraňovať a likvidovať akékoľvek predchádzajúce materiály, napríklad starý kamenný múr, ktorý sa búra, je to zahrnuté aj v cenovej ponuke? Jediným spôsobom, ako presne porovnať cenové ponuky, je porovnanie podobných, a získať ich od ľudí, ktorí prácu videli osobne, resp. ju kamenár vykonával u nich doma. Dávajte si pozor ale aj na celkovú cenu práce a či je v nej zahrnuté ozaj všetko, aj subdodávateľské práce. Nie aby sa stalo, že vyberiete kamenára s najnižšou cenovou ponukou a on vám cenu počas vykonávania prác navýši dvojnásobne. Napríklad si prenajme od subdodávateľa lešenie, bez ktorého sa k vašej kamennej stene nedostane, ale túto položku v cenovej ponuke zahrnutú nemal. Pred začatím realizácie sa určite dohodnite a porozprávajte o všetkých možnostiach. Po odsúhlasení ceny a cenovej ponuky si vopred dohodnite spôsob platby, ktorý vyhovuje ako vám, tak aj kamenárovi.

Písomná zmluva je najlepšou voľbou, ako sa ubezpečiť, že ste na ceste k spolupráci bez nedorozumení. Korektný remeselník od vás určite nebude požadovať zaplatenie celej sumy vopred. Malá záloha však nie je nič neobvyklé. Zatiaľ čo mnoho staviteľov nakupuje materiál na účet od obchodných dodávateľov a nebude požadovať peniaze vopred na pokrytie týchto nákladov, ak ide o malú firmu pracujúcu na veľkej stavbe s vysokými nákladmi, môže to byť do plánu zapracované. Platba bude zvyčajne vykonaná až po dokončení práce. Mnoho živnostníkov uprednostňuje peniaze v hotovosti, ale sú aj takí, ktorí prijímajú šeky alebo bankové prevody. Samuel J. povedal: Fungujem tak, že sa stretávam s klientmi, diskutujeme o práci, zhromažďujem čo najviac informácií o tom, čo chcú robiť. Zašlem im cenovú ponuku a rozpis všetkých nákladov a potom ich oboznámim s dátumom začatia. Takto fungujem už pekných pár rokov. Spravidla neberiem žiadnu zálohu. Väčšina zákazníkov s týmto súhlasí, ale samozrejme tomu predchádza dohoda.

Nick hovorí: Preverte ich znalosť stavebných povolení a stavebných predpisov V závislosti od druhu práce, ktorú od kamenára požadujete, bude pravdepodobne potrebné zvážiť stavebné povolenie a stavebné predpisy. Napríklad, ak staviate múr popri ceste alebo chodník popri ceste vysokej viac ako 1 m, budete musieť pred začatím stavby požiadať o stavebné povolenie a získať ho. Všetko si určite naplánujte a preverte vopred. Niektoré práce spojené s kamenárstvom, napríklad na prístavbe si môžu vyžadovať nahlásenie na oddelení správy budov miestneho úradu, ktoré spravuje stavebné predpisy. Iné práce môžu vyžadovať, aby statik vopred pripravil správu. Poraďte sa s kamenárom, o ktorého prenájom sa zaujímate, či bude vaša práca podliehať plánovaniu alebo stavebným predpisom. Skúsení kamenári budú mať vedomosti o všetkých najnovších požiadavkách a o tom, ktoré predpisy a povolenia sú potrebné pre váš projekt, a ako sa k ním na úradoch dostať najrýchlejšie a najjednoduchšie – skúsení odborníci už budú určite poznať plánovacích úradníkov, ktorých môžu požiadať o poradenstvo. 

Dávajte si však pozor na každého kamenára, ktorý sa vyjadrí, že stavebné povolenie alebo inšpekciu danej budovy nepotrebuje. Porušenie predpisov vedie k mastným pokutám. Nick povedal, že bol už na mnohých takých stavbách a spolupracoval s mnohými kamenármi, ktorí to ignorovali a vôbec si neuvedomovali, že budova, kde sa stavia nový oporný múr potrebuje napríklad aj správu od statika. Musíte mať na mysli, že pri každom projekte môžu nastať komplikácie a neočakávané situácie, ktoré môžu viesť až k ukončeniu prác a mastnej pokute. Práve kvôli takýmto komplikáciám si zvoľte takého odborníka, ktorý nad ničím nemávne rukou ale radšej si vopred všetko poctivo pripraví.