Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Kované zábradlie

Hľadáte staviteľa na kované zábradlie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 091 profesionálov na Slovensku
88 634 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Kované zábradlie

Potrebujete službu z oblasti kované zábradlie? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, výrobu, montáž, servis. Cena kovanej beriéry sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, a pozáručný servis, ktoré vám poskytne niektorý z našich odborníkov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 091 profesionálov na Slovensku
88 634 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
banner
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Juraj T.

Firma
Nýrovce
5,0
Murárske práce

Som mladý ale velmi skúsený skoro vo všetkom. Môže to byť z dreva, železa, plast, sklo, betón, murárske práce ovládam perfektne, a všetko okolo domu, záhrada.,vyrábame aj záhradné domčeky a altánky na mieru. Veľmi rád poskytnem moje služby a skúsenosti.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tomáš P.

Firma
Dubová
4,8
Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa službám okolo zahradnych prác a vsetkeho príslušenstva, stavebcnictvo , montáže , a technicke služby

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7
Obklady, dlažby

Viac ako 25 ročné skúseností s rekonštrukciami a úpravou bytov a domov . Terasy, pergoly,sedenia,detské ihriská,domčeky na stromoch Kúpelne ,toalety, obklady a dlažby Podlahy,sdk,omietky,stierky,malovky Poradenstvo Kreatívny prístup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Karol V.

Firma
Malacky
4,7
Rekonštrukcia bytu

Ponúkam stavebné práce bytovych aj nebytových priestorov a kompletné prerábky bytov a domou.Venujem sa tomu viac ako 5 rokou na živnosť.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš C.

Firma
Holice
4,5
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Výhody a nevýhody zábradlia z kovaného železa

Zábradlie z kovaného železa nájdete takmer všade, dávajú si ich vyrobiť bežní majitelia domov, využívajú sa aj v priemysle a obchode. Kované železo je zliatina, v ktorej sa nachádza iba malé množstvo uhlíka, vďaka čomu sa podobá oceli. Nižšie v článku nájdete niektoré výhody a nevýhody používania zábradlí z kovaného železa.

Nevýhoda – vyššie náklady

Zábradlia z kovaného železa sa dajú vytvarovať podľa želania a požadovaného dizajnu, od elegantného až po rustikálny, ale pripravte sa na vyššiu cenu. Kované železo je kvôli svojmu materiálu oveľa nákladnejšie na úpravy, než aké vyžadujú drevené či vinylové zábradlia. Výroba zábradlia z kovaného železa je oveľa nákladnejšia, ak sa jedná o zábradlie vyrobený presne na mieru.

Výhoda – vyššia odolnosť

Zábradlie z kovaného železa je oveľa pevnejšie ako iné používané materiály. Veľmi ťažko sa zlomí, odporúča sa aj z bezpečnostných dôvodov. Vydrží oveľa dlhšie, dá sa ľahko udržiavať, najmä ak je natreté kvalitnou farbou. Tá zabráni tomu, aby sa v drobných jamkách v kove zhromažďovali látky, ktoré by mohli spôsobovať jeho koróziu.

Nevýhoda – viditeľné poškodenie koróziou vplyvom počasia

Existujú rozličné štúdie zaoberajúce sa problematikou, či je kované železo odolnejšie proti korózii ako iné zliatiny. Faktom však zostáva, že ak je zábradlie príliš dlho vystavený nepriaznivým poveternostným podmienkam, začne korodovať. Hrdza na kovanom železe sa dá iba ťažko odstrániť, práve kvôli vysokopecnej troske, ktorá sa nachádza v kove. Tá je vedľajším sklovitým produktom pri tavení rudy z kameňa. Je ešte viditeľnejšia v prípade ohýbaného kovu. Aj keď troskové vlákna dávajú kovanému železu zrnitý vzhľad dreva, po čase sa v nich objavia drobné jamky, v ktorých sa zhromažďuje voda, takže železo začne korodovať. Tvorbe hrdze zabráni iba pravidelný náter, ktorý treba obnovovať každý pár rokov, pretože po čase prichádza k čiastočnému odlupovaniu farby vplyvom počasia. 

Výhoda – atraktívny dizajn

Termín „kované“ sa používa pre typ železa, ktoré sa dá ľahko tvarovať a prispôsobovať do rôznych tvarov a vzorov. Samotná zliatina je elastická a tvárna, takže si ju obľúbili aj mnohí umelci a dizajnéri. Existuje množstvo literatúry a webových stránok, obsahujúce zaujímavé vzory a fotografie zábradlí z kovaného železa, ktoré vám poslúžia ako inšpirácia na jeho použitie v domácich podmienkach.

Nevýhoda – Súkromie

Aj keď je možné kované železo ohýbať do ľubovoľných tvarov, zábradlia z tohto materiálu sú zvyčajne veľmi priehľadné. Jednoduchý vzor s priamymi líniami, či zatočené špirály, ktoré sú bežne používané pre tento typ zábradlí, sa považujú za „otvorené“ vzory. Tvoria ich železné tyče, ktoré sú dostatočne blízko k sebe, aby cez ne nedokázal človek prejsť, ale vďaka nim je veľmi ľahko vidieť do vášho dvora.

Zábradlie z ocele alebo kovaného železa?

Oceľové aj kované železné zábradlie dodáva vašej nehnuteľnosti eleganciu, ktorej sa iné materiály iba ťažko dokážu priblížiť. Nezanedbateľným faktorom je ich vysoká pevnosť a odolnosť. Napriek svojej podobnosti sa oceľ a kované železo vyznačujú rozdielnymi charakteristikami a rozličnými výhodami. Preto je dôležité zamyslieť sa a porovnať ich z hľadiska pevnosti, univerzálnosti a vzhľadu.

Kované železo

V prírodnej forme predstavuje železo základný prvok, ktorý sa získava ťažbou. Kované železo je zliatina železa s veľmi nízkym obsahom uhlíka, čím sa líši od čistého železa alebo liatiny. Je pevné, tvárne, odolné voči korózii a ľahko ho dokážete zvariť v porovnaní s čistým železom. Pred objavením ocele bolo kované železo najviac využívanou formou železa. Svoje meno si vyslúžilo vďaka svojej ľahkej opracovateľnosti a schopnosti vytvárať rôzne tvary. 

V histórii sa kované železo uplatňovalo najmä pri výrobe mečov, sekier, sekáčov, príborov, ale aj pružín či pilníkov. Malé množstvo kovaného železa sa však rafinovalo na oceľ, a keď prišlo k pokroku v procese výroby ocele, nahradila ho kovaná oceľ.

Oceľ

Oceľ je zliatina železa a uhlíka, vďaka svojej vysokej pevnosti v ťahu a nízkym nákladom sa stala výborným materiálom, vhodným k výstavbe budov, nástrojov, lodí, strojov, prístrojov, automobilov, zbraní a svoje využitie našla aj v infraštruktúre.

Oceľ existuje už celé storočia, ale k jej komerčnému využitiu prišlo až v 17. storočí. Predtým bolo jej spracovanie príliš náročné a nákladné, ale rýchly pokrok v jej výrobe a spracovaniu viedol k tomu, že našla svoje praktické využitie vo všetkých oblastiach spracovania kovov.

Odolnosť

Oceľ aj kované železo sú silné a tvrdé materiály, vďaka ktorým vydrží váš zábradlie dlhé roky. Hlavný rozdiel medzi týmito materiálmi spočíva v tom, že kované železo je zložené výlučne zo železa, zatiaľ čo oceľový zábradlie obsahuje zliatinu železa a uhlíka. Vďaka uhlíku je oceľ o niečo pevnejšia ako kované železo, takže lepšie odoláva prírodným živlom a poškodeniu.

Kované železo je však prirodzene odolnejšie proti nárazom a vibráciám, ktoré spôsobujú mäknutie kovu. Navyše, ak má kované železo vo svojej štruktúre malé trhlinky, ktoré sa zjavujú postupne, rýchlo zistíte, že je potrebné zábradlie opraviť alebo vymeniť. Ak je poškodená oceľ, dokáže sa rýchlo zlomiť a to bez predchádzajúceho varovania. Je náchylnejšia aj na zlomenie silným úderom, ku ktorým môže dochádzať v oblastiam s výskytom zemetrasení a iných prírodných katastrof.

Proces zvárania

Kované železo je tvárnejšie, zváračom sa s ním ľahko pracuje a dokážu ho prispôsobiť takmer akémukoľvek tvaru. Ak sa rozhodnete pre tento materiál, budete mať na výber zo širokej ponuky rôznych vzorov, tvarov a detailov.

Oceľ, s ktorou zvárač pracuje, je mäkšia a obsahuje iba malé množstvo uhlíka, takže je o niečo pevnejšia počas procesu zvárania. Dokáže sa rýchlejšie zohriať ako kované železo, takže na jej výrobu sa spotrebuje oveľa menej energie. Oceľ však nie je tak ľahko tvarovateľná, takže máte iba obmedzené možnosti pre voľbu vzorov a dizajnových prvkov. Veľa oceľových zábradlí alebo brán majú zvýraznené detaily práve pomocou plastových a iných materiálov.

Cena

Proces zvárania ocele aj kovaného železa ovplyvňuje cenu projektu pri navrhovaní zábradlia. Oceľové zábradlia sa vyrábajú rýchlejšie, vyžadujú menej energie na výrobu, takže sú výrobné náklady nižšie. Kované železo sa naopak, dá rýchlejšie formovať, čo môže v závislosti od požadovaného výsledku znížiť celkové náklady.
Celkovú cenu ovplyvňujú aj ďalšie faktory, medzi ktoré patrí aj veľkosť, rozmery kovového zábradlia a ďalšie detaily. Čím zložitejší projekt, tým vyššia cena. Všetko záleží iba na vašich predstavách a požiadavkách, ktoré sa zohľadnia vo výsledných nákladoch.

Korózia

Kované železo je náchylné na hrdzavenie, zatiaľ čo oceľ obsahuje nikel a chróm, vďaka ktorým sa vyznačuje vyššou odolnosťou voči korózii. Bez týchto prvkov by nebola taká odolná a mala by nižšiu životnosť ako železo. So správnym prístupom a údržbou však dokážete ochrániť váš zábradlie zo železa bez hrdze a vydrží dlhé roky ako nový. 

Estetika

Oceľ aj kované železo vyzerajú nádherne, ľahko sa brúsia, lakujú a maľujú rôznymi farbami, takže si zachovajú svoj krásny vzhľad aj po dlhé roky. Dokážete ich farebne zladiť s vaším domov, majú širšie možnosti využitia, než aké ponúkajú zábradlia z dreva alebo hliníka. 

Rozdiely medzi nimi sú minimálne, ale dôležitým faktorom pri výbere je typ kovu, ktorý uprednostníte. Kované železo je obľúbené pre jeho starosvetskú eleganciu, ktorej sa nevyrovná žiadny iný druh zábtadlia a dodáva vašej nehnuteľnosti honosný vzhľad, pričom nesmieme zabúdať ani na nápadnú patinu, ktorá vzniká na jeho povrchu vplyvom oxidácie. Oceľ sa vyznačuje modernejším a jasnejším vzhľadom ako kované železo.