Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Krytiny

Najmite si skúseného odborníka na krytiny z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Krytiny

Potrebujete službu z oblasti krytiny? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu strešných krytín, pokládku krytiny. Cena strešných škridiel sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, čistiace prostriedky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17156 strechár v danej kategórií.
Pozrite tiež:Krytiny cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Krytiny - Aké materiály sa používajú na zastrešenie?

Strešný systém sa skladá z rôznych druhov materiálov, ktoré sú navzájom prepojené, aby zabezpečili ochranu budov pred poveternostnými vplyvmi. Okrem toho, že sú vodotesné, strechy pomáhajú chrániť budovy pred slnkom, dažďom, snehom a inými prvkami.

Strešné materiály sa líšia v závislosti od tvaru strechy, umiestnenia a podnebia a od toho, či sa používajú na obytné alebo komerčné účely. Asfaltové šindle sú populárne na domáce použitie, pretože sú pomerne lacné a majú dobrú životnosť. V komerčných stavbách, kde sú ploché strechy bežnejšie, sa vo veľkej miere používajú kovové, EPDM a zastavané strechy.

V súčasnosti existuje široká škála strešných krytín, z ktorých každá má svoje výhody v závislosti od použitia. Medzi najbežnejšie dostupné strešné materiály patrí asfalt, drevo, kov, hlina, cement a bridlica, sklo a plast a plastové tekuté nátery.

Asfaltové strechy

Asfalt a uhoľno-dechtové smoly sú bitúmenové materiály používané na zabudovanú strešnú krytinu. Oba sú za normálnych teplôt tuhé a pred aplikáciou sa zahrejú na kvapalné skupenstvo. Asfalt sa zvyčajne uprednostňuje na šikmé strechy a uhoľný decht na ploché strechy.

Zastavané strechy pozostávajú z alternatívnych vrstiev asfaltových nasýtených plstí a horúceho asfaltového cementu. Označujú sa ako 3-vrstvové, 5-vrstvové a podobne, v závislosti od počtu použitých vrstiev nad základnou vrstvou pribitou na strešný plášť. Povrchová úprava je tvorená troskami alebo kamennými trieskami vsadenými do finálneho náteru, ktorý chráni vrstvy pred poveternostnými vplyvmi.

Inštalácia asfaltových šindľov sa vykonáva lapovaným spôsobom s pozinkovanými strešnými klincami na strešné paluby s rozstupom najmenej 3:12. Asfaltové pásové šindle sa zvyčajne vyrábajú s lepiacimi chlopňami na spodnej strane. To im umožňuje priľnúť k šindľovému pásu dole a zabrániť im v odfúknutí strechy pri silnom vetre.

Asfaltové strešné krytiny sa vyrábajú v kotúčoch, ktoré sú široké 36 palcov, čo umožňuje jeho použitie na mierne až strmo sklonených strechách. Podobne ako zloženie asfaltových šindľov sa tiež inštalujú lapovaním a klincovaním.

Drevené šindle

Drevené šindle sú vyrobené z druhov dreviny odolnej proti rozkladu, ako je červený céder, cyprus, sekvoje atď. Sú dostupné v rôznych stupňoch kvality a sú buď strojovo rezané, alebo ručne štiepané ako šejky.

Drevené šindle sa nanášajú na strechy a steny na pevný alebo rozmiestnený plášť a upevňujú sa hliníkovými alebo pozinkovanými klincami. Šindle majú zúženú hrúbku, pričom hrúbka zadnej časti (hrubý koniec) je vyjadrená ako počet šindľov potrebný na vytvorenie celkovej hrúbky.

Drevené šindle sa zvyčajne inštalujú na strechy so sklonom 4:12 alebo väčším. Aby sa zabránilo zovretiu alebo otáčaniu, mali by sa nanášať takým spôsobom, ktorý umožňuje spodné vetranie.

Oheň môže spôsobovať obavy z drevených šindľov. Ich povrch sa často upravuje tak, aby boli odolné voči horeniu. Alternatívnou metódou ochrany tohto typu šindľov je nanesenie chemických náterov po ich inštalácii. Ak sa uvažuje o cene, môžu byť strešné šindľové strechy pomerne drahé.

Kovové strechy

Kovové strechy sa bežne používajú na ploché strechy, ale dajú sa použiť aj na strechy so sklonom 3:12 alebo väčším. Ak sa používajú na ploché strechy, sú zvyčajne spájkované alebo zvárané, zatiaľ čo na šikmé strechy sa pripevňujú buď klincami, alebo skrutkami z rovnakého kovu.

Kovové strešné materiály zahŕňajú pozinkované železo, meď, hliník a povrchovú úpravu (oceľ potiahnutá olovom a cínom). Používajú sa tiež (ale menej často) olovo, zinok a nehrdzavejúca oceľ.

Na umožnenie pohybu existujú rôzne inštalačné doplnky. Patria sem stojaté švy, latové švy a strešné systémy s plochým zámkom. Vlnitý kov je navyše navrhnutý tak, aby vďaka tvaru panelov lepšie reagoval na tepelný pohyb ako plech.

Pri použití na ploché strechy sú kovové dlaždice spájkované alebo zvárané. Na strechách so sklonom 3:12 alebo väčším sa zvyčajne používajú kovové skrutky alebo klince.

Kovové strechy bývajú pomerne drahé, sú však veľmi odolné a vydržia mnoho rokov.

Hlina, cement a bridlica

Hlinené strešné škridly sú k dispozícii v širokej škále zemitých farieb, vzorov a je možné ich glazovať. Vyrábajú sa z rovnakých ílov ako tehly. Cementové strešné škridle sa vyrábajú z portlandského cementu a jemného kameniva. Bývajú lacnejšie ako hlinené dlaždice a tiež majú rôzne farby a tvary, ktoré hlinené dlaždice pripomínajú.

Bridlicové škridly alebo šindle sa ťažia z prírodnej horniny a štiepia sa na tenké obdĺžnikové platne. Veľkosti sa líšia podľa hrúbky – asi od jednej štvrtiny palca až pol palca, a priemerný rozmer je asi 12 palcov x 16 palcov. Bridlica je k dispozícii v rôznych farbách a textúrach od drsného po hladký povrch.

Kachľové strechy všeobecne bývajú ťažké, veľmi odolné, protipožiarne a pomerne drahé. Aplikujú sa vždy na šikmú strechu, preplátujú sa nad priebehmi a pripevňujú sa klincami.

Sklo a plast

Sklenené a priesvitné plastové platne sa používajú vo svetlíkoch a čistiarňach alebo v priemyselných stavbách, či skleníkoch. Plast aj sklo majú slabú odolnosť proti ohňu, a preto sa bežne používa sklo vystužené drôtom a akrylové dosky vystužené sklenenými vláknami.

Svetlíky majú rôzne tvary vrátane plochých, kupolovitých, klenutých a ihlanovitých. Môžu byť tiež pevné alebo funkčné a poskytujú vetranie cez strechu podobným spôsobom ako okno.

Plastové nátery

K dispozícii sú jednovrstvové plechy v tekutej forme. Plastové nátery je možné na strechu valcovať, striekať, nanášať štetcom alebo stierkou, takže sú ideálne na zakrivené alebo ťažko prístupné povrchy.

Jednovrstvové listy môžu byť tiež izolované penou. Keď je pena hustá, na udržanie plastovej krytiny sa často používa ťažký štrk alebo drvená hornina.

Udržateľné strešné materiály

Okrem tradičných strešných materiálov sa skúmajú aj nové ekologické materiály a strešné systémy. Napríklad strešné záhrady sa čoraz častejšie vyskytujú v budovách s plochou strechou. Ponúkajú pridanú funkčnú výbavu, ako aj vylepšenú reguláciu tepla.

Tým, že strešné záhrady absorbujú viac slnečného žiarenia a znižujú tepelný zisk (efekt tepelného ostrova), pomáhajú tiež obmedziť používanie tradičných chladiacich systémov, ako je napríklad klimatizácia, v horúcich ročných obdobiach. Strešný materiál vyrobený vo svetlých farebných odtieňoch môže mať podobný vplyv znížením účinku tepelného ostrova.

Okrem riadenia tepelného prestupu tepla sa na využitie energie slnka používajú nové inovatívne strešné materiály na splnenie energetickej náročnosti budovy. Fotovoltaické panely sa prepracúvajú do podoby tradičnejších strešných materiálov.

Záverečné poznámky

Strechy sú prvou vrstvou ochrany v budove. Od slnečného žiarenia cez dážď až po sneh sú materiály použité na strešné krytiny neustále vystavované pôsobeniu živlov. Výber strešných materiálov preto môže mať veľký vplyv na výkon a životnosť budovy.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS