Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Kamenár Nitra

Hľadáte kamenára v lokalite Nitra? V tejto kategórii máme 18 677 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 693 profesionálov na Slovensku

71 956 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Kamenár Nitra

Hľadáte kamenár Nitra? Jednoducho vám pomôžeme nájsť kvalitných odborníkov aj v Dolných Krškanoch, Čermáni. Služby môžete využiť aj v širšom okolí ako Podhorany, Klasov, Ivanka pri Nitre. Odborníci v tejto kategórii tiež robia:razený betón, gabiónové múry, chodníky. Zabezpečia pre vás návrh a výrobu náhrobných kameňov, podláh, kuchýň a krbov a použijú pri tom rôzne druhy a materiály z kameňa, kamenárske kladivo, kamenársku brúsku. Vyberte si najlepšiu ponuku pre kamenár Nitra z našich kamenárov.

29 693 profesionálov na Slovensku

71 956 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Výber správneho kamenára

Od najveľkolepejších katedrál po najskromnejšie chaty… kamenári pomohli vyrobiť tie najkrajšie a najtrvácnejšie budovy, ktoré máme. Ak potrebujete nájsť kamenára, pri takomto špecializovanom a osobitom odbore je dôležité, aby ste našli človeka, ktorý sa vo svojom remesle vyzná a má všetky potrebné znalosti na to, aby urobil pre vás všetko tak, ako to od neho očakávate a vyžadujete. 

Čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní

Dajte si pozor na skúsenosti, rovnako ako na certifikáty. Uistite sa, že si s ním rozumiete. Spýtajte sa, ako sa dostanete k jeho práci. Získajte od neho ponuku, ktorá pokrýva všetko, a zostavte si podrobný platobný plán. Preverte jeho znalosť stavebných povolení a všetkých potrebných stavebných predpisov. Rozhodnite sa, čo bude riešiť ďalej. Myslenie na tieto body vám môže pomôcť zamerať sa na to, čo hľadať, keď sa stretávate s majstrami a získavate cenové ponuky.

Kamenári môžu vykonávať širokú škálu prác – od stavby a údržby tradičných kamenných múrov, či už pre domácnosti, alebo v záhrade, až po vytváranie prekladov na mieru, prahov dverí a iných kamenných povrchových úprav. Aj keď rôzni stavitelia, remeselníci a iní majstri, ako sú napríklad záhradníci, môžu disponovať zručnosťami na vykonávanie niektorých úloh, napríklad stavbu základného záhradného múra, na vykonávanie odborných prác bude vždy najlepšie pripravený špecialista. Pri jeho hľadaní pre váš projekt je rozumné porozprávať sa s tými, ktorí už vykonali veľa podobných úloh, ako je tá vaša. Okrem toho, že uvidíte predchádzajúce príklady ich práce, ktoré vám môžu ukázať ako súčasť svojho portfólia, môžete sa prostredníctvom nich tiež dohodnúť na návšteve u ľudí, pre ktorých v minulosti pracovali. Malo by byť v ich záujme skontaktovať vás s predchádzajúcimi klientmi, u ktorých sa kedysi realizovali. 

Nebojte sa im klásť tiež otázky týkajúce sa akejkoľvek kvalifikácie, ktorú môžu mať, dĺžky ich podnikania alebo toho, ako sa dostanete k ich konkrétnej práci. Mnohí budú mať osobitnú kvalifikáciu. Iní možno strávili čas prácou v zavedených kamenárstvach a pracovali na špeciálnych projektoch, napríklad v katedrálach, prípadne absolvovali rôzne kurzy. Iní sa jednoducho vyučili v práci ako učni s iným, skúsenejším kamenárom.

Okrem toho, že by ste mali poznať jeho referencie, mali by ste tiež zhodnotiť, ako si s potenciálnym majstrom, ktorého si vyberiete, budete rozumieť aj po ľudskej stránke. Jednoducho preto, lebo s ním budete v kontakte a budete si s ním musieť prekonzultovať rôzne problémy, ktoré sa môžu počas práce vyskytnúť. Veľa napovie i prvý kontakt, vnímavejší to spoznajú i počas telefonického rozhovoru. Sú zdvorilí po telefóne, prichádzajú na schôdzky v plánovanom čase, kladú veľa otázok o projekte? Vyberajte si aj na základe týchto kritérií.

V závislosti od rozsahu práce môžu kamenárske projekty trvať nejaký čas. Schopnosť udržiavať dobrú komunikáciu počas celého projektu je nevyhnutná. Nemusíte sa nutne usilovať o to, aby ste sa stali najlepšími priateľmi, ale mali by ste mať profesionálny vzťah – musíte sa cítiť pohodlne a otvorene hovoriť o akýchkoľvek obavách, ktoré môžu vzniknúť, a o riešení akýchkoľvek problémov. 

Vychádzať s ľuďmi, ktorých si vyberiete, je kľúčové. Mali by byť skutočne otvorení a radi by vás mali o všetkom informovať, povedať vám, čo a ako to budú robiť. Ak sa zdajú byť neochotní nadviazať kontakt s minulými klientmi alebo vysvetliť všetko, je to zlé znamenie. 

Musíte byť pripravení klásť otázky, ktoré vám pomôžu posúdiť, ako sa postavia k práci. Nikto nechce odborníka, ktorý by sa dostal k cieľu pomocou skratiek a niečo zanedbal. Okrem pýtania sa na referencie (v ideálnom prípade ich treba vidieť) a kontroly ich minulých skúseností buďte zvedaví aj na každodenné pracovné procesy – ako budú pracovať na mieste, z čoho pozostáva bežný pracovný deň na vašom projekte, ako sa vykonávajú potrebné konkrétne úlohy.

Získajte viaceré cenové ponuky

Aj keď menšie práce, ako je napríklad výstavba nízkeho záhradného múra, nebudú vyžadovať zložité cenové ponuky, pri mnohých väčších projektoch je vhodné dať si vypracovať ponuku najmenej od troch živnostníkov. Podrobnosti a rozsah ich cenovej ponuky vám môžu povedať veľa o ich postupe a kvalifikácii. Je dôležité ubezpečiť sa, že všetky ponuky sú podobné – zahŕňajú materiály a pracovnú silu, ako aj akékoľvek subdodávateľské zmluvy. Dôležité je aj to, či vám dokáže dať faktúru. 
Treba myslieť aj na to, či je v ponuke zahrnuté akékoľvek odstraňovanie a odvoz materiálov z prípadných nutných búracích prác. Zabezpečenie si ponúk najmenej od troch živnostníkov alebo firiem vám umožní urobiť si predstavu o skutočných nákladoch a pomôže spoznať neprimerane nízke alebo zbytočne vysoké ponuky. Môže vám to napovedať, či bude vaša cena konečná, alebo sa počas stavby budete musieť ešte dohodovať o ďalších dodatkoch v zmluvách. Pri veľkých prácach môže veľa murárov uzavrieť subdodávateľské zmluvy a najať si napríklad firmy ponúkajúce lešenia na prenájom. Porozprávajte sa so živnostníkom, ktorý vás zaujíma, či je to nevyhnutné a či je to už v cene.

Po odsúhlasení základe presnej a písomnej cenovej ponuky sa uistite, že máte vypracovaný platobný plán, ktorý vám vyhovuje. Písomná zmluva je najlepším spôsobom, ako sa ubezpečiť, že ste na dobrej ceste, bez nedorozumení. Renomovaný odborník vo všeobecnosti nebude vopred očakávať ani požadovať celkovú hodnotu drahej práce. Malá záloha však nie je nič neobvyklé. Zatiaľ čo mnoho staviteľov nakupuje materiály na účet od obchodných partnerov a nebude požadovať peniaze vopred na pokrytie týchto nákladov, ak ide o malú firmu pracujúcu na veľkej stavbe s vysokými nákladmi, môže to byť do plánu zapracované. Platba bude zvyčajne odložená až po dokončení práce. Mnohí živnostníci sú radi, že dostávajú peniaze v hotovosti, ale väčšina v súčasnosti akceptuje i bankové prevody. 

Preverte si aj ich znalosť stavebných predpisov
V závislosti od druhu práce, ktorú od kamenára požadujete, možno budete musieť zvážiť stavebné povolenie. Ak napríklad staviate múr alebo robíte chodník popri ceste, budete musieť pred začatím stavby požiadať o stavebné povolenie, prípadne o súhlas od miestne príslušného úradu. Väčšina opráv na existujúcich stenách a múroch však nebude predmetom žiadnych ohlasovacích povinností. 

Dobrý odborník by vám mal vedieť povedať a vysvetliť, ktoré práce môže vykonávať hneď, na ktoré potrebujete povolenia od úradov, prípadne či budú potrebné ďalšie dokumenty, napríklad od statika. Skúsení kamenári by mali mať vedomosti o všetkých najnovších požiadavkách a predpisoch. Dajte si pozor na každého živnostníka, ktorý si neuvedomuje potrebu stavebného povolenia alebo kontroly vykonaných prác – porušenie predpisov môže viesť k vysokým pokutám a vy budete musieť práce ukončiť, prípadne už vykonané projekty zlikvidovať a všetko vrátiť na vlastné náklady do pôvodného stavu. Toto si často neuvedomuje ani investor. Dobrý odborník by ho mal na túto skutočnosť upozorniť.

Dohodnite sa, čo bude nasledovať po stavbe

Pri akomkoľvek stavebnom projekte existuje možnosť, že môžu nastať komplikácie a problémy. Tieto problémy sa často môžu prejaviť až po teoretickom ukončení práce a prechode živnostníka na iné pracovné miesta. Za týchto okolností je rozumné najať si živnostníka, ktorý sa rád vráti na stavbu, aby nadviazal na svoju prácu a upravil všetky nedostatky, ktoré sa mohli od skončenia práce prejaviť. Niektorí živnostníci toto zahrnú do svojich pôvodných zmlúv s majiteľmi domov, zatiaľ čo iní ponúknu neformálnejšie riešenie. Sami uvidíte, ako sa k tomu postavia. Aj na základe takýchto milých „drobností“ sa dokážete správne rozhodnúť a na svoj projekt si najať presne toho majstra kamenára, ktorý pre vás urobí všetko, čo potrebujete a v tej najvyššej kvalite.