Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Krtkovanie, čistenie kanalizácie

Najmite si skúseného odborníka na krtkovanie, čistenie kanalizácie z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Krtkovanie, čistenie kanalizácie

Potrebujete službu z oblasti krtkovanie, čistenie kanalizácie? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na diagnostiku, vyhodnocovanie usadenín, čistenie a konzultácie. Cena spriechodnenia kanalizácií sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, dodatočné konzultácie, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17363 profesionálov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Čistenie kanalizácie

V tomto článku sa dozviete viac o kanalizácii a spôsoboch jej čistenia. Čistenie kanalizácie odstraňuje z odpadového potrubia nežiadúce materiály, medzi ktoré patria biologicky nerozložiteľné látky, mastnota a rôzne kaly. 

Väčšinou sa verejné kanalizácie čistia v rámci bežnej údržby, ktorú vykonávajú miestne energetické spoločnosti, hoci sú vlastníci nehnuteľnosti zodpovední za vlastné pripojené potrubia. Spoločnosti môžu mať vlastných pracovníkov na vykonávanie pravidelnej údržby alebo si na prácu najímajú iných kvalifikovaných dodávateľov. Všetko závisí od toho, aké majú spoločnosti k dispozícii vybavenie, ich rozpočet a množstvo pracovných síl. Rutinné čistenie kanalizačných systémov zabraňuje upchávaniu kanalizácie, jej pretekaniu a nákladným opravám. Ak sa potrubie nečistí pravidelne a nevykonávajú sa pravidelné obhliadky, môže prítomnosť drobných kalov a nečistôt spôsobiť v budúcnosti veľké problémy. To isté sa týka aj zle nainštalovaných, prípadne poškodených potrubí. 

Kontrola a čistenie kanalizácie by sa mali vykonávať aspoň raz za 18 – 22 mesiacov. Odborníci pri rozhodnutí, ako často treba čistiť kanalizáciu, berú do úvahy vek kanalizačného systému, ročné obdobie, umiestnenie kanalizačného potrubia a jeho priemer, takisto ako aj vplyv vibrácii a otrasov z okolitého prostredia. Tieto faktory majú zásadný vplyv na stav kanalizácie, takže je dôležité mať vypracovaný plán údržby na kontrolu výskytu nežiaducich materiálov a možných poškodení v potrubí.  
Postupy pre čistenie kanalizácii.

Prevádzkovatelia kanalizácie využívajú na čistenie kanalizácie rozličné metódy.

Metóda hydraulického čistenia kanalizácie

Metóda hydraulického čistenia využíva zariadenie s vodnými tryskami, ktoré čistia spodnú časť a steny kanalizačného potrubia. Hydroprúd využíva vodu v kombinácii so stlačením vzduchom, ktoré vytláčajú nečistoty a uvoľňujú usadeniny v kanalizačnom potrubí. Špeciálne rotačné trysky predstavujú vysokoúčinné a najbežnejšie riešenie, ktoré sa dnes využíva na čistiace práce. Účinne pôsobia proti usadeninám a rôznym nečistotám v kanalizácii. 

Hydroprúd čistí potrubia bez akýchkoľvek chemikálii, takže neprichádza k poškodzovaniu potrubia. Proces tryskania sa dá upraviť v závislosti od podmienok. Existujú trysky používané na rôzne druhy usadenín, ako sú piesok, nečistoty, mastnota, korene alebo na potrubie v rôznej veľkosti. Veľa spoločností zameraných na čistiace práce používajú kombináciu vysokotlakových vodných lúčov a vysoký podtlak – táto metóda sa vyznačuje najvyššou efektivitou, ale nevýhodou býva zvýšená spotreba vody. Tento problém riešia spoločnosti systémom s pridanou vodnou nádržou, vďaka ktorej sa môžu takmer ihneď pustiť do práce. Niektoré stroje dokážu zhromažďovať a recyklovať vodu použitú v procese čistenia. Takisto sa môže používať voda z okolitých otvorených vôd alebo prameňa, ale v praxi je tento spôsob menej častý.

Ďalšiu metódu hydraulického čistenia kanalizácie predstavuje preplachovanie, pri ktorom sa do potrubia pri šachte zavádza silný tok vody. Preplachovanie sa často kombinuje s mechanickým čistením a účinne odstraňuje voľne plávajúce materiály, medzi ktoré patrí napríklad piesok. 

Metódy mechanického čistenia kanalizácie

Krtkovanie patrí medzi staršie metódy mechanického čistenia, pri ktorom sa do potrubia vkladá pružná kovová tyč a motor otáča čepeľovou hlavou, ktorá rozbíja usadeniny, odrezáva korene a uvoľňuje nečistoty. Tento spôsob čistenia je možný pri potrubiach s priemerom 12 palcov alebo menším. Čepele majú veľkosť priemeru potrubia, zoškrabujú materiál zo stien a postupne vytláčajú odpad po prúde. Tento spôsob sa používal ešte pred čistením vodnými tryskami, dnes sa však táto časovo náročná metóda používa iba v obmedzenom rozsahu pri silne upchatých potrubiach. 

Chemické čistenie kanalizácie

V niektorých prípadoch sa pri čistení kanalizácii používajú chemikálie, ktoré účinne bojujú proti mastnotám, prerasteným koreňom, pachu, korózii betónu, hlodavcom a hmyzu. Podľa vyjadrení EPA sa však týka o neefektívnu metódu – obstarávanie chemikálií je nákladné a takisto treba dodržiavať extrémne bezpečnostné požiadavky. Práve preto sú tradičné hydraulické a mechanické spôsoby čistenia oveľa dostupnejšie a efektívnejšie. 

Jetscan – čistiaci vozík

Niektoré čistiace systému používajú biologické produkty obsahujúce mikroorganizmy a enzýmy, ktoré dokážu prirodzeným spôsobom spracovávať tuky a oleje, ktoré sa vyskytujú v odpadových vodách. Účinným spôsobom odbúravajú blokády bez toho, aby prišlo v potrubiu k uvoľňovaniu toxínov. Najčastejšie sa používajú na miestach s vysokým obsahom mastnoty, ktorá je v blízkosti reštaurácií alebo pri čistení konkrétnych miest. 

Metóda Krtkovanie

Termín „Krtkovanie“ sa používa v spojení s použitím odtokovej alebo tzv. stokovej tyče pre čistenie potrubí a kanalizačného systému. Pružná tyč je vedená do potrubia alebo odtoku a slúži na odblokovanie všetkého, čo bráni prietoku vody. Metóda sa využíva pri menších upchatiach, ku ktorým prichádza v umývadlách v kúpeľni, takisto aj pri kanalizačných potrubiach.

Máte zablokované umývadlo? Ak zistíte, že neprichádza k rýchlemu odtoku vody vo vašom umývadle, prípadne neprichádza k odtoku vôbec, pravdepodobne ho máte upchaté. Pri vážnejšom upchatí sa môže stať, že vám začne vyrážať voda z umývadla alebo toalety, sprchy či vane. Spôsobovať to môže upchatie hlavného potrubia, kedy sa vám do domácnosti môže vracať kontaminovaná voda z kanalizácie a dokáže spôsobiť rozsiahle škody. V tomto prípade je nevyhnutné okamžite zavolať kvalifikovaných technikov, ktorí vám navrhnú správny systém čistenia. 

Prerastajú vám do kanalizačných potrubí stromy? Na prvý pohľad to nemusíte spoznať, ale ak sa na vašom pozemku nachádzajú veľké stromy, musíte si na tento problém dávať pozor. Korene prerastajú do hlavnej kanalizácie, ktorá spája dom s verejnou kanalizáciou na ulici. Takýto typ blokády dokáže spôsobiť obrovské škody. 

 

 


Čo je to stokovanie?
Kanalizačné stokovanie predstavuje spôsob, ako vyčistiť upchaté potrubie od rôznych nečistôt, ktoré postupom času spôsobia vážne škody. Postup spočíva v použití špeciálnej ohybnej tyče, ktorú inštalatér vloží do potrubia, aby zistil mieru upchatia. Tyč je vyrobená z materiálu, ktorý jej umožňuje prechod cez ohyby v potrubí a zároveň je dostatočne pevná na to, aby uvoľnila a odstránila blokádu. Táto metóda sa využíva len na malé upchatia, k akému môže prísť vo vašich umývadlách. Prácu zverte skúsenému inštalatérovi, ktorý spoľahlivo vyčistí váš odtokový systém. K dispozícii potrebuje správne vybavenie a techniku, pretože v opačnom prípade by mohlo prísť k poškodeniu potrubia.

Čo vám prinesie pravidelná údržba kanalizácie?
1.    Zbavíte sa upchatého potrubia – niektorí majitelia domov použijú chemické čistiace prostriedky pre odstránenie zanesenej časti. Pre lepšie výsledky odporúčame použiť kanalizačnú tyč. Pomôže vám presne lokalizovať časť, v ktorej prišlo k upchatiu potrubia, takže ju budete môcť ľahšie uvoľniť. 
2.    Ušetrí vám peniaze – pri vyčistení sa nemusíte obávať netesností v potrubí, neželaných únikov vody a pod. Odstránením upchatia, skôr, ako príde k úniku, šetríte peniaze na budúce opravy. Proces vyčistenia je jednoduchý, rýchly a cenovo dostupný. Malá investícia do údržby vám môže ušetriť tisíce eur.
3.    Zníženie výskytu plesní – plesne a baktérie milujú vlhkosť. Upchaté potrubie vedie k pomaly odtekajúcim umývadlám a hromadeniu vody v potrubí. V takomto prípade sa objavia plesne a baktérie, ktoré môžu ohroziť vás a vašu rodinu. Preto je dôležité dbať na pravidelnú údržbu a kontrolu potrubí.
4.    Zbavíte sa čudných zvukov a nepríjemných vôní – ak počujete zo steny praskajúce a škrípajúce zvuky, na vine môže byť upchaté potrubie. Skúsený inštalatér dokáže tento hluk eliminovať jednoduchým prečistením potrubia. Zároveň sa zbavíte aj nepríjemných pachov, ktoré sú spôsobené stojacou vodou. 
5.    Predĺžite životnosť potrubia – čím dlhšie necháte potrubie bez vyčistenia, tým rýchlejšie sa zhoršuje jeho stav. Akékoľvek upchatie je nutné riešiť čo najskôr, aby ste neboli nútení po rokoch pristúpiť ku kompletnej prerábke. Preto si všímajte akékoľvek náznaky, že nie je s vaším potrubím niečo v poriadku – čudné zvuky, pomaly odtekajúca voda, rastúci zápach. Takisto si dávajte pozor na vyrážanie vody vo vani, umývadle alebo toalete, čo signalizuje, že sa upchalo hlavné potrubie a voda môže byť kontaminovaná ľudským odpadom. 

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS