Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Komínová strieška

Hľadáte kominár na komínová strieška? V tejto kategórii máme 16114 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40162 profesionálov na Slovensku

71873 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Komínová strieška

Potrebujete službu z oblasti komínová strieška? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh najvhodnejšieho typu striešky, montáž a servis. Cena Meidingerovej hlavy sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: príslušenstvo na uchopenie, pozáručný servis, ktoré vám poskytne niektorý z našich 16114 kominárov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40162 profesionálov na Slovensku

71873 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Čo je komínová koruna a prečo je tak dôležitá?

Zatiaľ čo je väčšina majiteľov oboznámených z hlavnými časťami, ktoré tvoria vnútornú časť ich krbu, mnohí z nich nepoznajú vonkajšie komponenty, tvoriace ich komín. Aj keď môže zdať komín ako pomerne jednoduchá konštrukcia, v skutočnosti sa skladá z viacerých komponentov, ktoré musia byť kompatibilné, krbový systém dokonale fungoval.

Dôležitou súčasťou komínového systému je komínová koruna, na ktorú sa však často zabúda. Väčšinou je navrhnutá jednoducho, ale svoje úlohy musí spĺňať dokonale – bráni vode, rôznym nečistotám a zvieratám preniknúť do komínového systému a krbu.

Čo je to komínová koruna?

Komínová koruna, ktorá sa často označuje aj ako komínový zvod, je veľká doska, ktorý chráni hornú časť komína. Na rozdiel od komínovej striešky, ktorá je zvyčajne vyrobená z kovu a slúži iba na zakrytie otvoru pre komín, komínová koruna pokrýva celú hornú časť komína. Môže byť vyrobená z kovu, betónu alebo kameňa. Nikdy by sa však nemala vyrábať z tehál a malty, pretože nie sú vodotesné a pri vystavení silným poveternostným vplyvom prichádza rýchlo k ich degradácii.

Prečo sú také dôležité?

Hlavným a najdôležitejším účelom komínovej koruny je ochrana komínovej konštrukcie pred poveternostnými vplyvmi. Správne nainštalované komínové koruny by mali mať dostatočný presah cez steny komína. Tento presah, nazývaný aj ako zárez, by mal presahovať aspoň 2-2,5 palca cez konštrukciu komína. Vďaka tomu prichádza k vytvoreniu prirodzeného žľabu, ktorý zabraňuje dažďu, snehu a vlhkosti prístup do komína. Namiesto toho presmeruje akýkoľvek zdroj vody na strechu, odkiaľ bezpečne steká do odkvapového žľabu. 

Čo robiť v prípade poškodenia komínovej koruny?

Občas býva veľký problém zistiť, či je váš komín poškodený, pretože nie je vidieť zo zeme. Na to je potrebné vykonať kontrolu priamo zo strechy. Z toho dôvodu sa väčšina poškodení komínovej koruny zistí iba počas kompletnej kontrole a revízie komína. Ak vám vašu komínovú korunu zostrojil murár, je pravdepodobne zhotovená z malty. Aj keď je dokonalým materiálom na spájanie tehál, nemala by sa používať na komínové koruny, rýchlo podlieha vplyvom počasia. Takisto sa aj na zle udržiavaných komínových korunách môžu vytvárať praskliny a diery, ktoré umožnia vode preniknúť do komína a krbu. Komínové koruny sú vždy vyrábané na mieru pre každý jednotlivý komín, preto je dôležité, aby ich vyrábali renomované spoločnosti, ktoré vám dokážu poskytovať aj následný servis. Inštaláciou profesionálnej komínovej koruny sa môže predĺžiť jej životnosť o celé desaťročia. Certifikovaní technici sú schopní vyrobiť kvalitné komínové koruny, ktoré zabezpečia nielen vysokú úroveň ochrany pre komínový systém, ale takisto aj prvotriedny vzhľad, ktorý bude ladiť s vaším domom. 

Čo je to komínová koruna?

Komínová koruna je dôležitá súčasť vášho komína. Je to veľká betónová doska, ktorá zakrýva hornú časť komína a chráni tehlovú a maltovú komínovú konštrukciu pred vodou. Komínové koruny sa občas nazývajú aj komínové zvody. Koruna je väčšinou betónová, ale môže byť vyrobená aj z kovu alebo kameňa. Komínové koruny by ste si nemali mýliť s komínovými strieškami, ktoré sú vyrábané z kovu a primárne chránia iba samotný otvor do komína. Komínovú korunu nájdete zvyčajne nad posledným radom tehál v hornej časti komína. Môže dosahovať hrúbku asi 3 až 4 palce a na okraji sa zvažuje.

Druhy komínových korún:
-    Betónové, odlievané priamo na mieste do formy (vhodné pre veľké komíny)
-    Z betónových tvárnic (vhodné pre malé komíny)
-    Plávajúce koruny – postavené z previsom, ktorý je približne 2 palce nad komínom. Inštalácia trvá dlhšie, ale majú dlhšiu životnosť ako klasické komínové koruny

Úloha komínovej koruny

Primárnou úlohou je brániť prístupu vody do komínovej sústavy. Je považovaná za prvú obrannú líniu pre celú murovanú konštrukciu. Ak by prišlo jej zlyhaniu, môže prísť k presakovaniu vlhkosti do vášho komína. Ak neopravíte komínovú korunu, prichádza k postupnému drobeniu okolitého muriva. Poruchy funkčnosti komínovej koruny sú najčastejším problémom, ktorý vedie k zatekaniu komína. Udržiavaním komínovej koruny v dobrom stave zabránite presakovaniu a poškodzovaniu celého krbového systému.

Najčastejšie problémy s komínovou korunou

S komínovou korunou môže vzniknúť veľa problémov, ktoré musíte vyriešiť skôr, ako príde k zatekaniu do komína. Odporúčame dať urobiť celkovú revíziu komína profesionálnemu technikovi, ktorý dokáže identifikovať možné problémy.

Najčastejšie problémy s komínovou korunou:
-    Problém s oslabeným tmelom
-    Výskyt prasklín
-    Degradácia muriva
-    Zatekanie

Frekvencia a typy problémov vznikajú v závislosti od toho, aký starý je váš komín, kvalita jeho konštrukcie a pravidelnosť údržby. Nezanedbávajte starostlivosť o komínovú korunu, pretože o pár rokov môžete mať s ňou veľké problémy. Tie môžu viesť k postupnej degradácii celého komína, ktorého stav sa bude čoraz väčšmi zhoršovať. Najlepšie je riešiť problémy ihneď, ako sa objavia. Určite sa nechcete ocitnúť v situácii, kedy bude potrebné vybudovať úplne nový komín.

Ako udržiavať komínovú korunu v dobrom stave?

Naplánujte si každoročnú prehliadku vášho komína. Uistite sa, že ste si našli kvalifikovaného profesionála zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá servisom komínov. Existuje veľa firiem zameraných na údržbu komínov, snažte sa vybrať tú najlepšiu aj podľa recenzií na internete či odporúčania známych. 

Ak je koruna v primerane dobrom stave, ale je len popraskaná, je možné použiť tmel na poškodené miesta. Ak je v horšom stave, nestačí nanášať tmel, ale je potrebné prestavať celú korunu. Odborná prehliadka komína uľahčí identifikáciu, aký typ opravy budete potrebovať. V niektorých prípadoch je najlepším riešením odstrániť existujúcu korunu a celý povrch vyčistiť. Potom stačí pridať betón s drôtenou sieťkou, aby sa koruna opäť vytvorila a spevnila. 

Zodpovedný komínový technik skontroluje váš komín a dá vám správne odporúčania. Rozhodnite sa správne a vykonajte opravy čo najskôr. Ak sa do opráv pustíte príliš neskoro, náklady na celkovú opravu komína vás môžu vyjsť oveľa drahšie. 

Rozdiel medzi komínovou korunou, krytom a strieškou

Váš komín neustále usilovne vypúšťa dym, výpary a iné nečistoty, zatiaľ čo si vy užívate teplo svojho krbu alebo kachlí na drevo. Preto je dôležité aby majitelia domov pochopili rozdiel medzi týmito súčasťami komína a dokázali sa o ne postarať.

Spoločne tvoria tieto tri komponenty ochrannú bariéru, ktorá bráni prenikaniu vody, vtákom a rôznym nečistotám preniknúť do komína a krbu. Ak ich máte v zlom stave alebo vám dokonca na komíne chýbajú, riziko poškodenia komína vzrastá.

Komínová koruna je najvyššou úrovňou komína. Zvyčajne je dokončená zo zvyškov malty alebo cementu pri stavbe komína a je prvou obrannou líniou ochrany vášho komína pred najnebezpečnejšou hrozbou – vodou. Pri správnej inštalácii a údržbe odvádza jej povrch väčšinu vody preč z oblasti komína.

Z umiestnenia komínovej koruny je zrejmé, že je vystavená najväčšiemu náporu vody počas daždivého počasia. Tieto vplyvy spôsobujú, že sa na nej vytvárajú praskliny, cez ktoré môže prúdiť voda a pretekať do muriva vnútri komína. Ak sa takéto poškodenie nezistí čo najskôr, môže prísť k zoslabeniu a drobeniu vnútorného muriva – pri ťažkom poškodení sa môže zrútiť aj samotný komín. Samotná koruna nestačí na to, aby zabránila priesakom vody, keďže je dymovod stále odkrytý a z toho dôvodu je nutné mať nainštalovaný aj ďalšie súčiastky komína, medzi ktoré patrí aj kryt a komínová strieška.

Komínový kryt

Konštrukcia, ktorá sa nachádza medzi líniou strechy a korunou komína je základňa, ktorá je dôležitá z hľadiska usmerňovania dymu a horiacich uhlíkov preč od vašej strechy. Môže byť vybudovaná z tehál, dreva, vinylu alebo kovu. Na ňu sa zvyčajne kladie oceľový alebo hliníkový plech, ktorý tesne prilieha na vrchnú časť komína, aby ho chránila pred poškodením vodou. Keďže sú hliníkové kryty náchylnejšie na hrdzavenie ako nehrdzavejúca oceľ, je potrebné ich pravidelne kontrolovať. Týka sa to najmä domov, ktoré sú umiestnené v pobrežných oblastiach s vysokou úrovňou slanosti vzduchu.

Komínová strieška

Strieška komína funguje ako dažďový klobúk, zabraňujúcim vode, nečistotám, vtákom a iným zvieratám preniknúť do dymovodu. Je nainštalovaná nad komínovou korunou a často sa vyrába z nehrdzavejúcej ocele s ochranou sieťou, pripomínajúcou klietku. Tá umožňuje bezproblémové odvetrávanie a zároveň bráni vniknutiu cudzích telies do komína.

Väčšina majiteľov domov považuje komínovú striešku za nevyhnutné bezpečnostné zariadenie, avšak v skutočnosti sa jedná o voliteľné zariadenie, ktoré pôvodne nemuselo byť nainštalované na nový komín.

Komínová strieška má dôležitý význam. Bez nej je váš komín a krb vystavený vplyvu vonkajších elementov. Tie môžu spôsobovať rozpad muriva a hrdzavenie kovových súčastí, medzi ktoré patrí napríklad klapka a dymovnica, takže sa môžete pripraviť na oveľa nákladnejšiu opravu. Drobné vtáky, veveričky a iné živočíchy priláka exponovaný komín a budú sa ho snažiť ako skrýšu pred predátormi. V komínoch sa môžu zaseknúť, udusiť a ich telá upchajú dymovod. Tým prichádza k zhromažďovaniu nebezpečných výparov a dymu z horiaceho krbu do vášho interiéru, taktiež sa môžete nadýchať oxidu uhoľnatého.

Nezakryté komíny sú tiež častou príčinou požiarov. Pri určitých poveternostných podmienkach prichádza k úniku horiacich uhlíkov cez komín, pričom dopadajú na vašu strechu a zvyšujú riziko požiaru. Takisto hrozí situácia, kedy sa cez odhalený dymovod nasaje do krbu príliš veľa vzduchu a v prípade otvorených krbových dvierok sa do miestnosti vrúti dym, sadze a popol. 

Majitelia domov by mali byť zodpovední a každý rok by ich komínové systémy mali podstúpiť kompletnú prehliadku. Všetky súčasti komína musia byť skontrolované a zistené nedostatky treba čo najskôr opraviť. Túto službu poskytujú certifikovaní kominári.