Lepené drevo
Hľadáte dodávateľa na lepené drevo a hranoly? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Potrebujete službu z oblasti lepené drevo a hranoly? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu stavebného dreva a lepených vrstvených hranolov. Cena BSH hranolov a fošní sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, výroba a typických rozmerov, ktoré vám poskytne niektorý z našich tesárov v danej kategórií.
Lepené drevo a hranoly: Často kladené otázky
Kde nájdem odborníka na spracovanie dreva alebo hranolov?
Ak hľadáte odborníka na drevo, ktorý vám poradí, aké drevo sa hodí na konštrukciu vašej stavby, na krov, na altánok alebo prístrešok, tak sa určite obráťte na Wilio. Tu zadáte svoj dopyt a určite sa vám odborník ozve sám a veľmi rád vám poradí, čo je najlepšie pre momentálnu fázu vašej stavby, respektíve aké drevo budete potrebovať pre vašu celú stavbu. Potrebujete drevo na dom? Hľadáte drevo na pergolu? Chcete novú strechu a potrebujete nový krov? Obráťte sa Wilio a my vám nájdeme toho pravého odborníka.
Drevo je tu už po tisícročia. Určite dlhšie ako ľudstvo samotné. Najprv našim predkom slúžilo na zachovanie tepla, neskôr na výstavbu jednoduchých príbytkov, na varenie. Dnes sa z dreva vyrába takmer všetko potrebné a ľudia sa naučili používať ho a ťažiť z neho maximum. Ak poviem, že všetko od toaletného papiera, tak určite nebudem klamať. Z dreva sa vyrába papier, na ktorý píšeme, drevo, z ktorého stojí náš dom, palivo, vďaka, ktorému je nám teplo. Drevo je ozaj niečo, bez čoho by sme sa nezaobišli a náš život by bol o čosi ťažší.
Čo je to vlastne hranol?
Drevený hranol je stavebný diel, ktorý sa využíva pri stavbe rôznych konštrukcií. Vyrába sa najmä zo smrekového dreva, ktoré ale musí byť riadne vysušené. Keďže hranol sa vyrába obrábaním stromov, tak sa môže stať, že sa na jeho povrchu nájdu chybné miesta. Tieto chybné miesta znižujú pevnosť hranolu a vytvárajú optické nedostatky, ako sú napríklad veľké hrče, praskliny, časti, ktoré sú napadnuté plesňou alebo rôzne kôrové zárasty. Tieto chybné miesta sa musia kvôli bezpečnosti hranolu vyrezať. Hranoly sú na všetkých štyroch plochách zrezané pod 45 stupňovým uhlom. Ich vlhkosť, ktorá je niečo okolo 15% im zabezpečuje trvalú tvarovú stálosť a tak isto aj spoľahlivú ochranu pred drevokaznými škodcami. Nemyslite si však, že hranol sa nemôže lepiť. Lamely takéhoto hranolu sa môžu vrstviť a spájať s lepidlom. Týmto vzniká produkt, ktorého kvalita je kontrolovaná a vzniká lepené lamelové drevo, ktorého skratka je BSH.
Aké sú výhody BSH hranolov?
Medzi najväčšiu výhodu patrí veľká nosnosť pri nízkej hmotnosti. Povrch takýchto BSH hranolov je vysoko kvalitný a vzhľadovo je ozaj veľmi pekný a na pohľad atraktívny. Takéto BSH hranoly sú veľmi stabilné a tým že je v nich zalisovaných viac drevených hranolov tak aj výskyt trhlín a prasklín je minimálny. Tento materiál je dokonca aj prírodný a obnoviteľný zdroj. BHS hranol je na počudovanie stabilný aj v prípade požiaru, udáva sa dokonca tepelné odolnosť väčšia ako pri oceli. Takéto BHS hranoly môžeme používať napríklad pri stavbe rôznych altánkov, prístreškov pre autá krovy alebo pergoly.
Samotný BSH hranol sa vo veľkej obľube využíva aj vtedy, ak vo svojom dome chcete mať priznané trámy, pretože je hobľovaný a opracovaný tak, že úžasne zapadne k interiéru domu. Tieto hranoly spĺňajú aj tie najnáročnejšie požiadavky na kvalitu, pevnosť a únosnosť.
Kde všade sa využívajú hranoly?
Hranoly využívajú napríklad tesári. Tí hranoly používajú pri stavbe konštrukcií nových domov, ktoré sa v dnešnej dobe často stavajú práve drevené. Tesári používajú hranoly aj pri stavbe novej strechy takzvaného krovu, kedy potrebujú vytvoriť novú pevnú konštrukciu pre novú strechu, aby nám slúžila čo najdlhšie. Hranoly na krov sa dajú kúpiť už ošetrené náterom proti drevokazným škodcom, hubám, plesniam alebo morené. Morené drevo sa dlho namáča v kadiach do špeciálneho roztoku. Hranoly sa využívajú aj pri stavbe rôznych altánkov, prístreškov, kotercov pre psy...
Ako sa taký hranol vyrába?
Hranol sa vyrába spracovaním živého dreva na veľkej píle. Hranol je buď lepený alebo nelepený. Lepený hranol sa ale používa častejšie, pretože je rovný a pevný. Lepené hranoly sa vyrábajú z lamiel, ktoré sa k sebe lepia silným lepidlom a pod tlakom sú medzi sebou jednotlivo spájané.
Čo je eurohranol a na čo sa používa?
Eurohranol je taký hranol, ktorého rozmery musia zodpovedať európskym predpisom a normám. Takéto hranoly sa vyrábajú zlepením troch alebo viacerých lamiel za pomoci vode odolného lepidla. Z eurohranolu sa vyrábajú eurookná alebo interiérové alebo exteriérové dvere. Lamely na tento eurohranol sú zbavené všetkých vád dreva, aby zabezpečili čo najdlhšiu životnosť euro okien a dverí.
Ako mi dopraví hranol dopravca?
Hranol vám vie ich výrobca dopraviť buď vlastným autom alebo si prepravu musíte vyriešiť na vlastnú päsť. Hranol sa dá porezať na rôzne dĺžky, maximálne aj 20 m. Najčastejšie sa však vyrábajú v dĺžke 13 metrov. Táto dĺžka vám vojde do návesu kamióna. Ten vezme hranol dlhý maximálne 13,6 m. Ak výrobca nemá auto, obráťte sa na špecialistu na prepravu takéhoto tovaru. Pozor však na váhu. Kamión vezme maximálne 24 ton. Majte to na pamäti, aby ste sa vyhli prípadným pokutám za preťaženie auta. Ak nezoženiete na prepravu kamión s návesom, objednajte alebo zožeňte si menšie auto a hranol si nechajte porezať na kratšie dĺžky. Ak ale naozaj potrebujete hranol dlhý 13 metrov, tak si ho na tvare miesta viete spojiť. Táto technika sa nazýva cinkovanie.
Čo je lepené drevo ?
Lepené drevo je rovnako ako hranol stavebný diel. Lepené drevo sa výzorom približuje prirodzenému stavu dreva. Doska pozostáva zo zlepených dosiek z masívneho dreva. Vďaka vrstvenému lepeniu je taká doska stabilnejšia a odolnejšia ako tá z prirodzene rastúceho dreva. Lepené drevo sa využíva napríklad pri výrobe nábytku, pre domácich majstrov... Lepené drevo však môže mať rôznu tvrdosť. Záleží to od toho či sa vyrába z ozajstného dreva/hranolov alebo z dreveného odpadu ako sú napríklad drevené piliny. Lepené drevo vzniká lisovaním a pod tlakom. Lepená doska sa ináč volá aj škárovka
Aké druhy lepeného dreva poznáme?
OSB doska
OSB doska je taká doska, ktorá obsahuje viac ako 90% drevnej hmoty, ktorá je orientovaná v troch smeroch a je nám známe tiež ako drevotriesková doska. Vyrába sa z borovice a má veľmi dobré technické parametre. Tie získava najmä vďaka tomu, že sa drevená hmota premiešava s parafínovou emulziou a syntetickou živicou v lisovacích strojoch. Využíva sa najmä v stavebníctve a poznáme viac druhov. Tie sa rozlišujú na základe hrúbky a hustoty. OSB dosky sa v dnešnej dobe využívajú aj pri stavbe nízkoenergetických domoch vhodných na pasívne bývanie.
Drevotrieskové dosky
Drevotrieskové dosky sa delia na laminátové a surové. Surové drevotrieskové dosky sú vyrábané z kvalitných surovín a sú vhodné pre nábytkové diely, priečky, základné podlahové dosky alebo sendvičové panely. Laminované drevotrieskové dosky sa používajú pri výrobe nábytku, kioskov. Ich povrch je hladký a upravený. Tieto dosky sa vedia prispôsobiť dizajnu, pretože majú veľké množstvo dekorov a farieb. Medzi ich výhody patrí ich nízka cena, dlhá výdrž a tiež aj prispôsobenie sa aktuálnym trendom. Keďže tieto dosky majú povrch prekrytý len z vrchnej a spodnej strany, tak ich hrany sú holú. K ich prekrytiu sa používajú laminovacie pásky, tie sa aplikujú až po narezaní správnych rozmerov, ktoré si zadá stolár.
Škárovky
Sú pevné a stabilné masívne lepené jednovrstvové dosky. Tieto dosky sú vyrobené z toho najkvalitnejšieho prírodného dreva. Z týchto škároviek sa vyrába vysokokvalitná nábytok, schodiská, parapetné alebo pracovné dosky.
Palivové drevené brikety
Brikety sa vyrábajú z odpadu, ktorý vzniká pri rezaní dreva na pílach. Je skvelé, že vymysleli systém, ktorý pomáha, aby sa tento odpad nevyhadzoval. Brikety vznikajú v stroji pod silným tlakom, kde sa malé piliny spájajú dokopy. Následne sa balia a predávajú. Brikety sa používajú v domoch, ktoré teplo získavajú z dreva. Takže drevený odpad našiel svoje využitie a zohrieva nám naše domy.