Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Legalizácia stavby

Hľadáte právnika na legalizáciu stavby? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 148 profesionálov na Slovensku
88 900 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Legalizácia stavby

Potrebujete službu z oblasti legalizácia stavby? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na analýzu dostupnosti legalizácie, vypracovanie dokumentácie, inžiniersku činnosť. Cena získania platného stavebného povolenia sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: konzultácia, zapracovanie požiadavok, ktoré vám poskytne niektorý z našich profesionálov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 148 profesionálov na Slovensku
88 900 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
banner
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Jana D.

Živnostník
Žarnovica
5,0
Interiérový dizajn

Artist and architect. Professional interior design practice since 2016. I offer full package of services, including architectural and interior modelling, visualisations, drawings, projects for building permission, as well as creating artistic decorations, painting, lighting, wall hangings etc. I enjoy all kind of unsual and challeging solutions for architecture!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
4,9
Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Eunika Š.

Firma
Nitriansky kraj
4,9
Interiérový dizajn

Ponúkam vypracovanie 3D vizualizácií interiéru a exteriéru RD, kancelárií, polyfunkčných budov a iných objektov. Viem zabezpečiť aj vyhotovenie jednoduchej architektonickej štúdie, výkresov pre ohlásenie drobnej stavby, projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie, rozpočtu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter M.

Firma
Senec
4,7
Upratovacie služby

Vykonávam pravidelné alebo jednorazové údržby na objektoch v Bratislave a blízkom okolí. Ponúkam nasledovné práce: ◦ kompletné upratovacie služby,◦ kompletné záhradnícke služby, ◦ starostlivosť o interiérové rastliny, ◦ projektovanie a realizáciu okrasných záhrad, ◦ realizáciu a servis automatických závlah, ◦ orezávanie stromov, strihanie stromov a živých plotov, ◦ čistenie zanedbaných pozemkov, ◦ zemné práce, dovoz zeminy, štrkov, pieskov, okrasného kameniva, ◦ rôzne iné práce v interiéroch a exteriéroch nehnuteľností. Prácam sa venujem od roku 2016 v minulosti som pôsobil na objekte administratívnej budovy BBC, momentálne so svojim tímom zabezpečujem údržbu pre bytový dom Na Križovatkách, bytové domy Jégeho Alej, bytový dom Dubravia a rôzne iné nehnuteľnosti v Bratislave. V spolupráci s pražiarňou kávy GORIFEE zabezpečíme pre vašu oslavu, event, svadbu, firemnú akciu či inú akciu zaujímavý kávový catering. Teším sa na spoluprácu s Vami.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7
Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Legalizácia stavieb

Vyberte si z množstva odborníkov, ktorí Vašu stavbu zlegalizujú rýchlo, efektívne a za výhodnú cenu.

Prečo práve Wilio?

Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov z vášho okolia.
Wilio vám pomôže zadarmo zohnať overených a kvalifikovaných profesionálov na takmer akúkoľvek službu či remeslo.

Ako Wilio funguje? 

Stačí zadať dopyt
Odpovedzte na pár otázok o tom akú službu potrebujete.
Oslovíme tých najlepších
Nájdeme tých najvhodnejších odborníkov podľa vašich požiadaviek.
Vyberte si najlepšiu ponuku
Porovnajte ponuky a vyberte si z najlepšie hodnotených odborníkov.

Často kladené otázky

Čo je nepovolená stavba?

Za nepovolenú, či čiernu stavbu sa považuje stavba postavená bez platného stavebného povolenia, alebo stavba, ktorá nie je v súlade s týmto povolením. Nejde pritom iba o rodinné domy, ale i rôzne prístavby, garáže, letné kuchyne, do zeme zapustené bazény a akékoľvek stavby, pre ktoré je podľa zákona potrebné stavebné povolenie – teda nepostačuje ohlásenie stavebnému úradu. Tento pojem si netreba mýliť s pojmom neoprávnenej stavby, v prípade ktorej ide o stavbu postavenú na cudzom pozemku bez súhlasu jeho vlastníka. Poväčšine však platí, že neoprávnená stavba býva zároveň stavbou čiernou. 

Prečo legalizovať stavbu?

Dôvodov, prečo čierne stavby vznikajú, je niekoľko. V mnohých prípadoch sú následkom neúmyselného zanedbania právnych povinností stavebníkom, ktorý včas nedodal niektorý z potrebných dokumentov či ohlásení. Nezriedka však investori porušujú zákon vedome – či už dúfajúc, že im na to stavebný úrad nepríde, alebo s dôsledkami svojho konania jednoducho počítajú a vopred si ich rátajú do nákladov. Skutočne sa to ale oplatí? Odhalenie čiernej stavby stavebným úradom môže viesť k pokute až do výšky vyše 30000€. V horšom prípade môže dokonca úrad nariadiť odstránenie stavby na náklady jej vlastníka. I keď k tomuto rezolútnemu opatreniu dochádza len zriedkavo, nelegálne stavby môžu spôsobiť nemalé problémy v prípadoch predaja či dedičských konaní, ale i napojenia na inžinierske siete. Našťastie sa podobným nepríjemnostiam môžeme vyhnúť využitím práva na dodatočné povolenie stavby. Ide o dodatočné poskytnutie všetkých vyžiadaných dokumentov stavebnému úradu v určenej lehote. Postup je viac-menej rovnaký, ako pri riadnom poskytnutí dokumentov pred začatím výstavby. Po odstránení všetkých nesúladov úrad stavbu zlegalizuje. Naopak, v prípade, že vlastník ani v tomto čase nesplní požiadavky pre povolenie stavby, alebo sa preukáže, že je stavba v rozpore s verejným záujmom, vyžiada stavebný úrad jej odstránenie. A prečo s legalizáciou neotáľať? Dodatočné stavebné povolenia už mnoho rokov vzbudzujú búrlivé diskusie a návrhy zákona o úplnom zamedzení tejto možnosti nie sú ojedinelou témou. Nie je teda nereálne, že už v najbližších rokoch dôjde v tejto oblasti k výraznému sprísneniu – v súčasnosti sa vydanie nového stavebného zákona odhaduje na rok 2022.

Môžem si dodatočnú legalizáciu stavby vybaviť sám?

Pokiaľ disponujete dostatočnými znalosťami o komplikovanej legislatíve a v neposlednom rade veľkým množstvom času, do vybavovania sa môžete pustiť i svojpomocne. Dodatočná legalizácia však nezriedka býva náročný a zdĺhavý proces, pri ktorom sa oplatí využiť služby kvalifikovaných špecialistov. Tí Vám poradia a pomôžu s prípravou všetkých potrebných dokumentov a dokladov a postarajú sa o to, aby celý proces prebehol hladko a efektívne.

Ako nájsť profesionála v oblasti legalizácie stavieb?

Najlepší spôsob, ako nájsť odborníka na legalizáciu stavieb, je na zadať dopyt na Wilio. Váš dopyt pošleme odborníkom s potrebnou kvalifikáciou a vy si budete môcť vybrať hneď z niekoľkých ponúk od profesionálov, ktorí vedia prácu vykonať vtedy, keď to potrebujete. Potom porovnajte ponuky, prečítajte si hodnotenia a recenzie od zákazníkov a vyberte si toho správneho odborníka, ktorý pre váš problém nájde riešenie.

Prečo sa pri legalizácii stavieb obrátiť na Wilio?

Dodatočná legalizácia stavieb býva zložitá, hľadanie odborníkov pre túto úlohu  však byť nemusí. Ak vás trápia problémy týkajúce sa nelegálnej nehnuteľnosti, je pochopiteľné, že ich riešenie chcete zveriť do tých najlepších rúk. Naši odborníci majú bohaté skúsenosti vo všetkých potrebných oblastiach od stavebného zákona až po občianske práva. Presne vedia, ako pri legalizácii postupovať a o ich kvalite svedčí vysoké hodnotenie spokojných zákazníkov. Willio i vám pomôže ušetriť čas, peniaze a nemálo starostí.

Ako dlho trvá vybavenie dodatočnej legalizácie stavby?

Táto otázka je skutočne individuálna a závisí od mnohých faktorov. Je potrebné prepracovať, či úplne nanovo vypracovať projektovú dokumentáciu, alebo ide iba o doloženie niekoľkých chýbajúcich dokumentov? Zaváži druh, rozsah i vek nehnuteľnosti a počet dotknutých subjektov, ktoré musia v  danom prípade vyjadriť svoje stanovisko. Tu môžu patriť úrady, správcovia sietí, vedenie obce ale i susedia. Efektívna organizácia dokáže proces výrazne urýchliť. Po osobnej konzultácii a prípadnej obhliadke stavby vám odborník ponúkne bližšie informácie k vašej konkrétnej situácii.

Čo budem k dodatočnej legalizácii stavby potrebovať a musím tieto podklady sám poskytnúť?

Proces dodatočnej legalizácie stavieb je podobný „klasickému“ stavebnému povoleniu v riadnom termíne. Okrem žiadosti o dodatočné stavebné povolenie budete potrebovať dokument potvrdzujúci vaše vlastníctvo pozemku, prípadne súhlas vlastníka s výstavbou; projektovú dokumentáciu a situáciu osadenia, vyjadrenia dodávateľov energií, ako aj ďalšie podklady, ktoré si stavebné povolenie vyžaduje. Odborník vám poradí ohľadom presného zoznamu potrebných dokumentov a pomôže vám ich tiež vybaviť, prípadne ich vybaví sám – závisí to na vašej dohode. 

S čím mi pomôže odborník na legalizácie stavieb?

Aké má odborník na legalizácie stavieb zručnosti?

Profesionál s bohatými skúsenosťami v oblasti legalizácie stavieb sa dobre orientuje v množstve legislatívnych oblastí, ktoré na túto tému vplývajú – či už ide o stavebný zákon, geodetický zákon, katastrálny zákon,  alebo občiansky zákonník. Spolupracuje s mnohými odborníkmi a inštitúciami od inžinierov a geodetov až po súdnych znalcov a úrady. Dobrý odborník vám ponúkne individuálny prístup a odbornú oporu pri riešení všetkých majetkových či právnych problémov týkajúcich sa vašej nehnuteľnosti a výsledkom jeho práce je odstránenie všetkých nesúladov stavby a privedenie nehnuteľnosti do stavu, ktorý umožňuje jej využívanie bez akýchkoľvek legislatívnych obmedzení.

Čo býva zahrnuté v cene?

Rovnako ako trvanie procesu dodatočnej legalizácie, aj ceny sa výrazne líšia od prípadu k prípadu v závislosti od okolností. Odborník na legalizáciu najskôr vykoná všetky potrebné analýzy o dostupnosti legalizácie. Následne sa na cene odrazí vypracovanie všetkej potrebnej právnej i projektovej dokumentácie a náklady na získanie potrebných stanovísk od všetkých dotknutých subjektov. Napokon ide tiež o správne poplatky za dodatočné stavebné povolenie, ktorých cena je trojnásobkom poplatkov v prípade riadneho stavebného povolenia a vyjde vás tak podľa typu stavby na niekoľko desiatok až stoviek eur.

Aké ďalšie služby dokáže odborník poskytnúť?

Odborníci na legalizáciu stavieb nezriedka ponúkajú i ďalšie služby v majetkovo-právnych vzťahoch, ako je vysporiadanie vlastníctva, delenie pozemkov a nehnuteľností, právne a finančné poradenstvo v tejto oblasti a iné služby, ktoré sa s legalizáciou stavieb často spájajú.


Rady a tipy

01.
Pozor na vek vašej nehnuteľnosti

Podľa zákona do kategórie čiernych stavieb spadajú nehnuteľnosti postavené po roku 1975. Pokiaľ je vaša stavba preukázateľne staršia, máte šťastie – tieto nehnuteľnosti sa automaticky považujú za zlegalizované. 

02.
Dôslednosť na prvom mieste

Aby mohol odborník na legalizáciu vykonať svoju úlohu kompletne a efektívne a splniť tak vaše očakávania, musí byť dôsledne oboznámený so súvislosťami vašej stavby. Dôležité sú preto osobné konzultácie a dobrá komunikácia. V mnohých prípadoch sa proces nezaobíde bez obhliadky pozemku a nehnuteľnosti, prípadne ich zamerania. Vopred si odkomunikujte, ktoré dokumenty si máte zabezpečiť vy a naopak, ktoré podklady odborník zaobstará sám. Obojstranná komunikácia je kľúčom k rýchlo a úspešne vybavenej práci.

03.
Legalizovať možno aj už neexistujúci nehnuteľnosť

Pokiaľ ste majiteľom nehnuteľnosti ktorá bola zbúraná, no v katastri je naďalej vedená ako existujúca, pravdepodobne za ňu naďalej platíte dane. Aj tohto problému sa môžete zbaviť dodatočnou legalizáciou.