Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Laminátová podlaha

Najmite si skúseného odborníka na laminátovú podlahu z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Laminátová podlaha

Potrebujete službu z oblasti laminátová podlaha? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, výrobu a pokládku laminátovej podlahy. Cena plávajúcej podlahy sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, lak, náradie na pokládku, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19220 podlahárov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Vinylové a laminátové podlahy

Ak hľadáte možnosti podlahovej krytiny, ktoré sú nenáročné na rozpočet, vinyl a laminát sú často prvé dva návrhy, ktoré dostanete. Hoci tieto dva typy podláh majú veľa spoločného, majú aj niekoľko zásadných rozdielov. A práve tieto rozdiely by ste sa mali zvážiť pri rozhodovaní, ktorý z materiálov si nainštalujete do domácnosti. 

Ak si nie ste istí, či zvoliť vinyl alebo laminát, tento sprievodca vám pomôže urobiť správne rozhodnutie podľa vašich potrieb. 

Vinylové podlahy

Vinylová podlaha je vyrobená zo 100 % plastu. Toto zloženie jej dodáva vynikajúcu odolnosť proti vlhkosti. Aj keď voda zostane na vinylovej podlahe dlhšiu dobu, nepoškodí jej povrch. Vďaka svojej vodeodolnosti je vinyl vynikajúcou voľbou pre miestnosti náchylné na vlhkosť, ako sú kuchyne, kúpeľne, práčovne a pivnice. 

Hlavné typy vinylových podláh 
•    vinylová podlaha z drevoplastu a polymérneho kompozitu WPC 
•    vinyl z kamenného plastu (SPC)

Niektoré typy vinylových podláh sú vodotesné. Napríklad vinyl z drevoplastu a polymérneho kompozitu (WPC) je vodotesný. Je to vďaka zloženiu termoplastov, drevenej múky a uhličitanu vápenatého. Môže byť inštalovaný v priestoroch s vysokou úrovňou vlhkosti. 

Medzi ďalšie možnosti vodotesnej vinylovej podlahy patrí vinyl z kamenného plastu (SPC) vyrobený z prírodného vápencového prášku, polyvinylchloridu a stabilizátora. Je tiež známy ako vinyl s tuhým jadrom. Môžete ho nainštalovať na mnoho druhov podláh ako plávajúcu podlahu. 

Ak hovoríme o vlhkosti, v dueli vinyl vs. laminát je jasným víťazom vinylová podlaha. 

V minulosti mnoho ľudí považovalo vinyl za esteticky menej atraktívny ako laminát. Avšak vinyl prešiel za ten čas dlhou cestou, pokiaľ ide o výber štýlu a estetiku. V súčasnosti nájdeme v ponuke vinylové podlahy, ktoré s realistickou presnosťou napodobňujú vzhľad kamenných, dlaždicových alebo dokonca drevených podláh. 

Vinyl má celkovo lepšiu a dlhšiu životnosť ako laminát. Nezabudnite však zohľadniť svoj rozpočet. Vinylová podlaha môže byť drahšia ako laminátová, najmä ak si vyberiete jej luxusné prevedenie. Hoci jej životnosť môže byť až dvakrát dlhšia ako životnosť laminátu, vinylové podlahy môžu vyžadovať väčšie počiatočné investície.

Vinyl versus laminát 

Keď to zhrnieme, vinyl je lepšou voľbou, ak hľadáte vodeodolnosť, životnosť a trvanlivosť podlahy. Laminát je zase vhodnejší, ak hľadáte štýlovejší vzhľad, nižšie náklady a pohodlný pocit pod nohami. Cenovo dostupné laminátové podlahy vytvárajú autentický vzhľad dreva. Napriek svojim rozdielom sú laminát a vinyl podobné v mnohých ohľadoch, vrátane nasledujúcich bodov.

Ľahká inštalácia: 
Ak pod laminát potrebujete penovú podložku alebo sa rozhodnete pre inštaláciu vinylových fólií, budete možno potrebovať pomoc odborníkov. Avšak laminát aj vinyl sa dodávajú v doskách, ktoré sa navzájom spoja ako plávajúca podlaha, čo vám dáva možnosť ľahkej inštalácie DIY s ktorýmkoľvek typom podlahy. 

Údržba: 
Vinyl aj laminát sa ľahko udržiavajú čisté. Podľa potreby ich jednoducho vyčistíte, povysávate alebo pozametáte. Na udržanie dobrého stavu týchto podláh nepotrebujete špeciálne čistiace prostriedky ani strojové zariadenie. 

Ekologická šetrnosť: 
Oba typy podláh majú k dispozícii verzie, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu. Ak chcete byť ekologickejší, hľadajte vinyl s označením LEED EQ4.3 alebo laminát s označením LEED MR4c 4.1 – 4.2 (recyklovaný obsah). 

Cena: 
Laminát sa niekedy pohybuje v nižších cenových reláciách v porovnaní s vinylom. Závisí to od toho, aký typ štýlu a funkcií hľadáte. Cena laminátu a vinylu je relatívne porovnateľná. Oba materiály sú považované za dva najlacnejšie spomedzi podlahových krytín. 

V prvom rade si stanovte hlavné kritériá pri výbere novej podlahy. Je pre vás dôležitejšie zaobstarať si vodotesnú podlahu alebo niečo, čo vyzerá ako skutočné drevo? Záleží vám viac na príjemnom pocite pod nohami alebo na životnosti vašich nových podláh? Tento sprievodca vám pomôže zvážiť klady a zápory pri výbere medzi vinylovou a laminátovou podlahou. Tieto tipy by vám mali pomôcť urobiť správne rozhodnutie a vylepšiť vzhľad a pohodlie vášho domu.

Laminátové podlahy 

Laminátové podlahy sú krásne a odolné a sú univerzálnou voľbou pre rušné domácnosti. Tento materiál verne napodobňuje elegantný vzhľad dreva, avšak pre spotrebiteľa je k dispozícii za zlomok ceny. Vodotesný laminát je skvelou voľbou pre podlahy, najmä ak ho plánujete inštalovať v kuchyni a v kúpeľni. 

Tento jedinečný typ podlahy sa skladá z rôznych vrstiev materiálu vrátane spojív, ktoré ju udržujú pevnú. Keď vyberiete povrchovú úpravu alebo dizajn pre laminát, dizajn sa vytlačí a vyrazí po celej dĺžke materiálu. Na rozdiel od vinylu má laminát dlhšiu životnosť, pretože je navrhnutý tak, aby predvádzal farby a vzory na celej podlahe, nielen na povrchu. Po výrobe je laminát pokrytý čírym ochranným povlakom. Tento povlak pomáha zabrániť vyblednutiu podlahy a veľkému poškodeniu vodou. Laminátové podlahy sa dodávajú v niekoľkých rôznych hrúbkach, ktoré môžu určiť vaše celkové náklady a životnosť podlahy. Silnejší laminát je odolnejší, ale je tiež o niečo drahší ako tenšie možnosti. 

Väčšina laminátov odoláva deformácii a premáčaniu, ktoré spôsobujú nárazy, čo znamená, že táto podlaha je z hľadiska celkovej trvanlivosti celkom porovnateľná s tvrdým drevom. Inštalácia je jednoduchá a väčšinu laminátov je možné inštalovať približne za jeden deň. 

Tipy na údržbu 

Rovnako ako o čokoľvek iné vo vašej domácnosti, aj o svoje laminátové podlahy sa musíte  starať, aby ste predĺžili ich životnosť. Podlahy sú veľkou investíciou, takže je dôležité, aby ste im pri ich čistení a údržbe venovali náležitú starostlivosť. 

Keďže laminát má tenký, priehľadný povlak, je rozhodujúce používať čistiace prostriedky, ktoré túto ochrannú vrstvu neporušia. Na laminátové podlahy nepoužívajte čpavok a ocot. Tieto látky sú kyslé, čo znamená, že môžu rozožrať dôležitú ochrannú vrstvu. 

Ak na čistenie laminátových podláh použijete mop, uistite sa, že je iba vlhký a nie mokrý. Voda, ktorá zostane na lamináte, môže spôsobiť, že sa podlaha podlomí alebo zdeformuje, ak rýchlo nevyschne. Rovnako je dôležité udržiavať nechty vášho domáceho miláčika úhľadne upravené, aby nepoškriabali ochranný povlak. Ak by do vrchnej vrstvy prenikli ostré nechty alebo iné predmety, mohla by pod ne vsakovať vlhkosť a spôsobiť ich poškodenie. 

Pomocou metly a lopatky vždy odstráňte zvyšky a nečistoty z podláh. Mäkký štetec na vysávač vám pomôže dostať sa do ťažko prístupných oblastí bez obáv z poškriabania podlahy. Pri vysávaní laminátových podláh nepoužívajte tepovaciu kefu, ktorá by mohla spôsobiť škrabance a iné poškodenia. Namiesto toho používajte vysávač iba vtedy, keď je položený na tvrdej podlahe, aby po sebe nezanechal stopy.

Ako dlho vydrží laminátová podlaha? 

V závislosti od kvality podlahy môžu laminátové podlahy vydržať v priemere 15 až 25 rokov, ale aj dlhšie. Pri výbere správnej podlahy pre váš dom nejde iba o estetiku, ale aj o odolnosť a pevnosť. Ak ste sa niekedy pýtali – Ako dlho vydrží laminátová podlaha? – odpoveď vás možno prekvapí, najmä, čo sa týka nových produktov, ktoré sa dnes vyrábajú. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o laminátových podlahách a o tom, ako dlho by ste mali očakávať, že vo vašej domácnosti vydržia. 

Ak si vyberiete vysokokvalitný laminát od dôveryhodného výrobcu, vaše nové podlahy by mali vydržať najmenej 10 rokov. Skontrolujte, či vaša podlaha nemá záruku, ktorá môže zahŕňať opravy v prípade jej poškodenia. Čím sú vaše laminátové podlahy hrubšie, tým dlhšie môžete čakať, že vydržia. Závisí to aj od kvality vašej inštalácie. Ak podlaha nebola správne nainštalovaná, môže to spôsobiť, že sa laminát časom zdeformuje alebo vybočí. Je tiež veľmi dôležité, aby ste laminátové podlahy chránili. Ak je to možné, do oblasti pod nohami pohoviek a stolov pridajte koberce a umiestnite na ne nohy nábytku. 

Pravidelné čistenie laminátových podláh tiež predĺži ich životnosť. Nová laminátová podlaha by mala vydržať minimálne osem rokov. Väčšina laminátov však môže vydržať v dobrom stave aj desaťročie, najmä ak sa o ne dobre staráte a chránite ich. Životnosť vašich laminátových podláh môže tiež závisieť od toho, aký vysoký je peší pohyb v konkrétnej miestnosti. Napríklad, ak máte rušnú domácnosť naplnenú domácimi miláčikmi a deťmi, vaše laminátové podlahy môžu vydržať iba desať rokov. Spálne však majú tendenciu vykazovať menšie opotrebovanie ako rušné miestnosti – ako obývacia izba alebo kuchyňa. Ak žijete sami alebo len so svojou polovičkou, vaše laminátové podlahy by mohli vydržať až 25 rokov. Skutočne to záleží na kvalite laminátu, starostlivosti a údržbe, ktorú dostáva, a na tom, koľko opotrebenia vydrží. 

Investícia do vášho domu, ktorá musí vydržať 

Aj keď na otázku – akú dlhú životnosť majú laminátové podlahy –  skutočne neexistuje správna odpoveď, môžete očakávať, že laminátová podlaha vám vydrží v dobrej kondícii minimálne desať rokov. Starajte sa o svoju laminátovú podlahu dobre a odvďačí sa vám dlhoročnou funkčnosťou. Vždy si vyberte laminátovú podlahu, na ktorú sa vzťahuje záruka a ktorá je vyrobená dôveryhodným výrobcom. Vďaka správnemu procesu inštalácie a dobrej starostlivosti si budete svoje nové podlahy užívať mnoho rokov.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS