Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Kovové ploty

Najmite si skúseného odborníka na kovové ploty z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Kovové ploty

Potrebujete službu z oblasti kovové ploty? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, výrobu, montáž, servis. Cena oplotení z kovu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, pozáručný servis, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18202 odborníkov v danej kategórií.
Pozrite tiežKovové ploty cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Všetko o kovových plotoch 

V súčasnosti sú kovové panely a stĺpy rámujúce záhrady s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené z hliníka alebo ocele, ktoré evokujú vzhľad tepaného železa. V nasledujúcich riadkoch nájdete všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere kovových plotov. 

Dejiny kovových plotov 

V koloniálnych časoch si len tí najbohatší mohli dovoliť dovážať kované – teda ručne tvarované – kovanie pre svoje jemné tehlové a kamenné meštianske domy. Avšak na začiatku 18. storočia, keď sa kováčstvo rozrástlo na domácom trhu, začalo ozdobné železo zdobiť rozmanitejšie štýly domov. Populárne kovové výrobky dosiahli vrchol počas viktoriánskej éry, keď zlievarne začali odlievať a hromadne vyrábať prepracované pikety, stĺpy a zvitkové detaily. 

V dnešnej dobe majú kovové ploty za cieľ kombinovať tradičné železo s použitím dostupnejšej ocele alebo hliníka odolného proti poveternostným vplyvom, zvyčajne s dutými tyčami vyrobenými tak, aby pripomínali pevné štvorcové tyče. Ľahšie panely sú zvyčajne spojené upevňovacími prvkami, čo uľahčuje inštaláciu. Aj klasická lesklá čierna farba kovaného železa je vylepšená o viacstupňový proces práškového lakovania s dlhšou životnosťou, ktorý výrazne znižuje údržbu. 

Ak si projekty obnovy vyžadujú pravé tepané železo, musí sa remeselník spoliehať na zachránený materiál, ktorý sa dá roztaviť, a ktorý sa dá ručne prepracovať, čo robí pravé oplotenie z tepaného železa neúmerne nákladným. 

To, čo sa dnes predáva ako tepané železo, je často masívna oceľ (dá sa nájsť aj masívny hliník), ktorá je zdobená zvitkami vyrobenými strojom a odlievanými detailmi, napríklad rozetami. Zákaznícky výrobca môže kombinovať materiály a výrobné metódy v závislosti od rozpočtu a spárovať liatinové detaily s tyčami z dutej ocele, čo šetrí náklady na materiál. 

Niektorí špičkoví výrobcovia používajú formy na liatinové plotové panely, ktoré sa vyznačujú tvarmi, ktoré sa nachádzajú v katalógoch okrasných kovaní z viktoriánskej éry. 

Zistite, ktorý typ a štýl plotu bude vášmu domu najlepšie lichotiť tak, aby to nebolo príliš nákladné, no zároveň tak, aby ste si vylepšili výhľad na váš pozemok z krajnice. 

Jednoduché línie tohto plotu z pevnej ocele odrážajú podhodnotený štýl murovaného radového domu. Liatinové gule zakončujú každý dutý stĺp, zatiaľ čo rozložené detaily liatia dodávajú príjemný vzhľad tyčiam privareným ku koľajniciam pozdĺž hornej a dolnej časti.

Materiál: rúrkový hliník 

Tvarované ako oceľové oplotenie do vopred zmontovaných panelov alebo kusov pre zostaviteľné súpravy pre domácich majstrov s piketmi, ktoré sa zaskrutkujú do koľajníc. 

Výhody: Nikdy nehrdzavie a je asi štyrikrát ľahší ako oceľ. 

Nevýhody: Viditeľné spojovacie prvky, ktoré prerazia každú tyč. Zvyčajne sú viditeľné skrutkové hlavy, ktoré smerujú od ulice. 

Nenápadné konzoly na panely, ktoré sa pripájajú k bočnej strane stĺpika alebo k lištám, ktoré sa zasúvajú dovnútra stĺpika. Rovnako ako oceľ, aj pevné cípy lamely vyzerajú najlepšie. Kovové sú odolnejšie ako plastové verzie s klipom. Prvky ako prstene a oblúky pomáhajú základnému dizajnu odlíšiť sa. 

Materiál: masívna oceľ 

Kusy sú opracované a potom zvarené. Koľajnice sa pripevňujú k stĺpikom pomocou konzol, úchytiek alebo zvarov. 

Výhody: Môže obsahovať pevné krivky a zvitky, povrazy ako záhyby a špicaté vrcholy, ktoré napodobňujú tepané železo. K dispozícii sú zložitejšie vzory ako s rúrkovým oplotením. Spravidla sú tiež silnejšie a bezpečnejšie ako rúrková oceľ. 

Nevýhody: Povrchová úprava nemusí obsahovať pozinkovaný povlak, čo si vyžaduje viac údržby. 

Možnosti nákupu kovových plotov 

1. Nákup hotových panelov z domáceho centra
2. Panely pripravené na montáž
3. Najatie profesionála na vykonanie všetkých prác 

1. Panely: Domáce centrá a dodávatelia plotov majú v ponuke rúrkové hliníkové panely dlhé 6 stôp, ktoré sú spojené skrutkami. Domáce centrá vhodné pre domácich majstrov ponúkajú zvyčajne najlepšie ceny, ale obmedzený počet dizajnov. Skrutky, ktoré spájajú kolíky s koľajnicami, vám umožňujú panel „poskladať“ podľa sklonu dvora. 

Panely z dutej ocele sú navzájom zvarené alebo v cenovo výhodných verziách spojené nitmi. Keďže je oceľ pevnejšia,  dodáva sa v paneloch, čo sťažuje jej prepravu, ale umožní vám to nainštalovať menej stĺpov. 

2. Pripravené na montáž: Výroba hliníkových panelov zo škatuľovej súpravy priskrutkovaním kolíkov ku koľajniciam zníži cenu panelu. Tieto panely sú ale k dispozícii iba v tých najzákladnejších štýloch. Hoci ide o časovo náročnú prepravu, škatule sa ľahko prepravujú aj s priemerne veľkým osobným autom. 
Oceľ je oproti hliníku náročnejšie zohnať ako stavebnicu. 

3. Profesionálny produkt: Je často najlepšou voľbou z masívnej ocele, ktorá však vyžaduje ťažké mechanizmy na jej zdvíhanie. Ak máte silne sklonenú nehnuteľnosť, možno budete chcieť profi regálové hliníkové panely alebo zasadenie oceľových panelov tak, aby konzistentne sledovali sklon. Môže byť zložité urobiť to tak, aby vám pod plotom zostal dostatok miesta na strihanie trávy. 

Priemerný dom potrebuje plot dlhý 70 metrov. Ak nechcete kopať takmer 40 stĺpových otvorov potrebných na inštaláciu rúrkového hliníkového plotu, najmite si profesionála.

Ako kotviť do betónovej dlažby 

Pre novú inštaláciu si objednajte stĺpiky s kovovými doskami privarenými na dno – skrutky do muriva držia dosku k betónu. Na premiestnenie stĺpika je možné použiť dodatočne namontovaný držiak, ktorý pracuje s rovnakými skrutkami a potom ich zakrýva obložením. 

Ako kotviť do muriva 

Spojenie koľajníc z oceľového alebo hliníkového plotového panela s tehlovou stenou, alebo medzi murovanými stĺpmi vyžaduje pre každú tyč pevnú konzolu s maľovanými skrutkami. Na rozloženie použite nastaviteľné úchytky, ktoré nie sú štvorcové, ale majú napríklad osemhranný tvar. 

Odstránenie hrdze

V momente, keď dôjde k porušeniu laku na oceli alebo železe, je len otázkou času, kedy sa vytvorí hrdza. Ako sa tejto situácii vyhnúť? 

Vezmite protiprachovú masku, rukavice a okuliare a vyberte svoje brusivo: hrubý brúsny papier alebo drôtenú kefu na malé plochy, alebo vrták vybavený lamelovým kotúčom pre väčšie miesta. Odstráňte hrdzu až na holý kov a na jemný povrch použite brúsny papier s jemným zrnom, ktorý po celom obvode odstráni okraje zvyšnej farby. 

Kov umyte mydlom a vodou, potom opláchnite a nechajte vyschnúť. Zalepte oblasti okolo poškodenia postreku páskou. Brúsenú časť natrite kovovým základným náterom inhibujúcim hrdzu. Ak je časť silne jamkovaná, vyplňte medzery brúsnym základným náterom. 

Na základný náter nastriekajte lesklý vrchný náter, ktorý zodpovedá farbe vášho existujúceho plotu – ťažko dostupné farby skúste hľadať v obchode s autodielmi. 

Ozdobte si dvor kvetinovými záhonmi s ľahko inštalovateľným, 30 až 48 palcov vysokým, plotom z pevnej ocele. Zatlačte každý panel do zeme a držte ho vo zvislej polohe pomocou kolíkov na oboch koncoch. Panely spojte dokopy, aby ste predĺžili chod alebo otočili zákruty.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS