Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Menšie vodoinštalačné práce, opravy

Najmite si skúseného odborníka na menšie vodoinštalačné práce, opravy z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Menšie vodoinštalačné práce, opravy

Potrebujete službu z oblasti menšie vodoinštalačné práce, opravy? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výmenu starých batérií a potrubia, montáž sprchových hlavíc a odpadu. Cena menších opráv odtokov a radiátorov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: tesnenie a izolačné pásky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18938 inštalatérov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

 Vodoinštalačné práce, najčastejšie problémy a kedy zavolať profesionála

Takmer každý majiteľ domu alebo jeho prenajímateľ má určite v domácnosti základné nástroje na zvládnutie menších núdzových situácií pri problémoch s inštaláciou. Aby upchané toalety alebo slabo fungujúci odtok znova pracovali tak, ako majú, často stačí niekoľko vhodných čistiacich prípravkov. Ak ste domáci majster, dokážete si zvyčajne vykonať malú opravu, ako je výmena opotrebovaného tesnenia alebo odtokového krytu, sami. Väčšie opravy inštalatérskych prác si však vyžadujú odbornú starostlivosť. Pokus o opravu niektorých bežných problémov bez potrebnej odbornej zručnosti by mohol viesť niekedy v budúcnosti k oveľa väčším komplikáciám.

Inštalatérske práce a údržba

Jedným zo spôsobov, ako zabrániť nákladným opravám vášho domu, je plán pravidelnej údržby. Určite sa u vás objaví veľa problémov s rozvodmi, dôkladná kontrola je kľúčom k zachyteniu malých problémov skôr, ako sa zmenia na veľké. Skryté netesnosti v odtokoch drezov alebo pod ohrievačmi vody sú síce iba drobnou nepríjemnosťou, avšak časom môžu spôsobiť štrukturálne poškodenie. Voda, ktorá vsakuje do omietky alebo sadrokartónu, prispieva k rozvoju plesní. Porézne dlaždice alebo drevené podlahy môžu kvôli vlhkosti zmeniť farbu alebo sa zdeformovať. 

Bežné úlohy údržby 

Mnoho činností bežnej údržby je pre domácich majstrov jednoduchou prácou. Základom každej správnej kontroly je presný harmonogram údržby. Umývadlá a vane môžete používať každý deň, ale nemusíte si všimnúť menšie nehody, pokiaľ si nevyhradíte čas na kontrolu. Prejdite si svoj domov a pozrite sa na vodovodné potrubie. Skontrolujte všetky viditeľné potrubia vrátane tých pod umývadlami a za nádržkami toaliet, či nevykazujú akékoľvek známky vlhkosti a nepresakujú. Počas vlhkých chladných dní je kondenzácia na studenej kovovej rúre normálna, preto si všimnite prípadnú vlhkosť pri bežnej teplote a po ochladení domu potrubia znova skontrolujte.

Skontrolujte známky korózie na mosadzných alebo medených tvarovkách. Na vlhkom kove dochádza ku korózii rýchlejšie, takže skorodované spoje môžu odhaliť pomalý únik. Otvorte vodovodné kohútiky v umývadlách, sprchách a vaniach, aby ste mohli monitorovať tlak vody. Niektoré rozdiely v prietoku vody medzi rôznymi typmi batérií sú normálne, všetky by však mali mať stály prietok. Všimnite si, ako rýchlo odteká voda aj po vyskúšaní. Pomalý odtok môže znamenať upchatie.
Počas kontroly toalety spláchnite, aby ste zistili, či sa po naplnení nádržky prívod vody zastaví a či z nádržky stále netečie voda dovnútra toalety.

Odborné prehliadky

Inšpekcie od certifikovaného inštalatéra vám poskytnú podrobnejší pohľad na potrubia a odtoky vášho domu. Odborník skontroluje ohrievač vody, odtok odpadu a všetky oblasti vodovodného systému. Dôkladnejšie prehliadky môžu zahŕňať diaľkovú videokontrolu potrubí, testovanie a kontrolu filtračného systému. Pri dôkladnej kontrole vyčistite aj prevzdušňovače na kohútikoch a sprchových hlaviciach. Môže sa tam hromadiť sediment a spomaliť tok vody. Ak sa rozhodnete pre profesionálnu údržbu vodovodného potrubia, váš inštalatér sa postará o tento i ďalšie potrebné kroky za vás. Niektoré z údržbárskych prác, ktoré môže vykonávať inštalatér s licenciou, zahŕňajú: spracovanie odtoku na maximalizáciu prietoku, čistenie odpadu a ohrievačov vody, tlakové testy na zistenie úniku, posúdenie a nastavenie tlaku vody, bežné inštalatérske práce.

Ani najdôkladnejšia kontrola údržby kanalizácie nezabráni občasnému upchatiu alebo úniku, najmä v starších domoch. Vysoká hladina podzemnej vody tiež prispieva k problémom so septickým systémom, ktoré môžu mať vplyv na toalety a odtoky. Mnohé z týchto bežných problémov majú rovnako spoločné riešenia.

Kvapkajúce batérie

Ak ste sa niekedy pokúšali zaspať s kvapkajúcou vodovodnou batériou vo vedľajšej miestnosti alebo ste zápasili s kohútikom v kuchynskom dreze, ktorý sa nedal poriadne zatvoriť, viete, aký nepríjemný môže byť tento bežný problém. Kvapkajúci kohútik tiež zvyšuje váš účet za vodu. Len jeden takýto chybný kus môže posielať po kvapkách ročne do odtoku stovky litrov vody. Voda vstupujúca do vášho domu je pod tlakom, aby mohla prúdiť cez potrubie. Po zastavení kohútika vytvoria gumové alebo silikónové podložky vodotesné tesnenie, ktoré zabráni tomu, aby sa viac vody pretlačilo cez potrubie a von z kohútika. V priebehu času sa môžu stať podložky tuhými, roztrhať sa alebo uvoľniť, čo umožní prenikanie malého množstva vody a vytvorenie nepríjemného kvapkania. Aj keď si podložky môžete vymeniť sami, oprava môže byť bez špecializovaného náradia väčšou výzvou, ako by ste čakali. Ak netesnosť trvá dosť dlho, sedlo ventilu sa môže opotrebovať alebo skorodovať, čo si vyžaduje rozsiahlejšiu opravu, ktorú je najlepšie nechať na profesionálneho inštalatéra.

Nie všetky tesnenia sú tvorené podložkami, ktoré zadržiavajú prúd vody. Keramické kohútiky používajú odolné keramické platne, ktoré do seba zapadajú, aby vytvorili tesnenie. Aj keď potrebujú údržbu menej často ako gumové podložky, oprava je zložitejšia. Ak máte namiesto umývadla alebo vane so samostatnými kohútikmi pákové batérie, pravdepodobne v nich máte ako tesnenie keramický disk.

Nízky tlak vody

Keď voda, ktorá by mala tiecť silným prúdom, iba steká alebo kvapká z vodovodu, máte nízky tlak. Tento problém nemusí nutne súvisieť s potrubím vo vašom dome, ale s obecným vodovodom. Je to zriedkavé, ale prerušenie hlavného vedenia môže dočasne znížiť tlak vody vo vašom potrubí. Častejšou príčinou tohto problému je nahromadenie usadenín alebo sedimentov na prevzdušňovačoch batérií. Voda vstupujúca do potrubí obsahuje rozpustené minerály, ktoré sa nakoniec ukladajú na kovových povrchoch. Ak máte filtračný systém, tieto usadeniny sa zachytávajú na filtroch. Bez takéhoto systému sa tieto minerálne usadeniny zhromažďujú na vnútorných častiach prevzdušňovačov a sprchových hlavíc, upchávajú sitá a spomaľujú tok. Väčšina kuchynských batérií má ľahko odstrániteľné prevzdušňovače, ktoré sa kvôli jednoduchému čisteniu iba odskrutkujú z batérie. Ak snímete prevzdušňovač a namočíte ho cez noc do octového roztoku, vápenaté usadeniny sa rozpustia. Odmontovanie sprchových hlavíc a kúpeľňových batérií nemusí byť úplne jednoduché, a preto na vyčistenie stačí pripevniť na ne počas noci plastové vrecko naplnené octom.

Ak po vyčistení perlátorov a sprchových hlavíc od usadenín stále pozorujete nízky tlak vody, môže to indikovať zložitejší problém. Únik alebo porušenie potrubia vedúceho do vášho domu je nebezpečný stav, ktorý by mohol poškodiť infraštruktúru alebo kompletné základy vášho domu. Pri náhlom a výraznom znížení tlaku vody bez viditeľnej príčiny je nutné kontaktovať autorizovaného inštalatéra, ktorý dokáže presne určiť dôvod.

Toaleta

Ak vás už nebaví stále behať po spláchnutí na toaletu, aby ste zistili, či z nádržky nepreteká do armatúry voda, je načase vymeniť vnútorné súčasti v nádržke. Toalety zvyčajne nefungujú správne, ak klapkový ventil, ktorý prepúšťa vodu z nádrže do misy, prestane správne sedieť, plavák je nevyvážený alebo sa uvoľní plniaca trubica. Súpravy na toalety fungujú štandardne pre väčšinu modelov a ich inštalácia si nevyžaduje príliš veľké úsilie. Niekedy však toalety prestanú fungovať z dôvodov, ktoré nie sú zrejmé na prvý pohľad. Ak ste vymenili klapku, plavákové zariadenie a plniacu hadičku, môžete mať usadeniny, ktoré ovplyvňujú správne prepláchnutie a plnenie. Vyššie účty za vodu by tiež mohli naznačovať nebadaný únik. Ak chcete zistiť takýto únik na toalete, pridajte do hornej nádrže niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva a počkajte 15 až 20 minút. Potom hľadajte v mise akýkoľvek náznak farby. Ak vidíte zafarbenú vodu, váš klapkový ventil nefunguje tak, ako by mal. 

Netesniace potrubie

Či už vaša pravidelná kontrola odhalí vodu pod potrubím, alebo vás nepríjemne prekvapí, keď siahnete pod umývadlo, netesnosti môžu byť pomerne nákladnou záležitosťou. Netesnosti sa v miestach spojov vyskytujú často, a preto si náhradné diely, spojky a tesnenia dokážete bez problémov zabezpečiť v každom špecializovanom obchode. Jednoduché výmeny komponentov sú však často iba dočasné a niekedy je nutná náročnejšia oprava, čo môže znamenať výmenu určitej dĺžky potrubia alebo jeho príslušenstva. Aj keď výmena netesného U-spoja pod umývadlom nie je zložitá oprava, je to nepríjemné. Možno budete chcieť mať k dispozícii profesionála, ktorý to zvládne, aby ste si vy ušetrili čas. Kým sa vám podarí zohnať inštalatéra, použite kompresnú svorku a gumovú fóliu alebo tesniacu pásku. 
Tieto dočasné opravy bránia striekaniu vody, ale sú ľahko odstrániteľné, keď je čas na trvalé riešenie. 

Pomalý alebo upchatý odtok

Ak sa vode, ktorá tečie do umývadla, vane alebo toalety, zníži prietok, pravdepodobne máte čiastočné alebo úplné upchatie potrubia. V mnohých prípadoch môže problém vyriešiť spoľahlivý tlakový čistič. Ten používa na odstránenie upchatia tlak vzduchu, ale nemôže ho odstrániť úplne. Komerčné čističe odtokov a odstraňovače upchatia, nečistôt a mastnôt sú pre väčšinu odtokov bezpečné len na príležitostné použitie. Tieto žieraviny však môžu pri častom používaní niektoré potrubia poškodiť.

Ak si nedokážete poradiť sami, je načase zavolať profesionála. Aj keď nemáte potrubie úplne upchaté, zvyšky v potrubiach môžu odtok výrazne spomaliť. Posvieťte si do odtoku baterkou a uvidíte, či je problém viditeľný. Kliešťami alebo pinzetami môžete dosiahnuť chumáč vlasov alebo spadnutý uzáver fľaše, ktorý vám prekáža v potrubí. Inštalácia odtokových sít môže zabrániť tomu, aby sa nečistoty dostali do odtokov.

Tipy na opravu inštalatérskych prác alebo urobte si sami

Pred každou opravou vypnite hlavný prívod vody. Oblečte sa vhodne tak, aby vám neprekážalo, ak sa i trochu namočíte. Aj keď ste zruční, inštalatérske práce na údržbe a opravách sú nevďačné úlohy. Príslovie dvakrát meraj a raz rež platí pre rúry, podložky a ďalšie súčasti rozvodov, ako aj pre všetky potrebné práce. Ak je to možné, vezmite si so sebou náhradné diely do obchodu, aby ste si boli istí, že kupujete správny tovar. Majte poruke číslo profesionálneho inštalatéra. Možno toto číslo nebudete potrebovať, ale ak odlomíte ventil a v kuchyni vám vytryskne gejzír, budete radi, že ste si ho uložili do telefónu.

Kedy zavolať profesionálneho inštalatéra

Niektoré problémy sú príliš nebezpečné alebo komplikované na to, aby ich bolo možné vyriešiť samostatne. Aby ste boli v bezpečí vy i váš domov, najmite si certifikovaného inštalatéra na nasledujúce úlohy:
–    inštalácia nových potrubí, umývadiel alebo vaní,
–    problémy s ohrievačom vody,
–    nová výstavba, ktorá si vyžaduje stavebné povolenie,
–    únik septiku,
–    prerušené alebo netesné kanalizačné potrubie.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS