Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Linoleum

Hľadáte murára na murárske práce? V tejto kategórii máme 23 419 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

30 215 profesionálov na Slovensku

76 678 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Linoleum

Potrebujete službu z oblasti linoleum? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na príprava povrchu, pokládku linolea, finálne úpravy povrchu. Cena prírodného lina sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: lišty, fólie a nástroje, ktoré vám poskytne niektorý z našich 23 419 podlahárov v danej kategórii.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

30 215 profesionálov na Slovensku

76 678 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Pod názvom linoleum väčšina z nás pozná veľmi obľúbený druh podlahovej krytiny, ktorý je známy už od konca 19 storočia. Názov vznikol zložením dvoch latinskýsh slov, linum a oleum, ktoré v preklade znamenajú ľan a olej. 

Vďaka vysokej funkčnosti a jednoduchému spôsobu čistenia je linoleum veľmi obľúbené pri pokrývaní podláh, a to nielen v domácnostiach, ale aj v rôznych zariadeniach, ako sú školské jedálne, materské školy, zdravotnícke zariadenia či dokonca kancelárie. 

Ak hľadáte krytinu na podlahu, ktorá bude mäkká, vodeodolná a zároveň izolujúca hluk i teplo, linoleum bude pre vás to pravé. Takisto je vhodné aj do priestorov, kde sa pohybujú alergici, pretože má vysoko oceniteľné antialergénne vlastnosti, bráni víreniu prachu a šíreniu mikroorganizmov. Vďaka skvelým hygienickým vlastnostiam je vhodné pre rôzne zdravotnícke zariadenia, ale aj do domácností. 

Z čoho sa linoleum skladá?

Ak hovoríme o čistom linoleu, môžeme povedať, že ide o čisto prírodný produkt, ktorý je úplne biologicky odbúrateľný, takže je maximálne šetrný k životnému prostrediu. Skladá sa z korku, prípadne drevenej múčky, kaučuku alebo ľanového oleja, kolofónia alebo živice a jutovej tkaniny. Väčšinou nájdete linoleum na trhu v jednofarebnom alebo melírovanom dizajne. 

Korkové linoleum je vďaka použitiu korku o niečo mäkšie a tým aj pružnejšie. Je však menej odolné voči opotrebovaniu. Drevená múčka v linoleu zabezpečí zasa väčšiu odolnosť, avšak tento fakt je vyvážený vyššou pevnosťou a tým aj tvrdosťou pri šliapaní. Linoleum je všeobecne veľmi pružné a dobre odoláva oderom.

Cena skutočne prírodného linolea sa pohybuje od 19€ za m2. Ak chcete linoleum aj profesionálne položiť, práca za dodanie a položenie sa navýši o minimálne 5-10€ za m2. 

Rozdiel medzi Linoleom a PVC

Linoleum býva často zamieňané za PVC, a teda polyvynilchloridové podlahy. Ide o lacnejšiu variantu linolea, ktorá má viacero výhod, ale i svoje nevýhody. 

PVC je hrubšie, tým pádom aj mäkšie, ale vzhľadovo i pocitovo môže viac pripomínať gumu. PVC sa používa zhruba od polovice 20. storočia častejšie ako originálne linoleum a v bežnom slovníku znamenajú takmer synonymum. PVC je v porovnaní s originálnym linoleom oveľa jednoduchšie na výrobu, a preto je aj lacnejšie.

Takisto je menej horľavé a nie je také ťažké ako linoleum. Vďaka pokročilej technike výroby je PVC možné potlačiť rôznymi tvarmi a dizajnami, takže je často len veľmi ťažko rozoznateľné od drevenej, kamennej alebo kachličkovej podlahy. 

Prírodné linoleum je potrebné pravidelne ošetrovať pastovaním alebo voskovaním, a teda polymerizáciou. Tým sa docieli, aby jeho povrch neoxidoval, nevyschol a nestratil lesk. PVC podlahy nie je potrebné takto ošetrovať. PVC sa vyznačuje veľmi jednoduchou údržbou, a preto býva častejšou voľbou u zákazníkov. 

Prírodné linoleum môžeme však označiť nielen za o niečo kvalitnejšie, ale hlavne oveľa šetrnejšie k nášmu životnému prostrediu.

Ak vystavíte linoleum priamemu slnečnému žiareniu, kvôli svojej nízkej odolnosti voči UV žiareniu, časom zožltne a stmavne. Preto sa neodporúča ho umiestňovať na miesta kam pravidelne dopadajú slnečné lúče. Životnosť linolea je až niekoľko dekád, avšak musí byť správne položené a ošetrované.  

Otázky a odpovede 

Prečo hľadať dodáveteľov a pokladačov linolea na Wilio?

Nájsť dodávateľov či poskytovateľov služieb na Wilio je jednoduché. Stačí ak zadáte dopyt, popíšete o akú službu máte záujem, odpoviete na pár základných otázok, ktoré sa týkajú miesta dodania či pokladania, a času dodania. Ponuky od dodávateľov dostanete do pár minút. Vybrať si dokážete podľa cenovej ponuky, vlastných preferencií či recenzií dodávateľov, ktorí vás oslovili.

Je v cene zahrnuté dodania aj položenie linolea?

To všetko závisí od vybraného dodávateľa a vašej vzájomnej dohody. Väčšina dodávateľov vám linoleum dokáže aj položiť, avšak táto služba sa väčšinou pripláca. Pokiaľ chcete zistiť skutočnú cenu za dodanie a položenie, je potrebné sa vopred informovať u dodávateľa. 

Koľko trvá dodanie?

Dodanie linolea trvá v priemere od 2 do 10 dní v závislosti od skladových zásob konkrétneho dodávateľa. Ak chcete mať linoleum k dispozícii v určitý deň, je potrebné sa na tom s dodávateľom vopred dohodnúť. Pokiaľ máte záujem aj o položenie podlahy, nezabudnite sa informovať o príplatku za službu vopred.

Koľko trvá položenie linolea? 

Samotné položenie linolea má trvanie v závislosti od toho, o aké linoleum ide. Profesionáli dokážu linoleum položiť za niekoľko hodín prípadne deň podľa toho, aké veľká je pokladaná plocha.

Ak je to linoleum s click systémom, dokážete to i sami a práca vám pôjde od ruky. Nezabudnite však vopred urobiť všetky potrebné úpravy podkladu, zistiť či je podklad dostatočne vysušený, vybrať správne lepidlo a samozrejme všetko premyslieť, aby linoleum na podlahe správne sedelo.

Ak si na túto prácu sami netrúfate, je vhodné ju zveriť do rúk profesionálov, ktorí sú v danej oblasti doma a dokážu linoleum položiť za niekoľko hodín alebo deň.

Môže byť pod linoleom podlahové kúrenie?

Závisí od toho, aký typ linolea zvolíte. Ak zvolíte linoleum s tepelnoizolačnými vlastnosťami, linoleum by mohlo brániť prenikaniu tepla do priestoru. Preto je vhodné pri voľbe kúrenia i linolea poradiť sa s kvalifikovanými odborníkmi a dodávateľmi, ktorí svoje produkty dokonale poznajú.