Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Kúrenie

Hľadáte kurenára na kúrenie? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 300 profesionálov na Slovensku
89 963 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Kúrenie

Potrebujete službu z oblasti kúrenie, kurenári? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výmenu radiátorov, servis a opravu kotlov, tlakové skúšky kúrenia a iné kúrenárske práce. Cena odborníkov na kúrenie sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: havarijná služba, odvzdušnenie radiátora a výmena hlavíc a ventilov, ktoré vám poskytne niektorý z našich kúrenárov v danej kategórií.

33 300 profesionálov na Slovensku
89 963 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Výber správneho kúrenára/plynára
 
Pri výbere správneho odborníka na kúrenie alebo plynára existujú niektoré kľúčové problémy, na ktoré musíte myslieť. V tomto článku vás nimi prevedieme krok za krokom. 

Vyberte si niekoho, kto má veľa konkrétnych skúseností 

Najskôr si vyberte odborníka na kúrenie, ktorý má veľa konkrétnych skúseností s vykonávaním svojho druhu práce. Ak je to napríklad porucha kotla, choďte za niekým, kto má skúsenosti s opravou kotlov - nielen s montérom plynu. Pretože aj keď je niekto plynárenský inžinier, môže to byť hlavne inštalatér a v skutočnosti nemá ani potuchy o opravách kotlov. Ľudia by mali hľadať spätnú väzbu Wilio špecifickú pre typ práce, ktorú potrebujú, aby odborník vykonal. Keď cez Wilio nájdete odborníka so správnymi skúsenosťami, požiadajte o prezretie fotografií jeho práce a - ak to bude veľká práca - skúste sa porozprávať s jedným alebo dvoma z ich predchádzajúcich zákazníkov. To vám umožní zistiť, aké je to mať ich doma, ako aj ich štandardný postup práce. 

Ak vaša práca zahŕňa plyn, skontrolujte, či je odborník zaregistrovaný pre výkon práce s plynom, inštaláciou a rozvodmi

Ak vaša práca v oblasti vykurovania zahŕňa plyn, plynár, ktorý na ňom pracuje, musí byť zo zákona byť zaregistrovaný ako oprávnená osoba s prácou s plynom, inštaláciou a rozvodmi, prácou na kotloch, varičoch, ohniskách a všetkých ostatných plynových zariadeniach. Tak si môžete ľahko preveriť, či je konkrétny kúrenársky technik alebo plynár akreditovaný pre túto prácu. Každý kúrenár a plynár by tiež mal mať pri sebe preukaz totožnosti s oprávnením na prácu s plynom. Keď k vám plynár dorazí, požiadajte o preukázanie toho, že je schopný na túto prácu. 

Získajte podrobnú cenovú ponuku od každého odborníka, o ktorom uvažujete

Dávajte si pozor na odborníka, ktorý vám poskytne cenovú ponuku iba po telefóne - je nepravdepodobné, že bude vedieť odhadnúť presnú cenu bez toho, aby videl situáciu osobne. Preto vám odporúčame vybrať si niekoho, kto najskôr príde na obhliadku, najlepšie zdarma, aby videl, či je nutná menšia oprava alebo ide skôr o závažnejší problém, ktorý treba riešiť. Samozrejme, telefonicky mu to môžete vysvetliť, no obhliadka je v tomto prípade nevyhnutná, aby plynár správne vyhodnotil situáciu. 

Vyberte si živnostníka, ktorý vám po prezretí poskytne podrobnú písomnú ponuku so všetkými nákladmi, ktoré si práca bude vyžadovať. Mali by zahŕňať všetko od práce, materiálu až po prípadné ďalšie výdavky, napríklad poplatok za prepláchnutie kúrenia. V ponuke by malo byť tiež zrejmé, či sa od zákazníka očakáva, že zaplatí za akýkoľvek materiál vopred - napríklad nový kotol alebo súpravu radiátorov. Inžinier pre kúrenie a plyn Andrej má vynikajúce hodnotenie spätnej väzby Wilio. Vysvetľuje, že majiteľ domu by si nikdy nemal zvoliť živnostníka, ktorý požaduje úplnú platbu pred vykonaním práce. „Zistil som, že veľa ľudí sa mi skutočne snaží zaplatiť skôr, ako som urobil túto prácu! Nikdy to nerobte - vždy počkajte, kým sa úloha nedokončí a nebudete vedieť, že ste s prácou spokojní. Navrhoval by som tiež, aby si majiteľ domu vybral kúrenárskeho inžiniera, ktorý mu v cenovej ponuke dá celkovú cenu celej práce - nie hodinovú alebo dennú sadzbu. 
Získajte cenovú ponuku zdarma 

Pomôžeme vám stretnúť sa s profesionálnymi kúrenárskymi a plynárenskými technikmi vo vašom okolí a získate reálne ponuky už dnes. Požiadajte každého plynára, aby vysvetlil, čo plánuje robiť. Ako zdôrazňuje Andrej, skutočne dobrý inžinier kúrenia pomôže majiteľovi domu pochopiť, o čo ide: „Keď robím prácu, snažím sa zákazníkovi vysvetliť, prečo sa to robí, prečo som sa rozhodol k úlohe týmto spôsobom a k tomu, ako stroj v skutočnosti pracuje, aby mali prehľad aj do budúcna. Napríklad, veľa ľudí nevie, ako doplniť kotly a potom zaplatia odborníkovi niekoľko desiatok eru, aby zakaždým prišiel a doplnil kotol. Vybral by som si teda živnostníka, ktorý bol ochotný veci vysvetliť a ukázať vám, ako triediť malé a bezpečné veci, ktoré môžete urobiť sami.“ 

Spýtajte sa na odbornú kvalifikáciu a akreditáciu

 Ak má živnostník kvalifikáciu v odbore Inštalatérstvo a kúrenie pre domácnosť alebo príslušnú kvalifikáciu, je to určite dobrý indikátor toho, že svoju prácu berie vážne. Pretože však projekty vykurovania často zahŕňajú neočakávané riešenie problémov a učenie sa „v zamestnaní“, niekoľkoročné skúsenosti môžu byť minimálne rovnako platné. Tiež stojí za to sa opýtať, či je živnostník členom niektorého profesionálneho združenia. 

Pred začatím práce prediskutujte s plynárom potrebné materiály

Ak práca spočíva v nákupe príslušenstva a vybavenia, mohlo by vás lákať kúpiť si ich sami: Mnoho majiteľov domov sa vydá touto cestou, pretože si myslia že môžu kúpiť potrebné výrobky lacnejšie online. Inžinier kúrenia Andrej: „Lacnejšie veci nakupované online - kohútiky a ventily radiátorov a ďalšie veci - sú často oveľa menej kvalitné. Napríklad, niekto kúpil množstvo ventilov z internetu a ja som ich namontoval na osem alebo deväť radiátorov. Keď som ich všetky namontoval, zistil som, že teplo uniká, pretože veľkosť kohútikov nebola správna, i keď len o milimeter. V ten deň som tam bol až do noci, pretože museli byť všetky kohútiky odstránené a musel som každý z nich znova namontovať pomocou tesniacej pásky z PTFE, aby som ich zabalil, inak sa nemalo montovať.“ Dobrý odborník na kúrenie vám bude schopný vysvetliť výhody a nevýhody nákupu z rôznych zdrojov a mal by vám pomôcť vyhnúť sa „falošným úsporám“.

Otázky a odpovedeVšetko čo potrebujete vedieť o kúrení a kurenároch
Ako nájdem dobrého inžiniera ústredného kúrenia?

Ako nájsť miestneho kurenára, ktorému môžete dôverovať
Opýtajte sa priateľov a rodiny. Ľudia, ktorých poznáte, vám môžu pomôcť odporúčaním.
Hľadajte v adresároch.
Porovnajte ponuky a ceny.
Pozrite si recenzie iných zákazníkov.

Kto je stavebný inžinier?

Stavebný inžinier je osoba, ktorá praktizuje stavebné inžinierstvo – aplikáciu plánovania, projektovania, výstavby, údržby a prevádzky infraštruktúry pri ochrane verejného a environmentálneho zdravia, ako aj zlepšovaní existujúcej infraštruktúry, ktorá mohla byť zanedbaná.

Kto je to kúrenár?

Osoba, ktorej úlohou je inštalovať a udržiavať zariadenia slúžiace na vykurovanie budov. 

Odvzdušňuje sa radiátor, keď je zapnutý alebo vypnutý?

Odvzdušňujete svoje radiátory so zapnutým alebo vypnutým kúrením? Radiátory by ste mali odvzdušniť vždy, keď je kúrenie vypnuté a systém vychladol, pretože odvzdušňovanie radiátorov horúcou vodou pretekajúcou systémom zvyšuje riziko obarenia a popálenia.

Montujú inštalatéri radiátory?

Inštalácia nového radiátora nie je ťažká úloha a každý kompetentný inštalatér so skúsenosťami s ústredným kúrením by mal byť schopný dokončiť tento projekt.

Koľko účtujú plynári za hodinu?

Pohybuje sa od 20 € do 100 € za hodinu. Rozdiel je niekedy spôsobený geografickou polohou. Ako dlho práca trvá, môže mať často vplyv.

Mám vymeniť 40 ročné radiátory?

V priebehu času môžu kovové rúrky a radiátory vo vašom vykurovacom systéme hrdzavieť, táto hrdza sa zachytáva vo vode pretekajúcej vašim systémom a vracia sa do kotla, kde sa môže zhromažďovať. Tento zber odpadu sa nazýva „kal“ a je to dobrý dôvod na výmenu starých radiátorov.

Môže plynový inžinier robiť inštalatérske práce?

Niektorí inštalatéri ukončili príslušnú odbornú kvalifikáciu takže sa právom môžu nazývať plynovými inžiniermi. Ak sa tak rozhodnú urobiť, mohli by prísť o množstvo iných všeobecných inštalatérskych prác.

Je inštalatér to isté čo kúrenár?

Hlavný rozdiel medzi inštalatérom a kúrenárom je v tom, že inštalatér nemá žiadnu kvalifikáciu na bezpečné používanie plynu. Na druhej strane je nepravdepodobné, že by kúrenár, ktorý robí hlavne opravy kotlov, pracoval na iných aspektoch vášho vykurovacieho systému.

Sú plynári žiadaní?

Pretrvávajúci nedostatok odborníkov v stavebníctve znamená, že po plynároch je veľký dopyt. Je nepravdepodobné, že by sa to v dohľadnej dobe zmenilo.

Akú kvalifikáciu potrebujete na montáž kotla?

Bezpečnostné predpisy hovoria, že nové plynové kotly musí inštalovať certifikovaný technik ktorý je schopný bezpečne pracovať na vašom kotle. Takíto jednotlivci dbajú na to, aby pri inštalácii kotla spĺňali kvalitatívne, bezpečnostné a zákonné normy stanovené vládou.

Je inštalatér a kúrenár to isté?

Pracujú na domácich aj komerčných systémoch, hoci pre oba sú potrebné špecifické registrácie a kvalifikácie a zistíte, že kúrenár pracuje výlučne na vykurovacích systémoch, zatiaľ čo inštalatér môže byť kvalifikovaný na prácu s kúrením aj s vodou.

Je inštalatér inžinier?

Je inžinier, ktorý sa zaoberá plánovaním, projektovaním a inštaláciou stavebných systémov súvisiacich s inštalatérstvom, vrátane zásobovania vodou a kanalizácie. Ich úloha sa často prekrýva s inými oblasťami strojárstva a stavebníctva.

Potrebujem kúrenára?

Pokiaľ ide o akúkoľvek prácu týkajúcu sa vášho kotla a domáceho vykurovacieho systému, či už ide o servis, opravu alebo výmenu dielov, vždy by ste si mali najať kúrenára s certifikáciou 

Opravujú kotly všetci inštalatéri?

Zatiaľ čo inštalatéri sú schopní vykonávať veľa prác súvisiacich s vodou a potrubím, nie všetci inštalatéri sú kvalifikovaní na prácu s kotlami alebo systémami ústredného kúrenia. Na akúkoľvek prácu na vašom kotle: od inštalácie cez opravu až po servis potrebujete kúrenár s certifikáciou na prácu s plynom.

Môže inštalatér skontrolovať kotol?

Zatiaľ čo inštalatéri môžu mať bohaté skúsenosti s celým radom inštalatérskych služieb a vedieť si poradiť s netesným potrubím, kvapkajúcimi kohútikmi a inštaláciou umývačky riadu, nemusia byť nevyhnutne kvalifikovaní na prácu na plynovom kotle.