Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Kovovýroba

Hľadáte kováča na kovovýrobu? V tejto kategórii máme 18 769 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 597 profesionálov na Slovensku

71 449 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Kovovýroba

Potrebujete službu z oblasti kovovýroba? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu plotov, brán, schodísk, madiel a zábradlia. Cena výroby a montáže oceľových konštrukcií sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: konzultácia, náklady na dopravu, pozáručný servis, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18 769 odborníkov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 597 profesionálov na Slovensku

71 449 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Poskytovatelia

18 769 poskytovateľov vo vašom okolí

Vasyl K.

Firma
Bratislava
5,0

Kovovýroba

Ponúkame kvalitné služby v oblasti : pieskovanie, stavebné práce, práškové lakovanie, zváranie a kovovýroba. Vyrábame kovový nábytok, záhradné posedenie v Loft...Zobraziť viac

Ponúkame kvalitné služby v oblasti : pieskovanie, stavebné práce, práškové lakovanie, zváranie a kovovýroba. Vyrábame kovový nábytok, záhradné posedenie v Loft style.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan G.

Firma
Tekovský Hrádok
5,0

Oprava strechy

Dobrý deň mám skúsenosti z mnohých odborov ponúkam vám zváračské práce, Inštalatérské práce, kúrenie, kanalizácia, hodinový manžel, tesárske práce, maľovanie...Zobraziť viac

Dobrý deň mám skúsenosti z mnohých odborov ponúkam vám zváračské práce, Inštalatérské práce, kúrenie, kanalizácia, hodinový manžel, tesárske práce, maľovanie a aj iné.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem...Zobraziť viac

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Pokládka dlažby a obkladov

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan P.

Firma
Bratislava
4,6

Maliarske práce, maliar

Finalizovanie interiérov a exteriérov domov, bytov, maliarske a tapetárske práce, pokládka plávajúcej podlahy, montáž obložkových zárubní, povrchové úpravy stien, montáž...Zobraziť viac

Finalizovanie interiérov a exteriérov domov, bytov, maliarske a tapetárske práce, pokládka plávajúcej podlahy, montáž obložkových zárubní, povrchové úpravy stien, montáž nábytku vrátane zabudovania spotrebičov , prestrešenia terás lexanom, kompletné rekonštrukcie, poradenstvo, prax. Bratislava, Pezinok, Senec a okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ľubomír F.

Firma
Klokoč
4,0

Murárske práce, murár

Murárske,zváračské, hodinový manžel,výroba brán plotov, zábradlí, vodoinštalačné práce, všetko okolo domu a záhrady, obklady, dlažba. Robím sadrokartón, podhľady.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Kovovýroba - Umenie obrábania kovov 

Kovovýroba je proces výroby ozdobných alebo úžitkových predmetov z kovu. Výsledkom môžu byť rôzne predmety, od šperkov a strieborných príborov až po stavby veľkého rozsahu, ako sú lode, mosty a ropné rafinérie. Preto existuje široká škála zručností, procesov a nástrojov pri obrábaní kovov. 

História spracovania kovov sa začala pred niekoľkými tisícročiami. Ľudia objavili vlastnosti určitých rúd. Zistili, že môžu vyrábať kov tavením rúd a kov sa za krátky čas stal súčasťou ich života. Vlastnosti a tvárnosti kovu umožnili ľuďom premeniť ho na zbrane, nástroje, ozdoby a ďalšie užitočné predmety. 

Najstarším nástrojom na spracovanie kovov je kladivo. Okolo roku 2500 pred n. l. sa ľudia naučili odlievať alebo nalievať roztavený kov do formy. Potom sa v období neolitu kovy ako meď, striebro a zlato formovali do šperkov a neskôr, v dobe bronzovej sa našlo množstvo talentovaných remeselníkov, ktorí sa zaoberali výrobou ozdôb, strieborných šperkov, či sôch. Doba bronzová bola obdobím, keď ľudia začali vyrábať bronzové sochy a legovanú mosadz. 

K ďalšiemu významnému vývoju v kovospracujúcom priemysle došlo v dobe železnej, keď sa železo používalo na výrobu rôznych užitočných nástrojov. Až v modernej dobe došlo k veľkému pokroku v kovospracujúcom priemysle, najmä vo výrobe zliatín a vo využití kovov na priemyselné účely. V 12. storočí sa zo striebra vyrábali jemné šperky. Zlatníci začali organizovať cechy v dôsledku veľkého dopytu po šperkoch. V priebehu 17. a 18. storočia bol v Európe veľmi žiadaný aj kvalitný strieborný tovar a šperky. Navyše, v tomto období sa predkolumbovská Amerika začala zaoberať veľkoobchodnou dodávkou šperkov so striebornými ozdobami. 

Kovovýroba zahŕňa prácu s kladivom, ťahanie, tepanie a odlievanie. Niektoré z dekoratívnych procesov v kovospracujúcom priemysle sú razenie, damaškovanie, smaltovanie atď. 

Tvarovanie je súbor procesov, pri ktorých sa kov ohrieva a formuje. Kovanie za tepla spočíva v deformácii kovu pomocou hydraulických lisov a kladiva. Existuje niekoľko druhov odlievania, vrátane odlievania do piesku a škrupín, investičného, odstredivého, rotačného a tlakového liatia. 

Procesy vyrezávania menia kov na geometrický tvar, ktorého výsledkom je nakoniec šperk alebo ozdoba.

Frézovanie je ďalším spôsobom tvarovania striebra pomocou frézy. 

Medzi ďalšie procesy patrí brúsenie, spájkovanie, tvrdé spájkovanie, preťahovanie a označovanie. Roztavenie mení šperk na pracovný kus. Posledným krokom pri výrobe strieborných šperkov je obrábanie alebo úprava. 

Kovovýroba je široký pojem, v ktorom je zahrnutý priemysel, veda i hutníctvo. Je to však aj umelecká forma a koníček pre mnohých ľudí, prax, ktorá spojila mnoho kultúr, rás a civilizácií. 

Kovové výrobky, úžitkové a ozdobné predmety sú vyrobené z rôznych kovov vrátane medi, železa, striebra, bronzu, olova, zlata a mosadze. Najstaršie umelo vyrobené predmety boli z kameňa, dreva, kostí a hliny. Až neskôr sa ľudia naučili ťažiť kovy zo zeme a spracovávať ich do predmetov. Výsledkom kovovýroby sú nádoby, riad, obradné a rituálne predmety, ozdobné predmety, architektonické ozdoby, osobné ozdoby, sochy a zbrane. 

Všeobecné procesy a techniky 

Mnohé z používaných technických postupov sú v podstate rovnaké ako tie, ktoré sa používali v staroveku. Počiatočný obrábač kovov poznal napríklad tepanie, razenie, pozlátenie, drôtové kreslenie, aplikáciu smaltu a drahokamov. 

Kovanie a odlievanie

Všetky ozdobné kovania boli pôvodne vyrábané pomocou kladiva. Niekoľko častí každého výrobku bolo tvarovaných oddelene a potom boli spojené pomocou nitov alebo boli pripnuté na pevnom jadre (spájkovanie ešte nebolo vynájdené). Dosky z tepanej medi sa navyše dali tvarovať do sôch a jednotlivé kusy sa spojili medenými nitmi. Vynikajúcim príkladom takejto práce je egyptská socha faraóna Pepiho v životnej veľkosti v egyptskom múzeu v Káhire. Približne po roku 2500 pred n.l. boli vyvinuté dva štandardné spôsoby výroby kovu - tavením a odlievaním. Metóda strateného vosku (odlievanie pomocou voskovej formy) sa používala v Egypte asi v roku 2500 pred n.l. Neskôr potom, čo spôsob odlievania sôch do foriem s jadrami nahradil primitívny a zdĺhavý nitovací proces, kladivo bolo naďalej hlavným nástrojom na výrobu umeleckých diel z drahých kovov. Kladivom a razníkom bolo urobené všetko, čo sa dá pripísať asýrskym, etruským a gréckym zlatníkom. 

Tepanie je umenie zvyšovania ornamentu v reliéfe z rubovej strany. Dizajn je najskôr nakreslený na povrch kovu a motívy sú ohraničené stopovačom, ktorý prenáša základné časti výkresu na zadnú časť platne. Doska sa potom zapustí lícom nadol do asfaltového bloku a časti, ktoré sa majú zdvihnúť, sa zatĺkajú dole do poddajného asfaltu. Potom sa platňa odstráni a znovu zalieva tvárou nahor. V kovaní sa pokračuje, tentoraz sa pozadie dizajnu vtláča do asfaltu. Sériou týchto procesov príklepu a opätovného zapustenia, po ktorých nakoniec nasleduje lisovanie, dosiahne kov svoj konečný vzhľad. 

Existujú tri základné typy nástrojov - na obkresľovanie, na razenie, a na vytláčanie, ako aj špecializovaný nástroj s vibrovaním alebo pružinová tyč, ktoré sa používajú na dosiahnutie inak neprístupných oblastí. Ornament v reliéfe sa tiež vyrába mechanickými prostriedkami. Tenký poddajný kovový plech sa môže lisovať do foriem. Všetky tieto metódy boli známe už v staroveku. 

Razenie 

Razenie sa vykonáva kladivom a údermi do kovu. Tieto razníky sú tvarované tak, že sú schopné dosiahnuť akýkoľvek efekt - buď hĺbkotlač (zárez pod povrchom kovu) alebo reliéf, ktorý chce obrábač kovov vytvoriť. Dizajn je formovaný na povrchu a reliéf je možné získať tepaním priľahlých oblastí za vzniku pozadia. Takáto raziaca práca niekedy vytvára reliéf, ale v druhom procese je tvar vyrazený zozadu. Podrobná povrchová úprava reliéfu sa dosahuje razením; tento výraz sa vzťahuje aj na retušovanie a dokončovanie odlievania pomocou ručných razníc. 

Gravírovanie 

Gravírovanie znamená rezanie alebo narezanie čiary. Vykonáva sa rezným nástrojom tlakom ruky. Oddeľuje materiál pri rytí. Keď sa na rydlo pôsobí tlakom, tento proces sa nazýva rezba. 

Vykladanie 

Systém zdobenia známy ako damaškovanie má pôvod v Oriente a často ho praktizovali ranní zlatníci v Damasku; odtiaľ pramení názov. Je to vkladanie zlatého drôtu (niekedy strieborného alebo medeného) na povrch železa, ocele alebo bronzu. Povrch, na ktorom sa má vytvarovať vzor, je pomocou ostrého nástroja jemne narezaný. Zlatá niť je zatĺkaná do drobných brázd rezanej plochy kladivom a bezpečne upevnená. 

Niello je proces vykladania gravírovaných ornamentálnych vzorov sulfidom strieborným alebo zmesou sulfidov. Prvými autormi, ktorí písali o príprave niello a jeho aplikácii na striebro, boli Eraclius a Theophilus v 12. storočí a Benvenuto Cellini v 16. storočí. Podľa nich sa niello vyrába spojením striebra, medi a olova a následným zmiešaním roztavenej zliatiny so sírou. Čierny produkt (zmes sulfidov striebra, medi a olova) je práškovaný; a potom, čo je gravírovaný kov, zvyčajne striebro, navlhčený tavidlom (látkou používanou na podporu spojenia), je na ňu nanesená časť prášku a kov je silne zahriaty; niello sa topí a vlieva do rytých kanálov. Prebytočné niello sa odstráni škrabaním, kým nie sú viditeľné vyplnené kanály, a nakoniec sa povrch vyleští. 

Smaltovanie 

Existujú dva spôsoby nanášania smaltu na kov: champlevé, pri ktorom sú priehlbiny v kove vyplnené smaltom; a cloisonné, v ktorých sa na kovový povrch nanášajú pásy kovu, ktoré vytvárajú bunky, a tie sa potom plnia sklovinou. 

Pozlátenie 

Pozlátenie je umelecké zdobenie dreva, kovu, sadry, skla alebo iných predmetov poťahom zlata v listovej alebo práškovej forme. Tento výraz sa tiež vzťahuje na použitie zliatin striebra, paládia, hliníka a medi. Najstaršie z historických národov mali majstrovské pozlátky, o čom svedčia prekrytia tenkého zlatého listu na puzdrách kráľovskej múmie a nábytku starovekého Egypta. Číňania odpradávna zdobili drevo, keramiku a textil nádhernými zlatými vzormi. Gréci pozlacovali nielen drevo, murivo a mramorové sochy, ale na kov nanášali aj zlatý amalgám, pomocou tepla odtlačili ortuť a na kovovom povrchu zanechali zlatý povlak. Od Grékov prebrali Rimania umenie, vďaka ktorému ich chrámy a paláce žiaria brilantným pozlátením. 

Vrážanie lístkového zlata do listov tenkých 0,25001 centimetra sa vykonáva väčšinou ručne, aj keď do istej miery sa využívajú stroje. Po narezaní na štandardný štvorec 9,84 centimetra sú lístky vložené medzi listy malých kníh a pripravené na použitie zlátenia. Mnoho látok, pri ktorých môže byť pozlátenie umením a dosiahnuť nové a nádherné efekty, si môže vyžadovať špeciálne úpravy a aplikácie jeho metód a materiálov. 

Všetky typy pozlátenia majú niektoré základné postupy. Napríklad podklad, ktorý má byť pozlátený, musí byť starostlivo pripravený základným náterom. Podľa druhu brúseného materiálu sa používajú hladké farby, laky alebo tesniace lepidlá. Kovy podliehajúce korózii môžu byť natreté (a chránené) základným náterom alebo farbami na báze oxidu železa. Vzory je možné klásť aj vtláčaním alebo vrhaním, práškovou kriedou alebo suchým pigmentom cez perforovaný papier vyrobený pomocou napichovacích koliesok pripevnených na obratlíkoch; otočné usporiadanie umožňuje dosiahnutie najkomplikovanejších návrhov. 

Aby sa vytvoril priľnavý povrch, na ktorom bude zlato držať, je potrebné pripraviť povrch plochy na pozlátenie. Typ použitého lepidla  závisí od druhu povrchu, ktorý má byť pozlátený, a od toho, či je potrebné, aby lepidlo zasychalo rýchlo alebo pomaly. Keď je lepidlo dostatočne vysušené, je možné naniesť zlatý list alebo prášok. Zlatý lístok sa môže z knihy nanášať na povrch pozlacovaného predmetu. Spravidla však zlatník drží knihu pevne v ľavej ruke so zakrytým lístkom zlata, a pomocou plochého a ostrého nástroja odoberá zlaté plátky. Potom štetcom z ťavej srsti opatrne nanáša zlaté lístky na pripravený povrch. Lístok na štetci drží vďaka statickej elektrine, ktorú zlatník vytvára jemným pretretím štetca po tvári.
 
Pri niektorých procesoch pozlátenia sa používa podložka na držanie kúskov lístkov. Je to obdĺžnikový kus dreva, veľký asi 23 x 15 centimetrov, ktorý je obtiahnutý flanelom a pokrytý upravenou teľacou kožou; okolo jedného konca pergamenový štít chráni jemný list pred prievanom. Keď je pozlátenie dokončené, oblasť pokrytá listami by sa mala trieť mäkkou bavlnou chirurgickej kvality. Tak sa dosiahne vysoký lesk pozláteného povrchu. 

Uvoľnené kúsky zlata možno z hotového diela odstrániť štetcom z ťavej srsti. Lístkové zlato sa môže práškovať trením cez sito s jemnými okami. Práškové zlato je však také drahé, že ho často nahrádzajú bronzové prášky. Ak sa zlatý list používa na pozlátenie kupol a striech budov, používa sa v stužkovej forme. Procesy dokončovania, ako je leštenie, nájdete v časti sochárstvo.