Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Kované ploty, kovové ploty

Najmite si skúseného odborníka na kované ploty, kovové ploty z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Kované ploty, kovové ploty

Potrebujete službu z oblasti kované ploty, kovové ploty? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, výrobu, montáž, servis. Cena kovaného a kovového oplotenia sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, pozáručný servis, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18201 odborníkov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Ako dlho vydrží kovaný plot?

Kované železo sa stalo mimoriadne obľúbeným materiálom pre komerčné aj rezidenčné projekty, a to vďaka mnohým výhodám, ktoré má oproti iným kovom, drevu a tehle. Pre tých, ktorí zahájili vlastný projekt a pýtajú sa sami seba, aká je životnosť tepaného železa, je tu prehľad jeho priemernej životnosti a niektorých faktorov, ktoré ovplyvnia trvanlivosť tepaného železa. Kované železo je možné integrovať do takmer každého predstaviteľného dizajnu, čo z neho robí jednu z popredných možností pre vonkajší nábytok, dizajnové svietidlá a ploty. Ak je kované železo, ktoré je ponechané vonku, správne ošetrené, vydrží často aj celý život jednotlivca, často 60 rokov alebo dlhšie. Existuje niekoľko vecí, ktoré je potrebné vziať do úvahy, pokiaľ ide o životnosť tepaného železa. Primárne to bude závisieť od jeho údržby, údržby a podnebia. Kvôli procesu, pri ktorom sa tepané železo vytvára, existuje šanca na poškodenie časom. Estetická príťažlivosť tepaného železa pochádza z vedľajšieho produktu odstraňovania kovu z kameňa. Keď sa tieto kovy skrútia, môžu byť vláknité a vykazovať známky poškodenia počasím v relatívne krátkom čase. Toto poškodenie počasím by zase mohlo viesť ku korózii a hrdzaveniu, ktoré je pri tomto type kovu obzvlášť ťažké odstrániť. Našťastie to vyžaduje len malú údržbu, aby sa to nestalo, a aby boli kované výrobky stabilné a atraktívne po celé roky. V oblastiach s nadmerným množstvom zrážok, vysokou vlhkosťou alebo extrémnymi zmenami teploty je dôležité nanášať farbu alebo ochranný lak čo najčastejšie. V miernom podnebí bude potrebné laky a farby nanášať iba každých pár rokov. Pre tých, ktorí by chceli, aby im tepané železo vydržalo čo najdlhšie, je tiež dobré príležitostne skontrolovať tepané železo, či v ňom nie sú nejaké vynechané miesta po farbe alebo laku, ktoré umožňujú vznik korózie alebo hrdze. 

Čo by ste mali robiť, ak spozorujete koróziu na plote z tepaného železa?

Železo hrdzaveje najčastejšie na povrchu. Nájdenie korózie na kovanom plote nie je nezvyčajné a malo by byť niečím, na čo sa pripravujete, ale nie tým, čoho by ste sa mali obávať. Väčšina plotov z tepaného železa bude mať drobné hrdzavé škvrny. Spravidla to trvá roky, kým dôjde k skutočnému poškodeniu konštrukcie, ale môže to byť nepekné a váš plot alebo brána bude vyzerať, akoby o ne nebolo správne postarané. Niektoré faktory môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku hrdze.

Čo spôsobuje hrdzu?

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžu spôsobiť hrdzavenie plotu z tepaného železa:

Štiepaná farba. Kedykoľvek sa farba na vašom plote naštiepi, aby sa odkrylo železo pod ním, pravdepodobne sa na danom mieste vytvorí hrdza.

Počasie. Búrky a vysoká vlhkosť môžu spôsobiť hrdzu. Ploty z tepaného železa majú vyššiu pravdepodobnosť hrdzavenia vo veľmi vlhkých priestoroch.
Nečistoty a rast rastlín cez plot.

Okrem zjavných červených škvŕn môže mať korózia aj niektoré ďalšie príznaky.

Aké sú ďalšie príznaky korózie?

Ďalšie príznaky korózie sú:

  • Škvrny pozdĺž stĺpov, soklov alebo iných povrchov muriva v priamom kontakte s plotom.
  • Praskliny v murive, ku ktorému je kovanie pripevnené.
  • Prepadnuté oplotenie, škrípanie alebo zviazanie brán (korózia môže mierne oslabiť štruktúru a spôsobiť jej mierne prehnutie).

Ak začínate vidieť tieto známky korózie, je veľmi pravdepodobné, že váš plot z tepaného železa bude treba opraviť. Táto úroveň hrdze je všeobecne znakom zanedbávania plotu a je pravdepodobnejšie, že sa objaví na tých častiach, ktoré neboli správne ošetrené. Ak kupujete nehnuteľnosť s plotom z tepaného železa, tak pred zatvorením plot skontrolujte. Možno sa vám podarí presvedčiť predajcu, aby prispel na náklady na opravy.

Čo by ste mali robiť, keď nájdete hrdzu?

Keď nájdete na plote škvrny od hrdze, mali by ste urobiť niekoľko krokov. Pamätajte, že hrdza na kovanom plote je normálna, ľahko opraviteľná a za krásu vášho plotu alebo brány je len málo práce a nie veľa financií.

Keď nájdete hrdzu, mali by ste postupovať nasledovne.

Zistiť príčinu. Ak je to naštiepaný lak, skontrolujte, či nejaká konkrétna vec nespôsobuje štiepenie laku na danom mieste. Ak je to vegetácia, odrežte ju. V niektorých prípadoch možno nebudete môcť urobiť nič, ale je rozumné uvedomiť si príčinu, ak môžete.

Skontrolujte zvyšok plotu. Ak je na jednom mieste hrdza, pravdepodobne je aj na inom mieste. Pomocou papiera a pásky môžete „označiť“ hrdzavé miesta a skontrolovať ich neskôr. Zistite, či potrebujete kontaktovať profesionála. Je možné vykonať základné opravy svojpomocne. Hrdzavé škvrny je možné zotrieť pomocou drôtenej kefy a brúsneho papiera (noste masku na tvár, pretože železný prach môže spôsobiť problémy, ak sa dostane do pľúc). Ak je otvor veľký, vyplňte ho tmelom. Potom môžete túto časť plotu premaľovať. Ak je však problém hlbší alebo ak dôjde k priehybu alebo ohnutiu, budete potrebovať odbornú opravu. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na odborníka. Pravdepodobne vám poradia, či je to v podstate bežná údržba, ktorú si môžete urobiť sami, alebo či potrebujete pomoc.

Ako sa opravuje zhrdzavený plot?

Potrebné opravy budú závisieť od toho, aká je fáza hrdzavenia. Čím skôr hrdzu ošetríte, tým lepšie. Postupom času sa naučíte sami zaobchádzať s drobnými škvrnami. V prípade malých škvŕn bez štrukturálnych zmien je typickým spôsobom opracovanie hrdze z postihnutej oblasti a následné premaľovanie. Je potrebné dbať na to, aby nový náter ladil so starým. Ak máte viac škvŕn od hrdze alebo ak kontrola zistí, že farba je na iných miestach naštiepaná, stojí za to premaľovať celý plot. V prípade vážnejších problémov, najmä ak je váš plot alebo brána prepadnutá, bude možno potrebné odstrániť a vymeniť postihnutý kus, zvyčajne vyrezaním chybných dĺžok a zvárením nového kusu. Ručne vyrobené tepané železo je dnes drahý luxus, ale dobrá opravárenská spoločnosť ho nahradí modernejším železom, ktoré bude vyzera ako originál. Dajte si pozor na lacné opravy, pri ktorých by sa dal použiť napríklad hliník (hliník sa bežne používa na výrobu falošného tepaného železa, ale nie je ani zďaleka taký silný alebo odolný proti zubom ako skutočná vec). Budete tiež potrebovať opravárenskú spoločnosť, ktorá má skúsenosti s tvarovaním novej časti plota tak, aby zodpovedala starej. Toto nie je práca, ktorú môžete zveriť úplne každému.

Čo by ste mali robiť po oprave?

Po oprave plotu by ste mali podniknúť kroky na zaistenie náležitej starostlivosti o svoj plot z tepaného železa, aby sa to už nezopakovalo. Opravárenská spoločnosť vám možno poradí s konkrétnymi krokmi pre váš plot. Po väčšej oprave je dobré celý plot znova vymaľovať, pretože to pomôže zosúladiť farby (a ak chcete zmeniť farbu plotu, môžete to použiť ako výhovorku). Pred zafarbením zvážte použitie neutralizátora hrdze alebo roztoku citrónovej šťavy a octu na hrdzavé miesta. Vždy používajte farbu odolnú voči hrdzi. 

Nezabudnite svoj plot vyčistiť a skontrolovať najmenej raz, ideálne dvakrát ročne. Pomocou oceľovej vlny odstráňte hrdzu hneď, ako to uvidíte, predtým, ako prerastie dostatočne hlboko do kovu, aby spôsobila problém.

Hrdza je častým problémom plotov z tepaného železa, ale je riešiteľná. Správna údržba pomôže zabrániť tomu, aby sa hrdza nerozvíjala a nespôsobovala problémy. Pri profesionálnych opravách je možné plot vrátiť do pôvodného stavu v priebehu niekoľkých dní. Nepokúšajte sa sami robiť komplikované opravy (nič iné ako čistenie škvŕn od hrdze), mali by ste sa obrátiť na odborníka so skúsenosťami s prácou so železom. 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS